Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Primer koliko znači ESP / iskustva

Recommended Posts

Ima tu jos jedan bitan detalj, obe ruke na volanu ... a tako vozi 7% vozaca kod nas

Ja pri mali brzinama sa jednom (do 50 na sat) pukusao sam jednom sa 130 da vozim jednom, ma kakvi, set auto kao da ga vozis zatvorenih ociju. Takodje sa jednom rukom mozes volan vise da okrenes tako da mozes i lakse da ga prevrnes.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad gledam ovaj snimak Tifi sto "isprobavao" (nemam zvuk) sa iskljucenim sistemom i on malo zeza, vidi se posle prve prepreke da ne udara kontra volan sve dok auto nije bio 90stepeni pa onda kao kontra volan, a sa ukljucenim sistemom odmah mu daje po kontri......mogao je mnogo bolje da ga izvuce bez sistema, ali naravno da mnooogo znaci, opet kazem isprobao sam.  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par puta me ESP spasao sigurnih lupanja i sada nema šanse da bih kupio automobil bez kontrole stabilnosti. Sa dobrim gumama, ispravnim trapom i po suvom teško da će ikada da se aktivira, ali po kiši, snegu ili ledu odrađuje posao brže i bolje od bilo kog vozača. 

 

Alfa 159 leži užasno dobro, sa pravim gumama jako teško je izbaciti iz balansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vjerovatno ti je jedna lampica za oboje...jer esp ti je protiv okretanja tj za stabilnost a asr ti je da tockovi ne proklizavaju kod potpisivanja

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma shlajfanje po snegu ne mogu i mnogo jaci sistemi (firme) da kontrolisu a ne nasi esp na kolima. kada bi mogli da to nameste sa elektikom onda nam ne bi trebalo 4x4 i blokade diferencijala i sve sto oni pravi terenci imaju. ESP sluzi za ispravljanje gresaka, malih gresaka koji mogu da te zeznu i skliznes. A kad shlajfas sistem zna da nisi slucajno  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kontam ja to ne mozes iz krajnosti u krajnost da ides sa esp,al nisam siguran dal moj auto to ima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sva ta elektronika je super, ali kad ju izbacis iz granica nema te stvari na svijetu koja ce te spasiti

 

Ne da ti da pređeš granicu elektronika. Na Alfama je posebno dobro odrađena (VDC je njihov naziv za ESP). Prosto ti ne da da auto izbaciš iz kontrole, šta god mu radio. Ko hoće da se poigra sa autom, obavezno mora da ugasi VDC, inače ništa od zabave.

Share this post


Link to post
Share on other sites
100 miliona Bosch ESP sistema

 

bosch%20esp.jpg

 

Kompanija Bosch je isporučila 100 miliona ESP sistema od 1995. godine kada je počela serijska proizvodnja, a tokom ovog perioda kompanija je značajno doprinela povećanoj bezbednosti vožnje.

Naročito na klizavim putevima, kao i u slučajevima kada vozila prebrzo ulaze u krivine, program elektronske stabilnosti pomaže vozilima da zadrže pravac i izbegnu nesreće usled proklizavanja koje često dovode do ozbiljnih posledica. ''Poslednjih godina ESP sistem evidentno je spasio mnoge živote,'' tvrdi Gerhard Štajger (Gerhard Steiger), predsednik Odseka za kontrolne sisteme šasije kompanije Bosch (Chassis Systems Control), sumirajući rezultate nekoliko studija o efikasnosti. ''Štaviše, ESP je važan element pomoćnih funkcija visokih performansi i automatizovane vožnje.'' Kompanija Bosch razvila je tehnologiju protiv proklizavanja i 1995. godine bila je prva kompanija na svetu koja je počela serijsku proizvodnju sistema.

