Jump to content
FAS Goran
hansf

Fiat Grande Punto - saveti, iskustva pre kupovine

Recommended Posts

Definitivno sam opredeljen da u mom "novom" autu bude taj anemični,slab za trkanje 1.2 8v benzinac....Dao sam sebi ograničenje da bude minimum 2010 godište,4/5 vrata i naravno što bolji.Počeo sam polako da obilazim placeve,ali majko moja mila,kakve krševe nalazim.Sve više se bavim mišlju da direktno uvezem auto sa zapada(pa odakle god) i to od vlasnika direktno,pa skuplje će biti,ali se bar nadam da ću znati celu priču oko auta.Ajde da dam malo da ste u pravu da je auto težak i da to pomalo stvara problem kad pokušate da malo više,za nedo Bog izvučete iz auta....Listajući malo oglase,zapao mi je još jedan Fiatov ćoškasti automobil,4 vrata,1.2 8v,od 2010 god,pa na dalje....Panda.Sve mi se čini da mi se sa gabaritima počinje uklapati u priču.No ajde da pitam.Kako se taj motor ponaša,sada u Pandi,ipak je manji auto,lakši,kakva je potrošnja,uglavnom kako ide?Da ne ubacujemo tehničke karakterisike,nego ono što neko ko je ima objektivno može da napiše....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam Pandu sa tim motorom. Jako simpatican i zabavan auto za voznju, a dozivljaj snage je otprilike kao u obicnom Puntu. Super za grad, na otvorenom lepo ide do nekih 110. A posle malo teze, al nije ni namenhen za to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Duško0501 ti zelis da neko napise da je taj motor dovoljno jak i da malo trosi i ljutis se kada cujes suprotno tako da ti toplo preporucujem da sendes u neki 1.2, provozas i vidis da li ti odgovara ili ne :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako moras da cekas cistinu od kilometar i vise da bi obisao kamion sa cetiri osobe u kolima ne vidim zasto bi razmatrao tako nesto osim za gradsku voznju. Ako motor ne moze da me lansira kad nekoga obilazim ni ne razmatram ga...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.2 8v i klima ne idu zajedno. Jednostavno, ovaj motor nije predvidjen da pokrece kola i klimu istovremeno, da ne pominjem varijantu 2+ putnika pod klimom. I to je po meni najveca mana. Sve drugo: troskovi odrzavanja, kvarovi....ima od mene . Ali zbog letargije pod klimom, i nimalo naivne gradske potrosnje pritom, ne bih ga vise nikada izabrao.

Sent from my Samsung

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Ticma said:

