Jump to content
FAS Goran
flyche

FM Transmiter - kako poboljšati zvuk? ; povezivanje

Recommended Posts

Već vidim jutro osvanulo sa najnovijim vestima u novinama: OD SUTRA KORIŠĆENJE FM RADIO FREKVENCI ZABRANJENO. Ulicama šetaju policajci sa uredjajima za detektovanje radio signala, hvataju nesavesne vozače sa radio-prijemnicima u kolima, šalju na vanredni tehnički pregled, gde sa vlasnik primorava da sa dokazom o uplaćenoj administrativnoj taksi preda vozilo posebnim službenim licima, posebno licenciranim za ovakvu vrstu delatnosti, koja vrše izgradnju radio uredjaja iz kola (i o tome sačinjavaju poseban zapisnik koji je sastavni deo saobraćajne dozvole).

Zamisli Miče Libru sa rupom u sred instrument table, a na šajbni piše: vozilo ispunjava uslove za učešće u saobraćaju!:wallbash:

----------------

PS: naravno, upotrebu mp3 plejera (AUX) treba zaboraviti, jer je sve to piratski nasnimljena muzika, kao o kojekakvih CD changera...jer su i diskovi bugarski-nevažeći. Ko hoće muziku u kolima, treba da bira devojku ili saputnika koji lepo peva, a ko hoće vesti, nek ide kući i nek gleda televiziju!!!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gosn.Damjanovicu :welcome:

ovo vase zvuci kao dobar scenario za neki novi sf-horor :( ili mozda drugi deo 1984-e :o

ali ja nesto sumnjam da ce to biti tako brzo i na takav nacin :no

mada nisam toliko strucan :huh: po tom pitanju,pa zato zivi bili pa videli :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Damjanoviću

Mogli bi zajedno da snimimo film. Ali ipak...

Neće biti nikako zabranjeno IMATI FM radio bilo gde pa i u kolima. Ali će biti baskorisni jer će se UGASITI fm predajnici. Biće prelazni period, neka dinamika po frekvencijama (jer i digitalna takođe zauzima fm područje, samo se verovatno neće zvati fm "frekventna modulacija" jer neće postojati takav prenos) a jedan datum će posle biti određen kada se gase i poslednji predajnici. Sve što ćemo tada čuti na našem "starom" fm je samo krčanje i šuštanje.

Znam da će se tada radiostanice utrkivati koja će što pre preći na novo da bi što pre usvojili novu (komplikovaniju) tehnologiju i otklonili "dečije bolesti" kojih će svakako biti. Pa i kasetofoni u kolima a i kod kuće su postali beskorisni takoreći neprimetno. Ko to još sluša? Setite se kako je uvođen UHF za TV (prvo je bio samo VHF) a zatim "boja" posle crno-bele tv. Koliko je bilo problema.

Što se tiče mp3 nije baš sve piraterija. Da je tako bilo bi lako ukinuti. Ako ja kupim LEGALAN muzički CD imam pravo da za svoje potrebe konvertujem u mp3 i slušam na drugom uređaju. Pa čak i kod tebe u gostima - a mogu da ponesem i moj legalan CD i da slušamo zajedno jer sam ga kupio. Piraterija je umnožavanje u cilju prodaje i ostvarivanja nezakonite dobiti ili nezkonito rasturanje bez poštovanja autorskih prava. A, valjda nismo takvi. Možda ne smem da ti poklonim taj mp3 ali "zažmurićemo"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno...! Nije djavo crn koliko nam se čini, niti to može da se desi u narednih 5, pa i više godina, tek mi nešto pade na pamet kako bi to izgledalo kad bi ovoj našoj sirotoj državi zafalila još neka kinta....A dugovi treba da se vraćaju! Kako smo koristili kredite, to nikog ne zanima, ali, da treba da vratimo pare - treba. .

Nego da se vratimo na temu. Bilo je reči o poboljšanju zvuka - bolje rečeno eliminaciji šuma na FM transmiteru. Ja se stalno pitam da li je moguće da se preko izlaza za slušalice na transmiteru (3.5 mm ulaz) koji neki transmiteri imaju, poveže sa AUX-om? U tom slučaju bi šum nestao...?

