Jump to content
FAS Goran
Terza

Primena Zakona o saobraćaju

Recommended Posts

Evo sta se meni desilo ove nedelje...

Pre neki dan na Banjici me zaustavio pandur sa sve rotacijom i sirenom. I nakon sto je proverio i mene i auto i video da sam "cist", poceo je da mi drzi predavanje o folijama na staklima i to na zadnjim ( prednja stakla su bila spustena, a na zadnjim mi je 100% zatamnjenje). Elem rekao mi je kako treba pod hitno da skinem folije jer ako me opet zaustavi vodice me na vanredni tehniciki a kada sam ga pitao po kom zakonu ili clanu je nedozvoljeno zatamnjenje zadnjih stakala, on mi je odgovorio - reci cu ti sledeci put, kada te zaustavim!

E super Mare a sta ce ti reci oni na teh. pregledu kad nemaju aparat za merenje zatamnjenosti, a to mora da ti napise ako ti pise kaznu za taj prekrsaj, ne moze on to odokativno da odredi, mora da postoji dokaz tj. merenje koje potvrdjuje tu njegovu konstataciju, ma opusteno malo je hteo samo da te zaplasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, ako ima primene ovog zakona, onda ce neko obratiti paznju na nadmenog genijalca koji je sinoc bio u trenutku istine i sipricao sve i svasta (da ima veze u policiji pa se bije sa konkurencijom, da cesto mrtav pijan vozi autobus itd...) KO je gledao zgrozen je sigurno i zna o cemu pricam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DlKX9.jpg DlUVJ.jpg

Ovako primenjuje zakon nasa draga policija koja nas je danas kaznjavala za nepropisno parkiranje, a sto oni stoje na sred pesackog, i sto su pre toga kada su nas ugledali napravili polukruzno preko pune linije nikom nista, jer su po recima druga organa koji mi je urucio kaznu oni pod intervencijom i mogu da se parkiraju kako zele a rotacija nije ni bila ukljucena....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaista mi se čini da se primena novog zakona svela na drumsko razbojništvo od strane policije. Na otvorenom putu sa ograničenjem 80 km/h najčešće ih možete sresti na nekoj deonici ( u žbunju ) od 100-200 m sa ograničenjem 40 km/h. Pešake možete gaziti slobodno ali ako niste vezani nadrljaste. Biciklisti i dalje ništa ne moraju da znaju o saobrećajnim propisima, a jednosmerna ulica im je prečica do pakla dok su im svetla nepotreban balast na uzbrdici. I dalje ne znamo kad smo u naselju, a kad u naseljenom mestu (nema znaka), a kroz ista i dalje stoje ograničenja 60 km/h :question: . Nov zakon za stare drumove. Ko će doći da ulaže u zemlju u kojoj je jedino sredstvo povećanja bezbednosti u saobraćaju usporavanje istog. Pa hajde onda da pređemo svi na zaprežna vozila da nema više niko problema, a rešićemo i problem ekologije. Tako ćemo bar postati zanimljiva turistička destinacija za Amiše. Šta se promenilo? Nešto malo povoljnija crna statistika i zadovoljnij novčanici policije i državnog budžeta :realmad: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oni su bas i nezadovolji punjenjem budzeta :) Planirali da kazne isti broj vozaca kao i po starom zakonu, samo vecim ciframa. Narod poceo manje prekrsaja da pravi, pa im sad punjenje budzeta teze ide. Ima da napave akciju placanja kazni, kao u gsp-u :) Inace, pre neki dan zapazih, od Lazarevca do Bga, na magistrali sve znakove koji su bili 60, skinuli i stavili ogranicanja na 50km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, pre neki dan zapazih, od Lazarevca do Bga, na magistrali sve znakove koji su bili 60, skinuli i stavili ogranicanja na 50km/h

Uuuu! Pa to je veliki pomak. Ako se potrude možda sve i zamene do 2015.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da malo osvezim temu i pohvalim policajce... Danas me zaustavise za prekoracenje... Dokumenta, tamo, vamo, ovaj sto me zaustavio samo ih prsledi kolegi i kaze "pisi mu" Drugi policajac se necka i komentarise nesto u stilu "ma nije mnogo" a ovaj prvi i dalje ne odustaje i ponavlja "pisi mu"

