Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

1 hour ago, DrO said:

Lik kaze da se tamo probne table ne mogu izvaditi,ali se moze uraditi tehnicki i na osnovu toga i ugovora (ako sam dobro razumeo?) bi onda ja vadio probne u Somboru

Probne table se obicno vade u mestu prodavca (upravo zbog pregleda u servisu i potencijalnog odvozenja u mesto kupca)? Prednost je sto mozes da provozas i probas auto do servisa i da ga odmah teras kuci ako se odlucis. Zavisno od udaljenosti, druga varijanta je slep, tako da je na tebi da odlucis sta ti vise odgovara.

I kakve probne tablice u Somboru ako vec budes tamo, to je onda cisto bacanje para za njih, kada vec mozes da izvadis "prave" ako si se odlucio za kupovinu (izvadis ih i vratis se sa njima po auto, takodje jedna od varijanti).

Samo bez nervoze, standardna procedura ako auto nije registrovan, skoro sam bio u istoj situaciji jer sam gledao za sebe neki auto u Sapcu (@Smireni hvala i ovde ;)). Bolje i 5 puta proveriti nego se na tenane kajati ;) . Imas i celu temu o toj dilemi:

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
57 minutes ago, dekirs said:

Koliko znam Goran ima slep, mislim da je Nesa tako uradio kad je uzimao Alfu, mozes i sa Goranom da vidis da li su u mogucnosti to da odrade. Jes da je dodatni trosak al bices miran.

 

 

49 minutes ago, shomispc said:

Bio sam ja bas kod Gorana jutros i pitao ga za slep sa nekog placa. 

 

 

Hvala na ovoj informaciji.
Vidite - koliki god da je trosak, manji ce biti (pretpostavljam) nego da iznajmim prikolicu u Somboru. Ne pada mi na pamet kupovina bez pregleda.

Hvala i @Ivan na odgovoru i linku.
Sad cu da iscitam temu.

Edited by DrO

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li je moguce da podatak o godini proizvodnje na e-peru bude netacan?
Npr. Prodavac u oglasu stavi da je godina proizvodnje 2009,a proverom preki VIN broja mi izbaci da je 2007? 

Postoje li i neke druge opcije provere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam šta očekuješ da će ti reći na pregledu? Šta uopšte očekuješ od auta starog 10 godina za 3-4000eura?

 

Na pregledu ti mogu reći ako je jače lupan da li je korektno popravljen, otprilike da li se slaže kilometraža, neko trenutno stanje motora i komponenti i šta je urgentno za zameniti...

Nakon pregleda na kome ti kažu da je sve OK ti pukne radilica na motoru ili se razleti turbo... Nije nemoguće!

Kupovina bilo kojeg polovnog auta je igra na sreću i ne postoji majstor koji ti nešto može garantovati. Jednostavno imaš sreće ili nemaš. Rizika moraš biti svestan ili nikada nećeš kupiti polovan auto.

 

U svakom slučaju ako se ne razumeš u aute bit ćeš žrtva prodavaca. Dakle neka vrsta pregleda je obavezna e sad jedina razlika je što ga u servisu mogu dići na dizalicu pa dobro pogledati odozdo  a priključiti na komp se može i na placu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, DrO said:

A da li je moguce da podatak o godini proizvodnje na e-peru bude netacan?
Npr. Prodavac u oglasu stavi da je godina proizvodnje 2009,a proverom preki VIN broja mi izbaci da je 2007? 

Pa tesko da moze da bude takva solucija, iskljucivo se desava obrnuto :) .

ePer je fabricki softver/katalog delova, koji izbacuje ne godinu - nego i mesec i dan proizvodnje auta (za novije). Ranije je cesta praksa bila da u oglasu stave samo npr. datum prve registracije i sl.

A isto to sam masu puta vidjao da ljudima stoji i u saobracajnoj dozvoli (godinu dana mladji, u odnosu na ePer).

EDIT: Tokom pregleda, pored oznaka na staklima, mozes npr. da obratis paznju na utisnute zigove sa datumom proizvodnje na pojedinacnim komponentama (kruzic sa mesecom i/ili godinom)... Naravno da neke stvari mogu da se promene, ali ako je na vecini (recimo u tom tvom slucaju) 2 godine starije, vec je "sumnjivo". Isto kao sto je to slucaj kada su stakla primetno "mladja" od datuma proizvodnje.

