Jump to content
FAS Goran
koshke

Fiat Marea, Brava - ugradnja zaključavanja preko daljinskog / daljinsko podizanje (spuštanje) prozora

Recommended Posts

Pozdrav svima!Zanima me da li mogu sam da odradim daljinsko zakljucavanje centralne brave?Gde mogu da kupim te delove...ako nije moguce onda me zanima koliko to zadovoljstvo kosta.I da li ima neki,tko reci,tajmer za svetla jer mi se smucilo da svaki cas ukljucujem i iskljucujem farove...da ne bih placao kazne! :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pijaca 2000din sa dva daljinska ja povezao po semi sam i drugu na jugo jos i motorcici su 150din samo . ako nemas. a podizaci za staklo na srafljenje 50e za oba stakla crna kutija malo ruzno al rade posao proizvodjac neka nasa firma

mada imas alarme vec za 30-tak eura

Edited by bukovski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav

Da li je neko radio ovo pa da moze da mi kaze kako otprilike spojiti sve to?

Prilicno se razumem u autoelektriku i vec sam ugradjivao daljinsko zakljucavanje u asconu ali pretpostavljam da je kod fiata malo drugacije.

Naime,na Bravi vec ima centralna brava i po mom nekom razmisljanju sklop daljinskog zakljucavanja bi se mogao ubaciti i vozaceva ili suvozaceva vrata posto se tu nalaze sve potrebne zice (ne racunam spajanje zmigavaca koje nije toliko bitno)?

Kod askone se upravlja sa 2 zice,kada se na jednu dovede "masa" zakljuca vrata a kada se na drugu zicu dovede "masa" otkljucava.

Kako je to reseno kod Fiata?

I ako ipak budem spajao zmigavce gde je najlakse doci do njihovih zica osim na prekidacu za sva 4 zmigavca? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nadjem neki skener samo posto ja nemam i nije frka, mada verujem da si i sam dobio semu za daljinsko zakljucavanje tamo gde si ga kupio. MIslim zaista nije tesko... ako treba nesto imas i moj mob

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj daljinac mi je na starom autu i planiram da ga skinem a sto se seme tice bacio sam je odmah nakon sto sam sat vremena pokusavao da shvatim kako se povezuje i na kraju zakljucio da ta sema uopste nije od toga i da uopste nema boja zica koje se spominju.

Na kraju sam otvorio kutiju od centrale,upratio koji relej koju zicu aktivira i spojio sve za 15 minuta.

Kazi mi samo ukratko koji je princip zakljucavanja/otkljucavanja,koliko ima zica u vratima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve kontakte trazis kod vozackih nogu. Tamo ispod tepiha imas snop zica gde su ti kontakti i za zakljucavanje i otkljucavanje, tamo ces naci i zmigavce, stalni +, masu, + sa kontakta, kontakti za unutrasnje svetlo... Celu pricu tamo zavrsavas (ako ti je do sada radila centralna na kljuc), negde u tabli stavis upravljacku jedinicu da ti je blizu i sve lepo povezes po semi, i mora da radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to se trazi.

Samo mi kazi da ne gubim vreme puno na koju foru radi?

Da li je upravljanje sa + ili sa - na te dve zice ili neka druga kombinacija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto sam napisao, sve sto ti treba je tamo.

Impuls centralne brave i za otkljucavanje i za zakljucavanje je negativan (-). Da bi ga nasao medju onim zicama trebace ti autoelektricarski ispitivac, sa instrumentom ga neces lako naci bas zato sto je to impuls.

Dalje, unutrasnje svetlo takodje dobija negativan (-) kontakt sa vrata, i to ces naci tamo u snopu zica. Zmigavci su razdvojeni na levu i desnu strani u zasebna strujna kola, zbog toga ti trebaju dva izvoda sa centralne brave ili alarma, sta vec budes ugradjivao. Moze i sa jednim, ali onda moras staviti diode da bi ti u normalnoj upotrebi radili zmigavci kako treba, jer ce ti inace uvek raditi sva cetiri i kada polugom kraj volana aktiviras samo jednu stranu.

Ja sam svoj alarm stavio iza instrument table i napravio malu rupu za njegovu antenicu koju sam izvukao na instrument tablu. Time dobijas na dometu sa kojeg mozes koristiti daljinski. Kod vecine ovih jeftinih auto alarma imas i LED diodu koja blinka kada je ukljucen, izvedi je tako da se vidi da blinka kada neko pridje vozackim vratima.

Osim toga treba ti masa (-), stalni +, i + sa kontakta. Ako budes ugradjivao alarm sa Shock senzorom, moras sam senzor fiksirati negde za metalni deo karoserije da bi radio pravilno, ja sam ga stavio iza kasete kod suvozaca. Na senzoru imas potenciometar kojim mu podesavas osetljivost, zezaj se malo sa time da ti alarm ne bi reagovao na svaki probusen auspuh a da ipak dobro oseca kada neko otvori vrata ili...

Sto se tice eventualne blokade motora, to ipak prepusti strucnjaku da nebi napravio vise stete nego koristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast,to mi je trebalo!

Ugradjujem samo zakljucavanje i to mi znaci sto se rekao da se upravlja sa "masom" da znam sta da trazim.

Centralna ima samo jedan izvod za zmigavce tako da ce da idu diode kao sto sam odradio i na prethodnom autu.

A sto se tice antene ja sam samo produzio onu zicu koja sluzi kao antena na oko 0.5m i ubacio ispod instrument table i domet je bio oko 100m sto je meni sasvim dovoljno.

