Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Imenjace, nemo' se vredjamo, vise volim eLearn :lol: . ePer mu vise dodje za devojcice :stuart: . Salu na stranu, moramo i sami da snalazimo za provere prilikom kupovine i faktor srece svedemo na sto manju meru. A masu stvari sam i naucio i godinama sam radio, zahvaljujuci pomenutim aplikacijama.

11 hours ago, CikaKURE said:

Da li ovo sad znaci da je zamenjen na konkretnom autu ili da postoji zamena od tada?

Ne, ePer je najobicniji elektronski fabricki katalog delova. Sadrzi samo osnovne informacije o autu onako kako je izasao iz fabrike i ne postoji naravno nikakav istorijat njegovog servisiranja. Ovo sto si nasao je polje za modifikacije, gde te generalno obavestava da za taj konkretan deo koji je na tvom autu postoji noviji i redizajniran deo. Sa opisom i datumom kakva je revizija je u pitanju (kada prevuces misem preko tog polja pojavljuje se ToolTip sa podacima).

Znaci, ostaje ti ili da se malo isprljas :) i fizicki proveris onako kako sam ti opisao (sigurnija varijanta). Ili da preko ovlascenih pokusas da dobijes neku servisnu istoriju.

Po ePer je Puntic napravljen 21.10.2010. tako da je iz fabrike gotovo sigurno izasao sa prvom verzijom sistema, tebi ostaje da proveris da li je jos tamo :) . Menjac nije kao kod mene (noviji C635), nego isto FPT-ov ali C510, i to ti videh.

Da ti olaksam sa mestom onog holograma (posto je na mojoj slici zumirano da bi znao sta da gledas). Evo slike pokupljene sa neta, rotirao sam je kao da je pogled iz kabine - znaci samo podignes jezicak izmedju prvog i drugog MA konektora, gledajuci sa suvozacke strane i hologram sa SN jedinice je ispod:

 

5de0e61932aa4_880fb18f-2c9f-442b-8e64-cdbba1955737-Copy.thumb.jpg.5ff39ab54fd0d4f21aa8775e5eafb755.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, dok je auto bio u mrezi ovlascenih. Moze da se izlista i sifarnik intervencija sa datumom i kilometrazom, samo neko treba da ti rastumaci sta je koja sifra.

Licno sam to zadnji put proveravao pre godinu i po, za 2 vozila koja su mi bila u najuzem mogucem izboru (da ne bih smarao coveka). Jedino sto (mislim) da je stvar dobre volje da li ce ti neko iz mreze ovlascenih izaci u susret, najbolje ako znas nekoga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CikaKURE

PS: Na drugom mi je lapu od mog auta, ali trebalo bi da ti izgenerisu ovako nesto. Crvenim sam ti zaokruzio polje gde ce biti upisane popravke, sa datumom i kilometrazom, dok je auto bio u mrezi ovlascenih. Samo neko teba da ti rastumaci sta je koja sifra:

 

Untitled.thumb.jpg.b7668a3b19d5fe57b0b3d4a0774ad1ff.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malopre sam bio do ovlascenog ovde u Sapcu. Jedino sto su mi dali jeste da je 2012god bila kilometraza 26.000. Kazu ne mogu da vide nista drugo, Fiat nema elektronsku servisnu knjigu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dragann01

 

Ne može to da se proveri, tj. ono što znam da može preko online programa je:

- fabrički podaci o datumu proizvodnje, broju motora, paketu opreme....a, sve to preko broja šasije.

- kilometraža za vozila iz Italije na osnovu broja ITA tablice.

- kilometraža i detaljniji status vozila ukoliko je uvoz iz Švedske, a na osnovu broja tablica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dragann01 said:

Da li mogu da zamolim nekog da mi proveri VIN ZFA19900001607288 info o datumu zadnjeg servisa?

Bilo bi lepo i svima lakse da je moguce tako nesto :) . Kao sto napisah iznad - mozes da pokusas da kod nekog od ovlascenih zamolis da dobijes formu koju sam postovao iznad. I ako dobijes, to je opet samo dok je konkretan auto bio u njihovoj mrezi odrzavanja. Ali opet, naravno uz sve ostale provere, moze da pripomogne da se dodje do okvirne kilometraze.

