Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

53 minutes ago, boky85 said:

a budzet za kupovinu mi je oko 2200-2300e, u zavisnosti od ponude, gde jos moram uracunati tehnicki pregled i prvu registraciju na svoje ime.

Da ne izmisljam toplu vodu, ali nadam se da racunas na obaveznih bar par stotina EUR (licno kalkulisem hiljadarku, sto ostane to je plus :)) za troskove posle kupovine.

Veliki servis, registracija (eventualno prevod), potencijalno resavanje sitnica/eventualnih kvarova/dokupljivanje opreme, gume...

Posto sam relativno u toku, a "nesto" ;) sam sacnuo i za Milutina - dobar GP dizel za tu cifru  :no . Jos ako juris auto u malo boljoj opremici, mission impossible.

Sto se tice tvojih dilema oko izbora motora, ne znam da li si video, ali vec imamo poprilicnu temu o kupovini GP sa kojom cemo spojiti i ovo pitanje. Pa mozes da prelistas, ako te zanima:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, boky85 said:

Zdravo svima,

 

Po prvi put u zivotu planiram da kupim auto za sebe i za oko mi je zapao Fiat Grande Punto. Vec sam ga jednom vozio i mogu reci da mi se bas dopao, kako po izgledu tako i po performansama. Cuo sam da je model sa motorom od 1.3 dizel od 75ks, najbolji za gradske uslove, al tako i za putovanja, s tim, sto mislim da je motor malo slabiji. Kad ima 5 putnika i pun gepek, uz neku uzbrdicu (recimo, cukaricka padina), plus klima upaljena, jedva izvuce sa 2 ili 3 brzinom. Video sam da postoji isti takav model sa motorom od 1.3 dizel ali od 90ks, i mislim da bi taj bio savrsen za bilo kakve uslove. Pri tome je takodje jeftina registracija, al sad, sto se tice odrzavanja, tu dolazim do velike dileme. Cuo sam da ovaj motor sa 90ks, ima plivajuci zamajac, koji je skup za odrzavanje jednom kad se pokvari, dok onaj od 75ks nema takav zamajac. Veci, tj. jaci motori od ovih, tipa 1.9 i sl, mi nisu u opticaju zbog skupe registracije, koja je oko 32h. Godiste gledam tu oko 2005-2007, a budzet za kupovinu mi je oko 2200-2300e, u zavisnosti od ponude, gde jos moram uracunati tehnicki pregled i prvu registraciju na svoje ime. Nisam strucan mnogo u mehaniku auta i motora, te bih bio zahvalan svima za bilo kakve savete, sugestije, kritike, bilo sta, oko moje pomoci u izboru i kupovine ovog modela auta. Pozdrav! ;)

Nije tacno da je 1.3 75ks slab,ko ti je to rekao?Ja ga imam god i po,isao preko Rudnika,preko Tare bas pre dva meseca,sve ok.Nije da kida naravno,ali me je prijatno iznenadio.Pre sam imao Fabiu karavan 1.4 70ks,nista ona nije bila bolja uzbrdo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, boky85 said:

Aha, a koji motor da gledam za benzinca? Koja snaga?:huh:

 

Evo par linkova, prvi je ovaj sto sam napomenuo:

 

Screenshot_19.jpg

1. https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/13025375/fiat-grande-punto-13-mj

 

Screenshot_20.jpg

2. https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/12743354/fiat-grande-punto-14-b

 

Ovaj drugi je benzinac, sa 3 vrata. Cene im nisu fiksne, sto znaci, da cu moci da se cenjkam za manju, taman da ustedim za tehnicki i registraciju! :)

 

Ovaj prvi izgleda ok, e sad brdo njih izgleda ok dok se ne vidi auto uzivo. Ja se nalozio na neku 147 dok sam jurio auto. Na slikama sve ok, uzivo se vidi da je lupan ozbiljnije(cim nisu uspeli da zbudze da ne bude veliki zazor)