Hvala za objasnjenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam električar, a ugradio sam daljinac pre nekoliko dana, i imao sam problem koji je opisan gore, tj. spojio sam žmigavce, ali prilikom vožnje gle čuda pale se sva četiri žmigavca, bilo da sam dao desni ili levi uvek se pale sva četiri!

Zanima na koji način se spaja ta dioda, i okojoj se diodi radi, tj. može li malo detaljnije o tome?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo na slici kako se spoje diode na zmigavce.

Diode treba da budu za minimum 3-4 ampera ali sto jace to bolje (ne treba preterivati pa stavljati neke iz aparata za varenje :) ).

Na nekim diodama imas oznaceno katodu sa crtom ili prstenom (gornja strana diode na slici) a lako se moze ispitati instrumentom.

Diode mozes naci kod svakog rtv mehanicara ali pazi da te ne odere posto im je cena mizerna 30-100 dinara.

Ako ima jos kakvih nejasnoca slobodno pitaj.

spajanjezmigavaca.th.jpg

Slika je malo ruzna iz painta ali mislim da je smisao bitan. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sto je dovla postavio su diode slabe snage (koliko vidim).

Tebi treba nesto ovako,ove su za par ampera mada nije pravilo,samo po oznaci se moze sigurno znati.

Ako nadjes neku postavi oznaku pa da vidimo da li je to to.

dioda 1

dioda2

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

bitan je i pravac diode koji kraj je ka rucici a koji ka sijalicama jer ako se okrenu naopako nece raditi.e sad jedan predlog sto ne povezes na poziciona svetla jer je mnogo manje opterecenje na alarmu a i jednostavnije je-postoji zica sa kontakt brave koja sluzi kad se upale parking svetla preko kljuca i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije losa ideja, mada mi se vise dopada kada blinkaju zmigavci, ali ako nebude resenja (ili nebudem imao strpljenja), idem na opciju koju si predlozio

Hvala ti.

Napomenu bih samo da sam ja spajao zmigavce na prekidacu za sva cetiri, na srednjoj konzoli

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:question: moj bravo ima centralnu bravu, ali nema daljinsko pa bih zeleo da uradim.Interesuje me sta je bolje uraditi,alarm ili samo daljinsko.ako je bolji alarm koji da nabavim,a kad bih uzimao daljinsko da limoze da se nabavi da daljinsko bude na blanko skakavac kljucu pa da ih narezem kao obicne a da skinem kod sa brave.Molim nekoga ko ima iskustva sa ovim za pomoc oko izbora povoljnijeg a sigurnijeg. Edited by neshaoct
moved post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je bacanje para ugradnja alarma,bar sto se tice zastite od kradje auta.

Kod u kljucu je dovoljan za zastitu od lokalnih klinaca a ako ti se na auto nameri neki profesionalac (cisto sumnjam) onda ti nece pomoci nikakav alarm.

Posto imas centralnu bravu dovoljno ti je da uzmes samo modul daljinskog zakljucavanja za 20-30 eura koji se prilicno lako spoji na relej centralne brave i imas daljinsko zakljucavanje.

Postoji nekoliko tema na forumu o ovome kao sto je i ova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na svoju sam bravu ugradio daljinsko sa skakavac ključem.

razvalio sam jedan plavi ključ koji sam dobio uz auto, izvadio čip i prebacio ga u skakavac. uložak iz skakavac ključa sam zamjenio sa orginalnim ključem jest da je bilo malo turpijanja al fino je upakovano.

skineš pretinac ili kasetu ispred suvozača, iza toga imaš releje, žuti ti je od centralnu brave, uzmeš brifericu i dovodiš - pol na kontakte na releju i otkrit ćeš koja žica zaključava, a koja otključava. na šemi od daljinskog nađeš također koja ti žica otključava a koja zaključava, povežeš to fino i posao gotov.

tako sam ja to uradio

pozz :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

razumeo sam kako se povezuje elektronski deo,ali mi nije jasno kako se mac orginalnog kljuca koji je ravan ugradi u skakavac,koliko se secam mac od skakavca ima onaj valjkasti deo,to ne razumem zato oklevam sa kupovinom mada sam nasao spy alarm sa skakavcom pa me interesuju detalji oko tog,svaka pomoc mi je dobro dosla

Share this post


Link to post
Share on other sites

dragi prijatelji potrebna mi je pomoc i savet.

zelim na moj fiat bravo da povezem na daljinko kad zakljucam da mi se zatvore prozori. Posto moj alarm otprilike nema tu opciju znam kako bih to mogao da uradim uz pomoc dioda ili relea zavisno od vrste napajanja podizaca.

Interesuje me da li na podizace ide impuls + ili-, i posto kad nemam kontakt ne mogu ni podizati prozor. Racunam da + ide sa kontakta, da li se ona prekida ili je direktna i da li smem dovesti direktni + bez kontakta da bi to moglo raditi?

Gde se nalazi rele podizaca?

Edited by neshaoct
odvojio sam post u par rečenica, dodao par velikih slova, novi red....kako bi se bolje razumelo šta si hteo da pitaš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam mora dodatni modul za dizanje prozora,onaj vozacki se automatski dize i spusta kada zadrzis malo prekidac a suvozacki ne.Ako neko uspe da ubudzi bez dodatnog modula onda cu i ja da to stavim kod mene posto mi daljinsko zakljucavanje podrzava to za prozore.Mislim da je to ovaj modul.

KLIKNI

Edited by Dr. Tuborg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...