Jump to content
FAS Goran
Damjanović

Štelovanje farova

Recommended Posts

5 minutes ago, sava_punto said:

Puno puta sam video da ljudi pisu da je dovoljno samo obeleziti na zidu i ipratiti tu tacku sto je suludo.

Naravno da je suludo, apsolutno se slazem - pa u tom slucaju svetla ostaju paralelna sa putem i izbijaju oci ovima sto idu u susret. Dodaj tu lose xenon sijalice i nije ni cudo sto imamo ovoliko "zaslepljivaca" na putu.

U odnosu na ocrtane zize, na definisanom broju metara, pad treba da bude definisani broj centimetara. Takodje, far treba da bude u osi zize i po horizontali kako ne bi bio "razrok" i frljao levo-desno. To je par vrlo jednostavnih pravila (koja licno za trunku doradim na otvorenom putu) - da ih svi postujemo i da odvojimo 20 min za svoje farove, ne bi se nocu grozili ovih sto nam dolaze u susret. A sve lepo i edukativno pise i u prvom postu ovog topica - samo treba ispostovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u prvom postu se pominje ovo o cemu ja pricam, covek nigde ne pominje pad vec poklapanje snopa na 10m udaljenosti. I ko zna koliko ljudi je htelo da odvoji tih 20min da nasteluje farove i po prvom postu su ih pogresno nastelovali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Savo, na tvojoj slici oborenih jel slaba slika ili ti samo ovih 20-30m osvetljavaju put?

Cini mi se da super osvetljavaju njivu desno ali napred slabo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, sava_punto said:

Pa u prvom postu se pominje ovo o cemu ja pricam, covek nigde ne pominje pad vec poklapanje snopa na 10m udaljenosti.

 

RISATEMANOBOCCA.jpg

 

H=HC-AC=10 cm

Tj. ili pad od 10cm na duzini od 10m, ili tg A=(H/L)*100% ili pad od 1%, kako kome odgovara :), u ovom primeru.

Ja ne vidim nista nejasno, cenjeni gospodin Damjanovic je napisao ako se projekcija poklapa sa ocrtanom na zidu (podrazumevao je potrebni nivo), terajte dalje, tako nesto... Ako nekome nije jasan tekst, dovoljno je da pogleda sliku, sve je apsolutno logicno.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Upalite farove - ukoliko vam se projekcija snopa gadja sa oznakama koje ste nacrtali na zidu - ugasite farove i terajte dalje.

4. Ukoliko to nije tako, radite sa zavrtnjima 1 i 2 dotle dok slika ne bude potpuno poklopljena sa crtežom na zidu. Ovde treba biti vrlo istrajan, jer i najmanja greška na većem rastojanju daje loše rezultate.

Nije dovoljno da se poklapa sa ocrtanima, mora na osnovu ocrtanog da se spusti snop.

On ovde ne pominje pad. A koja je poenta slike kad on nije uopste objasnio proceduru obaranja snopa naspram visine farova?

Savo, na tvojoj slici oborenih jel slaba slika ili ti samo ovih 20-30m osvetljavaju put?

Cini mi se da super osvetljavaju njivu desno ali napred slabo?

Napred ide duze, ali vec u duzinu slabe malo pa kamera nije mogla da isprati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod projekcijom ja podrazumevam i pocetnu i krajnju visinu fara. Ukoliko se snop gadja sa projekcijom - terajte dalje :) .

Posto vozim vec skoro 20 godina, ovo znam jos prilicno pre Damjanovicevog posta iz 2010., ali sam isto tako razumeo kada sam ga prvi put procitao.

Opet kazem, ako je nesto nejasno, slika govori 1000 reci. A i zdrava logika govori da far mora da ima pad.

 

PS: Evo, smislite formulaciju za prvi post koja je po vama logicna i lako cu izmeniti ;) . Meni je sve apsolutno jasno kako je covek napisao, ako treba dodacemo i rec "pad" u opisu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, MS PK said:

Znaci 10cm na 10m mora pad da bude!? Leele sta li sam uradio na autobus onda emoji23.png

 

Ako si ih nastelovao kao na Stilu...... :D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A u tom grmu lezi zec :D

Ako imas sav potreban alat za Stila, dobrovoljno se javljam da ih nastelujem :D da ne mucis vise ljude :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ovo je auto nakrenut udesno ili je malo losija rotacija projektora u faru?

