Jump to content
FAS Goran
dizelash

Fiat Grande Punto - zamena zvučnika / ne rade svi zvučnici / veličina (prečnik) zvučnika

Recommended Posts

Koliko sam shvatio za ono sto meni treba je najbolje da uzmem opet orignal zvucnike :) nasao sam jedne polovne prednje za 1200 dinara po komadu, ali nemam nacin da ih testiram pre nego sto dodju

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bingodalton kako su ti se pokazali ovi jbl ? ja isto mjerkam neke al na dosta mjesta procitah da je bass slican fabrickim zvucnicima a srednji i visoki da su dosta bolji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Hertz ili JBL ili Infinity. Ali nekako mi se nije davalo jos vise para za Infinity, dovoljno sto nisam pazario neki Pioneer ili Kenwood od 2000 din :)

Od dvosistemaca bas i ne mozes ocekivati da teraju bas i niske i srednje i visoke podjednako. Ja imam fabricki woofer u gepeku (nije to sad ne znam kakav woofer) koji pravi razliku kad je ukljucen ili iskljucen, tako da on najvise basa daje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi danas sam zamenio zvucnike na grande puntu sa original polovnim. Prvo sto sam primetio kad sam skinuo sadasnje je da su dosta tezi i nekako kvalitetnije odradjeni od ovih sto sam kupio polovne...takodje ova membrana im je dosta tvrda...dok kod ovih sto sam kupio ima lufta i pomera se ka unutra. Oznaka ovih sto sam izvadio iz kola je 55701247 a ove polovne sto sam stavio limaju oznaku 518302300. Da li moze neko da mi ih uporedi i kaze mi koja je razlika izmedju njih. Hocu li osetiti neku razliku?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da ti je prodavac poslao zvucnike koji su istog promera ali sa nekog drugog fiatovog modela. Oni obicno ocerupaju automobil i stave sve na gomile pa je moguce da je doslo do nenamerne greske. A moguce je da je u pitanju zvucnik sa grande punta ali novije proizvodnje. Tokom godina su menjali i proizvodjace radija i zvucnika. Starija godista nose odlicne blaupunkt zvucnike i radio/cd/mp3 player istog proizvodjaca. Drug koji se razume u automobile mi je objasnio da su ti zvucnici i radio specijalno projektovani za grande punta, odnosno za tu zapreminu unutrasnjosti i da je to neki optimum sto se zvuka tice. Ja sam kupio grandea bez originalnog radija i par godina sam imao odlican sony mp3 player. Tek kada sam nabavio originalni blaupunkt radio, shvatio sam sta znaci fabricko ozvucenje, za tri klase bolji zvuk. U novijim godistima su posle stavljali grundig ozvucenje koje je po meni nesto losije ali opet znacajno bolje od aftermarket varijante. Naravno da za veliki novac moze da se ugradi bolja muzika od fabricke varijante ali mislim da je to ipak bacanje para u slucaju gp-a. Po meni je najbolje uzeti fabricki radio i to je to. Kod Ace iz Kragujevca imas obican cd player za 30 evra...

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Dwyane Wade said:

Oznaka ovih sto sam izvadio iz kola je 55701247 a ove polovne sto sam stavio limaju oznaku 518302300.

Unesi OEM sifre u pretragu u ePer i dobices detaljan opis komponenti, za koji model su namenjeni, da li je deo "deprecated" (zamenjen novijim delom sa drugom sifrom), itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricka muzika ne radi bolje od aftermarket muzike ni u snu ali se pritom ne uzima sklopocija od muzike kao sto je Sony  nego se uzima Pioneer ili Alpina i slicno i to ne oni najjeftiniji modeli nego nesto srednje ili vise klase.

Koliko sam samo puta dobijao kola i sa ovim i onim i uvek je bila bolja aftermarket verzija  kao u primeru sto sam naveo.

Fabricka muzika samo bolje izgleda.

Jednom sam imao priliku da povezem Pioneer 2DIN plejer sa navigacijom  i ostalim drangulijama a koji je kostao 1300€ kad se pojavioo na Alfu 156 koja fabricki ima prilicno slabe zvucnike.Zvik je bio bolji toliko da ne poverujete a to vam je isto kao i kad na HI-FI stavite skupo pojacalo i dobijete bolji zvuk.

Naravno necemo preterivati sa ciframa ali jedan plejer od 150-200€ je bolji od fabrickog.