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mog ortaka transmiter je radio solidno...ne znam koji je brend u pitanju bio. Ali znam da kad sam se vozio iza njega imao sam signal...doduse veoma skroman, ali eto slusali smo istu muziku i kod njega i kod mene u kolima. :thumbsup:

Ocu da kazem da je to kod njega funkcionisalo sasvim OK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Kupio sam car fm - mp3 plejer koji se uključuje na mjesto upaljača. Sad imam problem kako da pustim muziku sa njega. Uključim usb sa pjesmama u njega, upalim kontakt sve ok svijetli, samo ne mogu da skontam kako da pustim muziku.

Inače radi se o Fiat Stilo, u njemu je onaj originalni kasetofon, naravno radio ne radi zato sam i odlučio da kupim ovo.

Prije Stila sam imao Punta, u njemu je bio neki lg cd plejer, takođe sam uključivao car fm i radio je normalno, samo sam morao da prebacim sa puntovog radia na car fm, na Stilu ne mogu skontati kako. Je l' može neko da mi objasni?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaa! Transmiter (http://tinypic.com/r/2w7e7mq/7), kako god ga već zovete. Zanima me kako da pustim muziku sa njega. Na puntovom plejeru sam imao opciju mode, to pritisnem i onda ide muzika sa car fm... transmitera, na Stilu ne mogu da skontam, uštekam ga, on samo svijetli, pritisnem play na njemu, ne radi. Maloprije sam ga uključio u Pasata i radi ok, samo u Stilu neće.. Kako ste vi to radili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me kako da pustim muziku sa njega....

U tvom slučaju nikako jer:

...Inače radi se o Fiat Stilo, u njemu je onaj originalni kasetofon, naravno radio ne radi...

FM transmiter (kao što mu i ime kaže) emituje FM signal ka fabričkom radiju, tj. njegovom tuneru (radio stanice) na jednoj od frekfencija koja je slobodna.

Međutim, kod tebe džabe što on emituje jer ti ne radi tuner, odnosno ne radi ti radio...ne može da hvata stanice...pa ne može da uhvati ni frekfenciju na kojoj emiruje taj tvoj FM transmiter.

U Passatu je radio ispravan i hvata signal koji šalje Transmiter, kao što hvata signal i neke radio stanice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ako ti ne radio FM uredjaj (radio) na tvom automobilu, ne moze da emituje signal koji primi od FM Tranmitera.

Tebi transmiter (yajedno sa USBom i karticom) moze da radi, ali nema preko cega da prenesezvuk na zvucnike, jer ti ne radio RADIO u automobilu, odnosno ne moze da prihvati signal od transmitera. Transmiter ima frekvenciju koju podesi na vom radiju i tako funkcionise. U tvom slucaju, dokle god ti ne radi FM uredjaj (radio), ne mozes slusati muziku sa FM transmitera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre nekoliko dana kupio sam Belkin tunecast auto-fm transmitter posle dugo traganja za istim. Znam da je xcarlink bolje resenje zbog kvaliteta zvuka ali ni sa ovom igrackom zvuk nije tolko los kao kod ostalih transmitera koje sam ja imao prilike da probam.

Zvuk je malo manje cist tj. na nivou najbolje radio stanice ili cd plejera sa mp3 citacem. Meni je ok. A odlicio sam se za ovo jer sam hteo da mi se naziv pesme prikazuje i na cd plejeru i bord comp-u, sto nije moglo sa cd-om a ne radi ni preko xcarlinka.

E sad s obzirom da uredjaj ima automatsko trazenje "praznih" frekvencija dosta olaksava posao jer se desi da vam signal preotme neka "jaka" radio stanica, ja u tom slucaju imam dve rezervne frekv. koje se mogu memorisati direktno na uredjaj a mogu i na iPhonu preko programa namenjenog za podesavanje Belkina (opciono-dakle i nije obavezno) tako da brzo dobijam svoj signal nazad.

Efikasnost ovog uredjaja se umanjuje u centru Bg-a i sl. mestima sa previse radio stanica.

E sad nisam pravio temu zbog negativnih komentara kao fm-transmitteri su sr..e i sl. iako se za vecinu slicnih uredjaja slazem, vec zbog ljudi kojima ce mozda ovo koristiti. Ako nekog interesuje mogu da i da slikam kako izgleda na delu :thumbsup: . Meni za sad odgovara tako a planiram da ubacim i wi-fi dijagnostiku koju cu preko dash command programa da koristim na telefonu,o tome mozda napisem u nekoj slicnoj temi ako postoji. :thumbsup:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem, imam popsonic f7 rds fm transmiter kada pustim muziku na radiju muzika prekida po 3-5 skundi na svakih odprilike pola minuta , da li postoji neko podesavanje na auto radiju posto kada pustim muziku u kolima na fm tr. u kući na muzičkoj liniji koja je 5-6 m od auta se čuje bez prekida ?

