Jump to content
FAS Goran
Damjanović

Štelovanje farova

Recommended Posts

Kako vam izgledaju moji farovi? Ja ne vidim da šetaju levo desno, a pre neki dan mi se u magli učinilo da levi nešto vrlja... 

 

A izgleda su niski, blizu 20cm je pad na 10m, nisam tačno merio ali onako kad orpužim palac i kažiprst, toliko ima. U vožni ja i jesam primetio kao da su mi kratka tj. blizu mi ona linija gde se završavaju 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok je 20cm, to je 2% na 10m, ako je tako po specifikaciji (uglavnom ima ispisano ili na faru ili u kabini). Da li mi se to cini da je centralni deo (dal cut-off) kao malo 'ulubljen' umesto ravan? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, djole81ar said:

Ja pročitah, Ivan je rekao da treba 10%, proveriću i to.

Pad na putnickim automobilima je najcesce 1%, tj. 10 cm na 10 m. Ako ti je pad 20 cm, to je duplo vise - na zidu ne deluje mnogo, ali na putu jeste itekako. Zato ti snop deluje kratko.

Imam jos jedno pitanje - da li si siguran da si autom prisao tacno pod 90 stepeni u odnosu na zid (tj. da pod tacno 90 stepeni ides unazad)? To je izuzetno bitna stvar, pogotovo kada se steluje na ovako kratkoj udaljenosti.

Zasto pitam - vidis i sam da kako ides unazad, obe zize ti polako "beze" udesno, vec na par metara. Na 50m snopa ce to biti poprilicno i takodje ce (uz vec spusten snop) biti razlog da ispred vozacke strane auta ostajes sa manjkom svetla. Moguce da onda upravo u magli vidis levi snop koji gadja nisko i ka sredini auta?

Jedino ako si zidu prisao blago ukosen udesno (a deluje mi mozda po ovim behaton kockama koje su ti idealan reper za prilaz) - onda mozda horizontalna nivelacija i bude OK. U tom slucaju onda za pocetak samo malo podigni visinu.

1 hour ago, djole81ar said:

A jel treba desni da malo bude duži od levog? 

Ovo sto pisemo je "skolski", a ti slobodno na otvorenom putu malo doradi kako ti odgovara i gde fali svetla. Mozes da "puknes" desni far trunku uvis i niz desnu ivicu puta, kako bi bolje video pesake i bicikliste ili levi far trunku ulevo (za vise svetla u levoj krivini). Ali sve su to fine korekcije - kada se vratis "na zid", nista to ne sme puno da odstupa od teorije i ne smes da smetas ljudima u susret. Licno po bilo kakvim radovima na farovima/kupovini auta drzim taj imbus 6 u naslonu za ruku :) . Cim se negde u putu nocu ukaze prilika za dobre repere (idealno krivine i bankine), lepo uocim sta moze jos bolje, stanem na minut-dva sa strane i fino dostelujem. Potrudis se jednom, a miran si godinama i vozis se bezbedno dok je auto kod tebe.

EDIT: Nije zgoreg dodati - stelovanje se radi sa neopterecenim autom i polozajem motorica nivelacije "0" (najvisi polozaj).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Ivan said:

da li si siguran da si autom prisao tacno pod 90 stepeni u odnosu na zid

Da, da, prilično pravo tj. normalno u odnosu na zid sam išao, proveriću još jednom sutra ali mislim da jesam. U magli je je ovaj levi far išao popreko ka desnoj ivici puta. Podesiću pa javljam. Koliko su osetljivi ovi šfrafovi za podešvanja, u smislu ako okrenem pola kruga koliko to pomeri, jel se primećuje na zidu odmah ili mora da se mota više 

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, djole81ar said:

U magli je je ovaj levi far išao popreko ka desnoj ivici puta.

Upravo sam ti to i "prognozirao" gledajuci projekciju na zidu ;) :

1 hour ago, Ivan said:

i takodje ce (uz vec spusten snop) biti razlog da ispred vozacke strane auta ostajes sa manjkom svetla. Moguce da onda upravo u magli vidis levi snop koji gadja nisko i ka sredini auta?

