Jump to content
FAS Goran
massaaris

Fiat Bravo/a/Multipla 1.6 - lampica motora (check engine)

Recommended Posts

@ tox

zaboravio sam da pitam ...video sam danas imam malo ulja u motoru ,da li ne signalizira mozda zbog toga?

da li mogu sam da zamenim i da sipam novo da ne idem kod majstora?jel za njega ide Selenia 20K gradacije SAE 10W-40 posto sam gledao ovde svi pisu razlicito pa ne znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš ako znaš gde je čep za ispuštanje ulja, kako da zameniš filter za ulje i gde je otvor za nalivanje ulja u motor i uz to imaš kanal i alat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rece Miki,mozes sam to da uradis,i da 20k.

A ona lampica nema veze sa tim,posebna lampica ima za nizak pritisak ulja (simbol kantice).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@miki_bor

imam alat i kanal ..znma gde se ispusta vidi se lepo cep..a sipa se na motoru zut zatvarac? e jedino ne znam gde je filter za ulje...

@tox

ok, lampica ima za nizak pritisak ulja (simbol kantice). mislis na onu sto svetli kad se da kontakt? ili ne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,ulje je simbol kantica.Ona brizgaljka sto ti gori,trazi da se prikljuci na dijagnostiku i da se ocita greska.Obicno je neki od elemenata ubrizgavanja.S obzirom da auto ide i ne pravi puno frke,verovatno se buni lambda sonda.Zbog zapusenih dizni ili neceg slicnog,ne moze da dodje u zadate vrednosti pa prijavljuje gresku.Ipak,cela stvar mora na dijagnostiku.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam malo posmatrao lampicu u toku voznje i primetio sam da kada zagazim na papucicu gasa pocinje da svetli,a kada je pustim posle 1-2 sekunde prestane da svetli,ili kad zakocim prestane da svetli...posmatracu jos 1-2 dana da vidim....pa da vozim na dijagnostiku...ako slucajno mozda ima neko predstavu sta je... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prognoze su nezahvalne,lutrija.Oteraj ti to na dijagnostiku sto pre....rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi sad ovde nalupamo gomilu kvarova vezanih za tu lampicu,i to sve nista ne vredi dok se na zakaci na dijagnostiku i kaze konkretno...rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas u vožnji mi se upali žuta lampica motora

aV1rApqA.jpg

Prethodno sam osjetio kao da je motor progutao neku knedlu, a nakon toga normalno radi. Tri puta sam zavrteo motor do 6000 obrtaja ali ce lampica ne gasi.

Da li je neko imao sličan problem?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sad posle spajanja pročitaš ovu temu, videćeš da je to opšta lampica koja signalizira gomilu stvari, a šta je konkretno kod tebe u pitanju nema druge nego na dijagnostiku. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi se lampica nije pojavljivala, ali sam otišao do majstora.

On ga je prikpčao na dijagnostiku (ECUFiatScan) i očitao da je bobina na trenutak prestala da radi. Izbrisao je grešku i rekao da mu se javim ako se to ponovo pojavi. Rekao je da bi me bobina sa zamjenom koštala cca 50-60 eura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako se manifestuje kvar na bobini? Meni se vec dva tri puta u voznji desava da, kao da na trenutak prestane da radi jedna, mozda cak dve svecice,(pocinje da "trokira") a zatim auto nastavi da radi bez ikakvih problema, samo sto mi tad upali check engine sijalicu, i ne gasi je do kraja voznje. Sijalicu ugasi nakon nekoliko paljenja motora. Da li zna neko sta bi mogao biti razlog "trokiranja"? Za dijagnistiku se spremam ovih dana, ali bih voleo da znam o cemu se radi, i da li moze da me ostavi na putu? P.S. Kablovi i svecice nisu sigurno, menjani u februaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzne za momenat...ali kada svećica više nema struje tj. ne baca varnicu, osetiš dramatičan pad snage...to ti je najbolji pokazatelj. Mada, meni je tako na Stilu gde imam 4 bobine, pa kada auto radi na 3...jedva idem.

Kod Brave 1.6 čini mi se da ima 1 bobina za sve 4 svećice...tako da ne bi mogao uopšte da ide...ili beše imaju 2 bobine... :question: ali opet bi simptomi bili izraženiji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso, hvala na odgovoru. Simtomi koje si opisao vezani za stilo odgovaraju onome sto se kod mene desava. Posto brava ima jednu bobinu, da li to znaci, da je verovatnije problem sa kablovima ili svecicama? Da li postoji nacin da se ispitaju kablovi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti problem i kod mene, gori opet check engine, ponekad trza, trokira, nekad u leru, a uglavnom prilikom naglog dodavanja gasa sa malih obrtaja. Tada kao da radi na dva cilindra i jedva ide, sto u gradu zna da bude opasno (skretanje ili preticanje - das gas, a on drzi neki nizak broj obrtaja i nikako da dobije snagu). Desava se i da tako nece da krene i muci se, ja pustim gas i ponovo dam i tek onda krene normalno.