Sto kaze Zvezdo, niko na polovnjaku ne moze da ti garantuje glavom za nesto - ali obracajuci paznje na sto vise detalja (opazanjem, testiranjem), dodje se do neke opisne i relativno priblizne situacije. Za koju treba i iskustva i znanja i opet malo srece :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
A da li je moguce da podatak o godini proizvodnje na e-peru bude netacan?
Npr. Prodavac u oglasu stavi da je godina proizvodnje 2009,a proverom preki VIN broja mi izbaci da je 2007? 

Postoje li i neke druge opcije provere?
Na osnovu ovoga sto si napisao, moj savet ti je da obavezno odvojis deo novca za pregled automobila pa bilo to i 3 puta po 80-100eur nego da posle zalis. Nadji auto, pozovi taj servis u Bg-u i neka ti ljudi provere. Mirno ces spavati.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je uobicajeno. Mnogi racunaju tek od prve registracije godiste. Uglavnom, normalno je da auto stoji nakon proizvodnje do prodaje..

Edited by shomispc

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, dragann01 said:

Na osnovu ovoga sto si napisao, moj savet ti je da obavezno odvojis deo novca za pregled automobila pa bilo to i 3 puta po 80-100eur nego da posle zalis. Nadji auto, pozovi taj servis u Bg-u i neka ti ljudi provere. Mirno ces spavati.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Konkretni primerak kojeg sam proverio preko e-pera se razlikovao dve godine!
Na oglasu stoji 2009.godiste,prodavac mi izdiktirao serijski broj i pokazalo se da je 2007. I nije u Beogradu,ovaj je bio u Novom Sadu. Vidim da jos stoji na PA..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimaju me licna misljenja i iskustva vlasnika GP 1,3mjt sa snagom motora od 62kw/84ks - jel preslab motor za tu karoseriju?
Na svakodnevnom nivou prelazim male deonice,sto se kaze od tacke A do tacke B maltene. S vremena na vreme se ode do Subotice,N.Sada,Osijeka...po potrebi..i recimo jednom godisnje se spustim do Crne Gore.

Kakav je na duze deonice,to me posebno zanima? Kad ima malo brdovitog terena,a klima radi? 

Ja mislim da mi je inace 1,4 benzinac sa 95ks prava mera,ali niti  ih nesto ima na oglasima,niti vise mogu bez auta. Predugo ga trazim,pa bih uzeo i taj 1,3 motor jer ih ima vise u  ponudi.

Jedino @gile smederevone mora da se izjasnjava,njegovo misljenje znam.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preslab sigurno nije, a posebno nije nikakav potrošač. Gledam baš specifikacije i iskreno NISAM znao da postoji i taj Mjet, ali vidim da se ugradjivo u Grande posle 2012. godine. Ovaj od 75ks je dobar gradski auto, i za otvoreno krstarenje drumom, ali za neka preticanja i ubrzanja-JOK. Taj od 85ks je jači i tih 10ks bi moglo da znači na tu karoseriju koja nema ni 1200kg, ali mislim da mu je 95ks prava mera ( mjet od 90ks je maltene isti kao taj od 85ks ). Najbolje da ga probaš, pa vidiš kako ti leži. Spominješ put do CG, pa ako imaš porodicu, stvari, mislim da je tih 85ks ono- baš donja granica za tako nešto. Uostalom, UVEK je najvažniji primerak, pa makar motor i ne bio "po ukusu". Pozdrav!

Edited by LjubeVG

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, LjubeVG said:

Preslab sigurno nije, a posebno nije nikakav potrošač. Gledam baš specifikacije i iskreno NISAM znao da postoji i taj Mjet, ali vidim da se ugradjivo u Grande posle 2012. godine. Ovaj od 75ks je dobar gradski auto, i za otvoreno krstarenje drumom, ali za neka preticanja i ubrzanja-JOK. Taj od 85ks je jači i tih 10ks bi moglo da znači na tu karoseriju koja nema ni 1200kg, ali mislim da mu je 95ks prava mera. Najbolje da ga probaš, pa vidiš kako ti leži. Spominješ put do CG, pa ako imaš porodicu, stvari, mislim da je tih 85ks ono- baš donja granica za tako nešto. Uostalom, UVEK je najvažniji primerak, pa makar motor i ne bio "po ukusu". Pozdrav!