Radio u kolma radi besprekorno.

FM Transmitter - Grundig AD182 H2

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam uzeo neki dan FM transmiter za 900 din, i imam problema sa njim, ali kada vidim da kazete da ne moze biti savrsen zvuk dzaba sam krecio

naime, meni su radio stanice super kvaliteta, a ovo je jedno 40% slabije i naravno cuje se sum, stavio sam na 108.0 mhz, ali tu ulazi moje pitanje,

kako ja na fiat stilu da postavim recimo 91.4 mhz i da ostane tamo , tj da ga oteram na tu frek. i da snimim poziciju (pricam na autu), na FM transmiteru znam kako da odem na 91.4

drugim recima moj tuner zna samo da se zaustavi kada nadje signal, tj radio stanicu, ne mogu da ga manuelno oteram na eto recimo 91.4 nego on ide dalje i stane na lupam 92.4, pa na 94.5 itd....

takodje sam primetio kada u opcijama radia iskljucim stereo, sumova bude znatno manje, ali svaki put kada upalim auto moram opet da ukljucujem MONO

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja je nisam nasao

ne, mislim da nemam, tj probao sam sve kombinacije pa nije hteo da manuelno trazi, cek sta vise ni nemam cime da trazim manuelno, barem sam tako zakljucio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo namestis lepo transmiter na 91.4 i onda na radiju nadjes tu frekvenciju. Znaci radio ce ti tu frekvenciju 100% sam naci bez prebacivanja na manuelni mod ali transmiter u trenutku trazenja mora da bude upaljen, sto je logicno jer ako je ugasen ne salje nikakv signal i radio ga normalno ne registruje. Onda lepo pritisnes (i malo duze drzis pritisnut) jedan od dugmica na kojim se nalaze brojevi i stanica ce se memorisati na broju koji si pritisnuo.

Znaci apsolutno ti ne treba manuelni mod za transmiter jer se on nalazi u kolima tj neposrednoj blizini radija i ima dovoljno jak signal tako da nema sanse da ga radio sam ne pronadje, a ako ti bude trebao manuelni mod za neke druge radio stanice sa slabijim signalom kolega Ivan je vec objasnio.

A sto se sumova tice nemoj da ti je ton na transmiteru pojacan na maksimum, ako je maksimum recimo 20 ti ga podesi na 16 ili 17 i bice ti mnogo cistiji zvuk, a sto se jacine tice cuce se skoro isto. I najbolje ti je da nadjes neku frekvenciju u cijoj okolini nema drugih radio stanici kako se signali ne bi mesali i bice ti kvalitetniji zvuk

Edited by nole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odakle ti Nole ispade :) ?

Htedoh isto to da napisem, nego nisam imao taj FM transmiter, pa nisam hteo da pisem nesto za sta nisam 100% siguran i nisam proverio u praksi (samo pogledao na brzaka kod drugih)... Ostavih samo ovo oko podesavanja moda pretrage, sto je covek pitao.

On je emiter signala na frekvenciji koju na njemu podesis, isto kao i svaka druga radio stanica i trebalo bi da je radio bez problema uhvati...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu sam ja stalno, vrebam iz prikrajka :)

Ma da uhvatice sto posto ima dovoljno jak signal da mogu da ga uhvate i drugi automobili ako su u blizini. Ako npr krene drusto na put sa dvoje kola podese istu frekvenciju i ako ide jedan auto iza drugog mogu svi da slusaju istu moziku, provereno u praksi, tako da nema sasne da ne uhvati radio u autu u kom se nalazi transmiter, osim ako se ne poklopi sa nekom stanicom koja ima mnogo jak signal

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Potvrđujem. FM transmiter ima jak signal, i praktično je nemoguće da radio u kolima ne uhvati signal maksimalno dobro. E, sad drugo je pitanje što to "maksimalno dobro" nije na nivou CD kvaliteta.

Wlado: probaj sa varijantom da promeniš kanal na samom transmiteru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako ne moze da bude na nivou CD kvaliteta jer FM ne moze da emituje opseg od 20Hz do 20 KHz. Ustinut je na pocetku i na kraju opsega, ide od 50Hz-15KHz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji crni CD :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...