Jump to content
FAS Goran
massaaris

Fiat Bravo/a/Multipla 1.6 - lampica motora (check engine)

Recommended Posts

A da li zna neko sta bi moglo biti razlog paljenju check engine sijalice odmah nakon starta hladnog motora? Kasnije prilikom starta vruceg motora ne pali sijalicu, ali na hladnom motoru, je upali obavezno, tj. kad ugasi sijalice za ulje i akumulator ugasi i ovu, ali nakon sekundu-dve upali je, i narednih nekoliko startovanja svetli. Kada je ugasi na nekom od narednih startovanja toplog motora gasi i nju, ali na jutarnjem startu upali je obavezno. Da napomenem da auto ide odlicno, nikakvih problema nemam, osim sto me nervira ova sijalica. Zna li neko o cemu se radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem sa check engine resen. U pitanju su bile zaprljane dizne, pa dok sredi rad hladnog motora, upali sijalicu. Nakon ciscenja dizni prestao je da me nervira sa ovom sijalicom od koje sam poceo da se jezim cim je vidim, pa makar to bilo i prilikom davanja kontakta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kad sam uzeo auto stalno svetli ta narandzasta lampica katalizatora.Dosta ljudi je reklo da je to sto auto ima ugradjen plin pa comp cita neke druge vrednosti sve je to ok itd pa me zanima vase misljenje.Lampica svetli i kad vozim na benzin ?

Ako ti se lampica pali samo na plin onda jeste zbog plina,jer prilikom ugradjivanja plina treba da se ubaci dizna simulator,to je deo koji racunaru daje signal kao da rade benziske dizne i on ne vidi gresku a ako gori i na beznin onda pravac dijagnostika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Nov sam clan na forumu kao i novi vlasnik Fiat Brava 1.6 16v  97`.

Nedugo nakon kupovine auta poceo je da se pojavljuje sledeci problem :

Desava se s`vremena na vreme da auto (uglavnom zagrejan) odjednom izgubi snagu, pocne da trokira i tom prilikom se upali famozna crvena lampica za check engine. Problem nestane kada odspojim akumulator na nekih sat vremena i nakon toga je sve OK do nekog sledeceg puta. Kada nema tog problema auto ide odlicno. Prethodni vlasnik mi je rekao da se to znalo i kod njega nekada desiti ali samo na sekundu ali veoma retko (na svakih 1000 km otprilike).

 

Ne znam da li ima neke veze, ali kada se taj problem ucestalio, nasipao sam pola rezervoara benzina i tecnost za ispiranje dizni i taj problem nisam imao dok nisam ponovo sipao gorivo (mozda samo slucajnost). Inace u skorije vreme menjan je filter goriva, filter vazduha, svecice, kablovi.

E sad, znam da o ovoj temi vec ima nesto na forumu ali niko nije napisao kako je resio problem, posto mogu da budu na desetine stvari u pitanju, pa stoga pitam sve one koji su imali ovakav problem?  Hvala.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je bio sličan problem imaš moju temu o tome..

Rešena je tako što je očišćena pumpa goriva koja je skidana iz rezervoara..

Prvo kreni od pumpe pa ćeš da vidiš dalje ..

Ne bi bilo loše da uradiš dijagnostiku ako se posle čišćenja pumpe i rezervoara deševa isti problem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliki je posao da se ocisti pumpa. Bivsi vlasnik mi je rekao da je skoro menjao filter goriva i da je ocistio kompletan rezervoar, e sad, ne znam da li je cistio i pumpu, i da li mogu nesto da zajebem prilikom skidanja i sta se cisti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Badava je čistio filter ako je pumpa uvukla prljavštinu pa nema dovoljan pritisak..

Nije problem da se skine pumpa..Kod mene je verzija motora koja nema spoljni filter.

Tako da postoje 2 filtera u samom kućištu pumpe..Malo je problem da se odvije šraf koji je steže na rezervoar..

Treba odviti pažljivo da se nešto ne polomi jer je sve plastika..

Naravno bilo bi dobro da neko skine ko ima iskustva..

kod mene je ovakva pumpa..