Ako moras da cekas cistinu od kilometar i vise da bi obisao kamion sa cetiri osobe u kolima ne vidim zasto bi razmatrao tako nesto osim za gradsku voznju. Ako motor ne moze da me lansira kad nekoga obilazim ni ne razmatram ga...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ovo sto si napisao je sasvim ok ali ponavljam brkaju se babe i zabe..Ovo auto nije ni namjenjeno nekome ko zeli da ga auto lansira pri preticanju pogotovo jos sa 4 osobe i sa ukljucenom klimom..Zna se kakva se auta kupuju za takvu potrebu..Ovde pricamo o gradskom autu prvenstveno i autu za neke da kazem krace relacije neke opustene voznje a ja sam ga vozio i na duge relacije i svuda sam stigao..Onaj ko zeli da se vozi po gradu ali i na otvorenom takodje a da pri tome ima putnika i ukljucenu klimu i jos da ga lansira onda neka ne uzima ovaj auto.A ako zeli gradski automobil koji ce ga sluziti svaki dan, sa kojim ce se lako parkirati, koji je jeftin za odrzavanje, lagan za voznju itd onda neka ga uzme..To sto mi patimo od balkanskog mentaliteta i sto se kupuju raznorazni audiji, skode, passati, golfovi itd a onda se 90 % vremena voze po gradu pa onda kuku lele posao dpf, dizne, plivajuci itd..Ja vozim dizela od 130 konja i koristim ga za duze relacije, putovanja itd..Punta koristim po gradu i kraca lokalna medjugradska vozikanja i vrijedi svakog centa koji sam dao za njega..Od jutra do mraka se ne gasi bukvalno..I na kraju ljudi su limitirani finansijski kada kupuju automobil.Da sam ja limitiran finansijski uvijek cu za taj novac koji imam kupiti ovaj auto jer za taj novac ne moze da se kupi iole ozbiljan dizelas koji ima manje od 300+ hjada na satu i koji ce biti bunar bez dna..A da pri tome hoces da je udoban, da lansira, da ne trosi puno i da se ne kvari..Neka proba auto, sabere i oduzme sta dobija i ne dobija za taj novac kupovinom tog automobila i onda neka odluci..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto mora biti dizelas da bi bio ozbiljan auto, ima i benzinskih agregata sa preko 200ks a ni sa predjenih 100kkm na satu. Taj balkanski kompleks da mora da se vozi svaba je nesto posebno, ako ikada bude svaba kod mene imace na sebi S, RS ili R slovo, benzinac naravno.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi,pa pitao sam,sasvim skromno,kako se taj motor ponaša u Pandi,lakšoj,koliko troši i kako ide?I opet odgovori,uzmi 200 ks.Ako neznate konkretno,nemojte ni odgovarati.Najinteresantniji mi je moderator:"nadji jednog 1.2 i provozaj..."Nema,da neko od drugova ili rodbine ima,bila bi druga priča.Neželim da rizikujem sa probanjem tudjeg i eventualnog plaćanja štete...Pokušavam da se setim,kako sam sa Jugom 45(bez problema) i još malo dete išao na more...Kakvo je to lansiranje bilo...:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je bolest na forumima.

Svi nesto hoce 200ks i non stop forsiraju neke turbo masine a ne shvataju da za normalnog vozaca i taj 1,2 ide sasvim pristojno.

Eto ja sam prvi ubek kao mlad imao jaka kola  a danas se gledam kako  vozim kao penzioner jer  nije mi vise do trkanja i meni Citroen C2 1,1 ide sasvim fino i dovoljno.

A opet s druge strane  ja se bavim prodajom automobila i znam da imam problem da prodam  benzinca sa 2.0 motorom i 130ks kao i 1,8T  benzinca  jer kako kome to ponudim tako  se odmah hvataju za glavu kolika je registracija i potrosnja.

E tu padaju sve ove izjave na forumima u vodu  kako treba sto vise konja i da se  to  otme kad mu das gas.

Ali realno zaista treba da probas neki primerak sa tim motorom i da vidis dali ti odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pronalazim se u toj grupi i uvek bih rado kupio turbo benzinca, verovatno zato sto ne razmisljam kao 99,9% ljudi sa foruma. Potrosnja, zadovoljstvo nema cenu a ni ne gledam je, registracija jbg tu vec sve preko 2.5 je lopovluk pa preko za sada nisam isao. Kazem ako neko misli da mu je 1.2 dovoljan ok, ja sam konkretno provozao taj 1.2 i zato sam i napisao par strana pre da ispod 1.4 u GP nema sta da trazi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sasvim je i taj 1.4 najverovatnije ok i verujem da je tako,naravno niski troškovi održavanja ,registracije i potrošnje,benzina koji je jeftiniji nego dizel.Ugradnju plina neću da komentarišem,tek bi to bila Pandorina kutija...Znači,kolika je potrošnja neke normalne vožnje tog 1.4 i 1.2 motora?Da li 1.4 baš toliko bolje ide?Ovo drugo bih mogao nekom uporednom vožnjom videti,ali opet se postavlja pitanje:"Gde?"Potrošnja,to ipak treba malo duže voziti u svim uslovima,da bi se to videlo?Zato i pitam,ko ima te modele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja iskreno ne vidim poentu pitanja za misljenje, a onda kukanja kako ti ljudi pricaju ono sto ne zelis da cujes.

