Jump to content
FAS Goran
flyche

FM Transmiter - kako poboljšati zvuk? ; povezivanje

Recommended Posts

Pozdrav, pazario sam XWAVE FM transmiter koji se ubada u upaljač i kvalitet zvuka je jako loš , naravno kasnije sam saznao da postoje mnogo bolja rešenja , kao što je na primer XCARlink , ali trenutno nisam u mogućnosti to da investiram.

Intersuje me da li postoji neki način da poboljšam kvalitet zvuka (eliminišem šum), probao sam na svim stanicama koje Transmiter podržava i šum ne prestaje. Svaka radio stanica se čuje bolje od zvuka sa transmitera.

Da li postoji mogućnost da ga negde direktno vežem sa antenom ili da mu nekim dotakom poboljšam odašiljanje signala?

Unapred hvala ,

Vladimir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam neki XWAWE model je FM17, i sasvim je ok, bas kao i radiostanice... Nista zvuk nije losiji, zvuk se ima sumova, ako je na Transmmiteru skroz utisan, pa kad se na radiu pojaca, onda se pojacaju i sumovi. Fm transmiter podesim samo da salje najavi moguci signal i onda ne moram da ga pojacavam mnogo na samom radiju, tako da tada nema sumova. Moguce da je taj tvoj transmiter los...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi Vlado, ja ga imam - spasa mu nema. To je uredjaj koji šalje radio signal anteni i ima konstantni šum. Postoji trik kojem možeš da se poslužiš kako bi odnos signal-šum smanjio, a to je da pojačaš signal. Pod signalom podrazumevam pojačanje jačine snimljenog materijala u MP3 formatu koje možeš da izvedeš na dva načina. DA ceo snimljeni materijal koji poseduješ presnimiš preko programa kojeg možeš slobodno da usnimiš preko adrese:

http://audacity.sourceforge.net/

Ovaj program je pored mogućnosti pojačanja signala (kad se izveštiš) moguće koristiti i za miksovanje raznorazne muzike...

Drugi način je da konvertuješ snimljeni materijal na najviši kvalitet zvuka u programu koji ćeš da usnimiš na adresi:

http://www.any-audio-converter.com/. Ovo praktično znači da celokupni materijal koji poseduješ u MP3 formatu "impotuješ" u program, pa sve selektuješ i zadaš komandu za konverziju u najkvalitetniji format (videćeš već u uputstvu). Ovim načinom se donekle pojačava signal, ali se zbijeni zapis komprimovanog MP3 formata rasporedjuje na šire polje - a time i mogućnost da se svaki zvuk sa snimka ravnomerno čuje, odnosno na način koji je snimljen. Ovo je vrlo blisko CD formatu, ali pesme ti onda nisz teške 3,4 mb, nego 11, 12..., pa ih je i manje na flešu.

Sad pričam o audacity-u:

Kada budeš pojačao signal (do nultog nivoa, nemoj preko, desiće se distorzija) primetićeš da ti muzika svira istom jačinom kao radio stanice (što do sada nije bio slučaj), a samim tim i da ti je šum manji. Biće skoro neprimetan u vožnji. Kvalitet samog zvuka (ne šuma) - je digitalan. Ni bolji ni lošiji od onog kojeg čuješ na običnom plejeru. Ako imaš živce da se ovim baviš - to ti je rešenje.

Ne može se vezati transmiter za antenu. I onda bi imao šum. U pitanju je način prenosa - koji imao antenu-nemao; nije direktan. Drga je priča kad povežeš xcarlink na pojačalo - tada nema šuma uopšte, ali to ovde nije slučaj. Reč je o FM radio talasima (koji imaju i manji frekventni opseg od originalnog snimka). Pokušaj da nadješ (nek ti radio sam nadje) područje ispod 88 mghz-a (a ti zadaj recimo transmiteru upravo tu frekvenciju)- rebalo bi da bude dobro.

Ne biva da uredjaj koji košta 15 evra radi kao onaj od 100! (direktan link). Ovo je dobar štos da se pripomogneš, ali za zahteve koje postavljaš - nemoćan je!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednom kompresovan audio fajl u mp3 se nikad i nicim ne moze vratiti u bolji kvalitet. Cisto da se ne zavaravate obojica.

Stvarno ne bih da lupam, ali rekao bih da ni jednim programom ne mozete da pojacate (po programcicima za pustanje muzike na kompu, aimp, winamp, foobar - preamp opcija) nivo zvuka, a da ne gubite u kvalitetu. Za ovo ne tvrdim, vec cisto izrazavam sumnju.