Jednom na autoputu na 130km/h pocne da se gusi, i padne brzina na 100km/h i narednih pola minuta nikako preko toga. Obicno ti problemi traju najvise dve - tri sekunde, i najcesce se zavrse "knedlom" pri kretanju ili naglom dodavanju gasa.

I dok se sve ovo desava motor ima puno vibracija, a pri pokusaju vecih obrtaja ima zvuk kao da ide na dva cilindra.

Ali desava se i da predjem po 100km bez ikakvih problema, trzanja, odlicno vuce....

Imam ELM327 koji kacim na komp i vec sam brisao greske da bi proverio koje se ponovo javljaju.

Evo slika gresaka, parametara i grafika. Ovo je "snimano" kada je auto zagrejan i stajao u mestu , na leru. Cak se u toku testiranja pojavila jos jedna greska P0300, ali sada kao stalna.

12062011.jpg 12062011a.jpg 12062011b.jpg

Sumnjao sam na jednu od sondi, jer u opisima za sve ove greske stoji da lambda sonda moze u nekom slucaju da bude uzrok. Ali meni auto trosi normalno, i manje nego sto ocekujem, ispod 7 litara benzina u proseku,

ali uglavnom ga vozim van grada na otvorenom putu. Cak i kada sam kupio auto desavalo mi se nekada da ne prihvati gas sa malih obrtaja u trenutku, nego sa zadrskom. I opet su mi majstori rekli

da je to verovatno lambda sonda. Dijagnostika u radu pokazuje da su naponi na sondama u granicama propisanih. Jedino ne znam da li lambda 2 senzor integrator treba uvek da stoji na 1% bez ikakvog

variranja.

Druga greska je vezana za katalizator (stalno prisutna greska). Da li to znaci da je zacepljen ili mogu uzrok da budu opet neka od sondi?

A treca greska kaze - missfire detected - da li to znaci da je bobina u kvaru ili kako neka objasnjenja za ovu gresku kazu opet da mozda moze da bude neispravna sonda?

(svecice stavljene NGK nove pre 15000km, a kablove nisma menjao, stoje originalne)

Neverovatno je da su tri stvari neispravne, ipak mislim da samo jedna stvar lancano uzrokuje ove greske.

Tek ucim da citam sve ove podatke (na mom starom kecu sve je bilo lako i jednostavno), tako da.... sta mislite, po ovim parametrima, sta moze da bude uzrok za sve ovo?

Ima li neko predlog sta jos da proverim, pa da olaksam tj suzim pretragu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da bude jedan od najcescih kvarova na ovim motorima a to je bobina.

Kod 1.6 je mislim dupla bobina to jest istovremeno baca varnicu na 2 svecice i ako "probije" jedan namotaj to se drasticnije oseti jer fakticki ne rade 2 svecice dok na 1.8 naprimer imaju 4 posebne bobine i svaka je za sebe.

Takodje greska "misfire" moze da ukazuje na ovo jer senzor detonacije belezi da nije bilo sagorevanja ili nije bilo u pravom momentu pa se desila detonacija.

Ova greska katalizatora ne bi trebalo da ima veze sa svim ovim mada ko zna,sve je moguce.

Moguce da stvarno jedna sonda ne radi kako treba i verovatno ona dalja na auspuhu.

Sve su ovo naravno pretpostavke.

Evo tema pored ove i slican problem

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste dupla bobina, u jednom kucistu. Probacu da nadjem neku, bar za probu, pa cu javiti rezultate.

I jeste najlogicnije da bude ona, ali je opet lakse cuti i tudje misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da kazem da je problem resen. Kablovi promenjeni, nema vise trzanja, gusenja, secanja...

Mozda je trebalo ranije da probam, ali bilo mi je neverovatno da mogu cas da rade cas da prave problem.

Presao sam 400km bez ikakvih problema, ne izbacuje gresku, ali provericu ipak ovih dana na dijagnostici.

Neki put se oseti mala "knedla" kada se naglo da gas i blago, ali jedva primetno zadrhti motor kada ubrzava na punom gasu.

Dizne idu na ciscenje, tako da bi i taj sitan, i opet kazem jedva primetan problem, trebalo da bude resen.

Sa novim kablovima drugi auto. Uzeo sam Facet kablove(3600din u APsportu, a i u drugim prodavnicama ista cena),

mada su mi nudili i neki nas Fles ili kako se vec pise, od cak 2300 do 3200 din.

Javljam ako bude jos necega posle porvere na dijagnostici.

Jos nesto, sve greske koje je video fiat exeminer, videla je i moja ELM327 dijagnostika, sa tom razlikom sto na ovom

profi uredjaju pokazuje detaljno sve podatke u trenutku prijavljivanja greske - temperaturu motora, temperaturu vazduha, pritisak sistema za ubrizgavanje, nivo goriva u litrima u rezervoaru, broj obrtaja itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio na dijagnostici zbog lampice sto svetli svi parametri i parametri motora dok radi u redu i to veoma dobri sve ok..samo je naslo da mi izbacuje lampicu zbog ...nisam siguran kako mi majstor rekao ali nesto kao da mi je skinut kod kljuca pa da trazi njega sa njim da upalim ali ja nemam taj kljuc,mislim da je crvene boje rekao je da to ne predstavlja problem...sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...