Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Prije bih rekao gradske 5-6l  a otvorene 4-5 litre u iole realnim uslovima.

Najmanja potrošnja na nekim dužim turama mi je 3.7 litre a najveća 7,2 litre sa ciglom na gasu na autoputu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to inicira sledece pitanje - pa koliko je kod vas sada cena gasa kada ti se toliko isplati? Zadnji put kada sam bio, dizel je bio oko 0.9 EUR, sto je u porednjenju sa nama dzabe.

Posto navijas za plin, vozis 95% sam ili sa suprugom, mozda i zato eventualno da probas benzinca pa oceni. Daleko od toga da je to neupotrebljivo, malo vise tehnike u voznji i preticanju i to moze sasvim korektno da ide. Jeste da je na turbo-dizelu to sve mnogo lakse, ali taman da se odrzava znanje :P .

Posto pominjes da bi isao cesto od Sarajeva do Bijeljine - znas mnogo bolje nego ja, jaci usponi i onde gde mali benzinac definitivno urla i posustaje su penjanje kod Vlasenice, oko Han Pijeska, penjanje na Romaniju/Mokro (ako se ide kroz RS, a ne preko Kladnja i Olova) i to je to... Sve ostalo moze da se podnese :) , cak je dobrim delom te deonice i maltene ravno.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Cijena dizela jeste 1.84KM, to ti je 0.94 centi, to je na najjeftinijoj pumpi, a do ljeta su najavili da ce dici jos za 7,5 centi, tj 0.15KM tako da ce izaci na 1 evro dizel. 

 

Sto se tice plina, trenutna cijena je 0.74-0.80KM to ti je 0.38-0.42 centa. Tako da ima bas razlike... 

 

Ja sam vozio prije ovog Focusa Ladu, koju sada vozi moj cale Lada Kalina 1.6, zaboravljao sam kad naspem plin. Cini mi se da trosi nekih 8-9l plina gradske voznje... 

Al kad sam kupovao ,zapeo za dizela, a on mi govorio benzinca, i eto ti... iskustvo i proracun ti je cudo... :D Slusajmo roditelje! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kupi onda Punta 1.4 sa 95 ks pa ugradi plin. Nece ici kao dizel, ali ces se jeftinije voziti...vidim da je to glavni cilj, a ostalo...zazmuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko košta ugradnja i atestiranje najjeftinijeg plinskog uredjaja? Koliko meseci možete sa tom cifrom da se vozite na plin, a koliko na naftu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usao mi i jedan Grande u razmatranje, u utorak idem da ga pogledam uzivo, pa me interesuje sta da gledam, na sta najvise da obratim paznju? U pitanju je ovaj model:

http://www.mojauto.rs/polovni-automobili/2507289_Fiat_Grande_Punto_2008_god/?cena=low

 

E sad, kakva su vasa iskustva sa ovim menjacem sa 6 brzina? Kakva je potrosnja sa ovim motorom? Da li ima plivajuci i koje su mu boljke? Svaki savet je dobrodosao, jer cu sam da ga pregledam... 

Clipboard01.jpg

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plivajauci ima, a navedena kilometraza vredja inteligenciju. Za cenu ne znam sta bih rekao, a stanje ces videti tek kad odes i pogledas vozilo. Vidim da je volan u ocajnom stanju. Ovaj 1.9 sigurno odlicno ide, ali i 1.3 sasvim korektno ide (pa cak i slabiji model) uz manju potrosnju, jeftinije servise i osetno nizu registraciju ukoliko ti je ovo bitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislis da je vracena km? Ne znam ni koji je vlasnik, da li je kupljen nov ovde ili je uvezen... trazicu mu i servisnu na uvid, pa cu videti da li okolisa, dakle krije nesto ili ne. 

Plasi me taj plivajuci, pogotovo jos ako km nije prava... A privlaci me narocito zbog tog menjaca, koji je, cini mi se idealan za autoput, 120, pa u sestu i potrosnja ode doleeee :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram ovo da komentarisem ............ moj stilo ima preko 260.000 km na satu a ni to nije tacno (dodaj jos 100h na to) a kozni volan mu je bio u ekstra stanju u odnosu na ovaj - cak sam ga i prodao pre neki dan ............ 98.000 km mozda ali po 6 put  - ne mogu da verujem (ako dobro vidim).

nemoj sam da gledas ovaj auto - bez nekog mehanicara i pazi crvena boja privlaci ljude da ne gledaju dublju pricu - to je dokazano. bolje da imas nekog pored sebe ko se vise razume i ko je hladnije glave , jer na slikama ovako spolja je mnogo lep tj. privlaci paznju.

