Jump to content
FAS Goran
strcentar

Fiat Marea / Bravo - kratka svetla su mnogo kratka / poboljšati farove

Recommended Posts

Tu su one fizicki i dan danas, fabricke naravno. HLX opremu imam na autu. Mozes ti da stavis neke aftermarket, zbog eventualnih problema sa zakonom. Ali bilo koje sa slabim pritiskom nece imati nikakvu svrhu zbog kojih su tu. Ove fabricke rade fenomenalno posao za koji su tu postavljene, ali nije isplativo. A tebi treba i pumpica visokog pritiska da bi imao punu funkciju. Stavljanje nekih manjih je opet uzaludno trosenje tecnosti. Jedino da ih postavis da fizicki stoje tu zbog zakona. Mada sam mnoga auta sa novim tablicama vidjao sa xenonima cak i bez sociva :thumbdown: , a kamo li sa prskalicama.

Edited by AnDrA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato pre ili nakon svake vožnje, ili ako vidiš da je svetlo slabo (ako imaš far sa sočivom) - u toku vožnje, sa nekom krpom ili maramicom obrišeš far i to je to! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK. Znam to za pumpicu i ne bih stavljao samo reda radi. A to da se ne isplati.... pa ne znam. Ne znam odakle vuce vodu za te prednje prskalice?! U principu, 250 din je 5 litara tecnosti do -12 trpe. Navodno :) Mada ja celu zimu nisam imao nikakav problem.

I ono sto em interesuje je neka preporuka gde bih ja mogao to sve da kupim? Novo ili polovno, svejedno mi je. Samo da radi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vuce vodu iz iste posude iz koje vuce za stakla. A ovo sto rece Maki je skroz u pravu, krpica i za minut gotovo. Zimi kad najvise treba, tu je i jedna grudva snega i evo ti cisti farovi. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, evo i ja da kazem da moja marea ima isti problem...svetla su bacala mozda 2-3 metra ispred auta...podesio sam farove sa onim malim plasticnim navojima iznad fara...malo sam ih podigao ali mi i dalje deluju da su dosta slabi. Imam kolegu taksistu koji mi se kune da je njegova marea imala nenormalno dobre farove <_< sada vozi nekog citroena i zali za mareom :thumbsup: sve u svemu mislim da imam problem sa prljavim staklom....e sad...hteo sam da operem farove iznutra ali nisam 100% siguran da li moram ceo far da vadim ili samo da skinem staklo koje drze 2 ili 3 zabice....ako je samo do toga opet mi nije jasno da li je staklo zalepljeno sa onom gumom ili ga samo zabice drze...voleo bi da mi neko kaze ako zna....eto toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras da odsrafis ona dva gornja srafa na veznom limu i da dignes farove.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav!

Iako je tema malo starija, pokusacu da dodam jos neko pitanje...

Kod mene su socivavise kao da su crna, i svetla su katastroa, kratka, zanima me da li to moze nekako da se sredi, da se mozda zamenu samo sociva za kratka svetla?

Nesto sam cuo da su farovi od brave mnogo boljeg kvaliteta nego kod mare-e, mene konkretno zanima, da li

-mogu ispolirati nekako, i osveziti sociva kratkih svetala?

-da li da stavim xenon-e, da li ce biti neke vajde ako su sociva losa, licno mislim da necu nista posebno postici sa samo xenonima, ili

-zamenuti farove (ako neko zna orjentacionu cenu polovnih, jer nova su katastrofa losa...) pa onda tek staviti xenone?

-ako moze da se nekako osvezi repapriraju farovi, da li ima ko radi, gde i po kojim cenama, ili gde naci materijal pa odraditi sam?

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav Kameni!!!!

Prvo, srećna Nova godina!!! :cheers:

Drugo - farovi. Rešenje koje ti ja predlažem jeste ugradnja Morimoto biksenon projektora i cena toga se kreće od 150 do 200 evra (projektori+ugradnja+ksenoni).

Na forumu možeš naći Vuleta (Brava JTD) ili Stevanya (Punto 1.3 mjet) - članovi koji ugrađuju te projektore. Npr, ja sam od Vuleta kupio farove sa projektorima i još uvek se ne mogu načuditi koliko to čudo sija....uostalom, baci pogled, malom pročešljaj forum i videćeš!!!

Dakle, jedino najoptimalnije (ali nažalost i najskuplje rešenje) rešenje. :yes

Edited by Maki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas kao sto ti Maki rekao.

@MAki cini mi se da sam te video pre nedelju dve ispred zatvora si prosao, pretpostavljam da si ti posto su farovi bolesno dobro svetleli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima i srecna nova godina svima na forumu!!!