 

Ako si siguran da si na snimku prisao zidu pod 90 stepeni - onda komotno horizontalno nivelisi oba fara ulevo. Ziza ne sme da mrda levo ili desno kada se odmaknes, vec mora da ostaje pravo ispred pocetne ose. Tj. gledaj da sredina "preloma" cut-off linije kao i hotspot (mesto najjaceg osvetljenja) ostaju u istoj ravni (crvena linija), kako ides unazad. A videces na tvom snimku kako ti trenutno zize oba fara polako beze udesno od ove crvene. Tj. kada se odmaknes na 10m, trebalo bi da dobijes nesto kao sto je plava linija - docrtao sam samo banalno vec ranije jednom kolegi:

 

5dcd657eb28dd_3-Copy.jpg.ac151e2cbe06b010de6c0106c1dfc533.thumb.jpg.17092295016e38083120953cdc92cdbc.jpg

 

I naravno, podigni vertikalu na oba fara, tako da imaju pad od 1% (-10 cm od pocetne, na 10 m). Trebalo bi da posle toga vec bude primetno bolje.

55 minutes ago, djole81ar said:

Koliko su osetljivi ovi šfrafovi za podešvanja, u smislu ako okrenem pola kruga koliko to pomeri, jel se primećuje na zidu odmah ili mora da se mota više

Pola kruga je nista. Mozes komotno da motas 2-3 kruga za neki iole vidljiv rezultat. To je najbolje da radis kada se odmaknes od zida, jer ces tada najbolje videti rezultate. Stani sa strane auta, zabodi imbus - i samo gledaj projekciju zize na zidu i motaj sraf. Lepo ce ti se tacno na zidu ocrtavati ono sto menjas.

Vodi racuna da ne preteras - na nekim starijim farovima je postojala mogucnost da navoj spadne i onda mozes da se slikas. Znaci polako dok se ne ustosis i dok ne dovedes nivelaciju blizu idealne.

Na strani ispred imas za sta je koji sraf na Tipu - postavio sam kada sam drugaru radio farove na njegovom novom sedanu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/&do=findComment&comment=1523532

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio si kompletno virtuelno stelovanje farova, tesko da moze vise od ovoga... Jedino da odes u AMSS da ti dodatno rasteluju :lol:

Je, 2% je na Nivi (jbg, taj auto mi je ko kuca ovih meseci, Brava ni ne vidjam) tako da sam zato rekao ako je po specifikaciji. Ovo nije putnicko vozilo, ipak :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, ISV_01 said:

Dobio si kompletno virtuelno stelovanje farova, tesko da moze vise od ovoga

Takozvano Corona stelovanje :D .

Samo kod Intera sam ih ustelovao na desetine, ali jbg kad nas ova posast sprecava da se druzimo.

PS: Stvarno me ne mrzi da pripomognem ako mogu. Drago mi je kada vidim da ljudi imaju volju i svest da nesto dovedu u red. A ne kao poprilican procenat nesavesnih koje apsolutno za*ole za osvetljenje. I od kojih odavno ne moze normalno da se vozi nocu :thumbdown: . Vozni park se podmladjuje, a situacija po ovom pitanju blago receno ocajna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, totti said:

Svaki far (i uštelovan i onaj ne baš) će po magli "pokazivati" i delovati da baca udesno

Cuj udesno, juce sam oborio Avaks iz njive.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, totti said:

Svaki far (i uštelovan i onaj ne baš) će po magli "pokazivati" i delovati da baca udesno, tako da to uopšte nije reper.

Naravno da nije reper, ali sam coveku rekao kakav efekat ima na putu na osnovu projekcije na zidu. A ne na osnovu magle ;) .

Farovi oboreni i pomereni udesno, vidljivost u levoj krivini verovatno kriticna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege, kako vam izgleda? Deo zida na levom faru je svetliji pa izgleda bolje reflektuje svetlo, da vas ne buni....

