Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Takav odgovor mi druže treba.Konkretan.Kad sam piato za 1.4 16v kao tvoj ispalo da radi kao karting.Kad sam pitao za 1.2 8v svi kažu uzmi jtd.Ispada da svi napamet pričaju.Znam da ću izazvati opet lavinu nekih odgovora,ali ili 1.2 8v ili 1.4 16 v,kojeg boljeg nadjem.Dizel NEĆU.Hvala.
ne znam kakva je ponuda turbo benzinaca, znam da su se ugradjivali u gp.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima 1.4 sa 120ks, i Abarth sa 155.

Takođe GP ima i 1.9 od 120 i 130ks, to je za otvoreno odlično, ali je opet mali auto i zvukovi spolja su veoma jaki. Pa zbog otvorenog puta su napravili Bravo-a i Cromu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da i ne....verzije sa preko 120ks itekako mogu da budu konkurenti u performansama i protiv auta u većem segmentu. Hvala Fiatu, svakako, što GP postoji za svakoga, tj rasponom agregata od 65k do preko 150 i sa najrazličitijim paketima opreme. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, zunto said:

ne znam kakva je ponuda turbo benzinaca, znam da su se ugradjivali u gp.

 

3 hours ago, Pluto said:

Ima 1.4 sa 120ks, i Abarth sa 155.

Pored navedenih matorih T-Jet, u novije verzije je isao MultiAir. Najcesce su "putne" verzije od 105 i 135KS. Uz njih su u Abarth isle i 165 i 180 KS ("SS") varijante.

Takodje se u poslednjim Punticima pojavljivao i TwinAir turbak od 900 kubika i 105 KS.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, jevta said:

 Njegovi kvaliteti su u upravljivosti maloj potrošnji i jevtinom održavanju.

Kad krenete negde dalje samo sebi odredite malo više vremena i stići će te.

Ako vam pak treba auto za van grada kupite nešto veće.Biće lakše i vama i autu.

Eto ti sad...ako krenem dalje zasto bi mi trebalo vise vremena od drugih,kad je ogranicenje ionako 130km/h. Ako mi treba auto van grada 5-6 puta godisnje ,pa necu   kupovati poseban auto zbog toga.Kad bi putovao npr svaki dan BG-NS onda bi trebalo nesto vece,ovako gradski auto sa 5-6 puta voznjom van grada,pravi izbor.Sasvim lepo pliva na AP sa 120km/h. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali ne obilazi kao što bi neki ovde to hteli-

Ja sam vozio godinama 1,2 i bio prezadovoljan,mala potrošnja održavanje smešnih cena.

samo da se zna

Ulja za servis ispod 3 litre

Filteri komplet oko 3000

Veliki servis po preporuci proizvođača se radi na 120000 km

Svi potrošni delovi na nivou ture pića u kafiću.

 

Za ovaj auto sad me samo ulje i filteri koštaju 100 evrića minimalno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve navedeno iznad niko ne osporava, koliko sam mogao da procitam do sada. Racionalan autic, pretezno za grad, manje zahtevnu voznju magistralom i kruziranje na AP, tu cemo se valjda svi sloziti. Niko nije rekao da sve to nece odraditi, kao uostalom i bilo koji slabiji...

Poenta je da je kolega postavio pitanje u vezi 1.3 75, na sta je, pored svega pomenutog, dobijen odgovor da je "startan i brz". Sto je vrlo relativna kategorija za svakog od nas (u zavisnosti od toga sta je vozio, sa cim poredi, koje su mu potrebe, itd...) - zato su brojke tu.

Upravo sam prvo i naglasio da poenta price nije "ciji je veci", nego savet da svako zainteresovan treba da pogleda podatke na papiru i naravno proba auto pre prihvatanja takve apriori tvrdnje.

Ja sam kao argument naveo upravo medjuubrzanja kao najvaznija (sa primerima i snimcima iz prakse za 1.3 sa slicnom konjazom, na slicnoj tezini). Zna se kako se snaga i obrtni koriste kada zagusti, ali upravo se za parametre navode i ubrzanja od-do u odredjenoj brzini, da bi se prikazalo koliko je motor elastican i jak za neku karoseriju. Za normalnu upotrebu je mnogo manje bitan podatak da do stotke ide za oko 14 sec, ali opet govori o kakvom se odnosu snage i tezine radi... Svako ima pravo na subjektivni utisak, ali su cinjenice i brojke jedino validne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ja sam samo hteo da naglasim da je to ipak gradski auto kome je prevashodna namena da se vozi po lokalu i bude ekonomičan.

Performanse su relativna stvar.

Ja sa mojim GP po gradu nisam ni blizu sporog i kilavog,ali van je svako obilaženje muka.

