Jump to content
FAS Goran
Terza

Instalacija navigacije na telefone koji imaju GPS / mape

Recommended Posts

A šta je sa pešacima koji istražuju nešto i služe se svojim mapama, skijašima koji se pomažu sa mapama ski centara i motociklistima? Svi oni nemaju punjač a glupo je da sa 4 sata navigacije sa telefonom spadnu na dva ili manje zbog nekog herba fast procesa....

Sve 4.xx je ok i 5.50 ili više... Verzije 5.xx bi trebale da su brže u iscrtavanju što na sporijim telefonima može mnogo da znači.

Meni E71 puni svoju 1500mAh nekih 4 sata kada je skroz prazna. Na našem tržištu prodaje se svašta, možda su nam obojici uvaljeni neki sa manjom amperažom od originalnog pa se sporije pune

Edited by space2703

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bi trebalo da su mi u orginal nokiinom paketu uvalili neki krs... Ipak sam je uzeo preko paketa, sa dve godine garancije, dobio nokiino pakovanje. Razlika je samo sto sam n95 takodje preko paketa dobio i sa auto punjacem, dok su n97 malo osiromasili :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

N95 ima jadnu bateriju od 950 mAh, N97 mini od 1200 mAh, N97 od 1500 mAh.

Fabrika navodi da se M97 puni 2.5h tako da se uklapaš. Međutim istio tako navodi da se N95 puni za nešto preko 2h tako da si imao neospravan punjač ili bateriju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To samo znaci da nekada ne daju tacne podatke! Ja tu n95 jos uvek imam, za dve godine je nisam ogrebao, nikada tel nije zabagovao! Pkovanje je bilo orginal iz lafa copy, preko mtsovog paketa, baterija i punjac iz tog paketa, sljakaju extra, baterija se napuni dosta brzo, i posle dve godine traje isto kao i prvih dana kad sam kupio tel, odnosno drzi 2-3 dana, kao i u pocetku, a sa navigacijom bez auto punjaca za nekih 4 sata recimo da skine pola baterija, znaci non stop navigacija bi trajala negde oko 7-8 sati, sto je extra i nema sanse da su punjac ili baterija losi :)

E Ima jedna mnogo jaka fora sa mini i klasicnom n97, ko hoce, kupi bateriju od n97 i stavi je u mini, onda dobije nekih 300mAh i zaboravi kad je punio :) To su ljudi svojevremeno radili i sa n95 i n95 8gb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako je na telefonima koji vec imaju gps. Ja koristim Nokia BT gps i radi stvarno odlicno, i vise nego odlicno. Brzo nalazi satelite i za kalkulaciju rute mu je potrebno stvarno malo vremena, i rekalkulacija se odradi za 3-4 sekunde. Bateriju trosi nenormalno (doduse kod mene je i bluetooth ukljucen pored ekrana non-stop). Citao sam da bi baterija duze trajala ako se obrise neki fajl iz Garmin foldera. Probao sam jednom i stvarno je duze drzala baterija, ali sledeci put nisam mogao da pokrenem aplikaciju pa sam morao da reinstaliram Garmin. Ja stvarno slabo koristim navigaciju pa i nisam bas ulazio u taj problem. Vidim da ima ljudi koji se razumeju u sve ovo pa ne bi bilo lose da prelistate malo net i ako nadjete resenje da ga javno objavite :)

CardRunner.dll i TSRAutoStart Jedan od ova 2 treba da se izbrise a jednom da se izmeni naziv???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko vam je to rekao da garmin trosi bateriju kada se ne koristi???

Troši, troši. Sve što je napisano je tačno.

