Jump to content
FAS Goran
Damjanović

Čišćenje protokomera (MAF SENZORA)

Recommended Posts

ma ima problema desava mi se povremeno da auto nece da vuce i pali se lampica ona crvena kao neka dizna a onda odjednom poludi i pocne vuci kao lud kao da je ugusen da mu fali ili goriva ili vazduha nisam pametan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada spojim kola na dijagnostiku, pokazuje mi greska mass air flow, znaci protokomer je, i zaista slabo auto vuce, u cetvrtoj na 80 mu dam pun gas, jedva se oseti neko ubrzanje... da li cu ista da dobijem ciscenjem protokomera ili je stvarno neispravan ako pokazuje gresku... ako se dobro secam, na FiatEcuScan pokazivao je da prima veoma visok (ili slab) signal od senzora protokomera... procitao sam celu temu, jedni kazu cisti kompresorom, drugi kazu stapicima za usi, treci kazu ni jedno ni drugo nego lagani potezi cetkicom, na ovom linku http://www.fiatboo.c...ics/maf/maf.pdf kazu da ipak cistimo stapicem za usi, i da stavljamo stapic u supljine... nisam pametan :D na auspuh mi baca crni dim kad ga stisnem malo jace, a kada raskacim protokomer sa ECUa isto baca crni dim, ali daleko manje nego kada je nakacen... na kraju ovog pdf linka, kazu da kola ponovo trebaju da nauce vrednosti za ocisceni maf senzor, sad ako ja dobro procitao, to se u FIATECUSCAN podesi, ceka se da auto dodje do radne i onda se vozi... kako ja da naucim kola za nove vrednosti maf senzora, kada mi ne radi termostat i kola ne dostizu radnu? :D

Edited by MilanceX

Share this post


Link to post
Share on other sites

ecu.jpg

Evo sta kaze fiatecuscan za protok vazduha, komp mu govori da pusta 367.8 mg/i, a prava vrednost koju protokomer pusta je 1713 mg/i... da li bih mogao da popravim to ciscenjem ili mora novi protokomer?

Air temperature 12.8 celzijusa? napolju je 0 stepeni, i na displayu pokazuje 0 stepeni...

Edited by MilanceX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako postoji greska koja u radu ne moze da se izbrise, ili se izbrise pa se odmah povrati znaci da je protokomer neispravan i da mu ciscenje nece pomoci. Ukoliko je bez prisustva greske izmerena vrednost manja od zadane u svim rezimima voznje to je znak zaprljanosti. Tolerantno je da izmerena bude veca od zadane u nekim razumnim granicama, a ovo kod tebe ukazije na neispravnost. Senzor temperature je ok, jer se on nalazi na protokomeru i ipak se nalazi u zatvorenom prostoru tako da je na nuli pri motoru u radu tolerantno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Skini plasticnu zastitu od motora i pogledaj gore videces rebrasto crevo ja mislim, ali gore je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijavljuje mi ECU gresku za air flow mass (protokomer), cistio sam ga pre mesec dana, i malo je bolje isao auto... juce, resim da skinem komplet crevo od filtera do protokomera, i vidim da na kucistu gde stoji protokomer ima mrezica, koja je bila 60% zapusena prljavstinom... skinem sve to, ocistim, vratim... auto kao nov, pre mi je palio overboost valve gresku i slabo je vukao i dimio je dosta... danas vozio do 180, extra povlaci, nema greske.. dok nisam cistio to, na leru mu dam gas do 2500 rpm, izadje crni dim , i to ne malo dima :D posle ciscenja... tek na 4300 obrtaja, izadje malo dima, jedva vidljivo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve su ti sad vrijednosti kad ocitas sa fiatecuscan jer i meni isto izbacuje trazena masa zraka je 280.2mg/i,a izmjerena masa je 459.7mg/i pa i ja ne znam sta da radim sa njim,da li cistiti ili novi traziti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni pokazuje i do 10 puta manju vrednost.

Stavljali drugi ispravan protokomer, ali isto.

Sta moze biti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve su ti sad vrijednosti kad ocitas sa fiatecuscan jer i meni isto izbacuje trazena masa zraka je 280.2mg/i,a izmjerena masa je 459.7mg/i pa i ja ne znam sta da radim sa njim,da li cistiti ili novi traziti!