Drugi cini mi se da je pakovan enterijer iz drugog punta, mislim da bi trebao da ima narandzasta sedista ili se varam? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda bi trebao, a mozda ne, ne bih znao...uglavnom, vidim da su sedista ocuvana, e sad, kakav je sam auto, to treba da odem i da vidim...sto se tice ovog dilera, znam da je pouzdan, ortak je pre 6 godina kupovao Seat Ibizu, od 130ks, 1.9tdi, u savrsenom stanju, tek ove godine ga je prodao, zbog kupovine veceg! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to sto kazes! ;)

Svakako cu se bazirati na 1.3 dizela od 75ks, ipak utisci i predlozi mnogih kazu da je taj motor bolji za odrzavanje! ;)

 

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zašto ćeš njega kada ne može da se popne uz brdo?

Dakle GP od 68 i 75 KS ne idu odnosno jedva se pokrenu ako je ne daj bože upaljena klima!

Kakav si to leš probao kada se u 3 nemože popeti? I odmah izveo zaključak!

Ako nisi znao mali turbak ima skoro 200 Nm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom na budžet jedino možeš neki grob da uzmeš i da ga popravljaš, prema tome dobro razmisli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakvi su motori 1.9 dizel od 130ks? Ili benzinci od 1.2 65ks i 1.4 77ks i 90ks? Mislim uglavnom na cenu odrzavanja i tome slicno! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto se svi odma vataju za cenu održavanja? Šta znači " i tome slicno! "?

Ako je auto u dobrom stanju svi ti motori nemaju problema. Ako kupiš krša najebao si sa svakim. Eto, mali servis (ulje i filteri) je nešto jeftiniji za benzince, ako mene pitaš, to je beznačajna stavka. Nemam više pojma o cenama, platim koliko treba i teram, pre sam vozio 1.9JTD 100ks, sada 1.3mjet 70ks, ne vidim razliku, sem u ceni registracije, a meni lično razlika od cca 10-15000din, koliko je rega za 1.3mjet jeftinija nego za neki tamo 1.9-2.0 dizel, ne znači ništa, naročito zato što moj auto sa 1.3mjet ne ide kako bi ja hteo, tj kako sam navikao.

Oba su matore kante, i motori rade, pu pu, da ih ne ureknem, kao Doksa. Sa bivšim bravom  1.9JTD (2001g) sam prešao oko 75000km, sa Ideom 1.3mejt sam prebacio 41000km, ne žalim se (na pouzdanost i održavanje). Sipam i vozim.

Naravno, ne znači da je svaki primerak bez problema, imaš ovde na forumu ljudi koji su imali velikih problema sa gore navedenim motorima, jer da se ne lažemo, svi ti polovnjaci su sabili mnoooogo kilometara, i moraju nekada da se "kvare", tj da traže zamenu pojedinih delova, naročito usled svinjskog odnosa prema autu, a ti nemaš pojma kako je neki polovnjak održavan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene servisa se ne razlikuju drastično ako na to misliš. Najjeftiniji je svakako najslabiji benzinac. 1.9  ćeš jaaaako teško naći povoljno i u dobrom stanju. U principu svaki dobar auto košta dosta više od proseka. Na tebi je da kalkulišeš da li ćeš u startu platiti više za dobar primerak ili kasnije mnogo više da lošiji dovedeš u red. Naravno sreća igra glavnu ulogu.

Lično ako bih uzimao 1.9 onda bih uzeo mnogo veći auto od GPa. Chroma isto košta kao i Grande! Bravo je isto tu negde ali to su cifre preko 4500 za dobar auto od 2007 do 2009 godišta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ja ne bih uzeo cromu. Prevelika je, ne ide ništa specijalno jer je preteška, i srče kao tenk po gradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali.... Evo ima na forumu jedna a za te pare će se teško naći i raspadnuti GP!

