Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Alo narode, dečko je početnik, gde vi odošte.
1.2 motor u puntu završiće mu svaki posao dok se malo ne uhoda sa sobraćajem I propisima. Realno sad ima toliko kamera, presretača, merenja brzina da će puntić odraditi sve za šta je namenjen, sem ako hoće da se trka od semafora do semafora.

Što se tiče jačih i bržih mašina koje mogu da potegnu itd, pa ja poslednja dva meseca, sve saobraćajke o kojima se čita po forumima itd su prolasci kroz crveno, ne poštovanje prednosti i preticanja i u 90% slučajeva nije bilo tih malih, jadnih, anemičnih atmosferaca već sve rasne mašine sa rasnim vozačima (trkačima) verovatno vrlo iskusnim, jelte.

Primera radi, ja u Jugu, Puntu, Lancji sa tim malim motorima sam bio mnogo, mnogo oprezniji pri odlukama preticanja, pogotovo šlepera itd, dok ovi nabrijani su u većini slučajeva u fazonu "ja kad stisnem mojoj 200ks nema da brinem" a onda unesreći nekog.

I da dodam, svaki sudar koji sam dožive, na svu sreću laganiji su bili, krivac je uvek bio neki mnogo jači i brži auto. Al jbg, ja sam se pridržavao saobraćajnih propisa i vozio daleko opreznije.

Tako da savetujem mladog kolegu po dozvoli, ne beri brigu, poštuj saobraćajne propise i izaberi ono što možeš da održavaš, a ostalo će doći samo po sebi, mani se priča o jurnjavama, potezanjima itd, svaki ispravan Punto će te odvesti tamo gde kreneš, pa i sa uključeno klimom, ne brini.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kao pocetnik promenio par automobila sa gradskom motorizacijom:
1. Renault Twingo 2005 1.2 60 ks - koristio ga kao vozilo za sve terene, nas 5 iz beograda popnemo beljanicu.
2. Renault Clio 2007 1.2 75ks - vozen do San Marina sa jos troje, koriscen kao vozilo za dostavu ronilackih boca iz bg do zaovinskog jezera. Ovo je nesto blizu GP 1.2.
3. Fiat 500L 1.4 95ks - vozen svugde i za svasta.
Zbog prirode posla sam vozio u paraleli svasta kao sluzbeno/rentirano.

Sada vozim dizele.
Ova tri automobila su zavrsila svaki zadatak koji sam stavio pred njih, bez saltanja u 2-3...
Potrebno je znati gde se nalazi najveca snaga i uzeti zalet pred neki uspon na auto putu.
Jako su zahvalni za odrzavanje, ti motori su peri deri, jednostavni.
Uvek bih preporucio noviji auto sa slabijim motorom nekom ko tek krece sa automobilima.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, knezevic76 said:

Alo narode, dečko je početnik, gde vi odošte.
1.2 motor u puntu završiće mu svaki posao dok se malo ne uhoda sa sobraćajem I propisima

To smo svi zajedno konstatovali :thumbup: , ovo ostalo je cisto interna zaje*ancija :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Ovo i na forumu pocelo "mi" i "oni" :D ?

U tom slucaju, rekao bih da sam i ja "mi" ;) . Mozda trunku mladji, takodje sam odrastao sa svim tim modelima u bivsoj SFRJ. Samo ne znam kakve to veze ima sa diskusijom...

Nama kojima ne smetaju mali auti .Meni skoro sve jedno da li je 230ks ili 60ks.Prilagodim se vozilu.A nekome smeta…

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brt, famu napraviste. Ko bude čitao ima da se za glavu uhvati. 

 

Druže, uzmi ti 1.4 16V a možeš i ovaj 1,2 8/16V oba će ti završiti posao. Ja kada sam počinjao da vozim svoj auto (pod svoj auto mislim da sem mene isti niko ne održava niti ulaže bilo šta) sa Punta 1,3 mjet (A segment) sam prešao na Brava (C segment) da bih video da li mogu taj auto održavati i eksploatisati kroz vreme. Obzirom da si početnik, GP sa atmo motorom, auto koji će se najduže vreme eksploatisati u gradu i malo van istog, je dobra "odskočna daska" da vidiš kako je održavati auto B segmenta sa relativno jednostavnim motorom i malo većom potrošnjom obzirom da je atmosferac i benzin ali na kontu lakšeg održavanja. 