 

cxcv9100.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je ista pumpa kao moja ,postoji jedna mrezasti filter koji  je zakačen na donjem delu pumpe gde usisava gorivo..

Bukvalno leži na dnu rezervoara kada je pumpa na njemu..To se skine lagano i očisti (nezno produva kompesorom) posle tog filtera postoji još jedan na

samoj pumpi..Takođe je metalni kao mesingana mrezica..Taj nisam skiadao bio je čist..

Ali sam iz donjeg smera ka gore prema crevima gde uvlači benzin malo vazduhom izduvao kroz pumpu..

Bilo je dosta prljavštine nekog crnila sitnog..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada sam gledao i mislio da skinem pumpu ali nesto mi se ne da. Pumpa je konstrukcijski (odozgo gledano) drugacija od tvoje. Ima 2 zasebna dzeka i 3 dovodna-odvodna creva, a cini mi se da se srafi odozgo cela pumpa za rezervoar kao onaj poklopac za bure gde se stavlja kupus. Ona creva su na nekim plasticnim zabicama tako da me bilo strah da ih pritiskam da nesto ne bih zeznuo pa da mi posle tu curi gorivo. Videcu kada budem imao vise vremena da probam, a u medjuvremenu sam skinuo senzor radilice i bio je u strasnom stanju, sve neko blato na njemu, tako da sam to ocistio lepo pa cu videti kako ce da se ponasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je već cimanje oko skidanja, možda prvo da se izmeri pritisak goriva, pa ako je on ok, onda da se ne ulazi dalje u ''gimnastiku'' oko pumpe ako ona radi ok, tj. daje pritisak koji treba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako... Iako problem nije nestao (a pumpa je ciscena pre par meseci), morao sam da krenem na more u ovakvom stanju i rezultat je sledeci : ...  pumpa Bor napunjen do vrha - Zajecar- Kragujevac-Cacak-Uzice-Zlatibor-Prijepolje pumpa   404 km, napunjen ponovo do vrha 21,5 l   sto ce reci prosecna potrosnja za Fiat Brava 1.6 16v  1997.god = 5,3 l/ 100 km.  sa tim sto se lampica naravno palila i trokirao sve u svemu oko 50 km.  Da li bi nekome ovi podaci pomogli da razjasni u cemu je problem sto se auto tako ponasa kada upali lampicu a potrosnja je (barem za mene)  izvanredna.  I jos jedna stvar, primetio sam kada je auto zagrejan pa mu nacepim gas da se onda lampica upali i pocne trokirati pa mu trazim tada sa opustanjem gasa priliku da se lampica ugasi i tada kada se to desi povuce normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo novosti u vezi jeb*nog trokiranja. Bio u auto servisu u Igalu i dijagnostikom utvrdjeno da je bobina u prekidu t.j. jedan namotaj koji daje struju na 1 i 4 svecicu. Zamenjena polovnom i auto se preporodio. Ako sam ikome bio od pomoci bice mi zadovoljstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno jesi, i bićeš svakome ko bude čitao temu u narednom periodu. Lepo je što si se setio foruma da napišeš šta je pravilo problem na autu. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

u pitanju je multipla 1.6 2002 godiste prilikom startovanja kola se upali obd sus i pocne kompijuter da pisti pa me interesuje da li signalizira neki kvar kompijutera

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad upalim auto pocne komp da pisti i na displeju se pojavi obd sus ali nema nikakvih problema a ja se bojim da ih ne bude pa zato i pitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako radio sam auto menjao ventile,ravnjanje glave. veliki servis... kad je hladan na grani je malo restao od kako su majstori skidali glavu verovatno su granu jos vise ostetili sad se cuje i vruc i hladan.Doteram auto kuci predjem oko 100km kad ono upali se ta lampica odem u servis prikace na dijagnostiku izbrisu gresku opet predjem oko 100km opet se upali. Da li je problem do izduvne grane sto je pocepana pa zato pali? btw nikad ranije mi se nije upalila za godinu dana koliko je auto kod mene. Majstor kaze sigurno do grane jer je sve uradio kako treba. lampica  non-stop sija.

bravo.jpg

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...