Jump to content
FAS Goran
shone

Fiat Punto mk.2 - mehanizam brisača

Recommended Posts

Ko ima problem sa ispadanjem brisaca,moze da ga resi na sledeci nacin..

84Rqi.jpg

cela akcija traje 45 min,a kada ovo uradite ne morate vise da brinete da li ce da vam ispadne brisac ...

sa7nS.jpg saoQS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da lije isti slucaj kao ovaj,kad brisaci dodju u vertikalni polozaj(krajnje levo) cule se neki zvuk kao *klik*

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ Da ne misliš na zvuk relea tu negde iz table/osiguračke kutije kod levog kolena? To je normalno, kad odradi zamah, rele cakne i isključi ga do sledećeg caka tj zamaha :)

A ja sam ovaj problem rešio parčetom krpe privremeno, provukao sam i nju i šipkicu skupa kroz rupu da bude tesnije i stoji tako već 6 meseci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neki dan po najvecem pljusku, a kako drugacije :) brisac na vozacevoj strani samo ostade u gornjem polozaju, mozete da zamilsite gimnastiku po kolima dok nisam uspeo da nadjem pogodno mesto da stanem. Brisac spao sa poluge (zgloba) i samo je vracen nazad. Posle toga cuo se slican zvuk sto je opisao -jova-, nije bas klik nego kao da preskoci poluga na onom zglobu. Nakon nekoliko ponavljanja zvuk se vise nije cuo, valjda je poluga "legla" na mesto :question: Videcemo dokle ce tako, verovatno opet po nekom najvecem pljusku :)

Inace odmah sam se setio teme koju je Oktopod napravio i samo sam pomislio "...eto kad nisi hteo da poslusas coveka i prekontrilises sve na vreme..." :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čika Marfi te posetio :whistle:

Ako ti opet spadne na putu, seti se ovoga sa parčetom krpe...Riletove majstorije, al spase na putu po jakoj kiši a bogami i potraja :thumbsup: Samo je meni spao suvozačev, al isti đavo...

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i mnogo laksi nacin da se odradi obo... PAPAGAJKE, 3 STISKA da upadne iza zljeba(stomacica) i kraj.

Edited by chelic

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^to samo u slucaju ako spadne sa zgloba/zljeba sto je bio kod mene slucaj. I ne trebaju Vam papagajke, samo jedan drugar koji je jaci u rukama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i drugog rešenja... Ja sam svoj uradio tako što sam nabavio samo krajeve poluga od Fiat Maree,znači deo sa plastičnim delom što kod fabričkog spada sa jabučice kada se pojede, odsekao moje "krajeve" zavario taj,i radi bogami već jedno dve godine bez problema...

Edited by berni1756

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se cuje neko mnogo cudno zujanje kad rade prednji brisaci! Zna li neko u cemu je problem? i kako se resava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

verovatno je bio pokvasen motor brisaca pa sad se cuje lezaj rotora u elektro motoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^ Da ne misliš na zvuk relea tu negde iz table/osiguračke kutije kod levog kolena? To je normalno, kad odradi zamah, rele cakne i isključi ga do sledećeg caka tj zamaha :)

A ja sam ovaj problem rešio parčetom krpe privremeno, provukao sam i nju i šipkicu skupa kroz rupu da bude tesnije i stoji tako već 6 meseci :D

Interesantan nacin, jesdnostavan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spade mi večeras poluga sa suvozačevog brisača. :wallbash: Ebo je Italijan koji je napravio. Sutra moram da se akam s tim. Čime su one spojene pošto nisam primjetio da ima rupicu ?

07052010078.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo je nabacena poluga preko te kao glavcine. Ja sam izbusio rupu kao na slici sa 2mm burgijom, stavio isto veliku podlosku i neki kao osigurac ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav!

 

Da li neko ima informaciju da li su se razlicite verzije motora brisaca ugradjivale u punta?

 

Meni je poplava zeznula motor, sve radi ali se cuje sam motor, krlja za sve pare. Sustina je da sam nasao jeftin motor, ali da li je kompatibilan sa ostatkom, tj onim zupcanicima?

