Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Treća generacija Punta ( Fiat Grande Punto), veća je od prethodnog, duža nego druga generacija Punto za 23 cm, a njegova međuosovinsko rastojanje je povećano za 50 mm Fiat mu je u imenu dodao Grande. Četiri godine kasnije, bilo je vreme za restailing modela. Ovom prilikom automobil je nazvan Punto Evo. Fiat Grande Punto je ostao u ponudi. 2012. Fiat je odlučio da dodatno osveži ponudu modela, iz ponude je povučen modela Fiat Grande Punto, Evo je restilizovan. Takođe mu je promenjeno ime (vraćeno mu je ime) Punto.

Fiat Grande Punto je u tehničkom smislu, rođak Opel Corsa i u odnosu na prethodnika Punto, kompletno redizajniran. Samo motori su uzeti iz prethodnog modela. 2005. došao je sa troja vrata, verzija sa petoro vrata pojavila se u proleće 2006. On je ubrzo postigao uspeh i početkom 2006. je najprodavaniji auto u Evropi. Dizajn potpisuje Giugiaro.

Iako na papiru Fiat Grande Punto predstavlja Fiatovog predstavnika u B klasi, on po opremi, dimenzijama, i svojim karakteristikama predstavlja dostojnu alternativu mnogim automobilima iz C segmenta.

To što je novi FIAT duži od 4 metra i nije toliko važno, jer se sada veliki broj modela u ovoj klasi vrti oko ove cifre (Clio 3, Kia Rio, Škoda Fabia, Seat Ibiza), ali jeste bitno to što se Fiat Grande Punto izuzetno lepo i zabavno vozi. Provereni City mod na servo upravljaču je i u novom Puntu jednako efikasan, ekstremno lagan i od velike koristi prilikom uparkiravanja. Novina je to što sada, kada isključite pomenuti mod, dobijate izuzetno direktan i precizan upravljač koji vozaču u svakom trenutku šalje dovoljno informacija šta se dešava pod točkovima.

https://mlfree.com/fiat-grande-punto-video-test-polovnjaka-youtube/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm jos gore da ga palis van grada.
Ja ga skoro pa nikad ne koristim. Servo na GP je iovako lagan. Mozda par puta godisnje kad se guram u neko malo mesto.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, TeaseR said:

Koristite li City Servo ili ne? Ja ga uvek drzim upaljenog mada razmisljam da bih mogao da ga iskljucim dok vozim po gradu.

Sama reč City govori namenu predmetnog tj. koristi se u gradu. Kako se isti isključuje samostalno (iako na tabli idalje stoji njegov znak) na 30kmh nema svrhe ni mogućnosti da se koristi na deonicama gde se vozi brže od toga jer sve jedno ne radi na tim brzinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ga upalih kada sam kupio auto da probam da li radi i mislim nikada posle toga. Za mene je apsolutno nepotreban, jer se i sa standardnom asistencijom volan lako mota i jednom rukom ili sakom.

Btw, pik struje sa dodatnom asistencijom (City) tokom motanja, npr. na Stilovom TRW-u zna da bude reda velicine 90A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam da city radi do 50kmh, nebitno, ja ga mrzim jer je na fiatima ionako prelagan volan, vrti se jednom rukom pri parkiranju bez problema, a ubije i ono malo osecaja sto fiat ima na volanu.

Navikao sam na direktne volane tipa bmw, alfa i bas cenim osecaj na volanu.

Kome to ne znaci, a voli sto laganiji volan, sto je opet ok, za njega je city vrh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednostavno kao i sve stvar je navike. 

Koliko mi odgovara City u Delti toliko mi ne fali u Bmw-u. 

 

51 minutes ago, vagenovac said:

Mislio sam da city radi do 50kmh, 

Moguće, negde sam naveo "da mislim" da se isključuje na 30kmh. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Ja ga upalih kada sam kupio auto da probam da li radi i mislim nikada posle toga. Za mene je apsolutno nepotreban, jer se i sa standardnom asistencijom volan lako mota i jednom rukom ili sakom.