Sto se tice samog bitrate-a snimljenog materijala, tj, realnog kvaliteta muzike: ja, na fabrickim prdavcima i radiju nisam mogao primetiti nikakvu razliku izmedju 128 kb/s (najlosiji mp3) i full audio diska. Naravno, ista numera. Original CD pustam sa plejera, a mp3 iz XcarLink-a. Pojacano do mog nivoa distorzije, volume 40/66. Ne smatram sebe nekim audiofilom i osetljivim uhom, ali sam prilicno bio uporan da primetim razliku, i nije je bilo. I tu da se ne zavaravate.

Ne znam stvarno da li postoje neke drasticne razlike u tim fm transmiterima, ja sam imao dva, jedan standalone uredjaj, i jedan u okviru mp4 plejera, i oba su bila na nivou srednje losih stanica.

Da ne pominjem da je u oba slucaja zvuk bio mono.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema je bila: eliminacija šuma. Jedan od pouzdanih načina je poboljšanje odnosa signal-šum, što je moguće u predhodno navedenim progranima (nikako u aimp-u, winampu... to su korisnički programi bez editora). Program o kojem sam pričao je audacity koji ima ful editor sa trimerima i mogučće je pored predpojačanja signala uticati i na boju tona, pojedinačno na frekventne opsege, itd...

Što se tiče razlike u bitarate-ovima-razlike postoje. I to drastične. Što viši "birate" snimak je bolji i obrnuto. brzina od 128 kb/sec je prosečna brzina a ne najlošija (brzine se kreću od 32 do 320 kb/sec.) To se najbolje da ustanoviti ukoliko nekoliko snimaka napravimo počev od najnižeg, pa do najvišeg - jedne te iste pesme i slušalicama pažljivo preslušamo rezultate. Više su nego "uhoslušni". Ovo i nema tolike veze ukoliko slušamo muziku preko transmitera - jer je u pitanju radio signal koji je i onako osiromašen u odnosu na direktnu vezu, medjutim bitno je istaći da je potrebno za transmiter pripremati muziku tako što će mo je snimati sa Youtube-a (na primer) brzinom od 192 kbps minimum, dok recimo pri brzini od 96 kbps može da nam se desi da je transmiter ne prepozna i jednostavno preskoči!

Ja u principu u bilo kom poslu ne volim da se zavarvam i pokušavam po nekoliko puta da ustanovim tačnost predpostavki, kao i stručnih uputstava za snimanje pre nego što to javno pokušam da tvrdim.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema je bila: eliminacija šuma. Jedan od pouzdanih načina je poboljšanje odnosa signal-šum, što je moguće u predhodno navedenim progranima (nikako u aimp-u, winampu... to su korisnički programi bez editora). Program o kojem sam pričao je audacity koji ima ful editor sa trimerima i mogučće je pored predpojačanja signala uticati i na boju tona, pojedinačno na frekventne opsege, itd...

rekoh, ne tvrdim, nego izrazavam sumnju, da ne ulazim dalje u detalje zbog cega. :D

Tema je bila: eliminacija šuma. Jedan od pouzdanih načina je poboljšanje odnosa signal-šum, što je moguće u predhodno navedenim progranima (nikako u aimp-u, winampu... to su korisnički programi bez editora). Program o kojem sam pričao je audacity koji ima ful editor sa trimerima i mogučće je pored predpojačanja signala uticati i na boju tona, pojedinačno na frekventne opsege, itd...

Što se tiče razlike u bitarate-ovima-razlike postoje. I to drastične. Što viši "birate" snimak je bolji i obrnuto. brzina od 128 kb/sec je prosečna brzina a ne najlošija (brzine se kreću od 32 do 320 kb/sec.) To se najbolje da ustanoviti ukoliko nekoliko snimaka napravimo počev od najnižeg, pa do najvišeg - jedne te iste pesme i slušalicama pažljivo preslušamo rezultate. Više su nego "uhoslušni". Ovo i nema tolike veze ukoliko slušamo muziku preko transmitera - jer je u pitanju radio signal koji je i onako osiromašen u odnosu na direktnu vezu, medjutim bitno je istaći da je potrebno za transmiter pripremati muziku tako što će mo je snimati sa Youtube-a (na primer) brzinom od 192 kbps minimum, dok recimo pri brzini od 96 kbps može da nam se desi da je transmiter ne prepozna i jednostavno preskoči!