 

ESP postaje deo standardne opreme

 

Posle pojasa, ESP je najvažniji sistem bezbednosti u automobilu. Prema istraživanjima, on može sprečiti do 80 procenata nesreća usled proklizavanja. Podrobna analiza baze podataka sveobuhvatne Detaljne nemačke studije nesreća (GIDAS) pokazuje da je tokom 2011. godine samo u Nemačkoj spaseno 540 života kao rezultat rada ESP sistema. Ove godine je 60 procenata svih automobila na nemačkim putevima bilo opremljeno ovim elektronskim ''anđelom čuvarom''. Sistem postaje obavezan za nova vozila u sve većem broju zemalja. U Evropi je obavezan za sva vozila koja su dobila potvrdu o usaglašenosti od oktobra 2011. Od novembra 2014. ESP više neće biti stvar izbora u EU: postaće standardna oprema za sva novoregistrovana vozila. Čak i danas 78 procenata svih novoproizvedenih putničkih automobila i lakih teretnih vozila u Evropi opremljeno je ESP sistemom. Sistem je takođe već obavezan za sva vozila do 4,5 tone u Americi. Takođe je obavezan u Australiji i Izraelu.

Očekuje se da u Japanu, Koreji, Rusiji i Turskoj propisi stupe na snagu u narednih nekoliko godina. Trenutno je u svetu 55 procenata svih putničkih automobila i lakih teretnih vozila opremljeno ESP sistemom. Čak i u Kini gotovo četvrtina novih putničkih automobila koji silaze sa fabričke trake ima ovaj sistem. Uvid u podatke o proizvodnji takođe odražava sve veću popularnost ovog sistema bezbednosti. Od početka serijske proizvodnje 1995. pa do 2010. kompanija Bosch proizvela je ukupno 50 miliona ESP sistema. Za samo četiri godine je ovaj broj udvostručen. „Od 2010. proizvodimo više ESP-a nego ABS sistema svake godine,” kaže Štajger. Trenutno globalni snabdevač tehnologije i usluga proizvodi ovaj sistem u Nemačkoj, Francuskoj, SAD-u, Japanu, Kini, Indiji i Brazilu.

 

Modularni sistem ispunjava sve zahteve

 

Od samog početka serijske proizvodnje kompanija Bosch stalno unapređuje sistem aktivne bezbednosti, postepeno dodajući nove funkcije. Dok je težina prve verzije bila 4.3 kilograma, osnovna verzija najnovije generacije 9 teška je samo 1.6 kilograma. Vremenom je sistem postao znatno lakši, kompaktniji i jeftiniji. Ovi napori u razvoju imali su velikog uspeha: ''ESP je sada pristupačan za sve klase vozila,'' kaže Štajger. Sve veća elektrifikacija pogonske grupe i rastući broj funkcija za pomoć stavljaju nove zahteve pred postojeće kočione sisteme. Kompanija Bosch je već reagovala na ovaj razvoj modularnim sistemom koji nudi prava tehnička rešenja. Čak i kod potpuno automatizovanih vozila, odgovarajući ESP sistem u kombinaciji sa iBooster elektromehaničkim pojačavačem kočenja već nudi više nego što je potrebno.

 

Sistemi pomoći zasnovani na ESP sistemu

 

Novi sistemi pomoći čine vožnju još bezbednijom i udobnijom. Kompanija Bosch razvija funkcije koje automatski održavaju rastojanje od vozila ispred, parkiraju vozila i na najuža parking-mesta i blagovremeno upozoravaju vozače u kritičnim situacijama. U narednim godinama će sve veći broj manevara u vožnji postati potpuno automatizovan. Vozila će onda moći sama da se uvezu u garažu ili kreću kroz jutarnju gužvu u saobraćaju na autoputu. Sve ove funkcije imaju nešto zajedničko: one koče bez intervencije vozača. ESP sprovodi njihove komande za kočenje u praksu. Dodatne funkcije vezane za bezbednost i udobnost mogu se stoga lakše dodavati vozilima koja su već opremljena sistemom. Ovim funkcijama kao osnova za odlučivanje o sledećoj akciji služe senzori koji prikupljaju podatke o okruženju vozila. Oni predstavljaju čulne organe vozila: prepoznaju druge učesnike u saobraćaju i određuju njihovu udaljenost od vozila, kao i njihovu brzinu i pravac kretanja. Bosch nudi širok asortiman ultrazvučnih, video i radarskih senzora koji se koriste u te svrhe.

