Jump to content
FAS Goran
yarhead

Fiat Stilo - ugradnja pojačala i vufer na fabrički CD player?

Recommended Posts

Hvala ti na odgovoru, pretpostavljam da ovu proceduru zna i neki elektricar tako da cu svakako proveriti sa njim. Jedino mi smeta to sto kazes da mora za akomulator da se poveze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da ima stalan i sopstveni izvor struje, da ne opterećuje okolnu instalaciju, a na taj način će sve raditi i kada nije dat kontakt. Možeš to i sam odraditi, ja sam ga sam takođe ugradio u svog Punta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostaje mi onda samo da krenem da se igram sa tim pa da vidim dokle ću stići. Hvala ti puno na odgovoru.​

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam koliko je jak taj fabricki vufer?mozda mozes povezati na upaljac posto stilo ima pozadi uticnicu bas na toj levoj strani gde i ide vufer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno ne znam koja je jacina, a nesto ne bih sam da izmisljam toplu vodu tako da cu uraditi kako mi je Sasa rekao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj u eLearn, trebalo bi da ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrički subwoofer koji sam ja ugradio u svog Punta ima 7 žica koje izlaze iz konektora (po dve za vezu sa zadnjim zvučnicima, dve za napajanje i jedna za pobudu), no ovaj za Stila ima puno više žica i sad to treba znati povezati gde koja ide i čemu služe. Ako neko ima šemu povezivanja ili zna kako se to povezuje, biće od velike pomoći. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima neko objašnjenje na eng forumu http://www.fiatforum.com/i-c-e/225710-stilo-subwoofer.html , jeste da se pominje odvojeno pojačalo i vufer kao što mi je Sale rekao, ali opet pod oznakom P70 kaže pojačalo sa ugrađenim vuferom, to je ono što sam ja uzeo. Prikazana je šema povezivanja. Verovatno je ovo fabričko, pa uzima signal sa svih zvučnika u autu pa otuda i onoliki broj žica. Pogledao sam ovu šemu i šemu samog Navija i koliko sam primetio sve se poklapa. One oznake C1,C2 itd.. ispadaju da su od zvučnika i tako tih stvari.. Po mom mišljenju mislim da je ovo to ta šema. Nisam pronašao ništa drugo za Stila, tako da mi ostaje da se pozabavim ovim.

 

PS

Tražio sam i od oficijalnog servisa šemu pa ćemo videti da li je imaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo ovo ti je sema iz eLearn, kazem ti iznad da skines aplikaciju i pogledas.

Videcu kada budem imao vremena da pogledam, pa da rastumacimo gde sta ide, ako se ne snadjes do tada.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel imaš možda link gde mogu da skinem za Fiata taj program...? Tražio sam po netu ali nisam uspeo da nađem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/16/2015 at 1:15 PM, IKACBG said:

Tražio sam i od oficijalnog servisa šemu pa ćemo videti da li je imaju...

Oni ce bas da ti pomognu, uglavnom su u pitanju oficijalni menjaci delova :) .

 

Evo sazvakao sam ti sve za 5 min u eLearn. Probistri i ostaje ti samo da povezes. I da castis kad zavrsis ;) .

 

Idemo redom... Sema povezivanja (ono sto si nasao na fiatforum.com je samo deo) - razlog onolikog broja zica ti je sto svih 8 izlaza za zvucnike sa ConnectNav+ prvo idu na HI-FI, pa zatim na zvucnike koje u stvari kontrolise HI-FI. To ti je iz B konektora na ConnectNav+ (za zvucnike).

Dalje, sa ConnectNav+ moras da dovuces liniju 2 iz belog A konektora (data/supply ISO konektor) Ova linija ti "obavestava" navigaciju o postojanju HI-FI.

Iz konektora C navigacije (Mini ISO) ide linija sa pina 6.