Znam za to vidjao sam na forumima, ali nebih to radio iz razloga sto sam tu mareu uzeo u nekoj kompenzaciji i drugi mi je auto koji cu koristiti, i iskren da budem nije bas naizgled savrsen, mehanicki i funkcionalno je perfektan, ali malo iscvrkan na parkinzima...

Ja bih najpovoljnije resenje, nisam u gornjem postu napisao to, ali odprilike je to to, Naravno netrazim ja za 20-30 eura resenje, ali za 200 e, mogu dosta toga na njoj.

Elem, ako nebude druge mozda cu i to morati, mada nisam ga nesto duze ni vozio, ne znam ni kako cee mi lezati za voznju...

Meni je najjednostavnije da stavim xenon-, imam nabavku tih stvari bas povoljno, ruke neplacam, jedino da li ce imati neke vajde ako su sociva tamna, dzaba kada nema sta da reflektuje svetlost.

Hvala svima na odgovorima!

Pozz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako misliš na zatvor u Sr. Mitrovici (KPD), onda da! :cheers:

Da da. Izgleda auto odlicno, ali farovi se jednostavno isticu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam radio reparaciju mojih farova sa sočivima kod nekih momaka u Zemunu. Naplatili su mi 70 eura ali su oba fara rastavili, očistili iznutra, hromirali jednu šoljicu a pošto je drugi far bio nov(kineski) prepakovali su sve sa originalnog Valea. Sada su mi oba fara čista i prozirna kao da su nova. Kupio sam Bear ksenone za 50e i to je to, sada mogu da vozim noću bez cimanja a pre toga nisam smeo koliko su mi bila loša svetla.

Meni je ostao drugi problem a to je da mi oba fara bacaju mnogo u desno. Kada vozim autoputem toliko osvetljavam znakove pored puta da mi smeta. Kada je neko veče bila magla na parkingu upalio sam svetla i baš se vide oba snopa kako sijaju u desno. Šrafovi za podešavanje u stranu mi ne rade. Tako da ne iskorišćavam svu snagu xenona pa sijaju zadovoljavajuće ali ne oduševljavajuće. Malo sam uspeo da ručno pomerim šoljicu na jednom faru ali treba još malo pa ću to na proleće uraditi na oba fara.

Inače srećna Nova godina svima :fun::guitar::laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja stvarno ne znam ali kod mene farovi sijaju perfektno na Marei (jako sam se iznenadio) inače u pitanju su obične, sijalice , snopovi osvetljavaju fenomenalno levi malo dole na belu liniju desni malo pdignut zbog biciklista i znakova pored puta, elem želje su jedno mogućnosti drugo, voleo bi da ugradim morimoto projektore, elem ako ugradim obične xenone u njene standardne farove biće super.

Farovi su sa sočivima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam radio reparaciju mojih farova sa sočivima kod nekih momaka u Zemunu. Naplatili su mi 70 eura ali su oba fara rastavili, očistili iznutra, hromirali jednu šoljicu a pošto je drugi far bio nov(kineski) prepakovali su sve sa originalnog Valea. Sada su mi oba fara čista i prozirna kao da su nova. Kupio sam Bear ksenone za 50e i to je to, sada mogu da vozim noću bez cimanja a pre toga nisam smeo koliko su mi bila loša svetla.

Meni je ostao drugi problem a to je da mi oba fara bacaju mnogo u desno. Kada vozim autoputem toliko osvetljavam znakove pored puta da mi smeta. Kada je neko veče bila magla na parkingu upalio sam svetla i baš se vide oba snopa kako sijaju u desno. Šrafovi za podešavanje u stranu mi ne rade. Tako da ne iskorišćavam svu snagu xenona pa sijaju zadovoljavajuće ali ne oduševljavajuće. Malo sam uspeo da ručno pomerim šoljicu na jednom faru ali treba još malo pa ću to na proleće uraditi na oba fara.

Inače srećna Nova godina svima :fun::guitar::laughing:

A jesi menjao sociva ili ostavio standardna mutna sociva? Edited by kocka921

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam da Bravo ima standardna sociva, da nema projektore na kratkim svetlima, nego obicna sociva i za kratka i za duga svetla. Cini mi se dosta slicno skoro da idu isti farovi, da li od Brave ili od Brava na Mareu. Ako bi stavio dva takva fara bez projektora imao bi standardna svetla koja sigurno bolje bacaju nego ovi projektori.

Ako gresim neka me neko ispravi!

Pozz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

socivo jeste projektor, farovi za mareu i bravo identicnih dimenzija i mogu komotno iz jednog u drugi, veci broj marea ima sociva(projektore) pa ih ljudi cesto i stavljaju u brave. Inace valeo sociva za mareu su mutna (i ona idu samo na kratka svetla), tako da kada se stavi samo xenon na njih vidi se razlika ali ne neka neverovatna. Znam da ako se na bilo koji far (marein ili bravin) stavi morimoto h1 projektor(+ xenon), da auto postaje reflektor sa marakane! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda se mozda nisam dobro izrazio, verovatno, mislio sam da Bravo ima standardne farove za onom metaliziranom pozadinim, kao sto vecina farova ima, a ne kao marea ima projektor za oboreno svetlo.