 

A naravno da moras da probas taj auto pre kupovine. Ne vidim sta je lose u tome sto sam ti rekao.

 

To kako automobil ide je kranje subjektivna stvar. Postoje specifikacije 0-100 i max brzine kao i potrosnja. Ovako ispade da je 1.1 jak motor. Ne znam samo sto ja uzeh onda ovaj 2.0 pa nemam gde da mu iskoristim potencijal. Tako mi i treba kad slusam forumase koji loze ljude, a posle pobegnu kad cuju cenu registracije :D 

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ljudi,pa pitao sam,sasvim skromno,kako se taj motor ponaša u Pandi,lakšoj,koliko troši i kako ide?I opet odgovori,uzmi 200 ks.Ako neznate konkretno,nemojte ni odgovarati.Najinteresantniji mi je moderator:"nadji jednog 1.2 i provozaj..."Nema,da neko od drugova ili rodbine ima,bila bi druga priča.Neželim da rizikujem sa probanjem tudjeg i eventualnog plaćanja štete...Pokušavam da se setim,kako sam sa Jugom 45(bez problema) i još malo dete išao na more...Kakvo je to lansiranje bilo...default_rolleyes.gif

Kolega Dusko0501, pitali ste za misljenje u vezi sa motorom 1.2 u Pandi. Moja iskustva sam Vam napisao u najboljoj nameri i zelji da Vam pomognem pominjanjem mog iskustva sa tim motorom u Puntu. Nisam ga pljuvao, pricao o turbu i 200 konja...Ako je Vasa ideja bila da Vam se javi samo neko ko ce Vam dati decidan i Vama odgovarajuci odgovor a svi drugi da batale pisanje, trebali ste tako i napisati. Inace je vrlo nekorektno od Vas. Forumi sluze za razmenu misljenja, izrazavanje stavova i nakraju, suprostavljanje istih. I postovi koriste i drugima, ne samo Vama.
U svakom slucaju, ja se izvinjavam sto sam se zaludan javio i otpisao na Vase pitanje, i tako trosio Vase vreme i zivce. Nece se ponoviti.