I imas jos jednu naponsku liniju direktno sa akumulatora, zasticenu osiguracem F54 od 25 A u gepeku i jednu masu za HI-FI. To je sva mudrost, ukupno 20 zica:

 

2024537.thumb.png.c5a16de9d23abe4cb6c97fa3c007acaa.png 2062073.thumb.png.c98c8afb476022f93ec92807fc13023f.png

 

Opis komponenti sa gornjih sema:

 

3.thumb.png.6a18cf8e8c84a1d0d08ef331d2ce05ea.png 4.thumb.png.01cde1a071863002fd5966664a5cb35b.png

 

Polozaj komponenti na vozilu:

 

2024539.thumb.png.e9dcc99596952c71a799d5f1dc6bc8b7.png

 

Funkcionalni i generalni opis HI-FI sistema:

 

2.thumb.png.2791712d947eeb33c79caf1970fc1a3f.png 1.thumb.png.92679a7e372df67b4e58f8b733afd85c.png

 

Edited by Ivan
Ubacene nove slike iz eLearn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ti Ivane puno. Ovo da proučim i krećem sa pripremom i radom. 

Naravno da ću častiti... :D

 

Inače malopre mi je javljeno, u ponedeljak dobijam šemu iz servisa, ali ko će čekati ponedeljak krećem ja odmah :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, uzivaj ;) . Zezam se za cascavanje, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Na dobrom sam putu sa ovom skalamerijom, međutim treba mi još jedna pomoć (nadam se da je samo još jedna :) ...

Gde idu linije C2 i C3 sa vufera, tačnije u koji konektor na Naviju i koja je njihova funkcija?

Sve ostale žice sam skapirao, tj koja ide sa kojom samo mi te 2. nisu jasne pa ako može pomoć. Pretpostavljam da služe kao neki okidač/prekidač, pošto bez njih vufer ne radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linija C3 sa vufera ti ide u A konektor na navigaciji, na njegov pin 2. Ako je originalna instalacija, to je beli dzek u kojem se nalaze CAN i naponske linije. Bez nje ti vufer sigurno nece raditi, jer A2 "obavestava" navigaciju o postojanju vufera.

Iskoristio sam sopstvenu sliku sa moje teme o ugradnji navigacije. Liniju C3 sa vufera dovlacis na pin 2 A konektora, tj. na mesto koje sam ti oznacio strelicom:

 

010520141645.thumb.jpg.4d7ad9cb497a2d792df94c20b8ec49f4.jpg

 

Linija C2 sa vufera ide na C konektor navigacije, koji se sastoji iz 3 bloka (Mini ISO), na njegov pin 6. Sluzi da navigacija posalje switch signal (on/off) ka vuferu. Zbog nepostojanja ova 2 signala ti navigacija jos uvek "ne zna" za postojanje vufera.

 

Evo ti slika zadnje strane moje navigacije, oznacio sam ti A i C konektore:

 

180420141578.thumb.jpg.0872d8f19043aa54f40dab8a7a83b7f9.jpg

 

A evo ti i seme ISO konektora iz fabrickog uputstva CD playera (isto kao i na navigaciji) sa pozicijama pina A2 (na koju dovodis liniju C3 sa vufera) i pina C6 (na koju dovodis liniju C2 sa vufera):

 

conn.thumb.jpg.c628d87d918ff38bea8fe14b86b76d3b.jpg

 

Povedi samo racuna, posto su konektori na navigaciji okrenuti za 180 stepeni u odnosu na ovu sliku, inace sve je isto.

Mislim da ti je sada sve jasno, pisi ako bude zatrebalo pomoci.

 

PS: Samo jedan hint iz iskustva. Ako uopste nemas Mini ISO konektor (konektor C) na navigaciji - nemoj budziti ili lemiti prikljucak. Imali su npr. u "Kanibalu" u TC Piramida, Mini ISO konektore i Mini ISO pinove. Napravis kao fabricki za par desetina dinara.