Srećom van grada ide ono drugo iz garaže pa  teško velika većina sa foruma može biti brža.:ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazemo, sto se svega tice.

Opet podvlacim da poenta nije "da ga merimo" :) , nego da kolega koji je postavio pitanje dobije korektnu informaciju i brojke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre malo sam se pretstavio u rubrici "novi clanovi" i da se nadovezem na temu. Pre 3 nedelje kupio sam Grande Punto 1,3 mjet sa 75 KS u Active opremi (osnovna verzija) 2008 godiste. Potraga je pocela jos od januara meseca, dok sam paralelno prodavao Golfa 5, kog sam prodao u april mesec i 2 meseca je bila aktivna potraga za ovaj primerak. Pre nego sto sam se resio da trazim bas ovaj model, dosta sam se raspitivao, citao, posebno ovaj forum i ovu temu i tu sam prikupio dosta podataka. 

Mnogima je bila cudna moja odluka da iz Golfa 5 idem na Grande ali imao sam svojih razloga (Golf je bio 2004 godiste, 1,6 benzin/plin sa 102 ks, pretstojale su investicie u vidu set kuplung, korpa, lamela, druk lager, iberlauf, veliki servis, klapne su pocele da zezaju na klimatroniku, negde oko 800-900 eura, nisam bio bas u prilici da podmirim te troskove a i hteo sam da mi ostane neki evro u kupo-prodazne kombinacie, a stvarno nisam zeleo toliko ulaganje u auto iz 2004 godiste).

Zacrtao sam da zelim auto u slicnu klasu B/C, da je noviji, da je jeftiniji za odrzavanje (registracija, zeleni karton, servisi, gume) i da bude minimum za mene i moju porodicu (nas troje), kako i da supruga pocne konacno da vozi po Skoplju, gde zivimo. Voznja je pretezno gradska 90 %, po neka ekskurzija po MK i jednom godisnje na odmor, nekih 13-15.000 km godisnje. U ove kriterie jedino mi se uklapao Grande Punto.

Znam coveka koji je donosio aute iz Svajcarske i njemu sam narucio bas ovaj model za 1,3 mjet 75 KS i 5 brzina (najvise zaradi jeftinijeg odrzavanja za razliku od onaj sa 90 KS, a i drugim autima uopste). Dva meseca nije mogao da "ubode" dobar primerak, a u megjuvremenu donosio je 6-brzinca sa 90 KS, sa oko 200.000 na satu. Pomalo mi je dojadilo to cekanje i tako u "ocaju" napisao sam na jednom MK forumu da trazim bas taj model i jedan mi je clan predlozio da kontaktiram isto clana sa foruma koji ima takav auto. Stupio u kontakt sa covekom, koji nije prodavao auto, objasnio mi sve za auto, da se radi o "domacem" autu, kupljen u MK, 2008 godiste, redovno odrzavan, Active oprema (osnovni model), za 112.000 km na satu. Pitao sam ga za kolko bi mi prodao auto i posle nekog razmisljanja odgovorio mi da za 3.800 e bi prodao auto. Auto je u tom trenutku bio servisiran i registrovan do januara 2019 godine, bez nikakvih potrebnih ulaganja. Malo sam razmislio i napravio matematiku, da za takav auto is Swiss 2005 godiste sa x km bi spored mog poznanika trgovca autima platio oko 3100-3300 eura. Kad stavim tu registraciju, servis i najverovatno preventivna ili redovna promena lanca, iznos bi mi bio skoro tu negde oko 3800 e. Barem sam ovaj auto iz MK mogao da vidim, probam, pogledao i majstor i na kraju presekao da uzmem za tu cifru.

Velika je razlika od benzinca Golfa, jos uvek se navikavam na moj prvi dizel auto, jos i slabiji motor, ali meni momentalno ne treba nesto jace, skuplje za odrzavanje. Spor je na polasku (sto ce odgovarati mojoj supruzi, koja ce poceti da ga vozi po gradu), ali je dosta solidan nad 2.000 obrtaja, kad stisnes ide, a i na autoputu je bas solidan, a kod nas vozim najvise 120/130 km na sat. Pre nego sto sam proveo barem nedelju dana u ovom autu, plasio sam se da ce vise da vuce na Punto mk2 (koji sam koristio od mog oca dok sam kupio Grande) nego na neku visu klasu ali prevario sam se. Deluje tako utegnuto, cvrsto, komotno unutra, upravljiv, stabilan na krivinama, manji gepek od golfa 5 ali sada nemam rezervnu u gepek radi plina u golfa sto sam imao, tako da nisam previse izgubio od bagaznog prostora i to je bio jedini razlog sto nisam uzeo Grande benzinca, jer bi svakako stavio plin u auto (kad bi uzimao benzinca uzeo bi jedino 1,4 sa 77 ks). Stvarno sam se pozitivno iznenadio od Grande-a.

