Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 / mk.1 - ozračivanje sistema za hlađenje

Recommended Posts

On 12/9/2016 at 1:43 PM, Punto Abarth said:

Gde su uzeo ove fitinge? Crevo imam :)

Sisicu za luftiranje mozete dobiti kod bilo kog automehanicara da li sa nekog kocionog cilindra ili sa cilindra kvacila  a sa njom posle pravac strugar da od OK 17 ili 19 mesinga napravi ostalo.Ona zaptivna gumica moze se prebaciti sa onog fabrickog plasticnog srafica dok se luftira pa posle da se vrati ili opet pravac neki automehanicar po gumicu :) 

Imas PP

Edited by puntara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo. Jel mozete da mi kazete sa koje strane se nalazi slavina za ozracivanje na hladnjaku. Ili sam retarardiran da ne umem da nadjem ili je nema? Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je kod tebe tako ali kod mene na Puntu dvojci je ovakav hladnjak

 

fiat-punto-hladnjak-klime-vode-slika-45479444.thumb.jpg.e1b531f349dbda8dbf8793ff4e603e71.jpg

 

Ovo je pogled kao iz motornog prostora, znaci kad stojis ispred auta bice suprotno, cep za dolivanje ti je sa leve strane

a suprotno od njega na drugom cosku je leptiric za odzracivanje, zaokruzeno crveno na slici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Danas sam menjao antifriz na puntu, ispustio stari, malo odvrnuo te šrafiće na hladnjaku i kod motora, sipao novi antifriz malo istiskao crevo zavrnuo, upalio auto da radi u leru, čekao da se ugreje malo pa ga provozao.

Kada se zagrejao skroz došao je do dve crte ispod pola, a tako je bilo i sa starom tečnošću. "Šklobotanja" nema! Samo mi je čudno što i dalje pokazuje isto. Možda je to normalno?!

A kada sam odvrnuo čep na hladnjaku kao da je bio pod pritiskom, kao kad se otvori flaša izmućkane kisele vode. Malo se i dimilo odatle, pritom je sve bilo vrelo. Mene interesuje da li je to sve "normalno"?! :D

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temperatura ti i nema neke veze sa tim sto je nov antifriz unutra. To sto je imao malo pritiska kada je vruc sistem je normalno a i normalno je da tada ne otvaras cep jer mozes da se povredis :D. Sistem nisi ozracio bas pravilno ali ako je temp normalna, ne varira onda je sve ok verovatno

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nije normalno sto je dosao do dve crtice ispod pola kada je zagrejan, treba da bude na pola ako je sve uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. Pratiću da li se situacija menja, za sad je ok. Možda probam da malke odvrnem te "slavinice" i dospem još anitfriza da protera vazduh ako je zaostao. Moguće da je negde ostalo malo vazduha jer mislim da sam malko više odvrnuo te "slavinice" prilikom sipanja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde je vijak/otvor za odzračivanje mašine na mom Punto 55 S 1.1 benzinac iz 1996? ne mogu da ga nađem - mlad i neiskusan.

 

 

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da ima jedan odmah blizu požarnog zida, tj iza motora, i jedan je na samom hladnjaku. 

Prvo se odzračuje taj dalji i na višoj tački, pa onda onaj bliže, na hladnjaku, na nižoj

tački. 

#pripremiti antifriz za dolivanje 

#Bitno je da radna temp bude na optimimalnoj visini, tj na pola. Ne sećam se da li Punto kec ima pokazivač temperature. Ako nema, 15ak min vožnje i sigurno je motor na radnoj temperaturi. 

#motor sve vreme radi na leru

#Otvoriti grejanje na MAX. 

#Otvoriti čep ne expanzionoj posudi (posuda u koju se sipa antifriz)

#otvoriti ventil (tj šraf) za odzračivanje koji je na višoj tački. Čekati da krene neprekidni mlaz antifriza bez mehurića.

Potom zatvoriti čep/zavrnuti šraf

Ako je nivo antifriza u expanzionoj posudi spao, znači da je bilo vazduha u sistemu i da je antifriz potisnuo taj vazduh kroz otvoreni ventil. Doliti antifriz. Ne preterivati već neka ga ima izmedju MIN i MAX. 

#odvrnuti šraf za odzračivanje na samom hladnjaku. Najčešće je u desnom gornjem uglu. Najčešće je od plastike i ima ušicu da može rukom da se odvija. Ne siliti sa odvrtanjem jer može pući. Dakle lagano. 