Ja izadjem iz kola i pitam koliko sam isao, a policjac ce 65 i to samo dok si preticao autobus. Znam, rekoh, ali morao sam, videli ste i sami da sam posle usporio... Inace stvarno nisam imao nameru da vozim brze, ali ipak sam morao brze obici, mada iskren da budem i ne smatram da je 65 ikakva brzina, ali dobro sad, to policajci ne moraju da znaju :) Uglavnom, ja rece da nemam 5.000 da platim u roku od 8 dana, i stvarno nemam jer i policajcu rekoh da sam sve pare istresao i pozajmio da platim hiljadu evra skolarine. On se premislja, htede da mi napise za svetla 3000, ali na kraju ipak me uz opomenu pusti i "oprosti mi prekrsaj".

Eto ne mogu a da ne podelim ovo sa vama i da ne kazem da i medju njima ima fer i korektnih ljudi, videli su da sam napravio prekrsaj, sto sam i sam priznao i nisam ni pogledao radar, jer sam svestan da nisam mogao obici bus, a da ne prekoracim, razumeli i progledali kroz prste ( a u ovom slucaju, spasli me velike bede). :thumbup::thumbsup::police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

- ne vidim potrebu da ih hvališ... oni imaju mogućnost da te puste uz opomenu, samo što oni to ne žele

- ukoliko su ti prepisali podatke u beležnicu, ne budi baš mnogo siguran da su ti ''oprostili'' da ih ne bi za koji mesec pljivao kao što si ih sada hvalio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moram ih pohvaliti, tj ovog jednog sto je hteo odmah da me pusti jer je video da sam prekoracio samo u preticanju busa (radar kazem nisam ni video, niti trazio), a ovog drugog baksuza ima odma da napljujem... on je samo ponavljao "ma pisi, pisi mu" Baz zato da ih pohvalim sto su to pravo iskoristili :) Ipak njih boli uvo i mogu da me klepe kad hoce... Nisu zabelezili nista, jer su dokumenti bili kod njih svega minut - dva. Pogledali su i drzali u rukama, a i bili smo ispred kola, tako da niko nista nije stigao da prepise... :thumbsup:

A za tu foru sa beleznicim, znam od ranije, tako su mi neke "fine" cike pre par godina ocitali brzinu "odokativnom metodom" jer sam imao blokatore i upisali u beleznicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra stara igra dobar policajac- los policajac pa su valjda videli da ne nudis nista pa ajd da te puste.

Za ovih puno godina kako vozim, svaceg sam se nagledala i prolazila bez kazni, pu pu daleko bilo da sad ne krene, ja sam od onih koji vole da isteruju pravdu kad su drski i bezobrazni, onda vadim ja svoj tefter i upisujem njihove brojeve, sedim i cutim. Uglavnom. Kad me cape zbog prekoracenja , bilo par puta , na srecu znam gde se stekuju vec decenijama (na putu za CG) , i tad cutim i cekam da se rasprica pa onda trepcem ko sova na jugovinu , nikad nista ne nudim, kazem nemam para , onda nude manji prekrsaj tipa za pojas il tako nesto ko da smo na pijaci a posto ni na to ne reagujem , dignu ruke. :whistle: I nista ne potpisujem. B)

Nije me mrzelo da odstampam novi zakon i primenu istog i koja su njihova prava i nasa prava i umem da ga listam pred njima. A posto mi ne pada na pamet da izadjem iz kola i da im cucim pored otvorenog prozora na kisi, to sam i nasla da nemaju prava da te dovedu u ponizavajuci polozaj itd itd.

Predlazem svima da procitaju a i nije na odmet da se zapamti tih par stavki koje su skoro pa svakodnevne, jer kad znate svoja prava i kad im to stavite do znanja onda se i oni drugacije ponasaju.