Jeste jeste....CIA snajka CIA....Kako moze da trosi bateriju proces koji nije aktivan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako je na telefonima koji vec imaju gps. Ja koristim Nokia BT gps i radi stvarno odlicno, i vise nego odlicno. Brzo nalazi satelite i za kalkulaciju rute mu je potrebno stvarno malo vremena, i rekalkulacija se odradi za 3-4 sekunde. Bateriju trosi nenormalno (doduse kod mene je i bluetooth ukljucen pored ekrana non-stop). Citao sam da bi baterija duze trajala ako se obrise neki fajl iz Garmin foldera. Probao sam jednom i stvarno je duze drzala baterija, ali sledeci put nisam mogao da pokrenem aplikaciju pa sam morao da reinstaliram Garmin. Ja stvarno slabo koristim navigaciju pa i nisam bas ulazio u taj problem. Vidim da ima ljudi koji se razumeju u sve ovo pa ne bi bilo lose da prelistate malo net i ako nadjete resenje da ga javno objavite :)

CardRunner.dll i TSRAutoStart Jedan od ova 2 treba da se izbrise a jednom da se izmeni naziv???

Na telefone koji vec imaju gps se moze navigacija instalirati, na one koji nemaju gps prijemnik to je nemoguce! Kalkulacija rute kod mene traje negde oko sekunde, mozda i manje, rekalkulacija ito toliko, taman dok kaze "preracunavam"...

Pa Stef mozda se proces aktivira, a da ti ne znas, niko nije rekao da proces nije aktivan a da trosi bateriju, vec da se svremena na vreme aktivira, a da mi to ne znamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako je na telefonima koji vec imaju gps. Ja koristim Nokia BT gps i radi stvarno odlicno, i vise nego odlicno. Brzo nalazi satelite i za kalkulaciju rute mu je potrebno stvarno malo vremena, i rekalkulacija se odradi za 3-4 sekunde. Bateriju trosi nenormalno (doduse kod mene je i bluetooth ukljucen pored ekrana non-stop). Citao sam da bi baterija duze trajala ako se obrise neki fajl iz Garmin foldera. Probao sam jednom i stvarno je duze drzala baterija, ali sledeci put nisam mogao da pokrenem aplikaciju pa sam morao da reinstaliram Garmin. Ja stvarno slabo koristim navigaciju pa i nisam bas ulazio u taj problem. Vidim da ima ljudi koji se razumeju u sve ovo pa ne bi bilo lose da prelistate malo net i ako nadjete resenje da ga javno objavite :)

CardRunner.dll i TSRAutoStart Jedan od ova 2 treba da se izbrise a jednom da se izmeni naziv???

O tome se upravo radi, upgrejdujte garmin ako je verzija 5.00.00, 5.00.10, 5.00.20, 5.00.30, 5.00.40 na verziju 5.00.50 ili više i onda ne morate brisati ova dva fajla i petljati, jednostavnije i bolje je osvežiti softver. Rezultat ovog ručnog brisanja fajlova ne znate ako nemate instaliran neki TaskManager da bi posle videli aktivne procese ili EnergyProfiler da bi videli trenutnu potrošnju vašeg telefona itd...

...Međutim istio tako navodi da se N95 puni za nešto preko 2h tako da si imao neospravan punjač ili bateriju.

Punjač nije neispravan ako daje manju amperažu. Manja snaga punjenja najčešće ne može da škodi. Ja sam uvek sumnjičav kod brzih punjača i od bržeg i sporijeg biram sporiji. Da sve te stvari nisu poprilično fleksibilne ne bi gomila nokia telefona imala isti ulaz za punjenje.

Neispravna-izlapela baterija najčešće se odlikuje smanjenim kapacitetom pa kod nje teško može biti slučaj da je neispravna ako se duže puni, upravo suprotno. Ako vam se vreme punjenja sa istim punjačem skratilo onda je to siguran znak da je baterija popustila.

Na telefone koji vec imaju gps se moze navigacija instalirati, na one koji nemaju gps prijemnik to je nemoguce!...