 

a da posto imam stila karavna 1.9 jtd 2002 (sivi) i punta 1.3 multijeta 2004 (crvenog) razlika u registraciji je dupolo skuplja za stila , o ostalim stvarima necu jer punto ima lanac koji je promenjen pre 30.000 km i samo pici (imas samo male servise) , a uz brdo na auto putu cupa kao i jtd maltene jer je laksi , potrosnja manja - znam jer vozim oba licno - pa porazmisli i za jacinu motora sto kolega gore kaze .......... ;)

 

20170325_152445.jpgslike_398.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetima kolege, uzeo u obzir. Sacekacu ipak utorak kad moj majstor moze doci, da ne idem sam. I cena mi je privlacna i izgled, kao sto si i sam napisao, ali najbolje da strucnjak to pogleda. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/16/2017 at 8:54 PM, delakroa said:

Mislis da je vracena km? Ne znam ni koji je vlasnik, da li je kupljen nov ovde ili je uvezen... trazicu mu i servisnu na uvid, pa cu videti da li okolisa, dakle krije nesto ili ne. 

Plasi me taj plivajuci, pogotovo jos ako km nije prava... A privlaci me narocito zbog tog menjaca, koji je, cini mi se idealan za autoput, 120, pa u sestu i potrosnja ode doleeee :D 

 

Kilometraza sigurno nije prava, kao sto ni auto nije kupljen nov kod nas (ako ti je ovo uopste bitno). Ako je najbitniji menjac sa 6 brzina (ne mogu to da zamislim kao najbitniju stavku kod kupovine vozila), imas ga i u modelu sa 1.3 motorom, ali i taj ti ima plivajuci zamajac. Sa druge strane, plivajuci nije toliki bauk kakvim ga predstavljaju. Ako je sad u ispravnom stanju, trajace ti dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.9 130ks je odlican sa tim sestobrzincem koji nije dobar :D
Obratite paznju malo vise na menjac jer je problematican a nije nesto bas ni jeftin. Ako ga kupis odradis ga precentivno i nemas sta da razmisljas. Generalno dizne, turbina, zamajac nisu problem na tom motoru.
Kad ga budes bio probao, mislim da ga kupujes brz razmisljanja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je mozda i prvi Sport 5v koji ja videh.

Mozda i najbolji motor od Fiatovih dizela i super izbor za GP (u pitanju je 8v mjet koji se u prvim generacijama pokazao trajnjje od 16v zbog klapni usisa).

 

Menjac je najverovatnije cuveni M32 iz Opela koji se bas i nije proslavio kao najbolji izbor. Ali pravio je probleme na daleko tezim kolima (159 i Vectra), sa vise torque-a i hp tako da mora da duze traje na GPu.

 

Kilometraza? Nikad neces saznati da li je prava tako da ne lupaj glavu dzabe.

 

Volan jeste odran, ali najvise u gornjem delu tako da moze biti i do stajanja na Suncu dosta. 

 

Sve u svemu probaj, pregledaj i vidi na cemu si.

Kao model GP 1.9 mjet i jos u dobroj opremi nikako ne bih izbegavao. Iskreno sumnjam da moze da te kosta odrzavanje vise nego za 2.0 Tupsona :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim, njemu sija i ček endžin, ne mora da znači da je neki veliki problem, ali je prosto neverovatno da prodavac to nije rešio pre prodaje.

 

Na slikama se ne vidi ni levi deo sedalnog dela vozačkog sedišta, što je još jedan pokazatelj koliko je automobil korišćen.

 

Ne sviđa mi se ni kako stoji zadnja klupa, pošto delovi sedišta koji se odvajaju kod preklapanja u odnosu 2:1 ne bi smeli da stoje ovako asimetrično.

grande.jpg

Edited by Timotije

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

7 minutes ago, Timotije said:

njemu sija i ček endžin

 

Znaci da bi ga trebalo na dijagnostiku oterati onda... Sediste cu sutra da pogledam i licno, a sto se zadnje klupe tice, pa ne znam, vidim da ima nalepnicu "dete u kolima" pa mozda zbog toga klupa tako stoji, mozda se zbog decijeg sedista pomeralo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam u porodici grande putna sa deljivom zadnjom klupom, na koje takođe ide dečje sedište i koje stoji sasvim normalno kad se ono skine, tako da nije do toga sigurno. Moguće je da je prodavac aljkav ili namerno želi da ostavi utisak kako ne sređuje automobile, pošto su mu prilično zapušteni, od mnogih bi neko drugi napravio daleko lepše, bar unutrašnjosti. Može biti da zbog te aljkavosti nije vratio sedište kako treba.

