Jump to content
FAS Goran
radoje76

Fiat Stilo - prednji trap

Recommended Posts

Udario sam levim tockom u ivicnjak, imam celicne felne, stilo 1.9 JTD karavan. Smotao sam pun desni i udario u ivicnjak. Volan nece da se vraca sam nego moram ja da vratim pri izlasku iz krivine , dobio je luft. Tocak kada mrdam ne cuje se nista, ne pucka ne klacka , sve je ok ali imam osecaj kao da stoje ovako \ / svaki na svoju stranu vuce. I volan mi je malo udesno a stilo ide pravo.

Moze li mi neko reci sta treba da se menja i koliko ce od prilike to da kosta? Da li je stabilizator? Homokineticki zglob? Ne razumem se bas nesto puno u auto, sta bi moglo da bude ?

*Da li ce se srediti ako izbalansiram prednji trap , i hoce li nestati luft volana ? :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tesko da ce se srediti od balansiranja, Moze svasta da bude, ali kao prvo odvezi auto u neki servis na dizalicu da se pogleda, pregleda, pa ako se nista ne vidi onda na geometriju/reglazu trapa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se desilo nešto slično prošle godine. Dao prijateljici da vozi i srećom sam držao ruku na ručnoj sve vreme pa sam malo usporio auto pri udarcu :wallbash:. Kako god, udarila mi je levim točkom u ivičnjak. Od udarca se viljuška iskrivila načisto, pukla guma i iskrivila felna (do neupotrebljivosti).

Nakon zamene ove tri stvari bio sam na reglaži i radnik mi reče da je uradio šta je mogao, i ukoliko primetim da auto vuče u stranu, dođem do njega da uradi neka bušenja na trapu da ne bih menjao "svašta odozdo". Auto ide kako treba i ne vuče u stranu. A kao posledica mi je ostalo to da mi se čini da volan ne vraća pravac do kraja nakon izlaska iz skretanja te da pomalo koči servo. Meni su pomenuli da je moguće da se iskrivila letva ili da su pogače?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narucio mi je otac oba axiona lezaja iliti SKF lezaj, kaze da sam to iskrivio i zbog toga koci, bio je na dizalici pa su pogledali, kaze da ce da zameni to i ako nije i dalje uredu da izbalansira prednji trap . E ako i to ne uspe , onda trazimo gresku. Verovatno je viljuska i stabilizator , ko zna , ali servo nije sto posto jer on ne koci non stop - tj. tesko se okrece volan, nego samo pod nekim uglovima zaglavi i nece sam da se vrati. Napisacu cim zamenimo lezajeve sta je i kako je. Hvala u svakom slucaju.

Edited by Strahinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenili smo lezajeve, sad manje koci volan , ali i dalje treba da ide na reglazu trapa, jer su mu tockovi \ / . Nadam se kad se to sredi da ce biti ok. Nisam jako udario , bio je blazi udarac pa kaze cale da nisam iskrivio viljusku. Ali ipak da se to pregleda ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Stila se podesava samo usmerenje tockova, a ugao nagiba, zatur i ugao nagiba ose zaokreta su konstruktivno fixni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada zaljujam auto i posmatram amortizeri na šolji izlaze jedan vise a drugi manje. Da li je to normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, jel' ti lupa u vožnji...jel' si primetio da se ljulja previše prilikom promene pravca, jel' kači kada silaziš sa klasičnih ivičnjaka jer amortizer više nema silu da zadrži auto...jel' si išao možda na test amortizera u neki servis? ;)

Ako je na sve ovo odgovor ''NE'', opusti se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom su odgovori "NE".

Obzirom da auto imam tek nekih dva meseca nemam jos dovoljno iskustva sa njim.

Mada mi se čini da na sitnijim neravninama auto malo vise poskakuje dok na pregibima malo vise lupa.

