Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Fikrete....1.2 na putu meni niakd nije trosio manje od 6 litara al ni vise od 7 kazem meni jer je moguce da trosi i oko 5 al ta voznja nema smisla...to je 4 brzina izmedju 65 i 70 na sat...Grad nikad preko 8.5 al nikad...tebi svaka cast kad ti trosi 6.5 po gradu ja ispod 7.2 mislim da nikad nisam uspeo...uglavnom mi trosi oko 7.5 do 8...

1.3 i 1.9 ne mogu da se porede po performansama po odrzavanju 1.9 je verovatno najzahtevniji al ne drasticno u odnosu na ostatak ...1.3 ima lanac i 16 ventila dok 1.9 ima kais i 8v, 1.3 od 5 brzina i 1.3 od 6 se razlikuju i po tome sto taj od 6 ima plivajuci zamajac a ovaj od 5 nema...

Sto se turbine tice do sada na forumu niko nije imao problema koliko ja znam...

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mateo, hvala ti na odličnom odgovoru. Moj prilog je admin prebacio u ovu temu, jer ja nisam uspeo da nađem, pa sam napravio novu. Sad sam pročitao celu od početka do kraja i sve je dosta jasnije.

Što se tiče moje potrošnje evo nekih detalja. Prvo, oni koji me lično znaju, reći će ti da sam realan :) (a nadasve skroman, pa hvalim samog sebe ;) ) i da me mnoooogo nerviraju ljudi koji lažu sebe i druge o potrošnji. Potrošnju merim uvek, tj. od kako sam kupio puntaća (jun prošle godine) i poklapa mi se u mililitar ono što piše na bord kompjuteru, sa onim što piše na pumpi kad sipam i sa onim što mi fali u novčaniku posle pumpe :).

Ja nisam žustar vozač. Vozim umereno. 70% moje vožnje po Beogradu je na relaciji Novi Beograd (blok 63.) kroz Jurija Gagarina (redovno zeleni talas) u 4. brzini do 60km/h, a u petoj do 80, najviše 85 (U J.Gagarina još uvek ne snimaju brzinu). Dalje se penjem na novi most preko ade, pa na Požešku i na kraju Košutnjak. (Ovo je relacija Kuća - Pos'o, slično je i sa Pos'o - Kuća).

Na pojedinčanoj vožnji mi potrošnja bude između 14.5 i 15.8km/lit (meni tako pokazuje), tj. 6.9 do 6.3. Poslednji proseci nakon pređenih 160KM (1500 din trenutno, odnosno nešto malo više od 10 litara) su mi 15.5km/l, odnosno 6.46 lit/100km.

Od tih 70% se 90% vozim sam, odnosno u ostalim slučajevima nas dvoje. Auto mi radi k'o sat, nemam problema sa sondom, niti sa svećicama i nepravilnim sagorevanjem, tako da za sad (da kucnem u tastaturu) pevam...

Kad vozim na otvorenom (Beograd - Novi Pazar), retko prelazim 120km/h, najviše iz sigurnosti i predostrožnosti, jer sam do sada doživeo dva sletanja s puta. Prvo pre 9 godina, izbegavši čeoni sudar, i drugo pre mesec i po na Ibarskoj na ledu, takođe izbegavši čeoni sudar. Na tom otvorenom putu uglavnom putujem, sam ili najviše troje ljudi bude ukupno. Oduševljenju nema kraja kad nakon pređenih 280km, na satu piše 22km/lit. To mu dođe 4.54 a dvaput sam izvukao i 4.34 :).

Evo još jednog detalja. U 90% slučajeva (vidite da su mi procenti jača strana ;) ), šaltam na 2000 obrtaja. To mi je dovoljno za maksimalnu brzinu koja mi prija i koju smatram razumnom (90 do 110km/h). Sve iznad toga po mom ubeđenju na Ibarskoj (gde najčeđće vozim), predstavlja veliki rizik, zbog kočenja, naglih izletanja traktora i ostalih skalamerija, sletanja u krivinama itd, itd..

Ako budem našao vremena da dođem na neko od okupljanja, rado ću pokazati prosečnu potrošnju :).

Evo druge strane medalje. Kad uđem u stari deo grada gde ima mnogo semafora a malo zelenog talasa, potrošnja mi skače i do 8.5, a u nenormalnim uslovima (letos dok se radila Gazela) potrošnja mi je bila oko 10 lit. Zbog ove elastičnosti u potrošnji, mi se viđa 1.3mjet punto mk2b. Kolega ga ima i troši mu oko 6 lit generalno u Beogradu.

Tvoj auto je teži od mog, a verovatno imaš drugi stil vožnje. Ja bih baš voleo kad bi neko mogao da napravi parelalu između punta 1.2 8v i GP 1.2 8v, prevashodno po pitanju potrošnje u sličnim uslovima vožnje.