Zvucnik koji si dobio nije iz Grande Punta ali ako odgovara dzek i zvucnik radi onda je to ok s tim sto kad se polovan zvucnik kupuje onda se gleda sa strane dole u dnu kalote  dali onaj rebrasti deo upada ili je ravan jer ako upada vesanje je oslabilo i daj ce zvucnik kad se pojaca da fuzira.Evo slike kako to treba da izgleda i iz kog se ugla gleda.

 

IMG_3193.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je okej sto se tice zvuka i toga..samo mi se cini da su ovi stariji sto su bili u autu bolje odradjeni, membrana im je tvrdja...kvalitetnija je guma okolo, tezi su...ovi sa kojima sam zamenio rade lepo al ne znam do kad ce :)

Jel zna neko cime mogu da testiram zvuk ovih zvucnika a da ih ne kacim na kola? Da li ima neki adapter za PC ii tako nesto?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica vezana za ugradnju aftermarket multimedije je prebacena u odgovarajucu temu:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi ja sam menjao i nijedni nisu bili tako dobri tj ni upola dobri kao fabrički. Pri tom ni fabrički kada ssam ih skinuo nisu izgledali bog zna kako kvalitetno ali su izgleda bili.. Tapacirung ima nekolicinu žabica i par šrafova. Jake su žabice tako da je najbolje da koristiš neke drvene ili plastične kajlice pa da sa njima. Fabrički zvučnici su zanitovani tako da ćeš morati da razbušuješ nitne, a ja sam i nove takođe nitovao jednostavno najlakše i najjednostavnije..

Послато са SM-A320FL уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doduše tvoj je sa 3-je vrata pa je kod njega malo nepristupačnije. Mislim da ne moraju sedišta napolje svakako..

Послато са SM-A320FL уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moraju sedista napolje. Tj zadnja klupa mora napolje. Pa onda tapacirunzi i to komplet bocni gornji iz gepeka. Ce se naradis.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 3v Stilu je bila identicna procedura, sa skidanjem zadnjih tapacira. Medjutim uspeo sam (uz pomoc jos jednog para ruku), da otpustim deo kopci i srafova tapacira, nategnem tapacir sa gornje strane i odatle zamenim zvucnik, opet fabrickim. Olaksavajuca okolnost je sto je pricvrscen srafovima, pa sam mogao da pridjem kratkim srafcigerom i sto sam zvucnik menjao opet fabrickim (nije bilo potrebe za pravljenjem adaptera) . Ali ako su kod GP, kao sto kazete, nitne u pitanju - tesko da moze da ide jednostavno i bez kupusanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Grandu proces.. 

Uglavnom sve mora napolje.. 13cm je fabricki, ali ima prostora na pretek i uz minimalne prerade staje 16cm. 

 

Edit: jbg nesto zapucava pa nece da mi stavi velike slike. Nadam se da ce i ovo malo pomoci. 

Screenshot_20190212-174644.thumb.jpg.89879605084f5e00bebb09f8297aaee8.jpgScreenshot_20190212-174630.thumb.jpg.21f44876456c3de9084b1d62434cf5f5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda cu da sacekam malo lepse vreme pa da to poskidam ako moze 16 jos bolje 

Mada sam hteo one JBL 13tice 35w rms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako mi je tu nazad na 3 vrata skriveni potencijal sto se zvuka tice i cudi me da fabricki nisu stavili 160mm. Kompletan taj deo je onako kao bunker i mislim da se moze dosta dobiti na basu ugradnjom veceg zvucnika, pogotovo sto nije ni dubinom ogranicen kao napred na primer. 

IMG_20181006_142839.thumb.jpg.a57b31242c4517ccfe6f9f4d44e0684e.jpgIMG_20181006_142904.thumb.jpg.099e9acae10e2643b59f65e20e4d0ed1.jpg

Eto razlike 130 i 160mm.

 

Sto se pristupa tice moras otkaciti pojaseve napred jer panel ne moze da skine dole od nosaca, moraju komplet zadnja sedista napolje kao i paneli nazad iz gepeka i oni delovi gore prema nebu.

Svi paneli se drze ono na 2 srafa i 10 zabica. Ja se godinu dana pripremao za taj poduhvat jer sam znao da ima dosta za*ebancije a nije mi se rasturalo. 

 

Edited by radomir.g

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek ovo nije klasican dvosistemac sa visokotoncem? 

 

Ja sam hteo ove ali ako moze 16 onda takve 16

8619232.jpg

Edited by Saša82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...