Jump to content
FAS Goran
Just_D

Fiat Punto - veličina felni

Recommended Posts

Pozdrav, hteo sam da pitam postovane clanove koji je proces montiranja 4x100 felni na 4x98? Auto u pitanju je Punto i nije spustan. Da li su plivajuci srafovi dovoljni? Da li trebam da obratim paznju na to koje cu gume da stavljam? 

Takodje, u pitanju su 15 7J ET35 felne, a na Punta koliko sam procitao na internetu mogu da idu 14 5.5J ET35 felne, pa ne znam koji bi proces bio stavljanja ovih felni?
Hvala svima koji su procitali ovo.

 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, puntoneznalica said:

Pozdrav, hteo sam da pitam postovane clanove koji je proces montiranja 4x100 felni na 4x98? Auto u pitanju je Punto i nije spustan. Da li su plivajuci srafovi dovoljni? Da li trebam da obratim paznju na to koje cu gume da stavljam? 

Kod felni je pored broja i raspona srafova (PCD), izuzetno bitan precnik centralne rupe (CB). Omogucava da felna ispravno naleze na glavcinu i da se ne "drzi" samo na srafovima. Ako je CB felne veca od fabricke (a kod Punta Mk2 je standardnih fiatovskih 58.1 mm), potrebno je montirati prstenove. Ako je precnik felne manji, naravno da je potrebno razbusiti CB kako bi uopste mogla da nalegne na glavcinu.

Sto se tice voznje 4x100 felni na 4x98 rasponu - licno bih uvek stavio plivajuce srafove, a ima ljudi koji ih voze i sa obicnim srafovima.

I bitan parametar je ET (offset), tj. rastojanje ose felne od ose gume. Pokazetelj koliko je felna "izbacena" napolje - manji ET izbacenija felna i obrnuto.

12 hours ago, puntoneznalica said:

u pitanju su 15 7J ET35 felne, a na Punta koliko sam procitao na internetu mogu da idu 14 5.5J ET35 felne

Koliko znam, isle su i 15'' felne, 6'' siroke, sa ET 33. A ta za koju pitas ima slicne parametre, sem sirine. Tj. sira je za 1'', tj. 2.54 cm ili 1.27 cm po strani. Punta nisam imao (vozio svojevremeno samo najobicniji sluzbeni Classic) pa ne mogu da ti kazem nista oko "budzenja" i prakse sa tim modelom. Dok se neko ne javi, prelistaj i ovu temu na kojoj smo, a imamo i ovu opstu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/83326-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/

 

Evo ti dodatno (posto je felna sira) pozeljnih odnosa sirine felne i gume:

 

1633373393_jHVET(1).png.7032078ea18ffd95c2e008898d0f3652.thumb.png.9775acc79d3e1c876168a6b67d1504fc.png

 

A ako nisi vican racunanju ovih parametara "iz glave", imas i lep sajt za poredjenje dimenzija felni i guma.

Pa tu mozes da se igras sa konfiguracijama do mile volje: https://www.wheel-size.com/calc/

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...