Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Ako bas hoces ovaj motor moras imati budzet "za svaki slucaj". Pored toga sto pruza odlicne performanse i jako je dobra podloga za remap, odrzavanje mu je sasvim proporcionalno tome.
Dakle odmah da znas da neces moci da divljas sa njim i maximalno koristis njegov potencijal a da ga odrzavas kao 1.2 8v.

Potrosnja 8l grad, otvoren put aj da kazem oko 5-5.5l. Registracija 27-30000 din, mali servis od 6-10000 zavisi od odabira ulja, veliki oko 300e sa rukama. Set kvacila sa zamajcem oko 600e.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozdrav ljudi.
 
Ovo mi je prvi post i treba mi pomoc pri kupovini Grande Punta jer stvarno nista ne znam o kolima.
 
Video sam par modela 1.9 sa 131KS pa me zanima kako su se pokazali ti motori u praksi? Potrosnja, odrzavanje? Znam da imaju plivajuci i da trose oko 7L.
 
Da li imate neki savet pri odabiru, sta bi trebalo pogledati pri kupovini, bilo kakav savet bi mi pomogao.
 
U obzir dolaze i 1.3 sa 75KS, znam da oni nemaju plivajuci i da je zbog toga jeftinije odrzavanje i nema brige oko tog troska
 
Hvala
 
Nisam siguran da 1.3 nema zamajac, ali neko ce se vec javiti.
Radomir je lepo rekao. 1.9 trosi malo na otvorenom. U gradu zavisi od duzine relacija, upotrebe klime, temperature. Najgora moguca varijanta, zima i relacije po 1km, moze i na 10 otici.
1.9 remap zaista dobro ide i cupa kad god.
Odrzavanje isto kao i da je Croma 1.9 ili neki drugi 1.9 auto. Nije to ni skupo, a ni jeftino.
Zena ima 1.2 16V Modusa, pa je veliki servis skoro kao za moj Grande 1.9, zadnji amortizeri KYB skuplji nego za Grande...auto trosi 10-10.5 u gradu, a ne ide i me drzi kao Grande. Sa te strane bih rekao da je Grande povoljan. :)

Ako te zanima 3v, ja prodajem svoj, pa se javi na PP slobodno.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato bih i izbegao taj 1.3 90KS jer ako vec uzimam sa zamajcem i svim tim, onda cu da idem na 1.9.

 

@Bingodalton Vidim da si iz NS, al ne verujem da cu naci nekog ko ce ici sa mnom do tamo da pogledamo auto... Ja bih dosao sam, al mi to nista ne znaci kada nemam pojma sta da gledam

 

Da li se isplati gledati benzince ili samo dizelase? Cuo sam da je mjet odlican motor pa zbog toga pitam

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne ocekujes da auto leti kada mu potopis gas, slabija varijanta 1.3 motora je sasvim zadovoljavajuca. Ide pristojno, za grad je odlican, malo trosi, odrzavanje generalno nije skupo. Naravno, sve zavisi kakav primerak uzmes...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako.. Na poslu imamo Corsu D sa pomenutim motorom od 75 ks i mogu reci da je motor sasvim zadovoljavajuci za prosecnog vozaca.

Ima tu neku turbo rupu do 2000 obrtaja i kasnije nagli peak preko 2400, ali navikne se covek na takve promene.

Lanac preventivno promeniti na 250000km cak i ako ne pokaze znakove potrosenosti i pored seta kvacila to mu u stvari dodje i kao najskuplja "popravka".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlucio sam da idem na GP 1.9 verziju. 

 

E sad. Isao sam da pogledam i provozam jednog i pri malo jacem dodavanju gasa vec u drugoj brzini, cuje se neko zujanje pa mislim da je to turbina. Osim toga, na autu sve deluje ok, jedino sto me nervira jesu vozaceva vrata kojima izgleda ne radi onaj mehanizam, pa kada se otvore, ne stoje u mestu vec landaraju. Moze li to da se popravi jer ako ne moze, bukvalno ga zbog toga necu uzeti.

 

Da li je to zujanje znak da nesto nije u redu sa turbom i da li treba da odustanem od kupovine takvog vozila? Koliko sam uspeo da saznam, ako crkne turbina, to ce me kostati 400eur otprilike. Skoro je odradjen mali servis, gume ce izgurati ovu sezonu, diskovi su dobri. 

