Jump to content
FAS Goran
skimyou

Lancia Lybra - skidanje ručice menjača

Recommended Posts

Cao svima. Da li neko od vas zna kako se skida rucica mjenjaca. Probao sam danas da okrenem rucicu nije moglo, nisam jako okretao da je ne bih slomio. Ne vidim nigdje saraf za rucicu. Treba mi onaj kozni dio sto je na vrhu rucice. Hvala unaprijed!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rucica menjaca,tacnije "jabucica"(ovaj gornji deo koji drzis u ruci dok saltas),ti se skida jako kednostavno

povuces na gore i svuces je sa shipke na kojoj se nalazi :rolleyes:

E sad ima tu par caka :geek:

-nemoj da je okreces u krug nikako da joj ne bi polomio :unsure: plasticno leziste u koje ide sipka

-i verovatno je zalepljena :yes nekim ne bas jakim lepkom,da bi bila fiksirana pa je potrebno malo snage i vestine da je svuces na gore sa sipke.

Ja skidao moju :yes ,da je operem i premazem kozu,i svukla se prilicno lako,jer i taj lepak kojim su je fiksirali,verovatno je sa godinama oslabio,s tim da kad je vracas ako ti bude spadala,kad na primer ubacujes u rikverc,kapni na sipku i u rucicu sasvim malo nekog sintelana,tigra ili nesto slicno pa je tako fixiraj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej, Genijalno, hvala vam,odmah ujutro cu da se bacim na posao. E sada me jos zanima da li mozda znate ko u BGu dobro radi presvlacenje rucice menjaca i volan, koliko to kosta. MEni je volan ok, mozda malo izlizana ona gornja trecina volana, ne znam da li moze samo dio da se presvuce, a rucicu bih mozda oblozio, malo se ozlizala. Kakva su vasa iskustva po tom pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi sta su zabari napravili, alat za skidanje :clap:

davno pokusao i odustao bas iz istog razloga da ne bude karambola :blink: znaci ipak na cupanje!

moju "jabucicu" kao da su misevi glodali ili ko zna mozda snimali neke brezobrazne filmove :harhar:

jesi mozda razmisljao da potrazis po otpadima :nuke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne, odlicna je moja rucica, samo je koza malo izlizana inace je sve ostalo ok, tako da mi je glupo opet polovnu uzimati ako za 15 EUR/a mogu da stavim kozu na nju, pri tome da biram boju koze i konca :) samo jos da nadjem ko u BGu to radi kvalitetno i povoljno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...da li mozda znate ko u BGu dobro radi presvlacenje rucice menjaca i volan, koliko to kosta.

Pogledaj:

Presvlacenje kozom

Kao i:

Korišćenje pretrage Foruma - Search

:thumbup:

U tvom slučaju, pogledaš početnu stranu Foruma i vidiš odmah pri vrhu deo Styling i kozmetika automobila.

Pomisliš...mora tu da ide priča o presvlačenju kožom...to spada u kozmetiku automobila... :whistle:

Klilkneš na taj deo Foruma, a onda kada se otvore sve teme...uzmeš i iskoristiš varijantu 1 u onom uputstvu za pretragu Foruma.

A, ako pojma nemaš gde bi mogla biti takva tema (ne pada ti na pamet da bi mogla biti u Styling i kozmetika automobila), onda koristiš opisanu varijantu 2. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reparatura kože na jabučici menjača i na volanu

ovo je česta pojava posle nekoliko godina vožnje, koža izgubi gornji zaštitni sloj, dodje do farbe, farba se skine trenjem i znojavim rukama - ostane sirova, osnovna boja kože -SIVA i bez sjaja. Na volanu u poziciji kao skazaljke na satu u položaju "10 i 10", a na menjaču oko ukrasne kape sa štampanim rasporedom brzina.