Zapravo nemam porodicu. Imam dva mala bratanca koje bih vodio sa sobom npr.
Sam GP/Evo mislim da je najbolji izbor za mene kad se u obzir uzmu parametri cena/odrzavanje/kvalitet/izgled...

Hvala na odgovoru.:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, LjubeVG said:

. Gledam baš specifikacije i iskreno NISAM znao da postoji i taj Mjet, ali vidim da se ugradjivo u Grande posle 2012. godine. Ovaj od 75ks je dobar gradski auto, i za otvoreno krstarenje drumom, ali za neka preticanja i ubrzanja-JOK.

Divno!

Nisi ni znao, a pišeš onako da ti prođe vreme?

A koji si auto vozio u životu pre stila pa pričaš da je turbak sa 75 KS slab??? Da nije za preticanje i sl???

A jesi li ga ikada vozio ili ako jesi u kakvom je stanju bio?

Sa pravim vozačem u brdskoj vožnji  taj motor iza sebe ostavlja skoro dvostruko jače aute, moje iskustvo temeljno na posedovanju istog 10godina!

Pa kolega je pre mesec dana obišao celu Evropu sa benzincem od 65ks koji se po pričama sa foruma ugasi čim se uključi klima!

 

Ne piši nešto u šta nisi siguran!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Zvezdo said:

Divno!

Nisi ni znao, a pišeš onako da ti prođe vreme?

A koji si auto vozio u životu pre stila pa pričaš da je turbak sa 75 KS slab??? Da nije za preticanje i sl???

A jesi li ga ikada vozio ili ako jesi u kakvom je stanju bio?

Sa pravim vozačem u brdskoj vožnji  taj motor iza sebe ostavlja skoro dvostruko jače aute, moje iskustvo temeljno na posedovanju istog 10godina!

Pa kolega je pre mesec dana obišao celu Evropu sa benzincem od 65ks koji se po pričama sa foruma ugasi čim se uključi klima!

 

Ne piši nešto u šta nisi siguran!

Kako si provalio da ovde samo ubijam vreme? Bogami, imaš dobar "njuh", dobar...Ma ja se to samo zezam, znam da Grande mjet od 75ks "ostavlja duplo jače iza sebe u brdskoj vožnji". Recimo Alfu 159 od 150ks, a da ne govorim o BMW 3...A tek Stila od 140ks, lele, lele...Šta im tek radi na ravnom i na nizbrdici...mogu misliti:o. Ja sam totalno smetnuo sa uma, da je najviše do vozača, jer ja recimo svog Stila vozim max 190km/h, neka je to 185km/h po GPS-u, ali verujem da bi ti, koji si nesumnjivo bolji vozač od mene, znači onaj PRAVI VOZAČ, to poterao i preko 195km/h, a možda i celih 200km/h. A za Evropu si tek u pravu, jer je i moj prijatelj još davnih 80-ih, spičio sa Stojadinom do Pariza sa 55ks, pa što ne bi tvoj kolega sa nekim od 65ks.  Eto, sad sam SIGURAN u to što pišem, jer si mi ti otvorio oči, i nemoj da se stidiš da mi uvek ukažeš na greške gde god ostavim komentar. Pozdrav i svako dobro!

Edited by LjubeVG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio godinama 1,2 tng išao na more i kojekuda.Lokalni putevi mu nisu problem tu je stalno u prekoračenju.Ali auto put ga ubi nije zato i gotovo.Isto tako i ovaj 1,3 d vozio sam običnog punta sa njim ista priča ima bolji obrtni moment ii ništa više pored skupljeg održavanja.

Moja preporuka je 1,2 za one koji voze uglavnom lokal,ko vozi duže relacije neka uzme neki drugi auto na primer cromu za iste pare.

Edited by jevta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@LjubeVG

Također svako dobro ti želim, sa Alfom i BMW ne BiH se usudio stati na crtu u brdu ali svakog Francuza redovno ostavljam iako ima 700ccm i 70ks više. Stildžere od 115 koji su uglavnom grobovi ni ne razmatran a one održavane dobijem e sad pošto im kratko vidim stražnji kraj ne znam jesu li 115 ili 140 Ks bili jer je nažalost Stilo postao putujući dimnjak tipa golfa 2 i 3.