U svakom slucaju idem na detaljnu proveru trapa pa cemo videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja upravo menjam komplet prednji trap, zadnje silen blokove, lonac, centralni nosac motora, kvacilo i lamelu, hladnjak i ulje+filter. 75000 sa rukama (novi delovi). Isao sam prvo u ovlasceni servis u ZR-u koji necu imenovati i trazili su mi 120.000. Auto je 2002. god, 140k km. Ja sam ga kupio jula 2011 sa 109.000km. Malo je falilo da ga stavim na dobos za male pare i odem da kupim novi auto. Nadam se da vise nece biti ovakvih iznenadjenja... vec sam potopio u njega 500e za plin i 250e za 4 Dunlopke. Placen je 3000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, interesuje me sta moze da bude? Kad prelazim preko nekih udubljenja kad dodje do istezanja amortizera cuje se neko skriputanje kao zaba da mi je pod tockom, zna li neko sta bi moglo biti? Hvala!!! :unworthy:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad si zadnji put menjao stabilizatore? Više se čuje kao da ti je otpalo pola motora, bar je tako bilo mojima kada nisu valjali :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da stabilizatori ne škripe nego lupaju :)

Takvo škripanje sam i ja imao letos (preko prelaska neravnina), a otkako je zahladnelo škripanje je nestalo, tako da je rešenje selidba u hladnije krajeve :laughing:

Šalim se, škripanje je najverovatnije od onih nekih gumenih ležajeva ili čaura amortizera, ne znam šta sve tu ima. Ja sam menjao stabilizatore, gumice balans štangle, remontovao prednja ramena, ali škripalo je i posle toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oteraj na kanal i ljuljaj. Ortaku su pričali kriv amortizer itd, na kraju amortizeri odlični nego kugla na ramenu stradala. Ona mala manžetna probijena i kugla na suvo radila (naročito na ležećim se čulo). Kroz špric i iglu sipao ulje u nju i tako funkcionisalo od maja, dok nisu krenule kiše. Voda najverovatnije ponovo prodrla i sjebala ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam gledao Monroe katalog delova trapa. I koliko vidim drugi red ramena kod Stila (kugla se skida) isti je kao kod Nouvo Bravo. Da li se gađaju ramena ?

Stilo_Monroe_delovi_trapa.jpg Bravo_Monroe_delovi_trapa.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takvo skirpanje bas kada se prelazi preko vecih udubljenja ili silazi sa ivicnjaka sam iamo i ja. Ima u nekoj temi se pominje to skripanje. Kupis u AP sportu silikon sprej ispricas selene i skripa nestaje. Spricao sam i napred i nazad. Vise se i ne secam kada sam to odradio evo i dana danas nema skripe. Cak sam u toj temi okacio sliku kako izgleda silikon sprej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAVET: Otkazao je homokineticki zglob postoje dve opcije koje su mi ponudjene GSP po ceni 2000.00 din i meteli po 4900. Šta uzeti? Posto je navaodno ovaj gsp kineski koji rade nemci u kini .

Share this post


Link to post
Share on other sites

he isti si moja zena , kaze uzmi bolje onaj skuplji. :laughing: Ne salu na stranu ali i ja sam mislio tako ,mada ne mora uvek da znaci nekada je ovo malo precenjeno a ne znaci da je kvaltetnije. Zato sam i pitao da nije ko imao iskustva na to se ovde i svodi ,FORUM -iskustva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš bi voleo da te vidim kad ti žena drekne :rtfm: , VIDIŠ, BILA SAM U PRAVU. :wallbash::popo:

Te PRC su uvek PRC, jedino ako ispred njih ne stoji neko veliko ime. Mada kada je gvožđe u pitanju uvek je PRC.

Skupa i kvalitetna elektronika je druga priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš bi voleo da te vidim kad ti žena drekne :rtfm: , VIDIŠ, BILA SAM U PRAVU. :wallbash::popo:

tu si u pravu to bi bilo na teze podneti, sve, samo to ne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...