 

Bosch podržava kampanju UN za veću bezbednost na putevima

 

Svake godine u svetu pogine 1.3 miliona ljudi kao posledica saobraćajnih nesreća, dok nekoliko miliona biva povređeno. U 2011. godini su Ujedinjene nacije pokrenule deceniju aktivnosti za bezbednost na putevima čiji je cilj da stabilizuje, a potom i smanji broj smrti na putevima širom sveta do 2020. Kompanija Bosch podržava projekat od samog početka. Samo u 2014. kompanija je donirala 150 000 dolara ovoj inicijativi. Novac je namenjen za podršku globalnom programu za ocenjivanja novih automobila, Global NCAP, koji omogućava nezavisne programe ocenjivanja za nova vozila, posebno u zemljama u razvoju, poput Indije. Prethodnih godina je posvećenost kompanije Bosch ovoj inicijativi doprinela realizaciji nekoliko projekata za bezbednost na putevima širom sveta.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto i meni se desilo da se aktivira ESP na mojoj ladji.

Bio juce do babe i dede u Majdanpeku, krenem ja ka gradu da se vidim sa drugom, zarominjala ona budjava kisica navlazila samo kolovoz, zadnje gume su solidnom stanju dok su prednje nove. Isao sam mozda nekih 45 km/h, ostra krivina u desno, ja 1/4 punog kruga smotao samo auto prokliza, od jednom krenu nesto da lupa po tockovima (nisam pipnuo kocnicu) upali se lampica ASR/ESP i ispravi mi auto, to se desilo mozda u delicu sekunde, bas se osetilo kako je auto hteo da nastavi pravo a elektronika mu nije dozvolila. A jos je neki glupi asfalt te nikako nije hrapav vec glatak samo tako.

Od juce sam poceo da verujem koliko ESP znaci. A to lupanje podseca na ABS ali u zadnjim tockovima. Hvala Bogu, da ga nisam imao uleteo bih u neki jarak i sj*** auto na ostrvo. Ko zna sta bi bilo da sam isao brze. Obicno tu vole svi da mu ga daju ali kad sam video kako klizaju patike tu reko 45je odlicna brzina,ma kakvi, 20 treba tuda proci kad je mokar kolovoz. Sad shvatam sta prica Mirko Alvirko kad kaze da su ti prvi minuti kise najopasniji.

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam skoro imao prilike da testiram svoj esp,isao za novi sad i kad sam se vracao uz iriski venac a potrefilo se da je padala neka kisica na svakoj krivini mi je palio lampice jer je to bilo treca pun gas pa pred krivinu zakocim pa u drugu i sto ti kazes tacno osetis kako auto hoce da produzi ali ne produzi ispravlja ga. tako da sve pohvale za esp i asr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pocne nesto da grebe po tockovima kao ABS a ne kocis. Sto je najgore ja uopste nisam ocekivao da ce mi proklizati. Nisam neki tremaros, znao sam da ce mi ga iscupati samo sam drzao volan kao sto sam usao u krivinu i cim sam video pravac ispravio ga i auto se vrati. Ipak znaci mnogo.

Ja sam mislio da ne pali lampicu za ESP kad proradi, ali upali i blicka kao ASR samo mnogo brze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeznuto kad zatreba.

Cile To što ti se učinilo da radi kao ABS je zato što je ESP aktivirao kočnice kako bi stabilizovao vozilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to nemam i nit mi treba :laughing:

Ahhahahahahhahahahaha :-D

Zeznuto kad zatreba.

Cile To što ti se učinilo da radi kao ABS je zato što je ESP aktivirao kočnice kako bi stabilizovao vozilo.

Ali nikad nisam cuo da ABS radi u zadnjim tockovima? (nisam osetio na volanu vibracije) zato mi je bilo malo cudno.