 

Što se Stojadina tiče imaš na forumu dosta o tome i put do Pariza je za njega kao put do prvog kafića!.... Pa pisao sam da smo sa trulom peglicom išli i vratili se iz Istanbula...prema tome...

Mlade generacije imaju problem sa shvatanjem automobila... Za iole održavan auto put od 3000 km je normalan i ne treba mu nikakva priprema. Daleko veći stres za auto je svakodnevno vozikanje po gradu.

Naš problem je što živimo u maloj zemlji i ono što je 500 km blizu za neke, za nas je daleko.

Za jedno 150- 200 godina kada izgradimo sve autoputeve biti će još manja jer i sada iz Beograda za sat i kusur vožnje se dođe na neku granicu....

@LjubeVG

No hard feeling...

Mene samo užasno nervira kada netko kaže da je motor od 90 KS slab a pre 25ili više godina imali su ga samo SPORTSKI automobili.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, Zvezdo said:

 

 

 

Mene samo užasno nervira kada netko kaže da je motor od 90 KS slab a pre 25ili više godina imali su ga samo SPORTSKI automobili.

A tek mene što takvi "nerviraju":rant:. Baš me zanima, ko je tako nešto mogao da izvali? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvezdo, 

U potpunosti se slažem sa tobom. Po meni, auto mora biti spreman u svakom trenutku za akciju. 

I ja sam sa mojom nekretninom od 80ks i 1200kg (prazan), uglavnom prvi. Ima nešto i do vozača. Nesrećnici se boje da stisnu gas, ne prelaze 2500 rpm. Kao štede gorivo i auto? 

Ne znam kako, na semaforu sam ispred većine, na otvorenom držim tempo, ali se zna, ako krećem u preticanje sa 60, to je treća u patos, ako je sa 80, onda četvrta, šaltanje je naravno na 4500rpm. Jeste, sa jačim autom je opuštenije, samo što i u tom slučaju isto patosiram gas, jer želim što pre da završim manevar i nastavim dalje. 

A da, imaj u vidu da su pre 25 godina automobili bili mnogo lakši nego danas, seti se koliko je kg imao Golf 1 Gti, i kako je saranjivao BMW i ekipu.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, LjubeVG said:

 75ks je dobar gradski auto, i za otvoreno krstarenje drumom, ali za neka preticanja i ubrzanja-JOK. 85ks ono- baš donja granica za tako nešto

Pa ti si rekao?

Po tome ispada da GP od 75ks neće ni stići do crne gore jer se neće moći popeti na prvo brdo na koje naiđe a 1.2 benzinac će crći čim se upali klima.( To nisi ti rekao)

Nije mi samo jasno kako su se peglice pre 30 godina sa 10 ljudi  tovarom hrane i kamp prikolicom penale po brdima i prelazile par hiljada Km do mora. Pri tome nisu usporavala saobraćaj.

 

Mnooogo smo se mi razmazili!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvezdo prijatelju, ajde se ti prvo, blago meni POPAKUJ, i odluči se, da li sam rekao za 75ks, ili za 90ks?! Pošto tebe nerviraju oni što tvrde za 90ks da je preslabo, a ja to NIGDE NISAM napisao, pitam te KO je to izjavio, i ti kažeš da sam to JA NAPISAO. A onda citiraš ono što sam napisao za 75ks. Pa čak ni za njega NISAM rekao da je preslab. Znači, moraš PRVO da paziš na času šta drugi pišu, jer je to na ovom forumu vrlo čest slučaj, pa posle dodje do svadja i rasprava. Baš kao u mom slučaju pre mnogo, mnogo godina, kada pojedinci poput Šarančeta, Ivana I.K, NISU pazili šta pišem, nego su izvlačili iz konteksta i IZMIŠLJALI da sam nešto napisao!

Edited by LjubeVG

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, marko.jovanovic said:

Izvini LjubeVG, šta pušiš, daj i meni, da se i ja ludo zezam :D

Marko prijatelju, ja sam davno prošao tu školu koju ti još uvek nisi ni upisao, a to je da treba biti ŠMEKER u svakoj polemici, ako se bar nemaju argumenti. Nemoj da pokušavaš MENE da isprovociraš, pa čisto u duhu dobrog raspoloženja, probaj da me zaobidješ barem na taj dziberski način. Znači samo opušteno, i te jeftine fore nemoj sa mnom. OK? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...