Sto se tice te brzine pri preticanju, ne mogu da se setim vise pravila, al je totalno kretenski da se ocekuje da idemo istom brzinom u preticanju od onog koga preticemo (bez obzira sto ce uvek reci da je ogranicenje toliko pa gde zurimo kad ovaj ispred nas ide toliko) a za preticanje ima milion razloga kao recimo sto purnja ko blesav, il sevrda u traci, ili pipka kocnicu svaki cas, il se vuce ....i jos sijaset stvari koje nas izludjuju bez obzira sto zaista nigde ne zurimo, a onda kazne nas a ne tog tamo nekog ko vozi tako kako vozi. :X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravilo pri preticanju:

Brzina prilikom preticanja ne sme da bude viša od ograničenja.

To je samo teorija, u praksi neizvodljivo, tako nikad nikog nećeš preteći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A što bi ga preticao ako ide jednako ograničenju? :D Čak i ako ide sporije 3km/h od ograničenja, šta ti znači da ga pretičeš uopšte, sem ako ne planiraš da voziš preko ograničenja nakon preticanja - onda ti ništa ne menja ni da prekoračiš brzinu i pri preticanju.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a za preticanje ima milion razloga kao recimo sto purnja ko blesav, il sevrda u traci, ili pipka kocnicu svaki cas, il se vuce ....i jos sijaset stvari koje nas izludjuju bez obzira sto zaista nigde ne zurimo,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ima, recimo ja sam obisao bus. Mrzelo me da idem iza njega i stajem svaki cas kad on staje na stanicu da pokupi putnike, a da ga ne bi obilazio u stajalistu i pravio prekrsaj, resim da ga obidjem dok ide na pravcu... Znaci nisam planirao da ispred njega jurcam preko ogranicenja, vec samo da ga prodjem da me ne zadrzava u stajalistu i umalo da naj...em :) E sad oni su stvarno slepci i licemeri sto hvataju ljude u preticanju. Ajde neka mi kazu kako ni oni ne voze brze, pa da me kazne sto ja vozim brzo, ali da mi kazu kako ne treba da ubrzavam kad preticem i da cak ni oni to nikad ne rade e pa mnogo je :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se da Policija zaostaje svojim ličnim primerom - zapravo, generalno cela vozačka profesionalna sfera. Recimo, ne pamtim kad sam video Pug 307 da mu neka od sijalica nije crkla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, jes da ja najvise zvrljam ovde, ali moram dodati jos jedan svoj primer :) Zaletim se ja taman da preteknem jednog, kad detektor se javi, ja se vratim iza, usporim, iskljucim detektor... Kad pandur me zaustavi, kaze prekoracio sam, ja pitam koliko, a on ce: "u tome i jeste problem ne znamo", ja reko zasto je to onda problem, krenuo sam da preticem, video vas i odustao, tj nisam ni zapoceo preticanje! A policajac ce :"pa nisi, ali cemo zato da ti pisemo za ne drzanje propisnog odstojanja od vozila ispred" :) i jedva se mi tu nagogodismo nekako da me pusti :)

A za 307 si skroz u pravu, ja nikad nisam video ni njega ni punta da je ispravan. U Lazarevcu danima vidjam jednog kome rade samo duga svetla i tako ga voze i dan i noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E moram i ja da se pridruzim Terzi u cestom pisanju, pazi pre neki dan sta su uradili, zao mi je sto nisam stigla da ih slikam, ladno su upalili rotaciju, bez sirene, pa preko trotoara zaobisli celu kolonu , samo sto zenu nisu pogazili, dole kod ribljeg restorana na kraju Francuske, e sad mi stade mozak kako se zove :)

Mrzelo ih da cekaju rampa da se podigne ....ccccc , strasno. I taj ce posle da zavodi red u saobracaju, pih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednom sam platio sam kaznu jer sam preticao sleper koji je isao sporije od ogranicenja, ali sam prilikom preticanja vozio 90 (ogranicenje je bilo 60). Pri tome je put bio prav, isprekidana linija, nisam nikoga ugrozavao. Pa zar nije bezbednije da ga preteknem u sto kracem roku? Druga je stvar ako posle izvrsene radnje nastavljam da krsim ogranicenje. Sad tu ide prica o pravilnoj proceni, bla, bla...Ej, ovo je Ibarska magistrala, koja ne znam iz kojih razloga nosi epitet magistrale.

