Jump to content
FAS Goran
kaskabgd

Brava 1.6 16v / 1.9 JTD - klima se sama gasi / sama se pali

Recommended Posts

Ventilator duva pa sigurno i slabije nego kada je u položaju 1. Problem je što se klima startuje, osetim hladan vazduh, a da nisam uključio klimu.  Uključim ventilator, a on duva kao da je klima uključena, a nije. 

Kad sam već pokrenuo temu,  u četvrtoj brzini ventilator se čuje dosta glasnije nego što bi trebao. 

Kolega mi onako na prvu reče da je u pitanju reostat, ali me zanima Vaše mišljenje šta bi moglo da bude. 

Da pomenem da kada naiđem na neravninu, ležeći ili šaht, da se ventilator nekada sam upali, ali to se dosta retko dešava,  recimo dva puta za 10000 hiljada km. 

 

U pitanju je Fiat Brava 1.9JTD.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sto ti se ventilator sam pali po nekad to je sasvim "normalno" to im je mana.

 

kazes klima se pali sama, iskreno mislim da bi primetio valjda da se upali klima. ipak nije to auto od 4-5 hiljada kubika pa da ne primetis.  po gradu bi ti bio maltene stalno upaljen ventilator klime (ispod haube).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osetim da počne da duva kao da sam upalio klimu, a nisam.

Evo danas je toplo, negde oko 26/27 stepeni, vozim stranku, ventilator nije uključen, kao ni klima, duva hladno da me je stranka koja sedi pozadi zamolila da ugasim klimu. 

Klima se sama pali, otprilike na svaku drugu vožnju. Znači pola vozim na klimi a pola bez. 

Osetim naravno kada je motor rasterećeniji i kako narod kaže daleko je  povozitiji, jasno kada klima nije u radu.  

Ali mene zanima Vaša mišljenja šta bi moglo da bude u pitanju, zašto se klima startuje sama po svom nahođenju.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo sto mi pada na pamet jeste da ti je klima upaljena na automatski rad pa pali sam,  u drugom redu si napisao: ventilator nije upaljen........duva hladno.....    Jel si vozio na nekom pravcu pa po inerciji je vazduh ulazio u kabinu sto je normalno i naravno  rashladjen ako je klima upaljina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, u lokalu se to dešava, dešava se i na otvorenom, ali u lokalu najviše. 

Duva on približno (kada je sve isključeno) pa skoro kao da je ventilator u prvoj brzini. 

 

Nisam siguran na šta misliš kada kažeš da mi je klima automatski uključena. 

Sve bude isključeno, potenciometar ventilatoranije nije na automatskom režimu već je u položaju isključen, kao i klima. 

I onda da ne bi bilo suviše hladno, jer se ljudi žale, stavim ventilator na toplije, recimo na 30-ak stepeni, pa ako je vožnja duža onda ga malo smanjim jer bude isuviše vruće i tako se nekako dovijam. 

Zakazao sam kod majstora pa ću javiti tokom nedelje šta je u pitanju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jel ti barem bude upaljena ona lampica na prekidacu za klimu kad primets da je upaljena?

 

Jedan savet: stavi klimu na auto a podesi temp na 23-4 (ja drzim na 22) recimo i onda nece duvati ako je temp ispod toga u kolima, da ne moras da vrtis ono stalno.

Na to sam mislio kad sam rekao automatski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije uključena klima, ne svetli žuta sijalica. 

 

Hvala na savetu, probaću. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki spoj u instalaciji 100%, nesto daje verovatno lazni signal releju... da je sam relej zaglavio ili sama remenica mislim da se ne bi tako palilo- gasilo... posao za elektricara u svakom slucaju...

Edited by Milos1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad god se upali klima (samo je ovde problem što se sama upali), ventilator se automatski uključuje u najmanju brzinu. Tako treba da radi, tj. čim se startuje klima, ventilator kabine automatski krene da radi u najsporijoj brzini. I na modelima koji imaju običnu, manuelnu klimu, tako radi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaglavljuje tj. pravi kontakt dugme za klimu. Morace da se rasturi ceo taj deo gde je prekidac za klimu, moj mehanicar radi i struju.

To cu raditi, i ne samo to, za nekih 7-8 dana, jel do malog servisa imam jos 2000 km, pa cu sve uraditi u jednom danu, a do tada sam iskljucio struju na kompresoru i izolovao zice.

Sada je i potrosnja pala sa 7.5 na 5.4 l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio kod vise majstora koji rade struju/klimu, na dijagnostici ne daje nikakvu gresku, i kao neki kompromis jedan elektricar koji radi i klime mi je izveo jos jedan prekidac u kabinu vozila. Taj prekidac je zapravo plus struja sa kompresora.

Najverovatnije negde sistem klime dobija masu, i to niko od majstora sada nije voljan da radi, pa sam morao da pristanem na budzevinu ovog tipa jos jednog prekidaca u kabini.

Posto je tako stanje, uz uputstva cim budem imao vremena sam cu da pretresem elektricnu instalaciju klime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...