 

To kako će ići, naviknućeš se ali će ti i pokazati šta bi tebi odgovaralo. Uzmi rent-a-car, iznajmi nešto slične snage i gabarita pa probaj par dana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek ista prica kada se pomene snaga auta.

Voze ljudi i na niskoprofilnim gumama sa par cm mesa i svuda stignu, voze ljudi i zapucane aute za patos, voze ljudi i aute bez klime pa svuda stignu, voze ljudi i neudobne automobile pa svuda stignu, voze ljudi i manje stabilna vozila pa svuda stignu.

Nije valjda jedini parametar da se svuda stigne, pogotovo za nekog ko zeli da zameni recimo autobus automobilom.

Sve ono sto je nekome dostupno u cenovnom rangu, a cini voznju laganijom, komfornijom i rasterecenijom je valjda za svaku pohvalu i preporuku, a ne za osudu.



Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, ISV_01 said:

Druže, uzmi ti 1.4 16V a možeš i ovaj 1,2 8/16V

1.2 16v u Grandeu ne mozes da uzmes i da hoces ;) . Zavrsio je pricu u Puntu Mk2 i Stilu pre restyle, to su bile 80 verzije. Nadalje samo 8v.

Sto se tice 16v u 1.4 atmo verziji - i njega su izbacili od Eva (tj. moze do 2008/2009, menja ga MA atmo 105). Ostavili su 1.4 8v 77.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:

1.2 16v u Grandeu ne mozes da uzmes i da hoces ;) . Zavrsio je pricu u Puntu Mk2 i Stilu pre restyle, to su bile 80 verzije

Naaaaaaajbolji 1.2 16V ikada!! Obozavao sam ga u mom Puntu mk2.  :wub: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez obzira na svu ovu veoma živu raspravu mislim da smo pomogli kolegi. U svakom slučaju šta god da izabere želim mu sve najbolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, MS PK said:

To ne treba da te interesuje unapred koja je kakva i nesto posebno kakav je put, dobro je da znas naravno ali nije toliko bitno uopste.


Zanimalo me je informativnio, a očekivao sam da ću izguglati neko prosto objašnjenje (što se nije desilo).

 

8 hours ago, MS PK said:

Nisam citao koji je razlog ali ako nije neki kvar na sistemu upravljanja ( pukla guma, nesto puklo u trapu) ili ga je neko "izgurao", onda je do vozaca svakako

 

Nemam pojma. https://rs.n1info.com/vesti/prevrnuo-se-autobus-kod-bubanj-potoka/

 

7 hours ago, knezevic76 said:

Tako da savetujem mladog kolegu po dozvoli

 

Na moju žalost, kolege (još) nismo. Sledeće nedelje završavam obuku, ali kako još nisam naučio da vozim, bojim se da ću dozvolu dobiti dosta kasnije nego što sam mislio. Kao da sam prerano poleteo (tražeći adekvatan model automobila)... :(

 

1 hour ago, Nebek said:

Bez obzira na svu ovu veoma živu raspravu mislim da smo pomogli kolegi.

 

Naravno, kako da ne!

 

1 hour ago, Nebek said:

U svakom slučaju šta god da izabere želim mu sve najbolje.

 

Zahvaljujem, kako na željama, tako i na pružnoj pomoći! :cheers:

 

On 6/1/2021 at 6:53 PM, Dule 021 said:

Svako treba da bude svestan snage i mogucnosti svog auta i ne ide da 1,2 ide kao 1,9 dizel ali svako brdo i uspon ce da savlada uz koriscenje carobne palice izmedju sedista a koja se zove rucica menjaca.  Postoji jos jedna carobna rucica a to je rucica zmigavaca a koji se prvo daju pa tek onda se koci dok neki danas prvo zakoce pa tek onda daju zmigavac pod uslovom da ga daju. Znak koliko su strucni a onda ti takvi daju savete. O o sam napisao jer zavrsavas obuku pa da te neki strucnjak instruktor ne nauci pogresno...