Na svaki operativni sistem za koji je napravljen navigacioni softver se on može instalirati (windows mobile, symbian, Windows XP...). Postojanje GPS prijemnika nije preduslov ni za instalaciju ni za korišćenje. Uvek postoji podešavanje u programu da se odabere unutrašnji ili spoljni GPS prijemnik. Čak i bez prijemnika ti možeš lepo koristiti program zadajući rute, pregledajući mapu itd

Edited by space2703

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno, ali onda to nije navigacija i time ne dobijas nista, ja ne znam jos nikoga ko je dokupio gps prijemnik, svi koji su instalirali garmina, vec su u telefonu imali integrisan gps prijemnik, e sada te varijante preko blututa, ili interneta su naravno moguce, ali dosta spore i gotovo ih niko ne koristi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam koristio E61 sa instaliranim Nokia mapsom i Garminom i bio je poprilično koristan :) Mada sam ubrzo pazario E71. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno, ali onda to nije navigacija i time ne dobijas nista, ja ne znam jos nikoga ko je dokupio gps prijemnik, svi koji su instalirali garmina, vec su u telefonu imali integrisan gps prijemnik, e sada te varijante preko blututa, ili interneta su naravno moguce, ali dosta spore i gotovo ih niko ne koristi...

Ne znam zasto tako mislis, nije meni navigacija preko neta, obican Garmin Mobile XT 5.00.50 i Nokia LD-3W Radi savrseno kao sto sam i napisao osim te potrosnje baterije na fonu. Tel je Nokia isto Symbian S60.xx (ne znam sad tacno)

E sad posto imam ovu noviju verziju GXT-a sto kaze space2703, ne znam zasto baterija na fonu brzo ode...mozda je i normalno da se posle 1-2 sata koriscenja navigacije telefon, odnosno baterija isprazni? Inace modul moze da radi non-stop barem 5 dana sa baterijom koju ima...

Inace prvo su se pojavili telefoni sa Symbian OS a kasnije su ugradjivani i gps prijemnici u iste. Garmin je u pocetku imao modul namenjen za telefone koji je samo i radio sa Garmin mapama (tako barem pricaju ljudi...)

Ovaj modul se moze povezati i na laptop i sljaka isto odlicno. Samo tada niste ograniceni na Garmina...

edit: ako po zavrsetku izadjete iz aplikacije fon ne trosi bateriju jer ista nije ni aktivirana. kao sto Stef kaze...To mu dodje isto kao kad iskljucite obican GPS uredjaj i kazete da se baterija trosi...

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mu dodje isto kao kad iskljucite obican GPS uredjaj i kazete da se baterija trosi...

I običan GPS ima takođe povremene provere satelita čak i kad je ugašen, pa tako troši bateriju. Moj bivši CRYPTON imao je dvostruko gašenje sa proverom/bez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dobro, nisam ja sad neki strucnjak ili stalni korisnik navigacije da bi mogao nesto sa sigurnoscu da tvrdim. Nego mi nije jasno kako nesto moze da radi a da ga iskljucis na "prekidac" Ja sa XDrive 43b imam pozitivna iskustva, samo sam taj uradjaj i koristio pa ne znam za druge. Mozda jedino ako se ostavi na stand-by pa potrosi bateriju?

U svakom slucaju ovaj BT modul sljaka fenomenalno, jedini je problem sto sam ogranicen na malu dijagonalu ekrana (mislim na moj tel, naravno da uvek mogu da pazarim drugi sa vecim ekranom), ali na njega gledam kao "pomocni" gps. Ne volim ja bas fazon vise uredjaja u jednom. Trenutno se razmisljam za neki od 5", cene nikad povoljnije a veliki ekran je keva :) Telefon je jedno a navigacija drugo...barem za mene...

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa milane, nismo se razumeli onda oko gps-a i navigacije, ja sam mislio da ti pricas o nokia maps i slicnima, a da se konektuje preko neta, zato sam rekao da je to beskorisna stvar. Ovako, ok!