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, znači ti si legenda... Sad kad sam pogledao ovo što si mi rekao video sam da su iz tih konektora već izvučene i izolovane žice nekih 10 cm, samo da nadovežem iz vufera i to mi je to... Ivane za ovu pomoć ću morati da te častim. Hvala ti još jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspeo sam da povežem ovu skalameriju, sve radi sve je povezano. Sproveo sam sve kroz auto, međutim u samom vuferu onaj zvučnik što ima krči. Znači svi ostali zvučnici u autu rade, čini mi se da je malo i čistije. Međutim taj zvučnik u vuferu baš krči kada naiđe bas. Šta to može biti? Dal je zvučnik propao ili nešto drugo, takođe sam primetio da mi u ono skrivenom meniju i dalje stoji da je pojačalo odsutno, kao i da su zvučnici isključeni iako rade. Neko objašnjenje? Mislim da ništa nije pogrešno tokom instalacije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbitnije da sljaka sve...

Ako zvucnik krci, pretpostavljam da je pri kraju. To i jeste mana kupovine ovakve opreme koja je ko zna koliko stara. Probaj malo sa podesavanjima Equalizer-a pa vidi moze li da pomogne.

Kroz Service Menu navigacije sam dijagnostikovao ostale uredjaje, vufer nisam... Mislim da nema tu neke nauke, ako je sve povezano kako treba. Sta ti se desava kada pustis test zvucnika kroz Service Menu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otvori woofer pa pogledaj u kakvom je stanju membrana zvučnika. To se može popraviti/zameniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moraću da preispitam ponovo instalacije, za svaki slučaj. Nažalost auto trenutno nije kod mene pa će to morati da sačeka dan-dva. Uglavnom kada je bila test faza, kad sam povezao samo vufer na radio (neki kućni) on je imao zvuk i ništa nije krčalo, doduše nije ni bio prisutan neki bas, bila je emisija i nisam mogao stanicu da promenim. Malopre slučajno u prolazu upoznam lika koji ugrađuje te perverzije u auto i kaže mi da proverim struju i masu moguće da nije lepo pričvršćeno pa kao da do toga zeza. Nešto mi ne ulazi u glavu kako al ajde, možda je stvarno. 

Vufer mi je sad u garaži tako da ću proveriti stanje zvučnika, doduše već sam otvarao plastiku i onako na oko mi je sve izgledalo okej.  Proveriću sve šta kako pa se javljam. Inače spremio sam šeme koje su sve potrebne za ovu radnju pa ću ih izbaciti u PDF-u, verujem da će nekome koristiti ako se upusti u ovu igricu. Samo da rešim ovo što me sada zeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20151025_000710.jpg

Da se javim i ja :) povezao vufer radi sve kako treba.Ja sam ga povezao malo na drugaciji nacin po uputstvu majstora iz lokalnog servisa.

Plus i minus standardno samo sto na plus spojis jos dve zice sve zajedno sa pina br. c2-c3 kao pobudu i na zice na pinu br c4-b4 dovedes signal iz zvucnikai to je to sve sljaka. Sto se tice krcenja zvucnika pogledaj malo spojeve na samom kucistu vufera meni je tu izlazio vazduh na jednom kraju pa je `prdeo` :D.Stavio sam malo deblju gumenu podlosku i zve je zadihtovalo.Da ne bude zabune pricao sam o pinovima na konektoru vufera. pozz

Edited by VOLK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam to povezao tako sto sam iz radija direktno poslao zvuk u vufer koji salje zvucnicima. Na taj nacin sam povezao sve zvucnike u autu, imao sam kuci neke konektore pa sam iskombinovao. Kod mene isto sve sljaka super sem tok zvuka u vuferu. Dal je to do tog vufera u njemu ili ne jos uvek ne znam. Sutra proveravam krajnju instalaciju pa cemo videti. Nego nesto ne mogu lepo da smestim kabal od struje, gde da provucem te kablove od akomulatora do kabine. Ima li neka rupa ili nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojačalo: Prisutno !!!

IMG_5019.jpg

 

Sve je završeno i funkcioniše perfektno. Mnogo je bolje što sam povezao sve zvučnike preko vufera jer su se svi "očistili", mnogo je čistiji zvuk.

Još jednom hvala na pomoći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tako je i fabricki, zato sam ti i kacio one seme na prethodnoj strani. Nema na cemu, a skup je nedeljom od 18h kod Intera :p .

Dobro je da si javio da sljaka, cisto da i ostali zainteresovani znaju da je sve napisano i postavljeno validno.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...