Sve je ovo tacno, i nista ne sporim. Samo sam rekao da je jako tesko/nemoguce primetiti razliku izmedju 128 kb/s i full audio kvaliteta na fabrickom radiju i kartonskim zvucnicima. Slusalice niko nije ni pominjao (just for the record- imam solidne, i osetim razliku izmedju 128 i 320). Uzgred, verujem da je u libri nesto kvalitetniji zvuk nego u puntu, (ili imate bolje uho) pa mozda i primetite razliku, za razliku od mene.

Kad rekoh da je 128 najnizi, nisam mislio bukvalno. Imam mozda 3,4 pesme od 100 GB muzike koje su ispod 128, a vecina mi je u rangu 128-256, pa zato rekoh - najnizi.

Niko nije prokomentarisao ima li fm transmitera koji su stereo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da to tvdim, ali verujem da su uglavnom svi stereo. Digitalni zapis se transmituje na antenski ulaz i nema razloga da separacija kanala ne bude obezbedjena. Uostalom probao sam sa oba moda (mono i stereo) na samom pojačalu (baš u želji da eliminišem šum, a poznato je da "mono mod" ima manji šum od sterea) - i primećuju se razlike: kod sterea je osetan prostorni zvuk, pa čak i kod novije "drum and bass" muzike se tačno oseti "levo - desno", dok u mono modu ide sve preko sredine kabine. Jednino što muči trnasmiter je konstantan šum bilo da je u pitanju mono ili stereo, stvar se čak pogoršava pojačanjem na pojačalu ili na daljinskom od transmitera pošto se paralelno sa jačinom signala pojačava i šum: pa bude još gore. Jedini spas je "peglanje" preko programa koje sam naveo, ali ni onda se ne postiže apsolutno željeni kvalitet zvuka obzirom da će te uvek osetiti šum, ali znatno slabiji, a jačina zvučnog zapisa će odgovarati jačini ostalih radio stanica.

Mada, o ovome ne vredi raspravljati jer je FM transmiter definitivno neozbiljna naprava koja služi za "prvu pomoć" onima koji žele da slušaju svoje omiljene zapise, a nemaju pare da odvale za uredjaj direktno linkovan na aux ulaz pojačala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FM transmiter jeste neozbiljna sprava, ali upotrebljivost te stvačice je ogromna (USB stick, karrtica mp3, mobilni itd. samo vas mašta ograničava). Samo odnos signala šuma itd zavisi od X fatora, kvaliteta Audio sistema (da bi se čula razlika) u kolima, položaja antene u odnosu na transmiter (za Lancia Lybru najbolje u utikač između prednjih sedišta), kvalitet transmitera, frekfencija istog (108 Mhz FM) bi bio neki standard bez mašanja drugih signala, radio okruženje auta itd. I u modelima koji su daleko ispred naših (Lamborghini u Top Gearu) poseduju FM transmiter baš zbog gore navedene upotrebljivisti. Poboljšati zvuk bi bilo jedino sigurno ako bi se kupio neki transmiter koji bi bio vrh u klasi i naravno dobar audio sistem u kolima.

Transmiteri

Edited by Zoran SM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj frekvenciju 88.0, ako si iz Bg. Meni je to bilo prilicno cisto dok sam koristio transmiter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja reših problem sa mojim FM transmiterom privremeno, tako što je malo falilo da ga zakucam u kantu za đubre, ali prodao sam ga nekom za 15e. Svojevremeno sam kupio neki baš sega-mega, za 35e, koji je mogao da čita pesme sa USB fleša, imao nešto puno stanica, itd... Privremeno rešenje je bila ona kaseta sa kablom, ali ni njom nisam bio zadovoljan.

Trajno rešenje je xcarlink - ćaozdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste. I od boljeg ima bolje, a tom logikom čovek treba da odleti u nebo sa davanjem para za auto... prvo počne od sitnih stvari, malko senzori, malko alarmi, malko xenoni, pa malko tekuće održavanje, pa gumice....pa da vidiš kako odu parice. Zato prvo prioriteti: Mehanika, Gume, svetla, pa sve ostalo. Jel može da svira FM transmiter-može. Jel može da reprodukuje moju muziku - može. Jer ne valja zvuk - pa i nije nešto. Jel vrši posao- vrši i te kako! Nevolja je što standardni radio aparati imaju takav kvalitet pojačala (standardni) i takve zvučnike (standardne) koji potenciraju srednji i srednje visoki zvučni opseg, upravo onaj gde se taj nesrećni šum sa transmitera i čuje, pa čovek od čitavog zvučnog spektra čuje pola muzike, pola šuma... Kod ozbiljnijih auto - audio uredjaja je malko to drugačije. Jeste da i kod njih postoji šum, ali pored njega i dobar deo zvučnog opsega, pa je i "audio slika" drugačija.

potpuno se slažem: trajno rešenje je dobar XCARlink - a dobre su i 4 nove gume!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veći bitrate znači samo jedno: tokom kompresije snimka iz CD audio formata u mp3, dozvoljavamo širi propusni opseg te snimak može da bude nešto bogatiji. Uvo koje nije muzički obrazovano (muzičari, muzička škola) teško da premeti razliku 128 ili 320 kB/s, osim ako naizmenično sluša oba snimka dosta brzo. I to u akustički dobroj prostoriji sa kvalitetnim zvučnicima. A u kolima? 128kB/s je sasvim dovoljno.