Malo previse za pocetak, ali cisto da imate pretstavu kako sam se resio i na kraju dosao do Grande Punto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bi da se nadovezem na prethodni moj post da je auto stvarno ekonomicno, skoro identicno kao Golf 1,6 na plin (mislim na pare za gorivo), a jos da napomenem da je u nivo Active opreme podosta siromasan, osven klime i ABS, mislim da auto nema bas nesto posebno, cak nema ni visinsko podesavanje vozackog sedista (potreba mojoj supruzi). Moj primerak ima i napukli branik na donjem delu i jedan beleg na krilu, ali od prethodnog iskustva voznji po Skoplju, to mi nije toliko bitno, vazno da je auto u prvoj farbi i da je sve original na njemu. Fali mi i prednji znak, to bi zeleo da nabavim u skoro. Stop svetla mi se same pale kad dam kontakt ili upalim auto i to traje nekoliko sekunda (pale se i gase se sami) i onda prestaje (pisacu u adekvatnu temu, mozda neko zna sta je problem). Auto je na celicnim bandazima i ratkapne, a mnogo mi se svigjaju one original aluminiumske felne 15' koji idu u visem nivou opreme, ako naletim na povoljnu ponudu ne znam dali bi odoleo, ali su mnogo retki kod nas, prakticno nema u prodaji, pa mozda savet dali neko mozda zna dali ima u Srbiji negde ponuda za takvo nesto, hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postojeca tema je predvidjena za iznosenje iskustava i saveta pri kupovini GP, za pitanja o konkretnim primercima iz oglasa, a ne da bude svastara za iznosenje licnih problema ;) . Ako zelis, mozes da otvoris predstavljanje svog auta, gde sa kolegama mozes da caskas na tu temu, odgovarajuci podforum:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/12-predstavljanje-automobila-članova-foruma/

 

52 minutes ago, Filip MK said:

Stop svetla mi se same pale kad dam kontakt ili upalim auto i to traje nekoliko sekunda (pale se i gase se sami) i onda prestaje

Proveri automat nozne kocnice. Mozes vrlo lako i sam, nekada je dovoljno i samo skidanje i ciscenje, posto se nalazi iznad same pedale kocnice i na udaru je vlage i prljavstine. Imas odgovarajuce teme o tome po forumu, pogledaj pomocu Search.

52 minutes ago, Filip MK said:

mnogo mi se svigjaju one original aluminiumske felne 15' koji idu u visem nivou opreme, pa mozda savet dali neko mozda zna dali ima u Srbiji negde ponuda za takvo nesto

Fiat je kod nas vrlo brojan, tako da je ponuda delova i opreme prilicna. Mozes da pogledas po oglasima, po otpadima, prati nase oglase na forumu... A mozes slobodno ovde da okacis i svoj besplatan oglas za potraznju istih.

52 minutes ago, Filip MK said:

Fali mi i prednji znak, to bi zeleo da nabavim u skoro.

Ako ti odgovara varijanta, imas ovde ponudu vrlo kvalitetnih i trajnih 3D stikera:

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, uzivaj. Sad se ja izvinjavam ostalima za kratak off, dao sam ti ideju za stiker posto si napisao da ti fali ceo prednji znak.

U slucaju da je znak kompletan, a samo ofucan - imas i ovu foru sredjivanja ili pravljenja neke "custom" varijante koju je kolega postavio. Doduse na Bravu, ali je slicna prica:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ustvari fali samo onaj deo sa slova FIAT, inace stoji znak (samo hromirani okvir), neko je valjda izvadio ono staklo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,

 

Po prvi put u zivotu planiram da kupim auto za sebe i za oko mi je zapao Fiat Grande Punto. Vec sam ga jednom vozio i mogu reci da mi se bas dopao, kako po izgledu tako i po performansama. Cuo sam da je model sa motorom od 1.3 dizel od 75ks, najbolji za gradske uslove, al tako i za putovanja, s tim, sto mislim da je motor malo slabiji. Kad ima 5 putnika i pun gepek, uz neku uzbrdicu (recimo, cukaricka padina), plus klima upaljena, jedva izvuce sa 2 ili 3 brzinom. Video sam da postoji isti takav model sa motorom od 1.3 dizel ali od 90ks, i mislim da bi taj bio savrsen za bilo kakve uslove. Pri tome je takodje jeftina registracija, al sad, sto se tice odrzavanja, tu dolazim do velike dileme. Cuo sam da ovaj motor sa 90ks, ima plivajuci zamajac, koji je skup za odrzavanje jednom kad se pokvari, dok onaj od 75ks nema takav zamajac. Veci, tj. jaci motori od ovih, tipa 1.9 i sl, mi nisu u opticaju zbog skupe registracije, koja je oko 32h. Godiste gledam tu oko 2005-2007, a budzet za kupovinu mi je oko 2200-2300e, u zavisnosti od ponude, gde jos moram uracunati tehnicki pregled i prvu registraciju na svoje ime. Nisam strucan mnogo u mehaniku auta i motora, te bih bio zahvalan svima za bilo kakve savete, sugestije, kritike, bilo sta, oko moje pomoci u izboru i kupovine ovog modela auta. Pozdrav! ;)