 

Kako se obučavam (vozim) po gradu, idem najviše 3. brzinom, sa malo opterećenim vozilom, a i usponi u gradu nisi veliki. Zato sam ga danas pitao za ovo što smo pričali, kaže - kod slabijih motora, što je veći uspon, potrebna je veća snaga, tj. niži stepen prenosa. Rekao mi je i objašnjenje, ali zagledao sam se u neke pešake, pa nisam mogao da vizualizujem to što mi priča :blushing:

Edited by _Boki_
typo

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, _Boki_ said:

, ali zagledao sam se u neke pešake, pa nisam mogao da vizualizujem to što mi priča :blushing:

Misliš pešakinje, tj. pešakice, il' se možda kaže pešakinjice ? :huh: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Rasta said:

Misliš pešakinje, tj. pešakice, il' se možda kaže pešakinjice ? :huh: 


Čuo sam da je neko skoro postavio pitanje vezano za rodnu ravnopravnost - A kako se kaže muška prostitutka? :lol:

 

1 hour ago, Nebek said:

@_Boki_

Kolega samo nam javi šta si uradio.


Naravno. Moraću da uzmem dodatne časove, pa kad stigne dozvola, cimam ženu da digne kredit i krećem u potragu. Zahvaljujući svima vama, sad precizno znam šta da tražim.
 

59 minutes ago, knezevic76 said:

Nakon dobronamernih saveta sa foruma pobegao glavom bez obzira i kupio električni trotinet.

 

Hehe, taman posla :) Nego ne volim da kucam na mobilnom, pa se javljam tek se vratim kući. Što se električnih trotineta tiče, moja žena radi u centru grada i par puta su je udarili, zadnji put su joj slomili naočare za vid. Pa da se je nešto pitam, malo drugačije bih to regulisao :laser:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, _Boki_ said:

Pa da se je nešto pitam, malo drugačije bih to regulisao :laser:

Apsolutno se slazem. Juce pici zenska trotinetom kroz Maksima Gorkog pored Kalenca bukvalno uz sredisnju liniju i ne je*e zivu silu (btw ulica kojom saobraca nekoliko linija gradskog prevoza). Poznavanje saobracajnih pravila ocigledno teska nula, nikakve signalizacije... Aj' sve to, ali onda sledi scena - u suprotnom smeru stoji kolona, starija zena izlazi sa pijace i prelazi pesacki izmedju automobila, vidim je i lagano stajem da je propustim. Zena se zahvaljuje ali gleda samo moj auto ne videci ovu koja sredinom dolece sa trotinetom. Dok ona sa sve fancy cvikerima za sunce ne vidi zenu izmedju kola na prelazu. Svirnuh da bar nekog upozorim ali dzaba, dlaka je falila da je odnese i da se obe prostru na prelazu. Zena se u soku i doslovno krsti, gleda prvo u nju koja ode da nije nista ni primetila, pa onda u mene i kroz otvoren prozor cujem "Sacuvaj Boze, sine"... Kolega koga sam vozio "glasno komentarise" (da ne kazem nesto drugo), apsolutno me nista vise ne iznenadjuje po BG, samo otvorene cetvore oci i pazljivo.

Nemam nista protiv alternativnih vidova prevoza, naprotiv, podrzavam zbog sve gore situacije u saobracuju i sa parkiranjem... Ali da se to pravno regulise, ovakvim bahatim ponasanjem su najvise sami ti ljudi najvise na udaru. Pisali smo o tome vec vise puta.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/1/2021 at 7:36 PM, Ivan said:

Bukvalno se grozim kada danas po BG vidim klince u najnovijim modelima auto skola, sa turbo dizelima... Ne daj Boze na to jos i nezainteresovanost instruktora pogotovo za voznju na otvorenom i da je to samo "ubaci u 6. i teraj", eto problema u najavi.

Odavno mi nije jasno zasto autoskole imaju skupe automobile za obuku.U moje vreme imali su najjevtinije.Osim ako nemaju neke super poreske olaksice za kupovinu istih.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mitros said:

Odavno mi nije jasno zasto autoskole imaju skupe automobile za obuku

Zato što po novom (novijem) pravilniku vozila u auto školama moraju da imaju neke novije sisteme (ABS i slično), isplativije im je uzeti npr 208 ili neki iole noviji (ne jugo-nov) auto. Ali ako gledamo tipa obuke na Audijima i slično...e to je već za klince koji misle da će im auto položiti vožnji i znati da vozi, a ne oni sami. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...