Iskreno, veoma cesto krsim ogranicenja, ali uglavnom kratkotrajno, tj. u tim preticanjima. Tako ce biti i ubuduce.

btw

Ne preticite autobuse koji stoje na ulici da prime putnike, tj, nemaju uvucenu stanicu. To se tretira kao nasilnicka voznja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ibarskoj magistrali je totalno nemoguce da se pretekne neko bez prekoracenja brzine, pa makar to bio i traktor! Prvo je intenzitet saobracaja nenormalan, pa je to uglavnomi najveci razlog udesa... A ne neprilagodjena voznja, kako navode cesto! A drugo nema toliko pravaca i situacija da je sve slobodno da vi mozete da se zajebavate po putu dok nekoga preticete! Sleper od 20 metara se pretice punim gasom, koji god auto vozili... I to znamo svi, nema tu sta da se prica! Na magistrali ce jos najbolje biti preticati po krivinama i preko pune, to niko ne gleda, ali zato na pravcu i isprekidanoj, eto radarske kontrole!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I po starom zakonu je preticanje autobusa koji prima putnike značilo oduzimanje dozvole. U svakom slučaju ne treba to raditi, jer nekome može pasti na pamet da pri izlasku iz busa krene da pretrčava ulicu ispred. Ne treba vam to u životu da zgazite nekog. Bus treba preteći kad izađe iz stanice, ako to put i ograničenje dozvoljava, ali najčešće bus zna da se zaleti i pošteno preko 60, iako je ograničenje 40, tako da je u stvari najbolje zavaliti se u sedište i uz muzikicu se lagano dovući do prve bezbedne prilike da se bus obiđe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radeci projekat bezbednosti u saobracaju u 2010-oj godini nagledao sam se svega i svacega, a bogami i nafotografisao, od puteva, nepravilno postavljenih saobracajnih znakova, pa sve do ucesnika u saobracaju, policije i sudstva. Na kraju kada sumiram sve rezultate vidim da je sve ovo sto sam radio cele godine je "Sizifov posao". :ball:

Pitate se kako i zasto?

Evo objasnjenja:

Zakon o bezbednosti u saobracaju na putevima, donet kako je donet i zasto je donet, sve u svemu nije toliko los, ima nekih manjih nedostataka, a koji ga opet zakon i u kojoj drzavi nema?

Citiracu Vinstona Cercila:"Zakon je sitna paucina kroz koju velike muve prolecu a hvataju se male". :horse:

Kada se prica o sprovodjenju zakona, e tu nastaju problemi.

Policija kao nosilac sprovodjenja zakona ima velike probleme, prvo sa kadrovima koji se po pravilu ne "mesaju u svoj posao" i rade ono sto im se kaze, a sto se ne kaze "nije prekrsaj ako se drugacije ne naredi". Komandiri, zamenici i raznorazni nacelnici cekaju unapredejenje ili premestaj pa se u skladu sa time i ponasaju.

Raznorazni inspektori, nadzorni organi, sekcije za odrzavanje puteva rade uglavnom ono sta im se kaze "odozgo" i cekaju prvi da prime platu.

Auto-skole i dalje rade po starom a na televiziji je bilo "mnogo buke ni oko cega".

A onda dolaze ucesnici u saobracaju koji su podeljeni u vise kategorija:

-Oni koji imaju diplomatski imunitet (ne gone se prekrsajno),

-Oni koji se ponasaju kao da imaju diplomatski imunitet (no comment),

-Oni koji prave prekrsaje nesvesno (ne poznajuci propise),

-Oni koji prave prekrsaje svesno (neopravdano i nebezbedno),

-Oni koji prave prekrsaje svesno (opravdano i bezbedno),

-Oni koji postuju propise da nebi platili kaznu i

-Oni koji poznaju i postuju propise (nazalost njih je jako malo).

I kao slag na tortu dolazi gospodin ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjic koji izmedju ostalog kaze:"...Ja sam odlucio da se odlaze sprovodjenje donetog pravilnika...". :rtfm:

Na kraju sta reci a ostati ziv osim kako je Bajaga u pesmi opevao:"Ovo je ovde Balkan, zemlja iz sna..." :animier:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...