Sent from my Samsung

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au jebo te koliko filozofije. Evo mog iskustva, sa idea 1.3MJET od 69ks, i 1200kg težine. Na papiru ide 15.4s do 100, Vmax 160km/h (ide toliko). Za grad super, za preticanje opasno po život. Od 80 do 120 sam izmerio nešto oko 14s. Prethodni auto je 80-120s postizao za oko 5s. Razlika je očigledna, nemoj da mi neko sere da ne umem da vozim, počeo sam sa ladama, pa Ascona 1.3...tako da znam kako se to vozi. Jednostavno je opasno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi ste na svoj nacin u pravu ali mislim da vam izmice poenta onoga sto kolega zeli da cuje..Slazem se da ne mora da bude dizel da bi bio ozbiljan auto, to nisam ni mislio.Naravno da je lijepo kad ti auto od 80-120 spuca za 5 sekundi, naravno da je lijepo da ima oznaku s ili rs itd..Sve je to ok.Ja sam pokusao da ga shvatim iz nekog svog ugla i da mu shodno tome odgovorim..Nije svaciji dzep iste dubine ako me shvatate..Svi bismo mi voljeli da vozimo skupa, bijesna i brza auta ali nazalost zivimo na usranom balkanu.Normalni ljudi u svijetu gdje se normalno zivi imaju uglavnom 2 auta u porodici, jedno za autoput, putovanja itd i jedno gradsko za svakodnevnu deri peri akciju..Fiat Grande Punto je gradsko auto i sa namjerom mu je ugradjen motor od 1.2 a naravno ima i jacih i dizelasa tj za svaciji dzep..Potpisujem da auta koja svakodnevno gledam po ulicama ( dzipove, karavane, audije, bmw,passate itd) nisu za grad namjenjeni ali nikako niti im gradska voznja prija..Ali ponavljam a da nikoga ne uvrijedim mi takva auta vozimo, 80% su krsevi i lesevi izraubovani na zapadu odavno.Jer za bolje para nemamo..Covjek je iz tog razloga vjerovatno i postavio pitanje jer mu je budzet vjerovatno toliki i za taj novac zeli da kupi sto mladji auto sa sto manjom kilometrazom..Covjek nije glup, pa da moze pljunuo bi 15 hiljada i kupio komad auta i zavrsena prica..Imam prijatelja dosta koji ce recimo zadnjih 3000 e dati za neki audi boze moj koji je presao 500 hiljada, les u prevodu nego recimo solidan punto koji realno samo i moze da priusti..Pa kad krenu kvarovi kuku lele..Ja to ne razumijem..Moras prihvatiti sta ti je realnost i zaboraviti na mastu..I tvrdim da taj Punto za taj neki novac dobra kupovina..Ja ga koristim kao drugo auta za grad i da ga ne zalim, kupljen je uglavnom za suprugu ali se ni ja ne vadim iz njega..Zaista mi za grad ne treba auto od 200 konja..Fiat Punto, Opel Corsa, Toyota Yaris itd to su gradska auta i da neko kaze da ne valjaju jer ne ide 200.Glupost..I na kraju konca kao sto je kolega rekao neko ima 20 a neko 40 godina, ne vozimo svi isto..I ja dok sam bio mladji jurcao sam, sada vise ne..Svodi se na to da zavisi sta kome treba..Novac koji sam ja dao za ovoga punta mogao sam recimo da kupim paaaa recimo dobrog golfa 6 ili passata b6 2008..I dodju prijatelji i kazu ti si brate lud, pa dje baci pare na punta, mogao si dobrog audija da uzmes itd..Moj odgovor je druze da mi je trebao usrani audi kupik bih ga.Treba mi auto za grad i zato sam ga uzeo..I za kraj kolega, ako ti je voznja uglavnom gradska uzmi i neces pogrijesiti, ako pak putujes cesto itd razmisli dobro i kraj price..Izvinjavam se na duzem postu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema tu neke filozofije. Mali motor i solidnoj karoseriji, lose vuce i malo vise trosi naravno, isti je i taj 1.4. Dobra stvar je sto su to odlicni motori, jeftini za odrzavanje pa kome odgovara moze slatko da se navoza. Eto, najkrace sto moze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Duško0501 pogledaj pm. I ako dolazis za Bg, dacu ti ja svog GP-a da probas, i ako se nesto desi, sve kosta 50 eura sto se popravke tice:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, MS PK said:

Nema tu neke filozofije. Mali motor i solidnoj karoseriji, lose vuce i malo vise trosi naravno, isti je i taj 1.4. Dobra stvar je sto su to odlicni motori, jeftini za odrzavanje pa kome odgovara moze slatko da se navoza. Eto, najkrace sto moze :)

Upravo kao sto si rekao..Ja sam gledao sa uzmem taj 1.4 i realno nisam primjetio neku razliku preveliku.Savjetivali su mi  ako je bas tako da je onda bolje 1.2 zbog koliko toliko jeftinijeg odrzavanja i kao ako pukne zupcasti nema havarije itd..Trosi prihvatljivo, do 8l grad, 5.5 otvoreno i nekih 7 kombiovano..Oko njega znam i ja da radim a ne majstor..Izdrzljivi motori jako zahvalni..Isao sam sa njim na put od nekih 400 kilometara, uglavnom autoput, suvozac i ja, mali prtljag i 110-120-130 na sat..I zadovoljan sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Sasa_Tv said:

Upravo kao sto si rekao..Ja sam gledao sa uzmem taj 1.4 i realno nisam primjetio neku razliku preveliku.Savjetivali su mi  ako je bas tako da je onda bolje 1.2 zbog koliko toliko jeftinijeg odrzavanja i kao ako pukne zupcasti nema havarije itd..Trosi prihvatljivo, do 8l grad, 5.5 otvoreno i nekih 7 kombiovano..Oko njega znam i ja da radim a ne majstor..Izdrzljivi motori jako zahvalni..Isao sam sa njim na put od nekih 400 kilometara, uglavnom autoput, suvozac i ja, mali prtljag i 110-120-130 na sat..I zadovoljan sam.