Identicno i kod mene! Sada ste me podsetili da i ja to imam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam ga na Midei uključio par puta, da vidim šta je to, i neka fala, kao da igram neku vožnju sa jeftinim genius volanom bez feedback-a. Nemam osećaj čak ni za parkiranje sa city servom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni city servo apsolutno odgovara pri parkiranju,ulasku u grazu,kada treba vise puta da motam kod nekih okretanja..itd...Cini mi se da ga automatski gasi vec kod nekih 20kmh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada je jedan stariji gospodin probao moj auto i ja mu upalio city servo, prva reakcije je bila "auuu gasi to, pa ovo nije priorodno uopšte" što i ima smisla. Ja ga svakako samo kad parkiram koristim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad sam probao Vladin (@Bingodalton) auto bez city-a bio laksi volan nego na mom sa ukljucenim city-em.. oba Grande Punta, nznm zasto je na njegovom toliko jak servo. Nisam ni upalio city kod njega, nznm na sta bi to licilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam ti da mislim da je do novih guma. Oseti se razlika sa starim i novim, a i kako se secam ti si puhao gume na manji pritisak od mene.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videces jednom kad stavis nove gume! :))))
Bas se oseti razlika izmedju 5-6 god starih i istrosenih (10 da ne pominjem) i novih.

A i znas kako Audi ima cudan servo, pogotovo A4...ne znas jel tako treba ili ne :)

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je velika razlika izmedju letnjih/zimskih u servu, (195- letnje 185 zimske) dosta je lakse na 185, city sam slucajno ukljucio i bas nije prirodno voziti sa time :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nash

Savršen!

Skroz po mom ukusu i motor i cena i boja i tng...

 

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da odgovorim sam sebi... Auto ne vredi gledati po toj ceni. Ceo je izgreban, farovi pozuteli, farban je na par mesta, enterijer dosta pohaban, vozacev pojas pokidan... Posuda za antifriz masna, gepek je takodje izgreban i pohaban iznutra... Nisam ga ni palio da cujem kako radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

On 1/26/2018 at 6:10 PM, radomir.g said:

Dobar je taj 1.4 16v.. Izdrzljiv je u pm. Kad je nov vec trosi ulje, pa jos na sve to kad dodas 100-20000km ispadne normalno da dospes 2L izmedju intervala menjanja.

Da 4x100 je promer - 56.6 centralna.. Opelovo vesanje.

ja se malo kasno ukljucio u prucu

zanimljiv podatak iz uputstva za upotrebu Grande Punta, da se smatra normalnim potrosnja ulja do 4kg na 10.000km! Ja imam 1.4 95ks i nije mi trosio ulje prvih 10.000 posle zamene ( na km satu 230.000), ali cim su dosli hladni dani i cim sam poceo da ga teram u 4500rpm (do tada 3500rpm max) poceo je da trosi i potrosio litru za nekih 6/7000

 

Nedavno smo u firmi dobili 7x Fiat 500L sa identicnim motorom, i svako se cudio kako to nov auto a svaki trosi ulje. i trosi i dalje, ne curi nigde i nema cudnih izduvnih gasova

Inace koristim Selenia WR 10w40, svaki serviser mi je preporucio to malo gusce u odnosu na standardno 5w40

 

a CITY servo na 205/45 r17 nije bas tolko lagan kao na 175/65 r15. I meni stoji ukljucen uvek, ali na vecim brzinama se sam iskljuci, ako sto je neko vec napisao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro svaki proizvodjac to radi,navede potrosnju npr 1l na 1000km,da bi se na neki nacin ogradili.Pa sta ako trosi 1-2 l na 10000km? TAKAV JE MOTOR.Ne valja ako vremenom povecava potrosnju.Bitno da se ne kvari cesto,da dobro sluzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...