 

Ja bih obavezno tu radio dijagnostiku, svakakva greška može da bude za ček endžin, od banalne do ozbiljne.

Edited by Timotije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki ce se setiti da sam imao prelep Sporting 1,9 M-jet pre par godina a kom su otisli upravo lezajevi menjaca pa sam  se dogovorio sa kupcem da mu ja to  resim kod mog majstora.

Taj menjac zaista zna da ima problema  sa lezajevima i kandzama pa je tako na ovom mom otislo 4 lezaja i 3 kandze i sve to je za mene kostalo 280€ a tu je jos bio i trosak skidanja menjaca i novo ulje.

Takodje sam imao prosle godine GP 1,9 M-jet sa 120ks i 5 vrata u Emotion opremi i prilicno je tesko otisao a zbog toga sto postoji 1,3 M-jet koji ima lanac pa svi racunaju da nemaju veliki servis za razliku od 1,9 motora koji ima kais.

Inace sam nabavio 1,4 T-jet sa plinom u Sporting verziji.;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti moj volan posle 190 000km. Da ne slikam papucice koje su bukvalno kao da ih nikad niko nije zgazio.

 

IMG_20170416_160855.thumb.jpg.eaa67a804ec048441de35af13b2c04d7.jpg

 

Inace sto se odrzavanja tice nije ni malo jeftin. Ako ces sipati seleniju PE kao sto preporucuju treba ti 50e samo za ulje + filteri i ruke dakle blize 10000 samo za mali servis. Veliki je oko 30000 din.
Komplet LUK-ov set zamajac, lamela i korpa bez druk lezaja koliko se secam prosle god kad sam proveravao negde bila je od 49000 do nekih mizernih 79000 tako nesto u Kit komercu.
Reparacija turba ono klasicna prica 200-300e zavisi od kvara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Grande Puntu je inace osetljiva ta boja na kozi volana i individualna je stvar dali ce biti ocuvana ili ce biti  izguljena jer prevashodno to zavisi od ruku vozaca i mesta gde ga parkira jer nije isto kad stoji u garazi ili u hladovini i na suncu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta boja vremenom odlazi sama od sebe i nema puno veze sa kilometražom. Na nju najviše utječe sunce i godine. Što se kilometraže tiče grande je čuva na nekoliko mesta ali to se sve može promeniti. 

Osim toga u oglasu piše da je auto 2008 godište a on je 95% 2006 ili 5% 2007 godište. Ima plavi znak i full opremu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do juna su se radili ti sa plavim znakom. Ja sam kupio nov u maju 2007. sa plavim znakom, a mislim da je još jedna tura stigla sa njim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da podelim utiske o Grandeu... juce sam bio, gledao ga, ali je u ocajnom stanju. Cenu drzi, tj spustio bi za 100e, ali, realno ne vredi vise od 3500. Sav je iscukan, sa haube mu se guli farba, zadnja klupa, kao sto je kolega i primetio ne stoji dobro, cudno radi, a i sija mu check engine stalno :/ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:cry: - jbg-a , juri dalje a to sto mu sija chek to je neki problem - kod mene za 7 god. na stilu nijednom se nije upalila sem pri paljenju tj. kontaktu i odmah se ugasi , a tako je i na puntu. auto je lep ovako na slikama ali je izgleda Izraubovan (istrosen , iskoriscen- bezi od toga ....... ;)

Edited by bole-stilo.jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, delakroa said:

Da podelim utiske o Grandeu... juce sam bio, gledao ga, ali je u ocajnom stanju. Cenu drzi, tj spustio bi za 100e, ali, realno ne vredi vise od 3500. Sav je iscukan, sa haube mu se guli farba, zadnja klupa, kao sto je kolega i primetio ne stoji dobro, cudno radi, a i sija mu check engine stalno :/ 

Drugarski savet- trazi auto koji prodaje vlasnik. Vece su ti sanse da naletis na pristojan primerak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...