Izlistao sam ti ono sto je dostupno, a to je listing iz ePer. U pitanju je Punto Evo u Sport trimu, motorizacija Euro5 1.4 MultiAir Turbo od 135 KS, napravljen 22.12.2009. (verovatno u svajcarskoj saobracajnoj stoji da je 2010. godiste). Ima FPT-ov menjac (C510 precizno), diskovi pozadi. Obicno uz ovu motorizaciju ide lepa oprema, a za Punto odlicna - ESP, Stop&Start, pragovi i kacket, veca kociona klesta i drugaciji farovi, alu felne serije 4, digitalna klima, MP3 radio, Blue&Me, podrska za PDA (TomTom), tamna stakla pozadi, kozni volan i rucica menjaca, zadnji podizaci prozora, itd... Evo ti i kompletna specifikacija ispod:

 

Untitled1.thumb.png.c9afeaebf8d41944aba3a8aa63e584e6.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozzz kolege ako ima neko finog ocuvanog i redovno servisiranog GP 1.2 8v 05 06 07 i zeli da ga udomi voljan sam za saradnju tj kupovinu..moze i pm..hvala

Edited by Maps

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim za misljenje o ovom autu,vredi li se cimati oko njega? Zvao sam vlasnika i pitao ima li neku knjizicu sa dokazom o uradjenom veliko i malom servisu...kaze nema jer je radio prijatelj!!!(sta sve ljudi sebi dozvoljavaju da takve stvari ne upisuju).Kod njega je 2,5 god,uvezen pre 3. Pitam za km,(mnogo mala) kaze tako je dosao sa tadasnjom km.U kakvom je stanju klima,kaze valjda radi jer je nije palio od leta???Sta je sa DPF filterom,kaze da ga je prao,jer se nije ukljucivala automatika,tj morali su u servisu da softverski startuju automatiku,tako mu je receno..Nije stavio slike unutrasnjosti...itd.

Mnogo nelogicnosti ili ja samo umisljam,a da zapucam do vrnjacke banje ako je bez veze...vredi li???Inace ove slike su profi i boja je dobra.

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/15167594/fiat-grande-punto-evo

Screenshot 2019-12-01 23.48.26.png

Screenshot 2019-12-01 23.48.57.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto vidim sa slike na blic, fali cep za slepanje na prednjem braniku i farovi su razlicite boje (starosti) kao i migavci u braniku tako da je verovatno bio udaren napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa prevelike razdaljine je slikan auto. Zamoli ga da ti posalje bolje slike i slike unutrasnjosti. Ja ne vidim da su farovi druge boje. A sto se zmigavaca tice, mislim da se radi o specificnom uglu slikanja pa se zato cini da nesto nije u redu. Nedostatak cepa jeste cudan ali ne mora da znaci da je auto udaran. Treba pitati zbog cega fali cep, moguce da je u pitanju banalno objasnjenje. Cena je fenomenalna za to godiste i taj motor, euro 6 pise da je norma...

Kada bih sada kupovao auto u tom cenovnom rangu, i ako se pokaze na dodatnim slikama da je sve u redu, otisao bih da ga pogledam. Nije to ni tako daleko. E jedino me malo ova prica oko velikog servisa brine, jer se radi na 200k ako ima lanac. Sto bi neko sa 100k radio veliki servis? Auto star 5 godina...

 

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad kad gledam 1. i 2. sliku, nekako mi branik sa leve strane ima losije pasovanje (lezanje) u delu sa spajanjem sa bocnim delom kod fara (valjda bi spreda trebao biti manji zazor) dok na 2.mi taj isti sa desne strane deluje da je bolje navucen. Valjda bi sa boka trebao biti uocljiviji zazor. 

Kolega vagenovac je u pravu, ali mislim da je pre oko matiranja farova nego same nijanse pa i samog ugla slikanja ali treba proveriti. 

To sto fali poklopac branika za vucu je licno meni irelevantno jer kod mene na parkingu se to drpa ko dobar dan. Meni zadnji uzeli al prednji nisu pa sam se snasao sa podlogom od misha i malo lepka :lol: Jbg, 500-700 kinti za komad plastike.. 

Desni migavac, deluje bas razlicito, kao da je imao vode/kondenz (bar na slici). 