Razlika ti se pojavljuje zbog zatvorenog egr ventila

Share this post


Link to post
Share on other sites

i meni se pojavljuje mala razlika, ali nista strasno, sve u svemu, jeftinije resenje nego nov protokomer :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam problem sa maf senzorom u pitanju je fiat bravo 1.9 jtd 77kwkod mene gori ona lampica crvena kao injektor i isao sam na dijagnostiku i nasao je majstor gresku i on je izbrise automatski cim auto upalim opet izbaci gresku mjerio je vrijednosti auto trazi 300 mg zraka na leru a on pokazuje nulu da ubrizga a kad stisne gas do kraja auto trazi 1200 mg zraka a on ubrizga 550 mg i zakuje i kad pustim gas i dalje stoji ta vrijednost pokuso sam cistit ali nista ali nema crnog dima malo sasvim i ja sam ga raskacio auto ide bolje ne dimi i potrosnja mi je pala cak za litar

a prije nego sam ga raskacio do pola gasa auto tromo a kad stisnem ispod pola povuce pa sad trazim povoljno da kupim ali naso navodno bosch 110 eura ali nedaju garanciju ali imaju ineki njemacki u drugim dijelovim nisam siguran da lije reko el ili ele neka marka 45 eura 1 godina garancije

mada mi je majstor preporucio da odradim dijagnostiku jos negdje jer kaze da mu dijagnostika nije bas namjenjena za fiata i da nije bas neka

e sad zna li neko kakva je marka ta el ili ele

i koliko smije odstupat vrijednosti

Edited by Mesa

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja svoj zaje... totalno čišćenjem istog u subotu tako da sam napravio čampras divan samom sebi. Očistio ga to tada je radio normalno mada mi se dešavalo da pri nekom ubrzanju malo bude trom motor tj. nije elastičan nego kao da kasni sa povlačenjem snage, i ja rešim da ga očistim sa alkoholom i od tada krenem, a auto kao da ima 10 tona i neće peko 2000/obr. trom i dere se ko konj, šta da radim i počnem da kopam i nađem privremeno rešenje da mu skinem kontakte i od tada meni auto ide 50% bolje nego što je išao kada je bio kao u redu protokomer. Pitanje da li sme da se vozi bez protokomera i da li kao što jedni kažu na forumima da dolazi do neuravnotežene temperature na ventilima tako da brže se habaju delovi i ima poprečnih mišljenja oko potrošnje evo u poslednjem postu čovek kaže da mu mnje troši za litar, a u servisu (Goran Altina) jutros da će mi potrošnja skočiti za pola litre.

Sve u svemu ostavio Goranu da reši problem pa šta košta da košta (naravučenije ne diraj ništa nego zavari haubu i nepipaj)

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

i jos strelica sto ima na protokomjeru na ulosku u kojem pravcu je treba okrenut da liprema kucistu filtera ili prema usisu motora

 

i jos koji fabricki broj treba da pise na ulosku protkomjera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratio se od majstora Gorana i rešio problem. :guitar:  

Zamenjen protokomer novim M&D sa garancijom i iznosom od 12000 dinara sa dijagnostikom. Multipla podivljala kako sada ide, a predpostavljam da će i potrošnja pasti za kojih pola litre.

Sve pohvale za servis Goran u Zemunu (Altina).

pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tebe je dirao :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim dosao si mu glave sa nekim specijalnim alatom :p  Kakav je bio protokomer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad prvi put čistim posle dve godine, ko zna kada je (i da li je) pre mene čišćen.

DSCN3061.jpg DSCN3062.jpg 

Treba biti pažljiv prilikom vađenja (ovaj moj jako teško išao) da se ne zakači i oštete one bočne žice.

U čašicu 3-4 cm duboku napunio sa brake cl. stavio unutra i lagano natopio. Onda ga lagano ljuljao kako bi masnoća ispala. Promenio tečnost i ponovo isto (meni je druga već bila čista) onda lagano sa štapićem za uši (natopljenim u brake cl.) očistio spolja od nečistoće. Nisam ga prevtao (konektori uvek gore) da ga ne bi unutra napunio pljavštinom i sjebao ga. Ostavio ga da se dobro prosuši . Posle vratio sve nazad (stavio krstaste šrafove / jebeš one petake) i na kraju konektor (sve rađeno bez kontakta / ključ van brave). Upalio ga bez gasa i odradio 10 min. Ugasio ga i  odstojao bez kontakta 5 min, Ponovo upalio i kad dobio radnu temp. isturirao ga. Ništa nije upalio od lampica.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...