Jump to content
FAS Goran
silenci

Fiat Punto mk.2 - alternator

Recommended Posts

Nista...Komsija, ako budem trebao da odem i ja u servis na manje od 65 k, kao prvi vlasnik, bar znam kome da se obratim za kontakt! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kukaj, ja sam mom ispod haube sve sredio, kad kazem sve mislim bukvalno od agregata do menjaca i motora! Auto je to, moj do duse polovan i mator i pomirio sam se sa tim da sa kilometrazom koju prelazim mora biti i kvarova i to je to . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja vozim 100 godina i naravno, sve mi je jasno sto se popravki i odrzavanja tice. Znam, mora i tacka. Drugacije ne moze. Ali, rekoh, ajd da kupim nesto novo, valjda ce me redje izvoditi u servis. Kad ono...:)

50.000, krenu da flisuje dihtung glave... Imas na posebnoj temi, da ne pisem ovde ponovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio danas, otisao stator. Sa skidanjem, zamenom statora, cetkica i ako treba reglera sve ukupno 6000rsd. Ostavicu ga sutra ujutru da srede :)

E jesam majstor svaka mi dala :p

Jbga,najgore sto strada najskuplji deo,retki su slucajevi da ne strada alternator,ali to se uglavnom desava na vozilima sa klimom,gde su jaci alternatori,takav alternator nosi i gpunto 1.2 i 1.4 i jos dosta modela i oni stradaju,desi se i da ima puca deklo,imas fabricki reparirane(mislim da sam ih i ovde video na forumu) ,gde je zavareno kuciste i sve remontovano i prodaju kao nov/repariran,sa fiat kutijom i samo zeleni brojevi i nalepnica..

Hardvet,prijatelju ti bese nemas klimutvoj alternator nije 70a,tako da bi trebao da budes miran neko vreme :) slabije ,dosta slabije crkavaju.

Edited by Bane23

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha-ha :)

Nije dugo trebalo... Danas pocelo da se nesto cuje, lici da je lezaj alternatora, ali videcemo...

Naravno, vikend.

Kad se doda malo gasa, i kad krenu obrtaji da padaju, pred sam ler, tad se jasno cuje kad je dobro zagrejan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klimu nemam, tako da deo vezan za to otpada.

Spaner zupcastog mislim da nije. Skoro je radjen veliki servis, a i cini mi se da se jasno cuje iz pravca alternatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar SKF-ov lezaj za alternator je 500 kinti ali su ruke 2500rsd e sad to kad se vec skida uvek postoji mogucnost da treba zameniti i cetkice sto je jos oko 500. Ali neka neko ko se razume oslusne da ne nagadjas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tako ce i biti. Nego, nedelja je danas.

Za baksuz, evo danas se nista ne cuje... :)

Tebi je izaslo nesto vise. Sta ti je jos menjano?

PS pogledao malo nazad...Stator valjda...

Edited by Hardvet

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.2 8v Z10

Denso je fabricka ugradnja, kao i svima, verovatno.

Alt skidan jer je bilo sumnje da su lezajevi za zamenu. 64k.

Ispostavilo se sledece :

Lezajevi nemaju lufta ni malo. Na stolu alt puni 13.9- 13.95.

I nesto jako zanimljivo, rotor drlja po statoru. To je sasvim jasno vidljivo.

To je najverovatniji razlog zasto alternatori pregrevaju, nabubre i naravno, na kraju bukvalno pukne kuciste.

Kako je konstruktor zamislio da to tako radi, pojma nemam....

Nije bilo drugog leka nego da se rotor obradi na strugu.

Inace, majstor ima bukvalno punu sobu alternatora skinutih sa Fiata, sa identicnim problemima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hlađenje azotom može da pomogne ?

Čekaj da nije posledica pregrevanja bubrenje rotora ili šta se desilo sa rotorom pa je počeo da drlja po statoru.

Kako obezbediti bolje hlađenje ?

Komšo imao si sreće i UVO pa na vreme sprečio.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rotor ne moze da bubri. Cis' celik :)

Stator i kuciste od temperature mogu da se deformisu, do pucanja.

Neverovatno, ali izgleda da je to tako fabricki svima stavljeno. Nema prostora za normalno okretanje rotora, kaci izgleda i kad je novo. Samo se ceka trenutak kad ce stici u servis. A servis mu je neminovan.

60-80k, gore, dole, vecini je tu vreme za servisiranje. I to kompletno.

Ovo je kod mene ispalo preventivno. Kako ce se pokazati, za sad ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na preporuci !

Preporuku mogu proslediti dalje...Ili ovde ili u iskustvima sa servisima...

Mada ljudi rekose da jedva stizu sve da odrade i da im preporuka nije potrebna...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam skoro kod njih kada su pokusavali da provale zasto se po nekad pregreva Pasat B6 2009 ili 2010 god. Covek je bio u 5 servisa i niko nije znao sta je u pitanju, dok su oni sedeli 5 sati i razmisljali i gledali seme instalacije posto na dijagnostici nista nije pokazivao. Na kraju se ispostavi da centrala na ventilatorima hladnjaka nekad nije ukljucivala ventilatore a na njima ne postoji senzor koji to registruje. naravno centrala 26000rsd plus ruke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko od forumasa zna tacne dimenzije lezajeva za alternator na puntu 1.2 8v 2001 godiste? Hvala

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno neko zna,ali skini,pa juri po gradu,nacices sigurno,samo nemoj neke budjave!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za informaciju, a da li su isti alternatori za 1.2 8v i 1.2 16v ?

Da se dopunim samo, zaboravio sam da napisem da je punto sa klimom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa klimom je jaci alternator,ali ne mogu ti reci sa sigurnoscu da li odgovara sa 8 na 16v

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...