Nego....ako su ovo ratkapne, bas je cudan nacin ovezbedjivanja istih (sistem vezivanja vezica ili cega vec unakrsno) to jos nisam video :blink:) a ako su alu felne, zanimljivo je sta je to sivo unakrsno preko njih.

 

Na 3.slici mi, bar koliko se moze uvelicati, kao da je prednji branik i spoj sa krilom malo u 'vupi' kod fara... Jbg daleko slikano, unutrasnjosti nema... Sturo bez dodatnih slika, opisa i slicno. 

 

Sto se tice velikih servisa tih sa lancem, secam se da punto 1.3mjet, zavisno od stila voznje imao zamenu istog na oko 120-160K pa, ako je ovaj uradio veliki servis (zamena istog) vreme bi mu i bilo za tu km. Ko zna kako je koji auto vozen i odrzavan pogotovu polovan, al ako je uradi kao napisano, to bi bio + od mene.

 

A i za servise/dokaze o uradjenom servisu... Ajd sto se moze naci ili napraviti za neke novce (a ima i tema i postova o tome koji to isto i tvrde), nego je npr ni ja nemam (overenu pecatima i bla bla) vec kod svog majstora idem, al uredno fiskalni sa delovima i svime kupljenim i knjiska u kojoj vodim licnu evidenciju sa km, sta je menjano, primeceno i sl. Obostrani dogovor, covek kome verujem i znam ko sredjuje ako je problem tu. Generalno ako covek/prodavac ne uliva poverenje, svakako ces, posle pregleda majstora (sto je savet) uraditi bar mali servis da bi ti glava bila mirna. 

 

Ocako boja je zanimljiva, meni bar. Ume lepo da izgleda kada se uglanca. Trazi jos slika i ako ti je blizu idi pogledaj. 

Edited by ISV_01
Jedem slova u pola 6 izjutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad sto se tice velikog servisa,on rece da se to moze  proveriti i videti u svakom servisu. Da li je bas tako? Moze li se to videti u servisu i ako moze, moze li se proceniti kada je to radjeno.

I da, i brine me ta prica o DPF filteru !!!

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za DPF, ako pod 'pranjem' smatra ultrazvucno ciscenje i slicno, ok, zacepio verovatno zbog stila voznje i nedopustanja da se ceo ciklus ciscenja zavrsi (aka dodje na parking/stane i odmah ugasi iako regeneracija radi, npr). Slican razlog moze biti i softversko iniciranje ciscenja DPFa. 

 

Dosta ih je sa foruma vadilo DPF i softverski gasilo, ali tako da se 'rez' vadjenja ne vidi i nisu imali problem. Ovo kazem ako budes otklanjao isti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, ISV_01 said:

Dosta ih je sa foruma vadilo DPF i softverski gasilo, ali tako da se 'rez' vadjenja ne vidi i nisu imali problem. Ovo kazem ako budes otklanjao isti. 

Uh,a kako onda proci ove nove ekoloske propise o zagadjenju (prilikom registracije od 2021 sto najavljuju) ako se izvadi DPF?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Samo ozbiljni kupci", a njegov oglas ima 5 slika spoljasnjosti kola, iz daljine, i pri tome su 3. i 4. slika iste  :rofl: ja da gledam oglase ovog bih uzeo i obzir toliko da se otvori oglas i istog momenta zatvori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je epizoda - debeli obesmisliJo eko-pregled. Bez Dpf-a, bez katalizatora, bez EGR, dizne kako treba, i u principu cist usis i ostali bakraci...0.3 je najveca vrednost na prvom stiskanju bila, a granica koju imaju, iako ne vracaju niti smeju je 1.5

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videcemo vec za godinu i kusur kako ce se DPF tretirati, kada je vec toliko blizu licno bih sacekao sa ekstrakcijom :) do tada (pogotovo ako sljaka)... Mada i ja verujem da je u pitanju samo talasanje, kao i ova "fama" koju prave sa Euro3.