Ako će se uglavnom koristiti u gradu onda je prednost na manjem autu svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/13/2018 at 11:26 AM, marko.jovanovic said:
E ja ne bih uzeo cromu. Prevelika je, ne ide ništa specijalno jer je preteška, i srče kao tenk po gradu.

Utisci o velicini i performansama su stvar subjektivnog poimanja i tu svako ima pravo da kaze sta misli. Oko srkanja poput tenka se ne slazem jer moja Croma sa 1.9 mjet i 120ks po gradu nikada nije presla 8-8.5 lit. A na magistrali ide 5.5 lit.
Sto se tice velicine i performansi i tu imam suprotno misljenje jer velicinu ne vidim kao negativnu karakteristiku. Naime, dobija se komforno, bezbedno vozilo sa puno opreme u D klasi (visa srednja) za cenu koja je vise nego povoljna. Naravno da nije za nekoga ko se vozi po "krugu dvojke" jer nije za to ni namenjen vec svoje pravo lice pokaze na magistrali i AP gde su i performanse vise nego dobre.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/09/2018 at 1:01 PM, Ivan said:

a budzet za kupovinu mi je oko 2200-2300e, u zavisnosti od ponude, gde jos moram uracunati tehnicki pregled i prvu registraciju na svoje ime.

ne umanjujem vrednost tvojeih para, ali bolje za ove pare da kupis Punta mk2 1.4 16V Sporting s kraja produkcije. Sigurno ces naci dobar prinemerak, a i ostace ti za jos ponesto...

GP za ove novce ce ti izvuci jos min 500 eur za godinu dana....da ga sredis kako treba. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za te novce je ogroman rizik kupovati automobile od 2004 god pa na ovamo. Rizik u smislu da pored registracije, velikog servisa itd, verovarnoća da će iskrsnuti još brdo problema je velika. Da ne spominjem da su i delovi skuplji nego za modele koji su starije proizvodnje.
Lično bih gledao starija godišta, jeftinije održavanje itd.
Moj kolega je kupio megana trojku za oko 1500€ ispod cene. Auto ga služi, naravno, ali za godinu dana exploatacije menjan zamajac (300€), veliki servis, registracija, prednji i zadnji diskovi i pločice, ležaj sa glavčinom (oko 150€)......plus što je auto lupan, na oko se ne vidi, ali menjan far, naprslo staklo instrument table, sve živo krcka u enterijeru, baš iritira u vožnji itd. On je išao na takvu varijantu i očekivao je ulaganja, odgovara mu tako finansijski.
To je čist primer auta ispod cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/13/2018 at 11:03 PM, gile smederevo said:

ne umanjujem vrednost tvojeih para, ali bolje za ove pare da kupis Punta mk2 1.4 16V Sporting s kraja produkcije. Sigurno ces naci dobar prinemerak, a i ostace ti za jos ponesto...

GP za ove novce ce ti izvuci jos min 500 eur za godinu dana....da ga sredis kako treba. 

Tvoj budzet se idealno uklapa za Zastavu 10.Moj cale je uzeo pre dve godine,2007 god sa dobrom opremom i platio oko 2400,evo do danas nema ulaganja osim odrzavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/19/2018 at 2:59 PM, Pluto said:

Sto se tice motora tu nema greske, u gradu je zvrk bas, provlacim se svuda i parkiram bez problema. Zimi mi je palio bez problema. Na otvorenom sa klimom i 5 ljudi je bio sasvim ok. Preko 120kmh se cuje vetar. Zvucna izolacija je onako, sto se tice odrzavanja nista nije skupo, ali elektronika brljavi malo. Kvacilo je sa rukama bilo 160e, mali servis 40, sva tri nosaca motora 120e. Ne znam sta te jos zanima?

Gde je taj mali servis od 40e bas me interesuje??

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/15/2018 at 9:25 PM, Pluto said:

Placam po nabavnoj ceni.

To je druga prica. Cena u Beogradu je oko 9000din.

