Jump to content
FAS Goran
Just_D

Fiat Punto - veličina felni

Recommended Posts

Ako sam dobro shvatio, vrednost ES je u stvari koliko je felna izbacena, sto je manji broj to je vise izbacena.

 

Znaci li to da je bolje birati felnu sa vecim ES i kolika bi bila ta granica, ispod i iznad, koju ne bi trebalo preci?

 

Naidjoh na par oglasa, lepo mi to izgleda

 

https://www.polovniautomobili.com/felne-ratkapne/9772809/aluminijumske-felne-14-4-x-98

 

https://www.polovniautomobili.com/felne-ratkapne/9159668/aluminijumske-felne-14-4-x-98

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, znaci da valja imati sa sto manjim :D Veci valja samo ako zelis da auto izgleda ruzno i da bude nestabilniji :D  E sad kakve su mogucnosti na Puntu, to nisam upoznat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, ono što ti mogu provereno reći je da ET45 ne paše na Punta. ET ti je pomerenost srca felne u odnosu na rub felne. Fabrička za Punta je čini mi se 33-35.

 

Ja sam probao sa ET45(kada je ET veći od fabričkog,  felna je uvučenija u automobil od fabričke, ide ka amortizerima, kada je ET manji od fabričkog, onda je izbačenija od fabričke, ide ka rubu, dakle kod mene je išla unutra ka amortizerima), i nije moglo bezbedno da se namesti.

 

Zadnje gume su mi kačile o šaf amortizera. Probao sam da skinem podloške amortizera, tu sam dobio nekih 4-5mm, na prvi pogled nije bilo kačenja, ali kada sednje dvoje ljudi pozadi, i kada pokušaš da popneš auto na ivičnjak, ili bilo kakvo naginjanje automobila, guma je kačila od šaf, i mogla je da se pocepa. 

 

To se moglo rešiti distancerima, ali iskreno, mislim da je to previše budženja. Ono na šta treba da obratiš pažnju pored rasporeda rupa i ET-a je prečnik srednje rupe. Za punto ti je fabrički prečnik 58,1 mm. 

 

Ja sam morao na strugu da razbušujem svoje felne, i opet nisam uspeo da ih namontiram. 

 

Sve zavisi koliko želiš da se cimaš, rizikuješ itd, ali posle jedno 100e bačenih na raznorazne dorade, prepravke, vulkanizere, strugare, balansiranja itd, shvatio sam da je ipak original fabrička felna najbolji izbor. Balansiraš, namontiraš i teraj... :)

 

p.s. sad videh da su ove felne koje si okačio ET35, što se tiče toga, trebalo bi da pašu, samo je pitanje centralne rupe. 

 

Još jedna stvar, nisam 100% siguran, ne sećam se davno je bilo, ali mislim da sam i ja kupio moje sporting felne od ovog lika (negde kod Rume, lik se zove Dragan). Otvori 6ore oči, kada budeš kupovao felne, ja sam prošao jako loše, drugar je gledao, preuzeo lično od njega, balans na felnama je bio dobar (sve dovedeno u 0), medjutim od 4 felne 3 su bile krive (rub felne je na balanserci skakao gore dole, užas). Naravno, nije prihvaćena reklamacija, jer se drugar uverio da su balansirane felne u 0. tako da, to što je felna balansirana u 0 ne znači da nije kriva... 

 

Proveri svakako pre nego što daš pare...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema frke druže, zato smo tu, da se pomažemo medjusobno :D. Iako ne vozim više fiata, vozio sam ga skoro 2 godine, pa čisto da te upozorim  na neke stvari, da se ne zlopatiš kao ja :). Uči na mojim greškama :). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zeljko88 Kod mene je zimski set ET 48 i gume 175/65 na njima, nigde nista ne kaci jedino sto izgleda malo uvucenije ali kažem, obzirom da je zimski set nije mi bitan izgled toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@YUgisa Moglo je da se sredi distancerima, ali to je povlačilo još par stvari... prvo duže šafove sa plivajućim konusom, (pošto su felne bile 4x100), drugo felna se ne bi oslanjala na glavčinu, već bi se držala samo na šafovima, što nikako nije preporučljivo, a da pravim distancer sa izbočinom glavčine, da proširujem rupu na felni ponovo, previše komplikacije za felne od 120e. Koliko god dobro izgledale, na već bačenih 100e, trebalo mi je još 60-70e da ih namestim kako treba. 

 

@Axic Moguce da pasuje sa 175/65, ja sam išao sa originalnom Sporting gumom 185/55/15 i kačio mi je na šaf od amortizera. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepša je fela sa slike koju si već stavio. 14(fabrička 185/60 R14) ili 15 po izboru samo ET da je 33. A što se tiče 15-tice 185/55 R15 ti na ET33 i 6 jota siguro nekači i auto je poprilično udoban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari,
Imam punta mk1 '99god. Nasao sam neke felge za njega, ali me sad zanima par sitnica. 
Vidio sam da je neko u prethodnim pricama napisao da je centralna rupa 58.1mm, da li je taj precnik i kod punta 1? Felge koje sam nasao su 14ke 4x100 ET38 6J. Sad me zanima taj ET, kako sam skontao kod fiata je ET oko 35, a ako je manji ET od 35 onda felge budu vise izbacene vani, a ako je veci onda idu unutra? To su te felge sa slike. I jos me zanima u slucaju postavljanja distancera za ove felge koji bih raspon sarafa trebao koristiti? Jer fiatov je 4x98, a ove su 4x100. Za ove feluge mi je plan ispolirati rub do efekta ogledala, a srce ofarbati u zlatno i staviti neki nizi profil gume 45-55.

Lijep pozdrav

felgica.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste ta centralna rupa, jeste da tako funkcionise ET i kad stavljas distancere uvek ostaje fabricki raspon rupa, jedino ako bi koristio adaptere sto tebi nije potrebno (i da ne objasnjavam zasto kontraefektivno), nego uzmes srafove/matice (ako bi koristio brezone) sa plivajucom glavom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene su trenutno felge 4x100 14ke 5.5J ET49. Zavrnute su sa klasicnim sarafima sto su mi dosli na puntu. Zadnji tockovi su dosta uvuceni unutra sigurno zbog tog ET broja.

 

18788149_1518934388137262_2078779673_n.jpg18787930_1518934421470592_1342222268_n.jpg

18817336_1518934481470586_600182345_o.jpg18765956_1518795108151190_365775241670229233_n.jpg19047242_1530692363628131_1543016559_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licno mislim da je max za 195 gumu 7jota... za 7.5 jota minimalno 205 ide,neka me ispravi neko ako gresim. licno imam 195/45/16 7j i mislim da je mozda i uska za tu jotazu.. 205 je idealno za 7j. a na punta nista iznad "15" ne bih stavljao :)

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sam ranije pisao  da sam na zeninom Puntu imao 16" tockove i bili su extra izgledali.

Napred su bile gume 195/45 a nazad 215/40.

Evo slike kako je to izgledalo.

 

Slika000.jpg

Slika030.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isti raspon rupa, nije ista centralna, znaci ne.
Imam za punta 4 14" i 4 ratkapne originalne sa punta klasika 2010, ako te zanima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari da li neko zna da li bi ove felne(7jx15 et34 )mogle da se montiraju na punta 2 bez sa kace negde i da mora da se stavljaju distanceri,unapred hvala na odgovorima 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...