Da li trosi bateriju ili ne, ne znam i necu da tvrdim, samo znam da je potpuno moguce, posle srednje sam se bavio racunarima, jer mi je to struka i znam da je moguce da i iskljuceni neki procesi rade! Naprimer i mobilni iskljucen se moze locirati, cak i bez kartice na osnovu serijskog broja, bez obzira da li je ukljucen ili ne, samo je bitno da je baterija u njemu... Znaci iskljucen je, a u njemu se ipak odigravaju neki procesi koji bateriju koriste. Isto tako iskljucen racunar, skinut sa napona, koristi bateriju za odrzavanje biosa, sata i osnovnih parametara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre Garmina trajala 3 dana, sa ukljucenim GXT traje 1-2 sata (nikad merio tacno) sa iskljucenim GXT traja 3 dana. E sad Vi sto imate te fensi-smensi telefoncice koji imaju milion zezancija... ne znam sta da Vam kazem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ama, ja nemam pojma o cemu se ovde prica, baterija mi trajala oduvek isto i na 95 i na 97, od dan do 4, zavisnosti od *rkanja... Na oba sam imao Garmin i kad je iskljucen nije trosio, dok radi, trosi vise, taj fajl nisam ni imao na n95, jer je 5.0.0, bila verzija, na n97 imam 5.0.6 zbog ekrana na dodir, postoji neka opcija nalazi se u podesavanjima, ali je meni bila iskljucena, tako da bateriju crpi dok radi, kada ne radi, sve je iskljuceno ibaterija traje normalno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam nesto izguglao pa probajte.

"Kako smanjiti trosenje baterije

- glavni uzrok ovome je TSRAutostart.exe proces

- startuj GarminMobileXT i idi u Tools -> Settings -> System -> i postavi 'Launch background service' na 'Enabled'

- izadji iz GarminMobileXT i udji ponovo

- deaktiviraj istu opciju tj. vrati na 'Disabled' i TSRAutostart.exe bi trebalo da nije vise aktivan"

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi, ja ko papagaj po 10 puta, ali stalo mi je zbog onih koji će sebi priuštiti normalan rad telefona:

procesi uvek postoje, otkad je multitaskinga (od apple grafičkog oper. sistema, windowsa 95 pa nadalje) i razni programi ih imaju aktivne i nakon izlaska iz programa. Symbian ima par desetina procesa uvek aktivnih. Tu nema nikakve misterije, skinite JbTaskManager, instalirajte ga i gledajte šta vam je aktivno u memoriji. Sve su to uglavnom xxx.EXE programi koji naravno manje ili više troše procesorsko vreme i bateriju. Tako imate bluetooth.exe, imate clock.exe koji vam je sat itd. Onda uzmite i instalirajte Energy Profiler koji meri potrošnju struje pa snimite grafik potrošnje i gledajte kako vas kod pomenutih verzija garmina nešto proždire. Na nekim nokiama kao što je Koletova taj proces manje jede struje najverovatnije zbog samog GPS prijemnika i njegovog drajvera koji su vidljivo kvalitetniji nego u E71. Sve što smo pisali nije nikakva misterija niti neproverena stvar, jednostavno je tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ajde onda napisite kako se sa sihurnoscu resava taj problem sa garminom,tj.kako iskljuciti,i jel u opste moguce iskljuciti

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam garmin xt na e71 i baterija mi traje normalno kao i pre instaliranja,samo to mi je odradio ortak pa ne znam cake

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i meni radi normalno na verziji 5.0.060 ulazio sam kako je gore napisano i to je vec iskljuceno po default-u aj sad recite kako spreciti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman ljudi, pa sta je ovo, zar istu pricu da ponavljamo po 100 puta, proces o kome govorimo je i meni po defaultu bio iskljucen, baterija mi traje isto i sa garmonom i bez njega, odnosno isto kada ne koristim garmin, kada ga koristim baterija krace traje i to je cela mudrosst, tako mi je bilo i na n95, i na n97 i na jos par nokija na kojima sam licno instalirao.... S tim sto sam dosada stavljao 5.0.0, a u poslednje vreme stavljam 5.0.6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a koliko traje kad mislis da instaliras garmin po difoltu :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...