____________________

Sve mi se cini da ESP ima 2 komande, tj. nppr po krivinama 120,130 auto ulazi kao pegla, malkice se oseti kako krece da proklizava ali krene da se zanese pa stane pa opet i tako sve dok ne izadje iz krivine. Licno ga isprobao. A drugi put po kisici neocekivano.

Sta znaci tezina i dobre gume, radis mu sta hoces

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas smo u subotu na okupljanju videli jedan Land Cruiser, doduse na slepu, sigurno je i on racunao na tezinu i dobre gume pa je zavrsio okrenut na krov ;)

Ili to ili je neki od ludih arapa dosao kod nas da se zeza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeep.jpg

 

Ovo je ESP namerno uradio, zamislite da je umesto čunja bilo dete koje vezuje pertlu. I ?

Ni dlaka mu sa glave ne bi falila. Bistar ESP. :unworthy:

Ove gume se nešto puno ugibaju, znalo je ranije da isto bude fora pa kasnije se ispostavi nedovoljan pritisak.

Cile , ABS kao i ESP deluje na svi točkovima. Samo devedi auto u situaciju i videćeš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas smo u subotu na okupljanju videli jedan Land Cruiser, doduse na slepu, sigurno je i on racunao na tezinu i dobre gume pa je zavrsio okrenut na krov ;)

Ili to ili je neki od ludih arapa dosao kod nas da se zeza :)

Neka, ja znam kako sam ga ganjao, u krivini pogledam u retrovizor auto stoji na zemlji, nema nikakvog skakanja, normalno kao sto bih npr tuda prosao sa 60-70. Ne znam zasto se svi hvataju za velicinu, pa ima i masu za to i odlicne gume. Naravo da bih ga prevrnuo sa mnogo vecom brzinom to stoji, svaki auo se da prevrnuti samo ako se zeli. :-D

jeep.jpg

Ovo je ESP namerno uradio, zamislite da je umesto čunja bilo dete koje vezuje pertlu. I ?

Ni dlaka mu sa glave ne bi falila. Bistar ESP. :unworthy:

Ove gume se nešto puno ugibaju, znalo je ranije da isto bude fora pa kasnije se ispostavi nedovoljan pritisak.

Cile , ABS kao i ESP deluje na svi točkovima. Samo devedi auto u situaciju i videćeš.

za 2 dana 2 puta da slupam auto, jednom mojom greskom (gore sam naveo za krivinu)

a drugi put da nije bilo ABSa usao bih mu u zadnja desna vrata, debil uskace sa trotoara, isao mozda 60tak na sat gore na Banovom i vidi me lik i jos krene, na 5m od mene (ili je bio pijan ili je hteo da slupa auto a bilo je oko 4:30 kad sam se vracao iz kafanice) ja na kocnicu a mokar kolovoz bio i onaj maj*** cim je video da necu moci da se zaustavim on jos stoji i gleda me, sva sreca pa nikog nije bilo u suprotnoj traci pa sam se tamo zaustavio. ABS je cudo, spojeno sa ESP/ASRom nesto sto bih zeleo na svakom autu.

__________________________

Edited by CileBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

jeep.jpg

Ove gume se nešto puno ugibaju, znalo je ranije da isto bude fora pa kasnije se ispostavi nedovoljan pritisak.

 

U ovom slucaju su probali sa 5-6 pari guma,razlicitim proizvodjacima i razlicitim pritiscima...i uvek isto.

Kazu da je problem bio u lose napisanom programu za ESP,sto je kasnije ispravljeno na novijem modelu kao sto se vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situacija nedavno u grčkoj u jednoj lakat krivini, uspon, na putu šljunak, uključi mi se lampica ESC i počne da blinka, možda je sve trajalo 1,2 sec, ali ono što me iznenadilo da je za to vreme prestao da radi servo na volanu?! Posle par dana prolazim opet tuda i na istom mestu isto ponašanje. Da li je normalno da se to dešava sa servom volana jer je prilično uznemirujuće da usred krivine osetim da volan oteža pod rukama jer se ESP i ne oseti, da nisam pogledao tablu, ne bih ni znao da se aktivirao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...