Jump to content
FAS Goran
urkozamanje

Fiat Punto mk.2 - trese / lupa pri određenoj brzini

Recommended Posts

Drustvo,javio mi se novi problem. Auto mi katastrofalno jako trese kad kocim pri brzinama od 110,do 80. Samo kad taknem papucicu,znate ono da se uspori malo. Toliko se jako teese,da uopste ne mogu da provalim,da li je napred ili pozadi. To je pocelo da mi se desava,kad sam stavio sve 4 nove gume. Sta bi moglo biti? Ja se izvinjavam ako sam promasio temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo što bi mi palo na pamet je da proverim jesu li krivi kočioni diskovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merio je majstor pre par meseci na nekoj spravici i jesu krivi ali on kaze u dozvoljenoj meri. Po neki mm,nista previse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je to u dozvoljenoj meri i koliko mm, ako to uopšte može i sme da se toleriše ali mislim da ti je to podrhtavanje i trešenje prouzrokovano od diskova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi zamenio diskove? Mada za godinu dana su se vec i pojeli do pola :D

Meni trese na 80km/h, pre i posle toga ne. Trese se ceo auto, mada nije to sad nesto strasno ali se oseti, vozio se i drugar samnom i on je isto primetio.

Menjao sam centralni nosac motora, bio je skroz pukao, ali je problem ostao, mada se posle zamene manje primecuje.

Nema nikakve veze sa ubrzanjem, sve je ok do 80km/h, probao sam i da pri toj brzini izbacim u ler i pritisnem kvacilo ali nista se ne menja, znaci i dalje isto trese, preko te brzine je ok. Naravno, tockovi su izbalansirani, trap centriran.

Otici cu posle praznika kod majstora ali bih voleo da znam na "koju stranu da ga poguram" :D tj. sta da mu kazem na sta da posebno obrati paznju. Koliko sam procitao mogu da budu poluosovine, krst, homokineticki...?

P.S. Imam i problem sa podrhtavanjem pri kretanju, sto sam izlozio u odgovarajucoj temi. Kolega forumas misli da je lamela u pitanju, ali ja (i majstor u servisu) mislimo da nije, nemam nikakvih problema sa lamelom, lepo ide, kvacilo je mekano, hvata nisko, lepo vuce na uzbrdici. E sad, ne znam da li su mozda ova dva problema povezana?

Jedino sto jos znam da trebam da zamenim su silen blokovi zadnjih amortizera, napukli su, da li neki od ovih problema moze da bude povezan sa tim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjeni zadnji amortizeri, proverene poluosovine, solje, krstovi, sve ok. U servisu su imali dva tocka pa smo probali sa njima, stavili smo ih napred, i vise nije tresao, tako da je zakljucak da su najverovatnije gume ili felne. Trebam da zamenim jos i levi i desni nosac motora, ali to verovatno ne utice na ovaj problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slican problem se danas javio i kod mene, preko 80km/h primecuje se da blago trese prednji kraj, na auto putu 120/140km/h apsolutno nista. E sad, kojim redosledom krenuti, da li prvo proveriti balansiranost guma, zamena prednje/zadnje, felne ili amortizere, solje ili ko zna sta vec?
Zimske stavljene pre 2 meseca i naravno balansirane, kupljene nove prosle godine.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da prvo ides kod vulkanizera koji ce ustanoviti dali je do  tockova a onda dalje treba da pregledas trap jer ako ti kugla tocka ima lufta hoce da trese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, vozim Punta 1.9jtd 63kw,cipovao sam ga pre 10dana,i od tad auto mnogo bolje ubrzava, al recimo kad potopim gas u trecoj pri 40 na sat prednji deo krene da trese, a pre cipa mi se to nije desavalo, desava se i u cetvrtoj pri punom gasu, uplasio sam se da nije zamajac mozda? Mada auto ne trese kad ga palim i gasim, ne lupa itd. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CoaBracala za početak je tebalo da pre čipovanja proveriš u kakvom je stanju kvačilo jer po tvojoj priči to trešenje je zbog njega. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je generalno u odlicnom stanju, redovno servisiran, nista ne lupa, ne zvecka, kvacilo hvata na pola,dal bi moglo jos nesto da bude sem kvacila? Pitao sam danas jednog majstora, kaze da je mozda nosac menjaca, icicu ovih dana da mi pregleda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krstovi poluosovine, neki od drzaca i mozda jos nesto oko trapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja bih rekao da su krstovi poluosovine, kod mene je to bio slučaj. Ako trese samo kad dodaješ gas, a ne trese u leru, obavezno ih proveri. Ja sam menjao nosač motora za džabe, jer je majstor mislio da je to, a u stvari sam našao koji je problem čitajući ovu temu. Jedino to čipovanje ne znam šta je, i da li može to da bude problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam misteriju koju hitno moram da rešim.

 

Punto sa pomenutim motorom,lupa desna polovina gore kod ulaza u menjač,a ima i luft.E sad misterija je jel tu tripoidni zglob ili homokinetički?U prodavnici nakon 40min  traženja nismo stigli nigde,jer po slikama sa oglasa deluje kao krst tj tripoidni zglob,a kroz potragu kao novu opciju smo našli da ide homokinetički tj samo tu opciju izbacuje.Čak sam hteo i novu poluosovinu da uzmem ali kažu da nema novo i ne postoji kao rezervni deo.

 

Na e bayu sam našao tripoidni zglob,ali štur je opis da bi bio siguran da je baš za 1.9jtd jer pišu prodavci svašta.

 

Znam da je najlakše da se skine pa da se vidi na licu mesta,ali nema se vremena treba brzo da se završi jer sam tanak sa vremenom.

 

Ako neka dobra duša zna šta je tačno nek pomaže :D

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...