10 hours ago, mitros said:

Inace ove slike su profi

Umetnicke slike, a cela prica kao da se neko zaje*ava i nece da proda auto :) . Ili mozda nema iskustva sa tim... Na osnovu slika moze da se vidi koji je model i boja u pitanju i to je sve :lol: . Zna se sta se slika kada se prodaje auto, iz kojih uglova, sta da se naglasi. Sto rece kolega, trazi da ti slika ljudski izbliza, zumira potencijalno problematicna mesta/sastave, vozacko sediste, enterijer... Ovako moze samo da se nagadja. Trazi VIN za proveru opreme i datuma proizvodnje, ako slucajno ima (a cisto sumnjam) i broj tablica iz inostranstva...

10 hours ago, mitros said:

Zvao sam vlasnika i pitao ima li neku knjizicu sa dokazom o uradjenom veliko i malom servisu...kaze nema jer je radio prijatelj!!!(sta sve ljudi sebi dozvoljavaju da takve stvari ne upisuju).

I da "prijatelj" upisuje, ko ti garantuje da je zaista tako? Apropo odrzavanja i kilometraze, oslanjam se iskljucivo na ono sto mogu sam ili pomocu majstora da utvrdim (provere, dijagnostika, stanje) i faktor srece svedem na sto manju meru. Ako ima neke iole pouzdane dokumentacije, svakako znaci kao potencijalna pomoc koja bi se uporedila sa stanjem u praksi. Ali sta sve rade, mogu eventualno da verujem dobrom drugaru, rodjaku, komsiji za koje znam da odrzavaju auto po PS. Jeste da je ovde lanac u pitanju, ali za veliki servis uopste ne bih razmisljao za auto sa nepoznatom istorijom. Ako se planira mladji auto za duze vremena u vlasnistvu, gde te veliki servis verovatno ceka - zasto bih verovao nekome i kockao se. Veliki+mali servis, zamena menjackog i kocionog ulja uz sredjivanje sitnica mi bukvalno dodju po default uz registraciju/prevod.

S druge strane, generalno treba imati u vidu da ono sto valja odlazi u roku od odmah (koliko god mi mislili da nesto nije jeftino, da idu praznici, ko sad kupuje auto i sl.), a lomovi ostaju da se vuku po oglasima. Ponekad treba reagovati i na osecaj i srcem, dogovoriti da se odmah pogleda ako ti se svidi i deluje da vredi. Jer dok se ovde virtuelno "rastrubi" i analizira kome je nesto matiralo a kome ne, da li nekome iz daljine deluje da ima ratkapne ili alu felne, ode voz ako valja... Posto vidim da ima ljudi koji auto traze prilicno dugo.

5 hours ago, ISV_01 said:

Nego....ako su ovo ratkapne, bas je cudan nacin ovezbedjivanja istih (sistem vezivanja vezica ili cega vec unakrsno) to jos nisam video :blink:) a ako su alu felne, zanimljivo je sta je to sivo unakrsno preko njih.

U pitanju su alu felne za Punto (MY12, ovo nije ni Grande ni Evo kao sto je navedeno u oglasu). Doduse iz daljine pomalo podsecaju na ratkapne, pa te mozda to vara:

 

906553-xKlwflwx10OTRt9cHJ3ZBA.thumb.jpg.fd1ec40b81956160b5ef085eedd12e84.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Na ovo sivo okolo sam mislio. To, sta god da je, prisutno je i na zadnjem tocku kad se malo bolje pogleda. Mozda zastita od kradje, covek vezao zicom za kocione celjusti :lol:

Screenshot_20191202_103803.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu samo da se slozim da su slike ocajne :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/30/2019 at 5:38 PM, dragann01 said:

Da li mogu da zamolim nekog da mi proveri VIN ZFA19900001607288 info o datumu zadnjeg servisa?
Registracija mislim da chf VS240310

Hvala
 

CikaKURE ti je odgovorio na to pitanje. Post iznad tvog, to je taj auto. Samo do 2012 ima upisano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi hitno savet...sutra idem da pogledam GP/1.4/2006, benzin, ima automatska klimu. Kako najlakse da proverim da li sve u redu sa njom, obzirom da je napolju ispod nule ? Mozda lupetam, ali kao sto rekoh pre neki dan, kupujem sebi prvi autic :)...znaci ako moze neko da mi taksativno navede kako je detaljno isprobati ? Idem sam da cisto pogledam informativno, auto nisam nasao u oglasima, vec na parkingu susedne zgrade, lepljen papir na kolima..hvala

Edited by Djordje.I

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...