Jump to content
FAS Goran
banjo1990

Fiat Punto mk.2 - amortizeri

Recommended Posts

Ajde da ne otvaram novu temu nego se prikačim na staru.

 

Elem, treba menjati ZADNJE amortizere na Puntu /Z10.

Vrtim telefone, svi nude isto :

1) Kayaba Excell G ( uljano-gasni) , od 2400 do 3010 din/kom , 2 god garancije

2) Monroe Original ( uljano gasni ) , od 2700 do 3000 din / kom, 2 god garancije

 

Poneki Sahs ( ~ 3700 ) i Bilštajn ( ~ 3200 ) .  Ova dva su mi skuplja pa bih pitao za mišljenje između Kajabe ( Excell G)   i Monro (Original) ? Koji su mekši , udobniji ?

 

Napred već imam gasne Kajabe, zadovoljan ali istina da su malo tvrdji. Bar pozadi , za putnike bih hteo mekšu varijantu ako to ne ugrožava sigurnost.

Inače, i ja i supruga vozimo lagano pa faktor brzine nije od značaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad primetih da na stranim sajtovima, isti taj Kayaba amortizer što je kod nas 20-25e,  kod njih je po 35-40 .

To je razlika od skoro 50% .... sumnjivo ?

 

U svakom slucaju, pisao sam regionalnom zastupniku KYB-a ( firma u Rumuniji ) i pitao da mi kazu ko u Srbiji ima njihovo ovlašćenje, to jest preuzima robu od njih pa da od njega kupim

( ako članovi ovog foruma aminuju KYB kao izbor, ali to im nisam rek'o :D ) . Videcemo sta ce da kazu ..i članovi i Rumići

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ni KYB nije vise sigurna kupovina jer su nesto sumnjivo jeftini u poslednje vreme. Kad sam ja bio u toku cena u Srbiji, njihovi najeftiniji amortizeri su bili skuplji od Bilsteina. A Bilstein je nesto jako poskupeo sto sam usput pitao u poslednje vreme kao i Sachs (naravno ne tvrdim da si sad sigurno original ili dobri automatski).

 

Mada ne moze se bas gledati cena kod nas i inostranstvo, ako je neka drzava sa puno vecim standardom, jednostavno oni moraju uzeti vecu zaradu da bi mogli odrzali platu... Nije isto zaraditi platu od 200 i od 1000e prodajom "istih" amortizera. I cena auta nije ista u evropi i americi gde je jeftinije iako ih proizvode u istoj fabrici i vecinu transportuju u ameriku... Naravno ne kazem da je lako u startu opravdati 50% razliku u ceni.

 

1) Kayaba Excell G ( uljano-gasni), koliko se ja secam ta serija je ono klasicno sto se kaze gasni amortizer visokog pritiska.

2) Monroe Original ( uljano gasni ), su gasni amortizeri niskog pritiska tj manje vise najobicniji uljni. Ovo je jos jedan primer zasto ne volim Monroe, zato sto su svuda utrpali u kataloge "uljno-gasni" kao napomenu... Kad sam bio bas "zelen", kad sam kupovao amortizere necu nikad zaboraviti u prodavnici kad sam pitao za Monroe, kaze ima Original i ima Bilstein B4, reko jel mozete mi reci da li su gasni ili ne, da da da, tu kod Monroe pise uljno gasni, a kod Bilsteina ne pise nista, to je verovatno uljni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, sad znamo zasto toliko volis Monro .

 

Evo i KYB-ovci su odgovorili, kažu njihovi saradnici u Srbiji su Gazela, Kit Komerc i Wagen

 

Jedni od njih daju 8% popust i garanciju 2 god ako se uzme u paru ( sto sam i hteo ) tako da ću to i uraditi.

Mislim da  sam bas na ovom forumu nasao da KYB zadnji idu u dva modela 343 329 ( tvrdi , sportski) i 343 828 ( mekši, za nas ministre ) a za ovaj drugi mi je i prodavac potvrdio da jeste gasni ali nije za sportsku voznju , sto je verovatno to što tražim.

 

Ne mogu više da zivkam i mozgam. Uzimam taj pa šta bude 

 

Yugiša, hvala na odzivu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu. Ja sam vec pisao po forumu, ako je "obican" amortizer, veca sansa je da gasni amortizer visokog pritiska bude udobniji od uljnog i gasnog niskog pritiska. Ne mogu tvrditi da je to uvek slucaj, ali prednosti te konstrukcije to namecu kao najcesci slucaj. Ili barem prucaju vecu stabilnost za slicnu udobnost. Kod sportskih amortizera, gasni amortizeri visokog pritiska su jedni od neizostavnih tehnologija u izradi, mada ima izuzetaka kao npr Koni koji kod nas kotira na jako visokom nivou iako ozbiljni servisi koji se bave trkama u inostranstvu najcesce nisu zadovoljni njihovim performansama.