Misllim mozda je taj od brava malo bolji jer koliko sam video sijaju sasvim ok, iako su starija vozila od moje mare-e?

Ne trazim ja tu nesto bog zna sta, samo da sija koliko toliko normalno, kao redovan automobil.

Razumem ja da Morimoto sija kao reflektor sa stadiona, ali mislim da mi nije to nesto toliko neophodno, a i farovi da izadju 250 eura, na automobil koji trenutno po trzisnim vrednostima vredi 1500-1600 euraq, mislim da nije posao!

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kamenni, potpuno se slazem sa tobom po pitanju finansijskih stavki ugradnje morimoto projektora. Sada uskoro i kod nas ce da se zabrane xenon svetla na farovima bez sociva, jer kao takva smetaju drugim vozacima. U nekim zemljama u okruzenju je pocela da se primenjuje ova uredba.

Ali kada se stavi xenon na obican far (mislim na far iz Brava) taj far ne rasipa svetlo u potpunosti kako treba.

Ovo je slika mareinih farova ugradjenih na Bravi, sa instaliranim morimoto h1 projektorima.

cxca2420.jpg

Kada pogledas, jeste mnogo 160 evra koliko traze da ti ugrade, ali progledas u potpunosti, i jos imas i dugo i kratko svetlo. Pozdrav.

cxca2421.jpg cxca2422.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jesi menjao sociva ili ostavio standardna mutna sociva?

Ne, ostala su mi mutna sočiva, samo je šoljica hromirana a druga je stavljena od originala koja je bila dobra. Jel to što su mutna loše? Ja sam na dosta dobrih automobila viđao ista takva mutna sočiva ali predpostavljam da im dobro sijaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, šta da vam kažem....izdatak jeste značajan, ali ti imaš oborena, duga svetla i maglenke. Sećam se letos, reče mi Vule dok je iste montirao na moj auto da sačekam jesenje i zimske vojvođanske i sremske magle pa da procenim potencijal tih projektora. Šta reći - JBNO SAVRŠENSTVO!!!! :unworthy: :unworthy: :unworthy: :unworthy: :unworthy: :unworthy: :unworthy:

Pa automobili od 20 -30 000 evra nemaju ovakva svetla, a ne drljava Marea. :laughing:

Koliko puta su svetla bila isprskana (čitaj - sloj prljavštine, soli i blata) i intetzitet svetla je ostajao (skoro) isti, dok sa klasičnim projektorima to nije bio slučaj ( :thumbdown:)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dakle ti sa ovim projektorima rešavaš odlične maglenke, ali i prskalice!

E sad, ako planiraš da auto prodaš nakon par meseci, onda ti isplativo nije nikako...ali ako ostavljaš za sebe - razmisli. Trošak jeste, ali se brate mili, isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da si solidno zadovoljan sa morimotom! :smoke::D Nisi jedini od koga sam cuo da je bas bas progledao sa njima. Koliko te je kostala ugradnja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da sam ranije znao za ta sočiva možda bi ih i ja ugradio, ovako već sam dao 40e za novi kineski far koji je prepakovan kasnije sa polovnim Valeom, 50e xenoni, 70e čišćenje i reparacija farova...

Meni je razlika sa sadašnjim farovima velika u odnosu kada sam kupio auto, stim što tada nisam smeo da vozim noću van Bg-a koliko su bili slabi farovi. A kada sam sve ovo uradio mogu da kažem da sam zadovoljan i da sada mogu voziti noću bez brige. Ali to je sve što mogu reći a to bi trebalo da bude normalno stanje i ne mogu nikako reći da sam oduševljen razlikom i da sam progledao kao što čitam kod nekih koji su stavljali xenone ili projektore. Voleo bi da vidim kako sijaju noću na putu gde nema osvetljenja pa da vidim kolika je razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa imas dosta snimaka na yt kako osvetljavaju morimoto projektori, a mozda neki ma i Maki pa moze da okaci ako ga ne mrzi, imam osecaj da Maki vise ne vozi preko dana nije mu zanimljivo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to stoji, i stvarno sijaju brutalno, ali ipak je to sesti ili sedmi deo vrednosti tog auta, sto meni nema nikakvog smisla, ali ajde mozda i ostane neko vreme kod mene!

Kakvi xenoni idu posle u morimoto projektore, znam, da su H1, ali da li idu obicne ili bixenon sijalice?

Imam ovde jednog lika koji prodaje te stvari, pa cu iskompenzovati jer uzimaju od mene neuku robu...

A farove cu skinuti i odneti da se ugrade projektori...

Edited by Kamenni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...