P.S. Da li GP ima motor od 8v ili samo od 16v?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav drugari

Da li zna neko koliko je set knvacila za GP 1.3 75K ?

I da mi kazete u cemu je razlika izmedju motora 1.3 mjet koji ide u punta 3 i 1.3 mjet koji ide u GP?

Da li mozda odgovaraju delovi od punta 3?

Pozzz !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema problema sa elektronikom kao stilo.doduse i stilo ima vise gremline nego stvarno probleme

nema razlike izmedju motora koji ide u GP i punta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao neko ko je kupio novog GP 1.2 8v i vozio ga 5 godina, i prodao ga sa 66 000 km hteo bih par stvari da kazem:

O dizajnu ne treba trositi reci - jednostavno prelep.

Unutrasnjost, zanimljiva, kompaktna, bas po mom ukusu. Posto je osnovna oprema nije bas imao bogate materijale unutra, ali najvise mi se dopao dizajn instrument table - sve je kockasto - a poseban detalj je znak punta iznad kasete kod suvozaca. Najvece primedbe za unutrasnjost idu malom broju i malim velicinama pregrada i ostava, kao i drzacima za case u koje ako ubacis flasicu, moras biti akrobata da ubacis u prvu ili petu brzinu. Takodje se motor jako cuje na vecim brzinama.

Ocekivao sam mnogo tromiji motor, ali me je on prijatno iznenadio. Da se razumemo, ko vili brzu i zustriju voznju, uzima jaci motor. Potrosnja se kretala od 5 do 7.5 litara.

Prtljaznik poprilicno veliki za tu klasu - tada 2007. nije bilo veceg u B klasi.

Vecih kvarova nisam imao.

Promenio sam 4 sijalice * pozicija, 2 stop i svetlo za tablicu

Automat za stop svetla

I na 53000 plocice kocnica

Od fantomskih zvukova, ponekad se culo lupkanje iz rupa za pojaseve i samo zimi neko grebanje otpozadi (to isto grebanje se cuje i u novoj Corsi)

Elektronika je radila perfektno, od board kompa, preko podizaca i ostalih dzidza bidza.

I jos jedna dobra stvar je rastojanje od tla, mozete se popeti na stepenice ako treba.

U sustini idealana auto za one koji bi vise od Punta, a nemaju novac za Bravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bane, super sto si se javio. Trebao mi je bas neko takav :). Ko je vozio auto dugo i zna ga 'u dušu'. Da li si možda nekada vozio punta mk2 sa istim motorom i da li bi mogao da napraviš razliku između ta dva auta? Da li je grande tromiji (verovatno jeste jer je teži) i da li se to oseća drastično?

I na kraju - koliko je teži GP od punta mk2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam vozio Punta

a tezine su 1015 kg GP - 860 kg Punto sa 3v

odnosno 1030 kg GP - 875 kg Punto sa 5v

I jedna mala anegdota sa sajma automobila te 2007. Odem, kao prava srbenda, prvo na stand wv i vidim Polo za iste pare, prilazim curi koja stoji pored i na pitanje sta ima od opreme za te pare, ona me pogleda, kao da sam gubav i rece OPREME???

GP je imao ABS, 2 airbaga, board, l podizace i retrovizore, podesavanje volana, city servo... a Polo volan i siroku lajsnu :thumbdown:

I tako ti ja kupim Grandea i nisam se pokajao nijednom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelji, ima li koga iz Paracina da mi pogleda oglas i prenese mi svoja zapazanja o autu?

zainteresovan sam za kupovinu, ali prodavac nece da mi posalje jos slika i da mi kaze vise o autu.

trazi da dodjem uzivo,a meni se ne isplati da potezem bas toliki put na nevidjeno.

hvala unapred i svako dobro!

Evo linka oglasa, pa mozda neko vec i zna nesto vise u GP koj me zanima

xxx6020.jpg

http://www.polovniau...4_plin_sekvent/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogu reći da je taj oglas, kad je prvobitno postavljen (pre više od mesec dana), imao i sliku od nazad, gde se na zadnjem braniku vidi ispisana neka firma i podaci, što ukazuje da je auto korišćen kao službeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sam pisao o tome, Mome je cena bila manja zbog "pokvarene" letve volana! U Delti i Stojanovu rekli da je "otisla" i jos jedan majstor! :thumbdown: Meni se to nije tako cinilo pa sam se sam uhvatio posla misleci da je neki kardan zglob u pitanju medjutim ispostavilo se je da je samo jedan vijak kod kardana odvrnut!!! Gedora 13 sa produzetkom i letva popravljena!!! :scooter:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo drugari, izbor se sveo na 2 primerka:

1. Grande 2007 1.3 MTJ Plavi sa rešetkama samo u gepeku (polu -VAN), automatska klima... 3600 eur

ali ima nešto musav motor + dosta ogrebotina, udubljenja i desni puko far, fale plastike od blatobrana ( nedeluje da je mnogo udaren ali ipak...)