Eto upravo to sam i pitao....I kolega hvala,na nepristrasnom odgovoru.

12 hours ago, Sasa_Tv said:

Svi ste na svoj nacin u pravu ali mislim da vam izmice poenta onoga sto kolega zeli da cuje..Slazem se da ne mora da bude dizel da bi bio ozbiljan auto, to nisam ni mislio.Naravno da je lijepo kad ti auto od 80-120 spuca za 5 sekundi, naravno da je lijepo da ima oznaku s ili rs itd..Sve je to ok.Ja sam pokusao da ga shvatim iz nekog svog ugla i da mu shodno tome odgovorim..Nije svaciji dzep iste dubine ako me shvatate..Svi bismo mi voljeli da vozimo skupa, bijesna i brza auta ali nazalost zivimo na usranom balkanu.Normalni ljudi u svijetu gdje se normalno zivi imaju uglavnom 2 auta u porodici, jedno za autoput, putovanja itd i jedno gradsko za svakodnevnu deri peri akciju..Fiat Grande Punto je gradsko auto i sa namjerom mu je ugradjen motor od 1.2 a naravno ima i jacih i dizelasa tj za svaciji dzep..Potpisujem da auta koja svakodnevno gledam po ulicama ( dzipove, karavane, audije, bmw,passate itd) nisu za grad namjenjeni ali nikako niti im gradska voznja prija..Ali ponavljam a da nikoga ne uvrijedim mi takva auta vozimo, 80% su krsevi i lesevi izraubovani na zapadu odavno.Jer za bolje para nemamo..Covjek je iz tog razloga vjerovatno i postavio pitanje jer mu je budzet vjerovatno toliki i za taj novac zeli da kupi sto mladji auto sa sto manjom kilometrazom..Covjek nije glup, pa da moze pljunuo bi 15 hiljada i kupio komad auta i zavrsena prica..Imam prijatelja dosta koji ce recimo zadnjih 3000 e dati za neki audi boze moj koji je presao 500 hiljada, les u prevodu nego recimo solidan punto koji realno samo i moze da priusti..Pa kad krenu kvarovi kuku lele..Ja to ne razumijem..Moras prihvatiti sta ti je realnost i zaboraviti na mastu..I tvrdim da taj Punto za taj neki novac dobra kupovina..Ja ga koristim kao drugo auta za grad i da ga ne zalim, kupljen je uglavnom za suprugu ali se ni ja ne vadim iz njega..Zaista mi za grad ne treba auto od 200 konja..Fiat Punto, Opel Corsa, Toyota Yaris itd to su gradska auta i da neko kaze da ne valjaju jer ne ide 200.Glupost..I na kraju konca kao sto je kolega rekao neko ima 20 a neko 40 godina, ne vozimo svi isto..I ja dok sam bio mladji jurcao sam, sada vise ne..Svodi se na to da zavisi sta kome treba..Novac koji sam ja dao za ovoga punta mogao sam recimo da kupim paaaa recimo dobrog golfa 6 ili passata b6 2008..I dodju prijatelji i kazu ti si brate lud, pa dje baci pare na punta, mogao si dobrog audija da uzmes itd..Moj odgovor je druze da mi je trebao usrani audi kupik bih ga.Treba mi auto za grad i zato sam ga uzeo..I za kraj kolega, ako ti je voznja uglavnom gradska uzmi i neces pogrijesiti, ako pak putujes cesto itd razmisli dobro i kraj price..Izvinjavam se na duzem postu..

