Jump to content
FAS Goran
silenci

Fiat Punto mk.2 - alternator

Recommended Posts

Kako se na puntu skida kaiš alternatora?

Znam da ga skinem sa samog alternatora, ali na remenici radilice koja ga vrti ima ispred nje neki kao senzor obrtaja šta li je, neka plastika koja je jako blizu, sa prednje strane, toliko je blizu da mi se čini da kaiš tuda ne može da se provuče? Jel se to čudo odšrafljuje ili šta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

to ti je senzor obrtaja na radilici.drzi ga jedan sraf. odvijes njega i izvuces senzor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta i mislim da je akumulator odsvirao svoje... Sad me interesuje posto akumulator nosim na punjenje kako izmeriti dal alternator puni? Posedujem unimer... Da i kako da proverim dal mi vuce negde struju?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

stavis unimer na 20v i stavis na plus i minus treba da ti pokazuje bar 13.7 pa do 14.5 ako je ok ako pokazuje manje onda nepuni dovoljno a ne znam kako se gleda kolko ti sta vuce, ali tebi mozda akumulator nevalja proveri ovo moje sa jos nekim iskusnijim clanom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz svima malo da se opet javim na ovu temu doslo hladno vreme meni se javio problem sa paljenjem opet prazan akumulator.

E sad ono sto mene buni je da li da merim punjenje akumulatora kad popalim sve potrosace znac svetla ventilator muzika ili sve pogaseno i da li napon mora biti jednak u oba slucaja hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene kad mi su ugaseni potrosaci meri 14.05v kad popalim sve potrosace pada napon na 13.70v jel to sme ili ipak postoji neki problem

ps.na napomenem da sam ipsrobao ono koliko vuce struju i kad prebacim na 20A na unimeru pokazuje neki 0.25 a kad prebacim na mA na 20 ili 200 nebitno odma zakuca na 1 tj to pokaze na displeju jel to znaci da vuce struju molim vas razjasnite mi malo nikako ne mogu da povezem te pojmove hvala

Edited by Alexandar86

Share this post


Link to post
Share on other sites

imalo je slucajeva da ljudima svetlo u gepeku i nakon zatvaranja zadnjih vrata ostane upaljeno i izvuce struju tesko je primetit al treba proveriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene kad mi su ugaseni potrosaci meri 14.05v kad popalim sve potrosace pada napon na 13.70v

Sve je ok što se punjenja tiče. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps.na napomenem da sam ipsrobao ono koliko vuce struju i kad prebacim na 20A na unimeru pokazuje neki 0.25 a kad prebacim na mA na 20 ili 200 nebitno odma zakuca na 1 tj to pokaze na displeju jel to znaci da vuce struju molim vas razjasnite mi malo nikako ne mogu da povezem te pojmove hvala

Kad podesis opseg na 20A,uredjaj meri jacinu struje do 20 ampera i tih 0.25 sto ti pokazuje,je 250mA. Toliko struje ti auto vuce. Kad prebacis opseg na 20mA ili 200mA,uredjaj meri do tih vrednosti i sve sto registruje da je preko toga,on prikaze kao 1 (ispunjena gornja vrednost ili vise),jer je registrovao vrednost koja je ista ili veca od opsega na koji si ga podesio.

Edited by Marko BK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi sto ste se potrudili da mi objasnite i ukljucite se u temu.Ako neko ima info jel mnogo tih 250mA koje vuce kad je ugasen merio sam ponovo i primetio da to pada sa na nekih 50-ak mA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upalila se lampica od "alternatora" i ugasila posle 2 min, kad sam izmerio punjenje bez ukljucenih potrosaca bilo je 13.8 a sa potrosacima 13.2, lampica ne gori ali u pon ide kod elektricara :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam neku spravicu koja se ukljucuje u upaljac. Meri napon, normalno.

Po tom cudu, kad dam kontakt napon je 12,2 najcesce. Kad upalim auto i muziku, ventilator, svetla, pokazuje napon koji varira od 13,3 do 13,8 najcesce.

Valjda su to ok vrednosti??? Bar sam mislio da su ok, a sad vidim da ti sa takvim merenjem pravac kod majstora...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa receno mi je jos pre kad sam informativno pitao da je 13.6 -13.7 neka donja vrednost sa potrosacima, necu nista napamet, idem u pon do resnika, ima odlican servis u kom sam vec 6-7 puta remontovao sto anlansere sto alternatore pa cu videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Javi...:)

Meni je ovako od kad je kupljen auto, dakle, pola decenije vec... Mozda sam ga neispravnog i kupio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moj je punio do skoro 13.7 -13.9 sa potrosacima ali su izgleda cetkice otisle pa je oslabilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je 13.2 sa potrosacima, definitivno su cetkice otisle, drzi konstantno taj napon i sa podizanjem obrtaja, barem po onome sto sam ja merio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da znaci da su cetkice,to sto ti je drzao ukljucenu lampicu ,pa ugasio opet moze svasta nesto da bude.(da ne nabrajam)...alternator denso koji je u puntu duzi niz godina tj.o37 denso za voizlo sa klimom imam neka dva ili tri klasicna kvara i to je u sustini to,najcesci je da strada stator u 80% slucajeva,posle toga idu regler i pucanje kucista alternatora....

Videces vec kada odneses na remont,a remont zna nekada da bude i skup od 50 do 100e ,ali nekada i dosta manje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio danas, otisao stator. Sa skidanjem, zamenom statora, cetkica i ako treba reglera sve ukupno 6000rsd. Ostavicu ga sutra ujutru da srede :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjen stator koji je bio lose namotan kod prethodnog remonta i bio je naslonjen na kuciste, totalni debilizam, covek se krstio. Kolektor ukopan do bola, lezajevi manje vise ok ali sam rekao da stave nove, cetkice jedva dodirivale i regler ok! Prilikom skidanja jedan sraf se cvikovao pa je bilo malo cimanja oko toga ali uspesno zavrsena operacija. Ceh 7000rsd ali imam garanciju na zamenjene delove kolko god da predjem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa fabricki su dosta lose i komplikovano uradjeni i desava se da neki riknu i posle 50 000km, imao je on dva tri slucaja. Da je dobro uradjen prosli put sad ne bi bilo nikakvih problema ali posto svaki suster hoce da bude majstor desavaju se i te stvari nazalost. Mislim ja sam presao 50 000 i malo vise za 2 god i ko zna koliko je presao pre nego sto je dosao kod mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...