 

Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala druze, ovo mi dosta znaci, samo cu odvrnuti stari motor, zavrnuti nov, pomoliti se i to je to :)

Edited by Bokaco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo pazi da sve vratis kako je bilo, procesljaj temu, mozes preventivno da sredis onaj mehanizam da ti nekad ne padne brisac, bas kad ti treba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sredicu onaj deo, tj podmazati gde su bakarni kontakti, a dosad mi brisac nije spadao, mada sto kazes, mogao bih i to da sredim, to je najlakse.

 

Samo me brine komentar forumasa, da ako izvadis elektromotor, da je veoma tesko vratiti ga, tu ce mi mozda trebati pomoc nekog ko ima iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, zahvaljujući ovom forumu uspeo sam da uštedim ko zna koliko para, a i živaca, najviše kroz ovu rubriku uradi sam :-) Pre neki dan iz čista mira na sred auto puta, otkazao mi je poslušnost desni brisač. Uspeo sam da se dokotrljam do kuće i podignem haubu, brzo sam provalio o čemu se radi, ali nisam imao vremena da se ozbiljnije posvetim problemu. Rešio sam ga prvobitno sa običnom pak trakom - dakle ulepio sam dve polugice. Sve je funkcionisalo jedno vreme dok mi nije otkazao i glavni brisač, e to je već problem, pošto se naravno ta stvar desila onda kada je najmanje bilo potrebno - u sred puta po najvećem pljusku. Stanem sa strane, podignem haubu i probam da rešim to sa parčetom kanapa - samo da se dovučem do kuće, kad ono međutim - do mehanizma levog brisača je gotovo nemoguće prići. Jedva sam uspeo da provučem ruku i nekako na osećaj namaknem jednu pogugicu na drugu, prekrstio se i samo nadao da će izdržati do kuće. Kada sam došao kući, odmah sam seo na forum i našao rešenje, koje sam rešio da sutra primenim. Naime, prvo sam skinuo brisače, potreban je samo viljuškasti ključ i 5 minuta posla, eventualno i VD 40, jer su moji brisači bili baš zapekli za onu zvezdu na kojoj stoje. Nakon toga potrebno je skinuti plastičnu masku koja je na slici 

Maska.jpg

Postupak je vrlo jednostavan, maska se drži na 3 šrafa i jako je fleksibilna, tako da nema bojazni da će se polomiti. Haubu nije potrebno skidati. Nakon toga potrebno je skinuti ceo mehanizam brisača, prvo skinuti plastični poklopac koji se nalazi preko njega, zatim diskonektovati struju i onda odšrafiti na mestima na kojima je mehanizam vezan

2015303111713.jpg

Nakon ovoga uzeo sam burgiju za metal od 2mm i turpiju. Pošto je deo koji prolaui kroz prsten - kružnog oblika, odnosno loptast, potrebno ga je malo isturpijati da se dobije ravna površina, kako bi moglo da se probuši bušilicom, jer je jako teško to uraditi bez tog zaravnjivanja - bušilica non stop kliza i beži po toj polulopti. P.s. Kupiti više burgija za metal - ja sam polomio 2 praveći ovo :-) Šrafove i maticu sam uzeo iz prekidača za svetlo, one su taman pasovale, jer u kući nisam imao toliko male šrafove, a do prodavnice me mrzelo da idem, dok rezervni ili stari prekidač za svetlo (koji je sačuvan po principu "ma zatrebaće") verovatno imaju svi. Nakon bušenja i stavljanja šrafa to je izgledalo ovako

2015303124302.jpg

2015303124341.jpg

Nakon ovoga, mehanizam vraćen i sve funkcioniše savršeno, čak sam iskoristio priliku da fino podesim brisače, tako da mi vozačev sada ide skoro do ivice stakla, jer mi je ranije tu ostajao deo od nekih 10 cm koji brisač nije pokrivao, što me je užasno nerviralo :-) Eto toliko, nadam se da sam uspeo da pomognem nekome ko ima ovakav ili sličan problem. Nikakva nauka, samo malo vremena i improvizacije :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што из овог форума а што и из личног искуства наравоученије гласи: не седајте у ауто без клешта типа папагајке нарочито ако напољу пада киша   ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...