:lol:

12 hours ago, lufti said:

@Duško0501 pogledaj pm. I ako dolazis za Bg, dacu ti ja svog GP-a da probas, i ako se nesto desi, sve kosta 50 eura sto se popravke tice:D

Hvala ti na dobronamernom pozivu,ali ne dolazim u Beograd...skoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dusko, kolega sa foruma prodaje svog GP-a, pogledaj poruku sto sam ti poslao

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Siciliano said:


Kolega Dusko0501, pitali ste za misljenje u vezi sa motorom 1.2 u Pandi. Moja iskustva sam Vam napisao u najboljoj nameri i zelji da Vam pomognem pominjanjem mog iskustva sa tim motorom u Puntu. Nisam ga pljuvao, pricao o turbu i 200 konja...Ako je Vasa ideja bila da Vam se javi samo neko ko ce Vam dati decidan i Vama odgovarajuci odgovor a svi drugi da batale pisanje, trebali ste tako i napisati. Inace je vrlo nekorektno od Vas. Forumi sluze za razmenu misljenja, izrazavanje stavova i nakraju, suprostavljanje istih. I postovi koriste i drugima, ne samo Vama.
U svakom slucaju, ja se izvinjavam sto sam se zaludan javio i otpisao na Vase pitanje, i tako trosio Vase vreme i zivce. Nece se ponoviti.

Sent from my Samsung
 

Poštovani kolega.Iz vašeg odgovora sam shvatio jedino da klima ubija mali 1.2 motor(imao sam Mazdu 323F,1.6 16V sa 100 i neku ks,pa i nju ubija klima).Kao što je Sasa_Tv odgovorio sa konkretnim utiscima,tako sam i ja zamolio u vezi Pande,jer vidim da bi mi i ona odgoarala.Vozim kolega 40 godina i dosta toga znam,ali sem Fiata Bravo 1.2 16v,nemam sa Fiatima više iskustva.Konkretno,nisam znao da pragovi odlaze zbog "suknjica" i da su u zameni skuplji nego Brava...to su ti odgovori na koje sam mislio,takvog tipa.

Share this post


Link to post
Share on other sites


posle lepih 2.5 god sa Puntom 2 dosao je red da se malo obnovi vozni park :)

 

elem, sa 3000e u dzepu i pozitivnim utiscima sa 1.2 8v motorom iz Punta 2 odlucio sam da pokusam da nadjem dobar primerak velikog Punta

kolko je to izvodljivo... nadam se da jeste

 

godisnje prelazim 10.000 km sa tendencijom rasta na 15.000 i nekih 35-40% voznje autoputem

zadovoljan sam benzincem, ne bezim od benzin+plin varijante, a iskreno 1.3 mjt mi najlepse zvuci

prednost dajem modelima sa 5v, ali 3v je nekako realniji u odnosu na cenu

 

nasao sam zanimljiv primerak sa 1.4 95ks i 6 brzina u oglasima, verujem da ima dobar odnos tezina/snaga/broj stepena prenosa za pristojnu potrosnju

https://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/9840556/fiat-grande-punto

Screenshot_4.thumb.jpg.112e2e345e80e93a20d710ddacd59d63.jpg

 

i naravno dizel, jos se prodavcu zuri

https://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/9851936/fiat-grande-punto-13-multijet-hitno
Screenshot_3.thumb.jpg.73f737cb0f5d35b448217885879202dd.jpg

 

ima neko iskustva sa ovakvim autom (1.4 6brzina)? neki savet oko izbora dobrog primerka?

Screenshot_2.jpg

Edited by MickeyS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grande nema nekih izrazenih mana koliko znam, gledas standardno jel cukan, kako je ocuvan itd.

Taj 1.4 16v sa 6brz je sjajan izbor za grandea, zbog 6brz fino krstari autoputem bez previse dranja, 1.3mjet odlican takodje, ali trazi verziju sa 6brzina, neznatno manje trosi, a primetno je tisi na autoputu.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...