Grande_07_1_3_MTJ_8.jpg Grande_07_1_3_MTJ_9.jpg

Grande_07_1_3_MTJ_10.jpg grande_07_1_3_MTJ.jpg grande_07_1_3_MTJ_2.jpg

grande_07_1_3_MTJ_3.jpg grande_07_1_3_MTJ_5.jpg grande_07_1_3_MTJ_6.jpg Grande_07_1_3_MTJ_7.jpg

Grande_VAN_09.jpg Grande_VAN_09_1.jpg Grande_VAN_09_4.jpg

Grande_VAN_09_5.jpg Grande_VAN_09_6.jpg

2. BELI Grande VAN 2009 nema klimu i zato cena 3900, ali verujem da bi ga dao i niže za 3600 eur ...

Njega nisam video uživo ali deluje zdravo - nažalost njega nemogu da teram na proveru jer je u NS... ali može test vožnja....

Slike su vam postavljene pa da čujem mišljenja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

u skorije vreme bih trebao da kupim Grande Punto ali sam sve neodlucniji da li da kupim 1.3mjt ili 1,2(ili 1.4)benzinac (a mozda i sa plinom)? Cuo sam razne price i za jedan i za drugi model, ali su to sve bili utisci ljudi koji nemaju Grande-a ili ga nikad nisu vozili pa pricaju u prazno. Zato bih hteo da cujem mishljenje nekoga od Vas koji imate Grande-a.

Inace auto uzimam na kredit preko najboljeg drugara koji ih nabavlja sa nekog fijatovog lizinga i kaze da poprilicno ocuvani i ispravni.

Pozdrav, i hvala unapred na pomoci. :)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

licno mislim da je kombinacija benzin + plin neprevazidjena...a i lakse izvodljiva sto se pronalazenja dobrog primerka tice :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da bi benz. mozda bio bolji izbor, samo zbog jeftinijeg odrzavanja nizbogcega drugog

Share this post


Link to post
Share on other sites

benzinac 100 % sta ce ti naftarica... odavno su izasle iz mode niko se vise ne greje na naftu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezinac (bez plina) bi trebao da ima manje kilometara a dizeli dolaze sa uglavnom vecom kilometrazom!

Sto se tice uzitka u voznji solidnog primerka dizel je apsolutno bez premca! Turbo zaista cini cuda a potrosnja na otvorenom je ispod 5 litara dakle SIGURNO 1,5-2 litre manje od benzinca!

Sto se odrzavanja tice to je sve tu negde dakle redovan servis i to je to. Ukoliko nadjes nesto sa ZAISTA malo kilometara bit ces bez brige bez obzira bio benzinac ili dizel!

Ja sam zakleti ljubitelj benzinaca ali sa ovim turbom sam promenio misljenje a pogotovo sto retko posecujem pumpe!

Moj savet je da uzmes auto sa sto manje kilometara a ako budes bio srece kao ja imaces dizela sa kojim ces na semaforima ili pri pretecanju "oprati" mnogo snaznije benzince!

Sigurno si cuo onu izjavu Henrija Forda da je nabolji auto NOVI auto dakle sto ocuvaniji i sa manje kilometara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti je osnovni kriterium PRAVA kilometraza onda ces lakse naci benzinca u Srbiji...la licno ne poznajem nikoga ko ima GP 1.3 mjet sa manje od 100H na satu (ako zanemarim drugara od kuma koj ima sportnga 1.9 kupljen ovde sa nekih 80) dok Benziaca sa plinom i bez plina, znam cak troje ljudi neracunajuci sebe :) koji nisu presli ni 80 000...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su kod grande punta isti motori kao ovi na puntu 1.2, za ovaj motor imam samo riječi hvale, štedljiv motor a solidno ide, rega jeftina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Vam ljudi! Drago mi je da cujem iskustva vlasnika i jednog i drugog modela. Ja sam za sad "neprijatelj dizela" :) ali nikad se ne zna... :) U svakom slucaju trazim neki sa sto manjom kilometrazom (nadam se pravom :) ) i naravno da nije izbacen lopatom sa slepera :)))

Pozdrav svima! Ako bude zatrebao neki savet eto mene :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde ćeš u glavnom čuti da uzmeš dizela, ili da uzmeš benzinca od ljudi koji grade subjektivne stavove. Ja ti kažem, uzmi miltijeta i nauživaćeš se u vožnji! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...