Jump to content
FAS Goran
marcony

Fiat Punto mk.1 55s / 75 - trza u vožnji / guši se hladan

Recommended Posts

Ponovo problem sa Fiatom! Od skoro je poceo da trza u voznji, narocito kad je malo opterecen (kad vozim jos jednu ili dve osobe ili kad je uzbrdica) ili kad ga malo jace poteram (pri preticanju). Problem je prisutam sa hladnim ili vrucim autom, nema razlike.
Ne trza konstanto ali dovoljno cesto da nervira!

Ako je bitno, u leru kad dostigne radnu temperaturu, kao da motor po malo poskakuje i ne radi ravnomerno kao nekada...

Ja sumnjam na svecice/kablove ili zaprljane dizne, a zanima me i sta jos da dodam na spisak mogucih uzroka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svecice nisam menjao od kako sam kupio auto, skoro godinu dana i oko 8000km, tako da bi bio red. Sad bi mi trebala neka preporuka za svecice i kablove, marka i cena. Nemam nikakvu predstavu o ceni, a i ne bih bas da stavim neko djubre...

Edited by marcony

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svećice NGK ili Bosch, vidi koji model za tvoj auto, a znaće verovatno i prodavci. Računaj do 5 eur komad.

Kablovi....izbegavaj Facet, nekima pa i meni su pravili problem i spadali, uzmi isto ako nađeš Bosch (mada je jedan član ubo loše) a imaju i NGK...Tesla isto nisu loši, meni rade normalno....to sve ako nećeš original baš :) Računaj preko 3000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam plin. Bas sam zbog ovakvih dosdnih kvarova jurio auto koji nema plin i koji nema nista od dodatne opreme, jer se tako smanjuje sansa da se nesto pokvari ;)

Inace, NGK svecice 200din./komad i to u jednoj od poznatijih prodavnica FIAT delova! Jel to realno, nesto mi deluje jeftino?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam placao 250 ,tako da mi deluje ok... ;)

btw,mali info,na mom autu svecice nisu menjane mnoooogo dugo(preko 50.000 km),i nije stucao,pri zameni ,majstor je izmerio zazor na svecicama i bio je 1.8 mm :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj ti je savet da uzmes champion svecice, kod mene su se pokazale mnogo bolje od ngk.

isto vozim punta 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada, probacu sa NGK, radnja mi je u komsiluku. Ako sa njima ne trza kupicu nekom prilikom nesto kvalitetnije a ovako nek tera dok moze. Ako mi to ne resi problem, resavam dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je bajata tema al` moram jos nesto da pitam. Da li smeju da se kombinuju japanske i francuske svecice NGK? Oznaka se razlikuje samo u jednom slovu (ili broju, ne secam se) viska, koje imaju ove francuske. Jedna japanska mi je ispala i slomila se kad sam menjao, pa sam greskom kupio jednu made in France (trazio za Punta i prodavac mi tu uvali)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Japanska ili Francuska,oznake su iste.Znaci problem je sto imas svecicu drugacijih performansi.Znaci ne moze da se menja.Ili one tri nisu za tvoj auto ili ona jedna nije. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, provericu veceras oznake jos jednom...

Inace, jel kupovao neko skoro u BG-u Tesla kablove?

Prevrnuo sam nebo i zemlju i nigde ih nema. Uglavnom neki Flash, Facet, NoName...nista da valja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada opet malo za svecice, moram da razresim dilemu.

U AP Sportu sam trazio svecice za moj auto i da lisu mi BCP6ES (japanske) - 4 komada.

Kada sam svojom gluposcu slomio jednu od njih, u drugoj prodavnici sam dobio BCPR6ES (francuska, osetno skuplja od japanske).

Proverio sa na internetu u NGK katalogu i tamo pise da za moj auto ide BCPR6ES, a ne ova koju sam dobio u AP-u.

Kome sada verovati? A mozda je razlika izmedju ova dva tipa nebitna?

Objasnjenje iz NGK kataloga (sta znace slova iz oznake):

P - Projected Insulator type

R - Resistor type

Edited by marcony

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam neki poznavalac, ali po katalogu u nase 1.1 ide CHAMPION RC9YCC 0.9mm zazor ili NGK BCPR6E ili NGK BCPR6ES takodje na 0.9mm znaci E ili ES, a ova slovca ispred mogu da naprave ogromnu zbrku, jeste jedno slovo, ali...

ove NGK i jedne i druge sam nasao na nekoj privatnoj pumpi za 300 din komad, verovatno je jeftinije po prodavnicama a i pitanje je koliko te imaju veze sa NGK, mada se cena uklapa u cenu na e-bay

Ne znam za kola ali za motore sa vazdusnim hladjenjem su svecice sve i ako ne ubodes pravu imaces silnih problema jer je tamo mnogo bitno prevodjenje toplote kroz nju na blok tj hladnjak i od nje zavisi i radne temperatura i sve.......

Takodje za motore vecina NGK svecica u zemlji nije proslo kamionom ni pored fabrike, jer nije uz put do kine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj br.sasjije i odmah ti kazem koje svecice da stavis!?Imas raznih opcija iz originala,od sampiona,bosa,pa do ngk-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

slican problem, a posto tema zamire da ne nacinjem novu

Sipao sam gas i prvih kilometar mozda sve ok, odjednom krece losije da vuce, da puca iz auspuha kad dam gas..!

znam da puca kad je prebogata smesa, dal je moguce posto odavno nisam sipao da sam sad dodao "zimski" pa zato puca, ali sto onda ne ide bolje?

ili jednostavno los gas ili struja nesto zeza?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova tema mi je baš zanimljiva, pošto mi se to dešava od pre par dana. Na leru ponekad zatrese. U vožnji, kada lagano pritiskam gas, on lepo ubrzava, ali ako naglo dodam jak gas, počinje da se guši i trza. Ako malo popustim pa dodam gas, nastavlja lepo da ubrzava.

Ova tema se ubrzo pretvorila u priču o svećicama, ali niko nije dao odgovor da li je zamena svećica rešila problem?

Ima li još nekih iskustava članova na ovu temu?

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...