Jump to content
FAS Goran
massaaris

Fiat Bravo/a/Multipla 1.6 - lampica motora (check engine)

Recommended Posts

Zadnjih par dana pocela je da mi se pali lampica motora povremeno u toku voznje. Desavalo mi se to jos jednom kada sam natocio benzin (valjda je bio los), ali ovaj put izgleda nije to razlog. U voznji se ponasa sasvim normalno, nisam primetio nikakvo slabljenje. Sve je pocelo pre sedam dana, ostavim auto parkiran, dodjem posle par sati, krenem da upalim i nece. Verglao sam ga desetak puta i nista. Otvorim haubu i malo razgledam (mada se nista ne razumem :D ), probam posle i upali. Vozim ga od tada svaki dan i sve deluje normalno samo sto treperi lampica. Ako znaci informacija, imam ugradjen prekidac za prekid dotoka benzina, mozda je negde popustio pa prekida u voznji, ne znam... Inace, u pitanju je 1.6 16V.

Ima li neko ideju sta bi mogao biti problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko napamet ne moze da ti kaze u cemu je problem, jer chek engine lampica obuhvata sirok spektar kvarova, od bezazlenih do onih najozbiljnijih. Moj ti je savet da auto oteras na dijagnostiku i vidis koju gresku prijavljuje. Tako ce najbrze otkloniti kvar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da nema nista bez dijagnostike. Vise me zanimalo koliko je rizicno da ga vozim posto ne mogu u servis do sledece nedelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, niko ne može da zna sigurno, jer se ne zna šta je konkretan problem. Ali, ako auto ide ok...tj. ne guši se, ne gasi se...onda vozi do sledeće nedelje, neće propasti. Možda će samo popiti malo više benzina... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kad sam uzeo auto stalno svetli ta narandzasta lampica katalizatora.Dosta ljudi je reklo da je to sto auto ima ugradjen plin pa comp cita neke druge vrednosti sve je to ok itd pa me zanima vase misljenje.Lampica svetli i kad vozim na benzin ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lampica nije od katelizatora nego od motorne elektronike generalno. To znaci da ukoliko se desi problem bilo koje vrste na motornoj elektronici ona ce se upaliti. Moj predlog je da se prvo obavi dijagnostika i utvrdi tacan razlog zbog kojeg je lampica upaljena. Mozde da bude zbog plina,ali ipak treba biti siguran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto ti covek rece desava se i kad plin nije kako treba ali u pravu je 100% da ipak proveris na dijagnostici

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se nadovezem na temu: meni ista lampica treperi-da li ima neko predstavu sta to znaci, auto redovno odrzavam,ne primecujem nikakav problem...sta generalno znaci kad neka od lampica treperi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki od parametara rada motora nisu uredu ili neki senzor brljavi ,mozda je konektor od senzora olabavljen ili je prljav los spoj na nekoj masi.Meni je sijala zato sto mi je termostat bio neispravan (pothladjen motor).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijagnostika kaze da je u pitanju senzor pozicije radilice, ili davac impulsa radilice, neki ga tako zovu. Moracu ovih dana da ga zamenim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On u vožnji pravi problem, tj. komp gubi signal da se radilica vrti...i onda se totalno pogubi i ugasi se auto. Plus, kada pokušaš da ga upališ...ne može, tj. samo vergla, ali komp. ne registruje to verglanje jer senzor ne šalje signal ka njemu.

Onda, kada se motor ohladi...može da se upali...i radi sve dok se ne ugreje. Obično su takvi simpotomi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene nema tih simptoma, vozim ga vec desetak dana bez problema, i ne gasi se u voznji. Mozda pocinje da otkazuje pa za sad samo upozorava. Mada, pitanje je i kakva je dijagnostika bila, mozda da odradim jos negde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li neko da preporuci dobar servis u Novom Sadu? Treba da zamenim senzor pozicije radilice, i rekli su mi da uzmem Facet ili Febia (ako sam dobro zapamtio), ali ovde sam nasao samo neki Mareli. Zna li neko kakva je to marka? Mozete i da preporucite prodavnicu auto delova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marelli je vise nego OK.Mozes i sam da ga zamenis ako si handy.Nebitan ti je kvalitet servisa za zamenu tog dela,ali ti je bitna dobra dijagnostika i majstor da posle iscita da li je greska otisla i sta se desava.Vecina novo-sadista servisira kola u Beogradu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je jednostavna zamena, ali to je sa donje strane zavuceno pa mi je nepristupacno jer nemam kanal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko mozda za sta je signalna lampica pored lampice za kontakt sa leve strane>

pali mi se kad dam kontakt,ali nekad mi se pali i u toku voznje i iskljuci se a nekad svetli malo duze....imam plin ugradjen..ako to ima veze sa time...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nije mozda ova dok ne slikas?

ignition.jpg

Ovo je lampica za neku gresku vezanu za rad motora.

Spaajanjem na dijagnostiku bi trebalo da moze da se vidi sta ti povremeno pravi problem pa se pali ta lampica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ tox

e bas ta lampica je u pitanju... :thumbup:

da li bi trebalo odmah da vozim,znam da bi trebalo odmah bez razmisljanja ali imam precih stvari da sredim,u voznji se ponasa dobro...mislim ako svetli da li bi moglo biti nesto ozbiljno ili?

hvala :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi videti o cemu se radi na dijagnostici sto pre da ti ne nepravi neki veci problem ali sko ne primecujes nikakve probleme u voznji teraj jos par dana.

Moguce da lambda sonda nesto brlja ali da ne nagadjamo,videce se na dijagnostici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...