 

Sad se vec nesecam, ali mislim da je Wagen Trade bio taj koji mi je pokusao prodati kopije Bilstein amortizera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 26.7.2016. at 8:09 AM, Milutin-NS said:

Bilstein najbolji, pa sachs, pa tek onda KYB, cena diktira, to sto su malo nize opruge nema nikakve veze, ja vozim crvene eibach vec 50-ak hiljada na obicnim amortima... nazad novi KYB, a napred ne znam ni koji su...

 

obrni redosled prva dva :):) 

 

sto se tice gore navedenih marki, zasto se dvoumiti izmedju monroe i kyb kad su "poneki" sachs i bilstein daleko bolji a skuplji svega par stotina dinara , taj isto monroe se devedesetih nenormalno reklamirao kod nas, i mislim da je nama od silnih reklama ostalo usadjeno u glavi da je to nesto extra ..... monroe je korektan amortizer obzirom po kojoj se ceni nudi...... itn, optimal, dampo .... su samo neki od krseva koji nas preplavljuju a kvaliteta nigde i opet su oni nesto malo jeftiniji od monroe..... zakljucak bi bio, dvoumi se izmedju sachs i bilstein !!!

Edited by DRAGANCE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdravljam sve ovde dugogodisnje i novije clanove :). Kupio sam Puntica pre neki dan 2003. god. 8v. E sad majstor kaze treba da se zamene amortizeri prednji i preporucio mi je Monroe. Kaze tri god. garancija, komad 4400 dinara. Vidim pricate o visokom, niskom pritisku. Ne razumem se bas najbolje. Ja vozim u principu lagano, ne treba mi ludovanje na putu, mada to ovaj puntic i ne moze :)  Moje pitanje je koje amortizere preporucujete za laganu voznju, i da li bi mogao na put od 200km ukupno (na auto putu) sa ovim amortizerima, posto majstor nije trenutno tu, a za jedan je amortizer rekao da je procureo.

Pozdrav ponovo svima. Nadam se da nisu bas glupa pitanja posto se ne razumem bas u novije automobile. tj. iz Golfa 1 sam usao u Punta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To koje ces staviti zavisi od tebe,tj koliko si spreman da das,..novi..polovni...jeftiniji skuplji,...svi ce zavrsiti posao,a za put od 200km nista ti nece faliti autu,kako si ga vozio do sada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Milane. Lagano po gradu. Kazem, pre nekoliko dana sam ga uzeo. Lepo ide, cak se i ne zanosi, oseca se taj amortizer na rupi, ali nista posebno. Dobro ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju sam hteo nove da stavljam. Ali mi ne treba nesto za brzu voznju, ludovanje, nego uglavnom gradska voznja, malo auto put...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi pomoc, molim Vas. Imam punta 2001 mk2 1.9 JTD. U toku su radovi oko izgradnje IKEA-e i jednostavno nemamo asfalt vise jer su dnevno kroz glavnu ulicu prelazilo minimum 100 kamiona tezine preko 12t svaki, radi nasipanja sljunka. Kako su se otvarale rupe tako su skidali smrvljeni asfalt i nasipali taj isti sljunak preko koga bi prelazio valjak i to je sve tako ostavljeno do Marta 2017 kada ce asfaltirati put. Inace sam vec imao los trap ali su makar amortizeri bili dobri, primetim u skorije vreme da auto bas mnogo ljulja/pliva, u krivini ako naglo skrenem neki od zadnjih tockova se podigne u vazduh, a kada ulazim u krivinu auto je toliko nestabilan da hoce da izleti, toliko odskace da karter malo pa udari o put...

 

Poenta, sad ce plata, moram da kupim sva 4, ali su prednji kriticni, ulje je izmastilo kompletnu plastiku sa unutrasnje strane, vidi se na kilometar da su 0%

 

Posto vozim malo ostrije, uzeo bih neke tvrdje amortizere, najjeftinije sto sam nasao je Sachs gasni, za 5200din po komadu, molim Vas, da li neko zna gde ima jeftiniji Sachs 280 375 (po katalogu sam nasao da je taj broj za 1.9 JTD).