On 9/13/2018 at 10:24 AM, boky85 said:

A kakvi su motori 1.9 dizel od 130ks? Ili benzinci od 1.2 65ks i 1.4 77ks i 90ks? Mislim uglavnom na cenu odrzavanja i tome slicno! ;)

Boki, juri Punta kupljenog u Srbiji za te pare, ako je jos prvi vlasnik da se sit navozas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon vozanja dvičurina i njima bliskih auta starih po 25 godina, nešto mi pade napamet razmisliti o uzimanju "normalanog" auta :lol:.
Grande Punto mi je tu zapao za oko kao najbolji odnos uloženog i dobijenog. Ali, opet se poteže večito pitanje... šta je najisplativije? Dizel, čist benzinac, ili benzinac sa plinom?
Ima na raznim forumima gomila ovakvih tema samo uopštenih, gde se svako kune u svog favorita. Ono što me zanima, je šta će se meni onako kako ću ga ja terati najviše isplatiti.
Vozio bih uglavnom kratke relacije od po 3-3.5 kilometra minimalno 4 puta dnevno + ostalo vozikanje po gradu nakon toga. Otprilike 3 puta nedeljno bih i išao do Novog Sada iz Zrenjanina, znači nekih 50km tamo i 50km nazad.
Sve u svemu, velikom većinom vremena bih se vozio po gradu.
Od dizela gledam 1.3 multijet sa 75ks. Od benzinaca/plina šta god bude u najboljem stanju. Možda bi neko preporučio neki motor za benzin? Ja ni jednom nisam našao neku zamerku. "Slab je" ne računam, bitnije su mi potrošnja i pouzdanost.
Para, naravno nemam neograničeno. Potrošio bi za kupovinu oko 2700e, ne računajući registraciju. Mogla bi još stoja-dve da se potegne ako baš zafali za neki odličan.
Plin - Pošto se uglavnom ovako kratko vozim, trebaće vremena dok se prebaci na plin. Hoće li ispasti pola puta da ću se voziti na benzinu, pogotovo zimi? Atesti(+montaža/demontaža)? Menjanje boce? Servis i tog sistema za plin treba ponekad da se uradi. Nabijanje cene plina sve više?
Dizel - da li će više trošiti od onih 6 litara koje bi on trebao da troši po gradu, jer se nikad ni ne stigne zagrejati do kraja? Hoće li još šta da strada zbog takvog načina vožnje dizela? 
Benzin - više troši, više para na gorivo, ali mirno spavam. Neću morati kad mi pandrkne nešto od 500-1000e i odem to da kupim, da merkam onu sajlu za šlepanje u prodavnici da se njome obesim.

Takođe još nešto što bi valjalo uzeti u obzir je to da su dizelaši par stoja skuplji od benzinaca u istom stanju. Na primer za 2500e se može naći benzinac u mnogo boljem stanju nego dizel za 2500e(sumnjivog kvaliteta i kilometraže, plivao, udaran...). Trebam li se kockati uopšte i juriti ovaj 1.3 multijet ili sam sigurniji sa benzincem/plinom?
Održavanja što se tiče, nek odlazi godinu dana dok se ne sredi i svaki mesec nešto za 40-50e, popraviću. Ali oni skuplji kvarovi su ono što bi bilo problem.

Tako da, kada se sve ovo uzme u obzir (kratke relacije i relativno mala godišnja kilometraža, češći jeftiniji kvarovi > ređi i skuplji, budžet za kupovinu, atesti sa servisima i ostalo za plin) kojeg grande punta bi bilo najbolje uzeti?

 

 

Edited by Ivan
Spojeno sa postojecom temom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje mišljenje je da ti je najbolje da uzmeš Punta 2b(Punto ristajling mk2),ima ih 30k pređenih km,možeš da ubaciš i plin...ili 1.3mjet
Dosta jeftinije održavanje,delovi svi dostupni...Ne moraš puno da se cimaš puno oko gradskog češanja i sl.
Ako baš mora da je GrandePunto onda 1.4 sa 77ks ili 1.3mjet.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...