Hvala za komentar.

Auto je stajao ravno, samo je u pitanju rotacija projektora koju ne mogu da doteram a da ne otvorim far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, cisto moje lisno misljenje, nadam se da ce se javiti jos neko da procaskamo. Naknadno ugradjeni projektori ili ne ?

Do sada sam vidjao par radova kod forumasa kad smo stelovali aftermarket Morimoto, gde je otprilike slicna ili gora situacija.

E, sad, to ne izgleda strasno na zidu, ali na par desetina metara je vec problematicno. Kada podesis snop sa potrebnim padom, zbog lose rotacije jedan kraj "bije" plitko u asfalt i maltene se zbog oborenog cutoff-a nista ne vidi brzim ulaskom u krivinu na tu stranu. Dok druga strana bije u krosnje oko puta. To sto sam vidjao, da je moj auto u pitanju, momentalno bih vratio na reklamaciju, nije mi samo jasno kako neko moze da dopusti da mu takav auto izadje iz garaze.

Ali je bitno da se far islika odnapred po danu, postavi na net i da se vidi da je ugradjen projektor. Kako to sija, ma ko ga sisa :) . Pojavilo se prilicno bofla (i ksenon setova i sijalica i projektora) i treba kao i za sve u Srbiji poznavati materiju da bi za svoje pare dobio ono sto treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadjoh ovu temu, nisam znao ni da ima a u globalu se tiče farova. Neštaimam problema sa farovima original xenoni na kamionu Volvo FH ali iz nekog razloga se očajno slabo vidi snop srednjeg svetla je cca 10m i ravna linija a desnog oko 20m levi ima idealno ravnu liniju osvetljenja a desni osvetljava oko 2-3 m van linije koja obeležava ivicu kolvoza. Po propisu svetlosni snop srednjeg svetla morA BITI IZMEDJU 40-80m. Nadjem pre neki dan na netu dečko u Braće Jerković radi farove, odem kod njega može ovo i ono, ovako i onako ali ono što je ponudio meni nije odgovarajuće neki bixenon neka čuda ....  itd itd meni to ne treba biću zadovoljan i sa ovima ovako. Sad neko pomenu taj Lav auto, šta oni rade odnosno šta mogu da urade. Na tehničkom pregledu na regloskopu podešenost je idealna a Ja i dalje vidim 10m ispred :)     

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rade, prijatelju, vreme ti je da primis vozaca i resio si problem :D

Mozda su ti sociva izgorela i onda dzaba sve. Ja bih isao na varijantu drugih npr. Morimoto i tvoji xenoni i to bi trebalo da bude vrh. Ne razumem se bas u tu tematiku ali vidim po forumu sta su ljudi uradili i to je extra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore što sam već dao 50000 hiljada za nove sijalice, sočiva i reflektore i to u Volvu, sve je iz originala a problem nisam rešio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda neko zna gde mogu da se kupe plasticni srafovi za stelovanje, punto 2, na levom faru mi oblajznuo i ne mogu da podignem snop koji prilicno nisko osvetljava i jos jedno pita je, da li je to neko uopste menjao i koliko je u stvari komplikovano?

Unapred hvala

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 20. siječnja 2015. at 2:07 PM, majkicbane said:

Da nije previsoko ako na razdaljini od 10 metara farovi na zidu projektuju __/__/ na istoj visini kao sto je osnova sijalice od tla? Mislim, da nece smetati drugim ucesnicima u saobracaju?

 

Ja sam nasao ovu sliku:

 

cxcv1050.jpg

 

Udaljenost od zida 5 metara a farovi svetle nize 6.5cm (na zidu). Znaci, na udaljenosti od 10 metara to bi bilo 13cm razlike na zidu.
Ako sam dobro razumeo sliku.

Potpuno progledao...svaka čast...na 10 metara izgleda drugačije ali na 5 štelovano i super ispalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na samom faru ima 2 bela točkića. Na jednom se podešavava visina snopa a na drugom širina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje je da odneses kod nekog ko se razume. Mozes da prevrtis i da spadne senilo, posle toga ti jedino preostaje da otvaras far da bi ga vratio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, mada bi ja desni spustio jos koji centimetar, da bude skroz u ravni sa levim. I ne znam sa koje razdaljine si slikao, ima mozda 2-3 metra cini mi se, odalji se 10tak pa sa te razdaljine steluj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...