 

58ea0e7c69a9196f0a3761b5b563e444.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su podignuti skroz na gore i opet svetli na metar od auta onda ti je kriv vezni lim ili ceo prednji kraj i ceo far stoji nakrivljeno na dole, to moze da se resi na dva nacina, skuplji da se sve to izvuce i odradi kako treba a jeftiniji da ubacis morimoto projektore i nakrivis ih na gore, kod mene je to slucaj sa desnim farom, bije na metar ispred auta
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, neshtry said:
Moji sijaju u zemlju,ne znam šta da radim....

Ne znam kako a da nije do stelovanja ili pozicije sijalice u socivu?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da priđem ni jednom podešavanju sa ovim mojim ručerdama,mada mi majstor kaže da ih digao na maxum.Farovi su zamenjeni odličnim polovnim,baš sam gledao da ne budu izgoreli...
Unuka žene od koje sam ga kupio je zaboravila ručnu da povuče ispred garaže,pa je auto prošao kroz vrata i zaustavio se na zidu garaže.Menjan je gornji vezni lim, sumnjam na to...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Siciliano said:

Kolege, kako vam izgleda? 

 

58ea0e7c69a9196f0a3761b5b563e444.jpg

Projektorski farovi? Koja sijalica je u pitanju?

Gledajuci samo ovako na slici projekciju snopa na zidu - u tom delu, po mom skromnom misljenju, zamerke bez.

E sad, to je samo deo price, posto nemamo pocetno stanje ziza pa da uporedimo kada se auto odmakne.

Ili referentne (polazne) tacke ili moras sam da vidis kako se snop ponasa kada prilazis do/od zida. Pad mora da bude cca 1% i zize ne smeju da setaju levo-desno od ose.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/6/2021 at 8:33 PM, Ivan said:
Projektorski farovi? Koja sijalica je u pitanju?
Gledajuci samo ovako na slici projekciju snopa na zidu - u tom delu, po mom skromnom misljenju, zamerke bez.
E sad, to je samo deo price, posto nemamo pocetno stanje ziza pa da uporedimo kada se auto odmakne.
Ili referentne (polazne) tacke ili moras sam da vidis kako se snop ponasa kada prilazis do/od zida. Pad mora da bude cca 1% i zize ne smeju da setaju levo-desno od ose.
 

Hvala@ivan , i meni se cini da je OK. Projektorski farovi, Osram NB sijalice. Ovo je slikano nakon sto sam se udaljio koliko sam mogao, cca 4 metra.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prekratko je to za siguran zakljucak, sa vecim rastojanjem se mnogo lakse uoci odstupanje od idealnog (ako postoji).

Ili na zid pa bar 10m rastojanja (skolski), a iskusno oko lako moze da uoci i steluje i na osnovu oblika snopa na putu. Pogotovo ako su uz ivicu puta jos i korisne reference... Ovako samo sa ove jedne slike, bar meni sam oblik snopa lepo deluje. Nema na cemu ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica o iskustvu sa obicnim sijalicama (sa vlaknom), prebacena je u odgovarajucu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/36971-nove-sijalice-iskustva-saveti/&do=findComment&comment=1589681

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problemčić. U pitanju je Lancia Lybra.

U desnom faru je zaglavljen mehanizam i ne mogu da naštelujem far uz pomoć ona dva šrafa. Ni da mrdne. Vidim da je ispala ona kuglica crna na šipkici iz šoljice plastične u faru za štelovanje, dok je u levom faru normalna. Ima li tu popravke? 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje / pismo Foruma

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/11/2018 at 6:22 PM, Ivan said:

Sto se tice navoja za stelovanje, naravno postoje 2 za svaki far - jedan steluje vertikalu, a drugi horizontalu. S tim sto je raspored obrnut u odnosu na Stila.

Dakle za stila je obrnut samo raspored srafova, a smer okretanja srafova je isti . u smeru kazaljke na zidu ,je ka unutra ?

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...