 

I jos jedno pitanje, prosli GP koji sam gledao je prjavljivao gresku senzora ugla volana i na dijagnostici je utvrdjeno da prijavljuje gresku za lambda sondu. Covek kaze da je to do trapa, mada nesto mu ne verujem, jer taj senzor nema veze sa trapom ako sam se dobro informisao. Isto tako, majstor mi rece da prvi put vidi da prijavljuje gresku za lambda sondu na dizelu, kaze da to obicno crkava kod benzinaca.

 

Ima li jos nesto na sta bih trebao da obratim paznju? Ne znam kako da skontam da li je zamajac dobar.

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor ugla volana, lambda,...tajve greske nisam imai, niti iko ovde.
Zujanje? Neko ko vozi benzinca moze zuhanje razlucito da tumaci. Ima zvizdanje, a i to nije merodavno. Konplet remont turbine sa rukama i malim servisom izadhe do 400, istina.

Sta se desava sa vratima? Lupkaju ili...?

Bio sam bas za vikend u BG, mada knap sa vremenom, al javio bih se da probas moj svakako.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako da opisem. Pri naglom ubrzavanju se cuje to zujanje i cak sta vise, svidja mi se zvuk ali ne bi trebalo uopste da se cuje.

 

Ne znam da li je to znak da će turbina da crkne ili je to normalno.

 

A vrata, kao da im ne radi onaj mehanizam za zadržavanje u određenoj poziciji kad se otvore, već "šetaju". Znaci otvorim vrata i umesto da stoje u mestu, ona se sama vraćaju i zatvaraju, neće da stoje otvorena.

 

Poslao sam ti broj na pm da možeš da mi javis ako budeš opet u Bg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

čovek prodaje svoj GP. Šta imaš druge da gledaš? Auto je u formi a ide kao nevreme! Ništa ne zuji,lupka i sl barem je tako zadnji put bilo.

GP od 130 ks u dobrom stanju ćeš teško naći pogotovo na placevima zbog toga traži nešto provereno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što ti vrata "landaraju" verovatno je znak da je lupan i da ga je "majstor" popravio tako dobro da nije ni vrata namestio kako valja, a to je posao od 15 minuta. Ni ja nisam čuo da dizeli imaju problema sa lambda sondom, benzinci da. Takođe, senzor bi trebalo da je na grandeu daleko bolji nego na puntu klasik i ne bi smeo da ima problema sa njim. Grande je imao problema sa letvom volana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem sa letvom imaju Grandici, mada retko se nekom pojavila greska ugla volana, obicno je to lupkanje koje se sredi remontom letve.

To sa vratima je ocigledno neki granicnik, a ako lupaju i zatvorena, onda nisu dobro namestena. U nekoj maloj meri je to prihvatljivo, jer su vrata bas dugacka i teska (3-vratni), pa vremenom sama padnu. Jos ako se neki mamlaz stalno kacio na vrata i visio na njima, onda je stanje jos gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to u pitanju...kod verzije sa troja vrata stavljaju isti granicnik kao i kod petora pa posle nekog vremena taj granicnik strada i ne drzi vrata, pogotovo kad je auto parkiran na uzbrdici/nizbrdici. Zbog ustede na materijalu ili loseg proracuna se javlja ta greska koja se ispravlja zamenom pomenutog granicnika. Ja sam kod sebe imao isti problem koji sam resio ugradnjom polovnog granicnika koji za sada radi...

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Zvezdo said:

čovek prodaje svoj GP. Šta imaš druge da gledaš? Auto je u formi a ide kao nevreme! Ništa ne zuji,lupka i sl barem je tako zadnji put bilo.

GP od 130 ks u dobrom stanju ćeš teško naći pogotovo na placevima zbog toga traži nešto provereno.

Znam da čovek prodaje ali na žalost, nemam toliko para da izdvojim, inače bih ga uzeo.

 

Znači to može lako da reši zamenom graničnika? Mislim da auto nije lupan jer se boja ne razlikuje 

 

Tog GP-a što prijavljuje greške za ugao volana i lambda sondu sam zaobisao.

 

Znam da je teško naći dobrog GP-a ali valjda cu vremenom naći nešto što valja. 

 

Što se tiče onog kome se čuje turbina, da li i njega da zaobidjem? Kontam da to ne bi trebalo da se cuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije skup taj granicnik za vrata. Normalno je da se potrosi posle 10 godina otvaranja vrata hiljadama puta.

Inace to "sistanje" na primer moze biti i znak nekog napuklog creva oko interkulera. Ocigledno se pojacava sa povecanjem gasa odnosno pritiska turbine.
Sad zavisi u kojoj meri.. da li samo kao fijukanje sto dolazi od turba ili bas glasno sistanje.