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slabo ces sta naci za te pare. Mozda nekog izraubovanog vana. Ja sam pre 2-3 nedelje gledao 9 komada ovih 1.3 90ks (2006-2008) u cenovnom rangu od 2800-3500 i bilo je uglavnom zali boze potrosenog vremena i goriva (za odlazak do Batajnice, Obrenovca, Rusnja itd...)...

Druga stvar, kupujes polovna kola stara 10-13 godina, nesto mora biti i za popravku, ne mozes ocekivati za te pare da nadjes auto sa 120.000 sa kompletnom servisnom istorijom i bez ijedne mane. Na 90ks moze zamajac da bude problem, a sta cemo sa turbinom, lancem, egr, usisnim granama, senzorima itd itd itd na 75ks. Toga se ne bojis?

 

Onda ako neces da imas ulaganje od 200-300 e u startu gledas negod "stojadina" od dede/komsije pa i sta se pokvari popravice se za 1500 dinara. Ipak gledas da kupis dizel motor sa XY problematicnih stvari, ne zato sto je 1.3 problematican, vec zato sto su ti motori- takvi

 

 

PS - da dodam, potraga se zavrsila na 1.9 8v, u po mom skromnom misljenju, vrlo dobrom stanju. I evo do sada je ulozeno 120 eura na najosnovnije + pred kraj ove nedelje ide veliki servis, antifriz, razno za jos nekih 150e.

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za ovakav odgovor. Koji je tvoj predlog onda, ako ga imas?

 

Ja sam sad naleteo na jedan oglas za GP 1.3 90ks 193.000km, 2006., 5 vrata, cena mu nije fiksna a ona je 2450e, vredi li to sta?

 

Inace, nisam naveo, hteo bih da uzmem sa 5 vrata GP-a, u krajnjem slucaju sa 3 vrata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj da vidimo link, mozda sam ga i gledao...

Moj predlog bi ti bio da gledas benzin, registracija je mala kao i za 1.3, pa i manja, i mnogo manje problematicnih stvari...i nekako mozda veca sansa da pronadjes primerak koji je -zdraviji-
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, a koji motor da gledam za benzinca? Koja snaga?:huh:

 

Evo par linkova, prvi je ovaj sto sam napomenuo:

 

Screenshot_19.jpg

1. https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/13025375/fiat-grande-punto-13-mj

 

Screenshot_20.jpg

2. https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/12743354/fiat-grande-punto-14-b

 

Ovaj drugi je benzinac, sa 3 vrata. Cene im nisu fiksne, sto znaci, da cu moci da se cenjkam za manju, taman da ustedim za tehnicki i registraciju! :)

 

 

Edited by neshaoct
dodao printscreen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sta da ti kazem....zbog takvih sa slika sam potezao iz Ns za npr. Rusanj, pa dodjes tamo i dok automobil prilazi cujes da ne radi kako treba. Ajd da ne bude da je sve drugo dobro, a turbina da ne valja...klima ne radi, sav izreban itd. Okrenes se i dovidjenja, a ode 2500 za gorivo i putarine...

Uostalom...mozes procitati na ovoj temi prva 3 primerka koje sam pogledao...kasnije je bilo jos 6 komada u nista boljem stanju
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem. Znam da ne mozes da znas ista o autu ako ne odes i licno ga pogledas, i potrosis pare za obilaske po raznim auto-placevima. Sacekacu i videcu jos neke sugestije, komentare, preporuke, itd, pa cu videti na kraju sta cu uraditi. Ovaj post cu procitati, koliko budem mogao i stigao, posto ima dosta stranica! :)

Hvala u svakom slucaju, ako budes imao jos nekih zapazanja za mene, slobodno prokomentarisi! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, boky85 said:

Ovaj post cu procitati, koliko budem mogao i stigao, posto ima dosta stranica! :)

 

Ja sam ti link dao bas do poslednje strane i mog posta o gledanju 3 GP-a. Nisam siguran da si bas na to "otisao"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...