Sve te nedostatke otklonio sam crnom uljanom bojom - nanošenjem u dva sloja tankom, a širokom četkicom. Prvi sloj se nanosi normalno, sačeka se jedno sat vremena da se prosuši, potom se nanosi drugi sloj, sačeka se ponovo jedan sat na sušenje, a potom palcem utisne u površinu kako bi se izjednačio index prelamanje svetlosti sa farbane i nefarbane površine. Rezultat je više nego zadovoljavajući, Ja posle dve godine od farbanje ne mogu da prepoznam koju sam površinu farbao a koju nisam. Sve jednako izgleda. Da ponovim, postupak je isti kod volana, kao i kod jabučice menjača. Naravno potrebna je pažnja da se što tanji sloj nanosi, oceđena četkica da ne bi došlo (nedajBože) do kapljanja po sedištu i pantalonama a naročita pažnja oko jabučice menjača....(da četkica ne sklizne na kapu sa oštampanim rasporedom brzina)

Navlaka na ručici menjača

Ovaj deo je uglavnom oštećen žarom od cigareta. Obzirom da je pepeljara na malo nepodesnom mestu, svako oresanje cigarete neminovno dovodi do prljanje navlake menjača, a ne retko i do ispadanja žara - koji progori ovaj materijal (nije koža) - i ostavlja ružnu rupu, prečnika 1 cm. Ovo je pojava na svakoj drugoj Lybri, pa naravno i mojoj.

Problem sam rešio na taj način što sam kupio "čupavu" lepljivu traku, koja sa lica ima tkaninu čiji izgled nema teksturu tkanine, nego crne tkaninaste obloge, za raliku od druge crste koja baš ima vidnu teksturu tkanine. Obe trake proizvodi TESA, i obe odlično lepe. Isekao sam kružnu povšinu prečnika 1.5 cm makazicama za nokte i na progoretinu zalepio isečeni deo. Sa suvozačevog dela se ne primećuje uopšte, eventualno jakom pažnjom sa razdaljine od 20-tak cm. može da se vidi da je neka popravka rađena.. Recimo, kao je uspešnost predhodnog postupka kod volana i menjača bili 100%, ovde se ovakav postupak može oceniti sa 80%. Naravno, mnogo bolje nego sa rupom.

Postoje ljudi koje ovakvi postupci uopšte ne zanimaju. U tom slučaju od Mladenovca do Beograda, pa do Šapca se baciti u potragu za Lybrama po otpadima, pa od ponudjenih 3-4 kupiti volan ili jabučicu menjača i navlaku ukoliko su preostali, i biti spreman da se za te 3 stvari izdvoji bar...već možete da pretpostavite koliko.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neshaoct

Hvala na ljubaznosti, ali pocela se jedna prica oko skidanja rucice mjenjaca pa smo se malo nadovezali na ovu drugu. Kao sto se vidi iz prilozenog, Lybra je ipak specificna pa je trebalo posebno obraditi ovu temu L:)

Hvala na razumijevanju

Gosno Damjanovicu,

|Hvala kao i uvijek na iscrpnom odgovoru

Pozdav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me da li neko zna tacne unutrasnje dimenzije rucuce menjaca na Lybri? Mozda neko ima sliku? Hocu da napravim sebi jednu "custom" rucicu.

Izmerio bih ja moju, ali nece dole (odnosno gore :) ) Ja to vukoh, vukoh ali nece. Mislim da je jedini nacin da je skinem, taj da je isecem, a to mi se ne radi dok ne uradim novu.

Ako neko zna, molio bih lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg :X ja je jesam skidao,ali je nisam merio :no

a sad je fixirana :whistle:

trebalo bi da neka standardna dimenzija,koliko se ja secam ona sipka i leziste su precnika do 1 cm,ali nisam siguran :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pzdrav svima!

Nov sam na forumu i odnedavno sretni vlasnik LYBRE 1.9 jtd sw 2002....

Primjetio sam da je ručica(glava)mjenjača skroz presvučena kožom(volan je kožni takođe) to jest i onaj dio gdje obično stoji pločica sa rasporedom brzina...

Pa me zanima da li su se LYBRE pravile sa tako skroz presvučenom ručicom mjenjača ili je to neko naknadno sve presvukao kožom...?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

pravljene su i sa gumom (jeftinije varijante sa manje opreme)

a pravljene i sa kozom (rucica+volan)

a moze da bude i presvuceno, mislim da posto kazes da je komplet presvucena - nije original, sumnjam da se tako pravila.

koliko je presla i koji je paket?