 

A sto se zamajca tice svakako mozes koliko toliko proveriti papucicu kvacila. Ako pravi cudne zvukove na pola papucice onda je 80% zamajac gotov. Ako brujanje dolazi sa skroz pritisnutom papucicom onda je druk lezaj. U voznji se primeti udaranje kod naglog skidanja noge sa papucice gasa. Evo ja sam napravio kratak klip od sitnog materijala sto sam imao u mobilnom. Mozda pomogne..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije komentar nego mi je čudno što je plavi znak. Zbog toga...

možda je bio izložen u salonu ili tako nešto. Šta mu piše na staklima?

 

 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maksimalno 7 :), ako su fabrikana. Proverite unosom VIN u ePer, to je najmerodavnije. Ako nije tako kako kazem, secite me gde sam najtanji :lol: .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod Fiata nikada ne možeš biti siguran da tako nešto garantuješ! Tako da me ovo ne iznenađuje previše. Sve je moguće! Dakle ništa nenormalno ne bi bilo da je sve 2008 a biseri stavili plavi znak. Svakakvih bisera sam se nagledao i naslušao u vezi GPa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sto @Ivan, samo kupci smiju da komentarisu?

ova potrosnja koju je napisa moze samo sebe da laze :D jedino da ga vozi po Vojvodini do 2000 obrtaja..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto se desavalo da se postavi oglas za prodaju necega, a na osnovu toga razvije prica i off na par strana (kao ovaj), pri cemu niko nije iole zainteresovan za kupovinu. Pa je nekom internom pricom izmedju forumasa tako odavno dogovoreno... A na osnovu toga i uneto u podnaslov svih podforuma za prodaju, ako se klikne na bilo koji od njih, vidi se sledece:

Onaj ko je kupac...on će se cenkati i dogovarati sa prodavcem.

Onaj ko to nije, već bi samo da eto napiše komentar na neki oglas - neka zaobiđe temu. Sigurno niko od vas ne bi voleo da sutra neko drugi takvim komentarima krene da ''ubija'' mogućnost Vaše prodaje.

 

Sto ne znaci da sada treba da se pojave oglasi sa laznim opisima, naprotiv. Forum je malo drugacijeg tipa i prilicno se zasniva na poverenju izmedju clanova. Ko bude zainteresovan za auto, pregovarace sa prodavcem, a verovatno ce sve to preneti u temi o kupovini, gde bi mu se sve ovo i sugerisalo. Takodje je sve navedeno lako proverljivo, napisano na forumu X puta, a ovde nepotrebno ponavljamo istu pricu do iznemoglosti i trujemo coveku oglas.

@Zvezdo

Prilicno sam siguran u sve ono sto sam iznad napisao, a ko je zainteresovan lako moze da proveri i dobije i mesec proizvodnje, a kamoli godinu.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

onda ispada da je veca sloboda u sudnicu tokom krivicnog postupka nego odje na forum.

plavi znak a 2008.mo, odlicno :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iole ozbiljan kupac ce na osnovu VIN sa 3 klika dobiti tacan dan, mesec i godinu proizvodnje i to uz sve ostalo koristiti kao argument pri kupovini. Nema potrebe da u seriji off postova u tudjem oglasu gatamo na osnovu boja bedzeva i oznaka na staklima, pri cemu nikome nije ni na kraj pameti da pazari.

Dozvoljeno je naravno sve u skladu sa pravilima foruma. Konkretno ovde nije pitanje sta se, nego gde se pise.

Ako bilo ko smatra da ima potrebe, na forumu vec godinama imamo temu gde se opise, dokumentuje, ostavi link i ostalima skrene paznja na konkretno vozilo iz oglasa i sta je tacno problematicno. Dodatno, forum dobrim delom funkcionise na drugarskom principu, ima odlicnih poznavalaca problematike, tako da su vrlo retki slucajevi brljanja sa oglasima momentalno izvrnuti ruglu, ne verujem da je bilo kome to u interesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TeaseR cestitke na kupovini, koji si uzeo?

 

Moze li neko da mi kaze sta znaci ova slusalica na volanu? Da li to znaci da taj auto ima "blue&me"? 

 

Sta mislite o ovim primercima? 

https://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/10956445/fiat-grande-punto-14-b-nemacka  

https://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/11274110/fiat-grande-punto-13-mjet-n-o-v

https://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/11271656/fiat-grande-punto-13d-2006g0d

Untitled.png

2.png

1.png

3.png

Edited by Nash

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima blue&me. Idem kasnije da registrujem auto 10m od placa gde se nalazi ovaj punto 1.4 pa cu da ga pogledam dok cekam da se zavrsi registracija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...