Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Primer koliko znači ESP / iskustva

Recommended Posts

Tri modela koja su potpuno ista...ali imaju različitu značku na haubi:

- Fiat Cubo
- Citroen Nemo
- Peugeot Bipper

Fiat Cubo (crveni auto) prvi ide na test.
Jedino Fiat kao standard ugrađuje ESP...a, šta se dogodi kada nema ESP uređaja (kao kod Francuza):

 

 

Citreon i Peugeot su reagovali na ovaj test tako što će i oni ubaciti ESP kao standard od jula ove godine...ali za Nemačko tržište.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhhhhhhhhhhhhhhhh,...,vise nego uocljiva razlika.Doduse,svi su visoki pa im je i teziste malo pomereno,a samim tim razlika uocljivija.

Prosto da covek ne poveruje kolika je razlika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Italijani ga ugradjuju serijski :unworthy:

Francuzi ce ga stavljati naknadno,samo za nemacko trziste sto je bas utesno za nas ostale :(

A kad se samo setim da Nemci,isti taj ESP,nisu hteli da serijski ugradjuju u Mercedes A klase Mk1 i Audi TT Mk1(verovatno im je bilo skupo :veryangry: ,to jest zarada bi bila manja :thumbdown: )-sve dok par ljudi maltene nije izgubilo glavu usled nestabilnosti automobila :no ,

Ajd i da razumem da je Mercedes A klase,bio nestabilan :unsure: -realno taj auto je ogromni Smart-ato i nije olicenje stabilnosti :no ,ali da se Audi TT,prevrtao i okretao na krov :wallbash: ,pri malo ozbiljnijoj brzini i tezim manevrima,a to nije primeceno od strane konstruktora :question: ,i takav je pusten u prodaju-e to mi stvarno nece biti jasno <_< .

Ali teko je bilo, :coffee: i to se desilo :blink: istim ovim Nemcima :smoke: ,koji danas testiraju Italijane i Francuze,a u svakom slucaju je dobro sto se to sad radi na ovaj nacin,da bi automobili bili sigurniji i sto manje ljudi povredjeno zbog fabrickih nedostataka usled teznje da se ustedi po svaku cenu i zaradi koji evro vise :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi Miče, svaka ti dukata vredna.....thumbup.gif jeste sve to tako, al ja maltene glavu da izgubim sa svim tim pomagalima kada sam prvi put promašio TIM servis, pa zapucao na ibarsku magistralu, shvatio da se zeznuo, pa okrenuo, pa brže-bolje natrag na Vidikovac da me majstor ne čeka... Nisam ni primetio koliko sam iglu brzinometra oterao udesno (u levoj krivini) kad poče blago vozilo da mi izmiče iz leve u srednju, iz srednje u zaustavnu i već kad sam se video u dvorištima divlje gradnje naidje desna krivina...SPAS (u zadnji čas). Jeste to pametna stvar, al čovek treba da poštuje inercione sile, težinu od 1.5 tone... i ćelave gume....Sve ima svoju granicu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da znaci, znaci, nema tu sta, ali znam samo da ja nisam menjao stil voznje, pritom nikada nisam preteravao sa brzinom i sve je bilo ok, dok mi se u autu nije nasao esp. Od tada vidim da se nekad upali i "opominje" na prijanjanje, sto u slucaju bez njega nikada nisam ni znao niti osetio, a ne bi ni sad znao da nema Esp-a da mi kaze :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Terza - ti imaš 3 oka!. Sa dva gledaš na drum, a trećim nišaniš na cajgere....thumbup.gif Šalim se, izvanredna stvar, ali to spašava glavu kad se baš pretera, a u tim situacijama može da bude i malo kasno da se gleda u sijaličicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bre Damnjanovicu,gde si ti video coveka sa tri oka? :harhar: Nemam ja tri oka, nego su mi ova dva razroka, pa jednim gledam pesake pored puta, a drugim u tablu :rofl:

Naravno korisna, stvar, ali ne i svemocna. Po meni potrebna za situaciju da ti iskrsne neki ostar manevar, neko izbegavanje u krivini itd. Inace, za sve ostalo umerena voznja, dobre gume i to je to... A ne, kao pojedini, po snegu dve zimske solidne napred, sve letnje celave pozadi, al pozadi mogu i losije, samo sto ne kazu pozadi i ne trebaju gume :) pa posle se cude, sta bi! ESP svakako dobra stvar, korisna,ne i svemocna, a zadatak vozaca je da gledaju da im ESP ne zatreba nikad i to je sve! :thumbup: Onda smo svi bezbedni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

TAKO JE!

Šro rekao drug Tito:

Spremajmo sa kao da će mir trajat stoljeće, a budimo oprezni kao da će sutra zaratiti!! (majku im imperijalistićku!)

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam li dobro raZUMEO da Fiat ima standardno uradjen Esp?Mislim,imam stila 2006,i naravno da ne znam da li ima Esp :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuju me vasa iskustva sa njim. Moje je bilo do 70-80 na sat, ulecivanje po krivinama tacnije. Video sam da mnogo znaci. Iskreno stvarno hocu da imam na svakom autu :-).
Takodje voleo bih da znam da li je moguce prevrnuti auto sa njim :D

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam i taj i pokusavao u praksi i bila je neka emisija lik pokazivao na Jaguaru, ja sam u praksi pokusavao do duse sa losim gumama ali se fenomenalno drzao i pratio svaki moj pokret. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se desi kad se najmanje nadas valjda ... meni se desilo na auto putu pri brzini od preko 100 na sat, po kisi da se kolona ispred mene zaustavi i odjednom sam video da drugar stoji bilo je samo levo pa desno i obisao kolonu bez problema i zaustavio se ispred njih ... da je bilo kocenja ko zna sta bi bilo, ali ovako smo dobro prosli 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali valja mnogo mnogo teze nego bez ESP-a?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoji elektronika koja štiti od velikih grešaka...sitne može da ispegla, ali nema nikakvog elektronskog ''anđela'' koji će sve da ispegla.

Postoji samo kontra stvar, tj. da elektronika bude loša (softver nije dobar), pa onda čak i tamo gde bi trebala da zaštiti to ne uradi. Baš kod ovog primera je Jeep-om vidiš kako isti auto može da se ponaša drugačije u istim uslovima samo zato što u međuvremenu dobije bolji ESP, bolji program stabilnosti. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je tacno. Vidim da imas dosta iskustva sa tom elektronikom, pa mozes li mi reci nesto konkrentno za moj auto oko stabilnosti? :-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa, nisam ga nikada vozio.

Ali, pošto svi znamo da je veliki, visok i težak, sigurno nije nikakav svetao primer stabilnosti na putu, fizika mu ne dozvoljava da bude sa tim parametrima. :thumbup:

 

Uglavnom, mani se pokušavanja, testiranja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to sto kazes :-) imaces prilike pa ces ga probati :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sva ta elektronika je super, ali kad ju izbacis iz granica nema te stvari na svijetu koja ce te spasiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da sve ima granicu.

Kazem cisto iz primera sa i bez elek.stabilnosti, isprobao u Navaku , sa 55km/h sa i bez ESPa je Oooogromna razlika, e sada gde je granica to zavisi od mnogo stvari. 

Elek.stabilnost u fiatu, pezou, toyoti.......u odnosu na mercedes, porsche.....da ne pricam o autima od >300,000.

Pa i ABS su drugaciji od auta do auta iste klase a kamoli od razlike u klasama vozila.

 

Samo se nadas da nikada ti nece zatrebati pomoc elektornike  :ermm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...