Digitalno komprivovanom signalu u mp3 se može podići jačina jer to omogućava sam mp3 algoritam, i tada se nešto povećeva bitrate pa mu to trebe omogućiti (do 10%). Treba paziti de se ne pretera nivo jer dolazi do izobličenja. Za mene je najpogodniji Nero-wave-editor jer precizno pokazuje nivo te se može podići do granice kada počinju izobličenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvo koje nije muzički obrazovano (muzičari, muzička škola) teško da premeti razliku 128 ili 320 kB/s, osim ako naizmenično sluša oba snimka dosta brzo. I to u akustički dobroj prostoriji sa kvalitetnim zvučnicima. A u kolima? 128kB/s je sasvim dovoljno.

Izvini, ali nije tacno!

Razliku izmedju 128 i 320 nisam primecivao na kompjuterskim aktivnim zvucnicima, medjutim, na kvalitetnim slusalicama ili kada sam spojio izlaz na kvalitetan kucni Hi-Fi, razlika je vise nego ocigledna, pa cak vec na 192kbps.

Takodje, u kolima, nisam osecao razliku dok su mi zvucnici bili spojeni na HU, ali cim sam ubacio kvalitetnije zvucnike i pojacalo, razlika je postala prilicno osetna.

U kolima sa prosecnim HU-om i prosecnim zvucnicima, 128 je zaista dovoljno. Ali svakako osetno je bolje sa direktnog ulaza, nego preko FM transmitera. FM transmiteri su sjajna stvar za nezahtevne korisnike, koji ocekuju da im "radio peva" i nista vise.

Inace nemam skolovano uvo, cak mi je sluh malo i ostecen posle 10 godina rada na mlaznim avionima ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U kolima imam fabricki kasetofon i koristim fm transmiter,e sada,kada pojacam susti,bas,jel se to svima desava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U kolima imam fabricki kasetofon i koristim fm transmiter,e sada,kada pojacam susti,bas,jel se to svima desava?

Nisam mogao naci temu o ovome pa sam postavio pitanje na drugom mestu pa mi je nesha prebacio ovde..sad sam sve shvatio :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U ovo se ne razumem mnogo ali cu vam reci moje iskustvo. Koristio sam transmiter neko vreme i nisam bio zadovoljan, ne samo zvukom vec i rukovanjem. Prilicno je malih dimenzija a daljinski nema displej pa je u voznji malo komplikovan za upotrebu, narocito na dugim relacijama jer je gotovo nemoguce voziti se 500 kilometara i koristiti ga na istoj frekvenciji. Koristio sam kao memoriju i SD kartice i flash. Sa SD kartice od 4Gb pola pesama nije prepoznavao, stalno je vrteo stotinak istih. Problem sam resio promenom navigacije. Kupio sam navigaciju sa ugradjenim transmiterom koji je odlicno resen. Na SD karticu sam ubacio muziku koju sam konvertovao u MP3 format za mobilne telefone, tako da na 4Gb stane oko hiljadu pesama. Vec tri godine koristim ovo i prezadovoljan sam, nema sumova, odlicno radi, lako za rukovanje, nijednu primedbu nemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je ovo pravo rešenje. Ako ti nije teško, aj pojasni malo kako funkcioniše ta naprava "navigacija sa ugradjenim transmiterom". (Može i slika neka da padne):thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi lepo kada bi bilo trajno rešenje. Ne zaboravite da vrlo brzo prelazimo na digitalnu radio difuziju i ovaj sadašnji FM pada u vodu. Biće drukčije zauzet i korišćen, a za ovakava korišćenja će biti prevelike smetnji. A inače ćemo svi menjati radio aparate. A navigacija nije baš jeftina. Ja sada ne bih bacao veliki novac dok se sve ne iskristališe i ne isprobamo nove sisteme u praksi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam istu ideju, da za MP3 koristim FM transmiter. U proteklih par dana sam isporbao 2 jeftina modela i oba su radila očajno, tako da sam odustao. Moraće da padne neki HU sa USB portom.