Edited by sashicus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prešla je (bar tako na satu piše) 190 000 kilometara. A za opremu ne znam zaista,jer sam je kupio nedavno. Inače sam godinama vozio volvo tako da sam tek sad upao u svijet lancie...

Pazi ovako...Tempomat nema i nema telefon a mislim da i navigacju nema...A ostalo koliko sam uspio vidjeti ima što se kaže sve...senzor zs kišu..plavi alkantar..bose... itd ... itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaooo mene već panika hvata,pošto i supruga i ja koristimo isti auto (prethodni je imao automatski mjenjač), već vidim kako se zamajac polako ali sigurno raspada! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dizel je ok i za zene . Pusti kvacilo a on polako krece i bez gasa ;)

Edited by bglion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeli neko može da mi objasni,kako zameniti rucicu za svetlo i brisace na lybri?Pretpostavljam da se skida volan ,ali nisam siguran kako ga skinuti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skines klemu sa akumulatora.

Sa zadnje strane volana imas dve rupe za inbus kljuc (cini mi se 5 ili 6) i skines sirenu. Tu je matica 22 -24 koju skines pa svlacis volan (na silu)

Posle ne znam videces vec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav librasi,jedno pitanje vezano za rucicu menjaca tacnije za onu plastiku koja je fiksirana na limeni deo,plastika u koju ulazi rucica. Primeto sam da sw malo rasklimala,vezana je sa prednje strane sa dva srafa a sa zadnje jednim,ja sam to pokusao zategnuti ali bez efekta kao da je oblajznuo. Da li neko moze da mi kaze da li  je to nesto strasno i ako zatreba kako se moze zategnuti,hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko menjao jabučicu menjača ?

Ova moja je skroz propala, a nešto nemam ni želje ni volje da to nosim na presvlačenje. 

 

Na internetu uglavnom vidim varijantu - polovni delovi. 

Ako ne nađem u radnji original - od kojeg drugog automobila paše ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilicno trazeno i tesko da nadjes citavu. 10ak evra je izlizana ili izgrebana ili sa polomljenom plastikom koja se navlaci na sipku... Ako je samo koza propala, mislim da je presvlacenje najbolja varijanta, a kosta isto ili slicno.

Moguce je da pase od novog brava, ali treba proveriti. Izgledaju prilicno slicno.

menj.png

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od dana kad sam postavio pitanje, obišao sam mnogo radnji i sve tezge na buvljaku. I - ništa. Niko nema ručicu (jabučicu) menjača, i ni jedna od silnih modela ne paše za Libru. Znači ima za desetine WV modela, za desetine Audi, Mercedes, za maltene sve Renoe, ali Libra - jok !

Najveći problem je potezna ručica rikverca. Tj veliki prečnik gornjeg poteznig dela, koji zapravo ulazi u jabučicu.

 

Sad, skapirao sam da taj potezni deo može i da se izbaci (pa da se u rukverc ubacuje "normalno") ali za sada neću to da radim.

 

Našao sam parče lepe, jake, crne kože pa ću ovih dana da se bacim na šivenje - oblaganje kožom, jer ništa mi drugo ne ostaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/3/2017 at 3:30 AM, Mihailovic said:

 

Sad, skapirao sam da taj potezni deo može i da se izbaci (pa da se u rukverc ubacuje "normalno") ali za sada neću to da radim.

Ako izbacis osigurac za rikverc, moze da ti se desi da masis 5. brzinu prilikom saltanja tj moraces da spustis rukom poteznu rucicu da bi mogao da udje u 5.

Meni je naprsla bela plastika tj onaj deo koji se navlaci na sipku pa mi se desavalo da mi ostane jabucica u ruci u sred voznje i feder odleti negde na drugi kraj auta. Dok ne nadjem feder vozio sam tako sto sam podizem i vrecam poteznu rucicu za rikverc. Posto nisam mogao da nadjem dobro ocuvanu jabucicu resio da zalepim moju nazad na sipku i sada je sve ok. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...