 

Mnogo mi je da dam 10400 din a gde su zadnji amortizeri, zastitne gume oko amortizera i one sto se stavljaju na most ukoliko dodje do velikog opterecenja da udari u njih. Ako moze u PP neki predlog, to moram vec sutra da kupim, danas sam 2 puta udario karter jer sam zurio na posao, auto nije u voznom stanju vise.

 

Sutra kacim slike puta, svojih procurelih amortizera i snimak kako se auto ljulja jer amortizera nema, ukoliko nekoga zanima kako sve to izgleda. :) Hvala Vam puno svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nocni tesko mogu da ti pomognem oko toga, posto sam skoro kupio auto. Samo da kazem da su stavljeni Monroe standardni gasni amorti, oba prednja. 4100 dinara komad. Dobro ide auto. Ne zanosi u krivine sada, ne odskace na rupama. Necu  da se zalim za sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilagodis kupovinu potrebama kao i za sve ostalo... kolkio ces jos dugo voziti taj auto ... toliko i ulazes... ako ces manje 2-3-4 kupis jeftinije.. ako ces 5 pa navise .. skuplje.. ja sam uzeo kyb svih 4 i dobri su .. ne vozim neku brzu voznju ...osim kad zatreba ... auto je tvrdji napred... a pozadi nema bas promena.. zavisi i to kakvu ti ulogu igra.. uglavno prelistaj temu i to je to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošli vikend kupljeni i ugrađeni KYB zadnji amortizeri (Fiat Punto Classic 1.2) u Gazela komercu , cena je 1000 din za ruke + oko 2850 din po amortizeru. Ako se kod njih ugrađuju, ide dodatni popust na cenu amortizera od 10% tako das je ukupno izašlo nešto malo ispod 6200 din. Za sada to sve lepo izgleda, videćemo vremenom.

Kod Koleta su originalni bili 4900/kom, a Monroe 3600/kom (ovih dana digli cenu, bili su 2800/kom). Kod Stojanova 3900 original, a 2800 Monroe (nisam proveravao da li su i oni korigovali cene poslednjih 10ak dana) + ruke

 

Edited by msrdjan1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' menjao neko skoro amorte ? Koje kupiti ? Pročitao sam celu temu i ništa mi nije jasnije ... jedni hvale jedne, drugi druge ...

 

Na zadnjem servisu ustanovljeno je da su probili svi sem zadnjeg desnog. Fabrički, dump-o. Znam samo da njih ne želim jer mi se nije svidelo kako su radili ni kad su bili novi. <_<

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok čekam na red kod majstora gledam tako šta mož' se nađe, i vidim u siluksu manjeti za 4 crvene ... hmmm ... pitam majstora koje d'uznem ? kaže nove ... jbg. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rasta Silux za izbegavanje, evo pa pročitaj loše iskustvo sa njima. Sreća u nesreći pa je kolega izneo sve vezano za njih.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto vidiš, nisam to znao ... poručivao sam proletos od njih lajsne za vrata i sve je prošlo OK. Ovo za manjeti pitam nevezano za njih ... I gde kupiti šoljice ? Jedino što sam pronašao ovako preko interneta su SRL i manjeti u AP sportu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj u ovlašćenom da pitaš da li imaju iz originala amortizere. Nekad budu jeftiniji ili tu negde sa cenom kao neki SKF, Bilstein,Monroe... 

Od ostalih radnji imas Euroauto, AutoMika, Kitkomerc i jos dosta njih pa pitaj za cenu delova i kod njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koji su ovi fabrički, al' znam da njih ne želim ... kako već rekoh, nije mi se dopadalo kako rade ni dok su bili novi. U krivinu kad uđeš, nikad ne znaš da l' ćeš i diziđeš, a kad daš gas, propinje se auto kao da ima 160, a ne 60 konja ...

O zadnjima takođe nemam lepe reči, oni su dampo. Pu-pu ... Pogledaću u radnjama koje si naveo šta se nudi. Ne žurim nikud, termin mi je tek polovinom decembra :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko koliko je B4 u Vudimu ? Ne mogu nikako da ovladam onom njihovom aplikacijom, a na telefon se ne javljaju ...

 

Do sad sam bilstein našao za skromnih 7122 dinara i pripadajuće šoljice za 2727 ... znači 20K samo za prednje, bez ruku ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj ti je savet da se opustis i uzmes..nove amortizere sa garancijom i po mogucstvu ti sto ti prodaju i da ti ugrade :)

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...