Ne zaboravite da vrlo brzo prelazimo na digitalnu radio difuziju i ovaj sadašnji FM pada u vodu.

Daj Bože, ali ne verujem da će biti baš vrlo brzo. Prvo su pominjali 2012, a sada je u opticaju 2015. i to u EU. Srbija kao teoretski prati taj plan, ali to ne mora ništa da znači. Takođe ni standard još nije utvrđen - svi su krenuli sa DAB a u međuvremenu je izašao DAB+, koji nije backwards compatible... Što se mene tiče, investicija u FM tjuner za slušanje naredne 4 godine je sasvim prihvatljiva opcija.

Edited by Zvukoljub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je ovo pravo rešenje. Ako ti nije teško, aj pojasni malo kako funkcioniše ta naprava "navigacija sa ugradjenim transmiterom". (Može i slika neka da padne):thumbup:

Radi isto kao i obican transmiter, izabere se frekvencija rucno ili automatski. Podesavanje prosto, sve pise u meniju. Kada je ukljucena navigacija uputstva se takodje cuju na audio sistemu, muzika se prekida na trenutak...

Uredjaj

Izgled displeja

Podesavanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo bi lepo kada bi bilo trajno rešenje. Ne zaboravite da vrlo brzo prelazimo na digitalnu radio difuziju i ovaj sadašnji FM pada u vodu. Biće drukčije zauzet i korišćen, a za ovakava korišćenja će biti prevelike smetnji. A inače ćemo svi menjati radio aparate. A navigacija nije baš jeftina. Ja sada ne bih bacao veliki novac dok se sve ne iskristališe i ne isprobamo nove sisteme u praksi.

Opa! Jel to znači da postojeći radio aparati neće moći da funkcionišu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znači otprilike to, s tim što će taj proces prelaska trajati dovoljan broj godina da promena radio aparata neće biti nužna već uobičajna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da će ići brže nego što mislimo jer će analogni FM smetati ne samo nama već i okolnim zemljama. Nema ni mesta za obe difuzije. Jedino će u kablovskim sistemima biti više tog komfora. Takvi su dogovori. Ali se još ne zna tačna dinamika. Na kraju imaćemo CD, ja imam i USB i SD card, pa polako. Nikako ne treba žuriti sa digitalnim radio uređajima. Kao i uvek, trgovci najviše "vaćare" na početku svega što je novo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno ne treba zuriti :no jer koliko znam i dalje se i najnoviji modeli automobila :p koji dolaze iz celog sveta B) isporucuju sa standardnim radio tjunerima :smoke: ,na kojima je FM (ili nesto slicno) i dalje 100% prisutan :yes tako da bi brzi i skori prelazak na ovo o cemu pricate :( izazvao vise problema nego koristi :vava:

A i kada jednog dana dodje vreme za to,mi sigurno necemo biti prva nacija koja ce to iskusiti :no ,a i ostale drzave ce verovatno u prvo vreme koristiti neki prelazni sistem na digitalije :huh: .

Zamislite samo 100-ine miliona,pa i milijardu FM radio prijemnika :huh:(a svaka kuca ih ima po vise komada,vec 100 godina unazad :yes znaci nisu samo u pitanju automobili :no ) koji ce preko noci :blink: postati najobicnije smece :wallbash:

Jednostavno fizicki to nije tako lako i brzo izvodljivo :whistle: ,ma koliko bilo zastarelo i demode,jos ce FM i njemu slicni da se talasaju etrom :rolleyes:

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno se slažem, ali ne odlučuju trgovina i potrošači već stručnjaci, a to su dogovori na nivou vlada cele Evrope. Identično kao za digitalnu TV. Ima ih puno i sve će biti bačene jer je to neminovnost. Sve radio frekvencije su odavno zagušene, pune smetnji i sve teže upotrebljive. Digitalizacija je jedino tehnički ispravno rešenje. To nije politika već struka. To je i moja struka kojoj sam posvetio život i mogu da kažem da (nažalost) zbog komercijale i interesa se ovoloko i kasni i sa ovom vrstom napretka. Da se ne trošimo mnogo unapred, kad sve zaživi videćemo sve prave prednosti. Dobri primeri iz prakse su i prelazak na digitalnu satelitsku difuziju, zatim prelazak na novije standarde mobilne telefonije (koliko je tek tu skupih uređaja bačeno!!!), novi GPS sistemi, itd. Neće baš uvek biti bacanja. Biće i digitalnih konvertera, koje ćemo uključivati na AUX naših uređaja, pa ćemo tako moći dosta da im produžimo upotrebu.

Edited by Banetv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...