Jump to content
FAS Goran
banjo1990

Fiat Punto mk.2 - amortizeri

Recommended Posts

Imam jedno pitanje koje je verovatno prilično nesvakidašnje. 

 

Pošto su mi na servisu rekli da zadnji amorti curkaju, odlučio sam da kupim nove. Pitanja:

 

Kada menjam amortizere da li se istovremeno menjaju i opruge ili ne mora? Ovo me zanima da znam i za ubuduće iako ja imam želju da zamenim i opruge.

Voleo bih da mi puntać pozadi bude malo podignut. Ne preterano. Video sam dva punta koja imaju zadnji kraj malo više podignut u odnosu na nove puntaće. Kad je puntać nov, on je visok pozadi. Vremenom, pretpostavljam, dođe do sabijanja opruga pa se zadnji kraj malo spusti. Ja bih želeo taj efekat, jer ovako kad sedne jedno pozadi, puntać izgleda odvratno i legne. Kad sedne troje, ne želim ni da ga gledam kako izgleda :(.

 

Palo mi je na pamet da su možda ta dva punta koja sam video imala ugrađene neke druge (duže opruge), od nekog drugog auta ili možda od Punto VAN-a. Da li se opruge od Van-a razlikuju od opruga za putničkog puntaća? I da li to pasuje šraf na šraf?

 

Evo rezimiriana pitanja:

Da li je prilikom zamene amortizera menjaju i opruge?

Da li može na puntića da se ugradi neka opruga pozadi koja ga malo podiže (može i tvrđa)?

Da li se razlikuju opruge za Punto Van i Punto putnički?

Koji je proizvođač opruga-amortizera dobar i koga preporučujete?

Da li neko na forumu prodaje to što meni treba?

 

U pitanju je punto sa mog avatara, dakle mk2a, sept. 2000g. 1.2 8v.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pri zameni amortizera ne moraju da se menjaju opruge, pri zameni amortizera treba jedino zameniti prahobrane (ako nisu u sklopu samih amortizera) i odbojne gume u slucaju da je nesto od ova dva osteceno. Istina, ako je opruga propala i vozilo se drasticnije spustilo, to moze da negativno utice na trajnost amortizera/odbojnih guma, odnosno vozne karateristike auta (normalno ni vise od standardnog ne znaci da je bolje). Preporuka za amortizere - Bilstein. Ostalo ce ti reci neko preciznije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde je prahobran i odbojna guma zajedno, negde su odvojeni ali se montiraju zajedno dok su negde prahobrani u sklopu amortizera ili u sklopu solje a odbojna guma odvojena.

Slika0892.jpg

Ovo crno je prahobran...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko to zove i "prašinjare". Imaju zadatak da čiste osovinu amort. od prašine,i da mu produže radni vek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas zadatak da ciste, nego da sprece ostecenje osovine amortizera od kamencica i da spreci talozenje blata i "soli" koji bi mogli da ostete osovinu i semering. I da, prasinjare su jos jedan ustaljen naziv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drustvo. Ovih dana razmisljam o zameni prednjih amortizera i solja,pa ne znam gde kupiti i sta. Ima li neko pametan savet?

Edited by markosdbg

Share this post


Link to post
Share on other sites

KYB Shock Absorber Excel-G - 343828 oko 4.500 po komadu prednji, solje amortizera SKF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je nesto dobro zasta i sam znas posto iste imas na svom autu onda valja preporuciti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je u Euroautu ako se ne varam.

EDIT: SKF.jpg

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel su KYB gasni visokog pritiska? Ako nisu a slicne su cene, onda mislim da nema razloga za dilemu ;)

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

KYB Shock Absorber Excel-G (gasni da pojasnim) su pre sest meseci bili najbolji odnos cena/kvalitet.Stavljeni kod moje sestre na Z10 i za sada ferceraju bez ikakakvih problema.Mozda za nijansu tvrdji od fabrickih.Ja sam ih pazario u Kit-u.Za sada samo pohvale.Pricam o zadnjim...

Zamenio sam i solje amortizera koji su takodje KYB...Kazu da je jedna serija bila slabija (da ne bude zabune, video coveka u servisu koji je reklamirao, a serviseri su pomenuli da nije prvi).Kod sestre se dobro drzi vec 2-3 godine....Zato sam i pitao za SKF.Nadam se da opravdavaju cenu.

Edited by pedjabj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel su KYB gasni visokog pritiska? Ako nisu a slicne su cene, onda mislim da nema razloga za dilemu ;)

Ja imam KYB Excel G (sport suspenzion) No 343329 . Za razliku od modela 343828 (standard chasis), koji su ipak maaalo tvrđi od originala, ovi moji su visokog pritiska i značajno su tvrđi, sportski trimovani. Kolega neka izabere šta mu odgovara, prema potrebama. Ja sam moje amort. kupio skoro nove (prešli 2-3 hkm), jer je čoveku lepša polovina, posle puta u Grčku, odbila da sedne u Punta 1.2 16v. Morao je da kupi Monroe i sada smo i gospođa i ja srećni (ona zbog udobnosti a ja zbog jeftino nabavljenih sportskih amortizera).

Prednji se prodaju samo u jednoj varijanti, gasni twin-tube No 334865.

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje solje kupiti,a da nisu skf. Cena im je preko 3000,malo je previse. Ja sam kupio zadnje amortizere bilstein pre godinu dana i jako sam zadovoljan sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi u "Beocar"u, na NBgd, 318-5050, dobre su im cene. Ja sam uzeo Febi, Mislim da su letos bile oko 1300-1400din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si zadovoljan jos uvek sa njima? Malopre citao na nekom drugom forumu,i kazu da nisu dugo trajali. Brzo su poceli da lupaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...