#kad i na tom mestu krene neprekidni mlaz tečnosti-zavrnuti čep/šraf

#opet proveriti nivo u ekspanzionoj posudi i doliti po potrebi antifriz. 

#vratiti čep na posudu. 

#imati na umu da nivo antifriza varira u posudi i da nije strašno ako ne dostiže MAX u svakom trenutku. Dakle, ne gađati da je uvek na MAX. Ionako kod ispravnog sistema višak antifriza pritisak izbaci kroz čep. 

Eto, ovako sam na Puntu mk2 1.2 16v ja radio. Princip je garant isti za 90 % auta. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jedino opet da napišem na isti način :lol:

Ma prosto je, ali treba imati kanal ili dizalicu da bi se pristupilo lakše mestu gde se završava ekspanziona posuda i počinje crevo koje ide ka motoru. Ako ipak možeš nekako da pridješ i odrvneš šelnu i otkačiš crevo onda je procedura sledeća:

#radna temperatura na optimum

#grejanje na MAX

#skinuti crevo na opisanom mestu(ugasiti motor pre toga ;))

# odvrnuti čepove-sva 3:na eks.posudi i 2 "odzračiona" čepa/šrafa. 

#kad sav antifriz iscuri/ocedi, uzeti crevo/šlauf i naći način da se spoji na mesto gde je odzračioni šraf na hladnjaku. Obično one prskalice/pištolji nalegnu taman

#ispirati dok ne krene čista voda s druge strane-tamo gde je skinuto crevo sa wxp. Posude.

#napomena- realno bi trebalo sve vratiti kako je i onda puniti sistem sa strane hladnjaka, da voda stigne svuda i pokupi sve,ali može i ovako. Takodje, ima tečnosti za čišćenje koje se uliju u antifriz, motor radi 10ak-15 min, pa se onda ispere sistem. Može se i da tim probati, tj ubaciti u proces. 

#dakle, kad imate osećaj da je isprano, sačekati da se višak vode ocedi. Obično brzo bude 

#vratiti crevo na exp.posudu. proveriti spoj da duhtuje

#šrafove za odzračivanje ostaviti malo navrnute

#nalivati antifriz i pratiti kad krene da curi na višoj tački. Zavrnuti taj šaf. 

#nalivati dalje i pratiti šraf na hladnjaku.

Zavrnuti kad krene čist mlaz

#startovati motor 

#deo tečnosti će pumpa pogurati dalje u sistem

#doliti malo antifriza

#otvoriti oba šrafa/ motor i dalje radi u mestu

#ako je nivo opet opao-doliti antifriz

#dakle, kapira se princip da se radi odzračivanje sistema u ovom trenutku čiju proceduru imate gore opisanu. 

 

Eto, opet kažem, možda se neke stvari budu malo razlikovale od vašeg auta, ali je princip isti. Po završetku, pregledati spojeve creva za svaki slučaj i nikako ne siliti plastične šrafove za odzračivanje. 

Ako se posle obavljenog posla čuje u kabini klokotanje vode u sistemu-odzračiti kako treba i postupno. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A moze i ovako :) :

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 22.11.2011. at 11:10 PM, oktopod said:

1. ugašen auto, skineš čep hladnjaka, odviješ malko obe slavine, doliješ tečnost do MAX, krene da izlazi na slavinama, zatvoriš zadnju pa ako izlazi i dalje iz prednje onda i nju, ako ne izlazi dodaš još tečnosti pa je zavrneš kad krene tečnost. Oba puta da ide samo tečnost bez mehurića vaduha.

2. upaljen auto, radna temperatura, skineš čep hladnjaka, odviješ obe slavine malko, kad krene da curi bez mehurića zavrneš zadnju, kad krene da curi bez vazduha na prednjoj zavrneš i nju.

Pod 1 ili pod 2 :) ili jedno pa ako ne uspe onda i drugo. Oba puta prati nivo tečnosti da je do MAX. Oba puta prvo zadnju pa prednju slavinu zatvaraš. Oba puta čep hladnjaka skinut.

Odlican tutorial. Imao sam problem sa pregrevanjem na puntu 2002 1.2 v8. Odradio sam po opciji br 1 i nije bilo nikakvih problema. Hvala ti puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krenuo sam da radim ozračivanje na fiat punto 1,2. Skinuo čep sa hladnjaka, upalio auto, digao na radnu temperaturu, odvrtao slavinice (imam dvije) da procuri tečnost, i u jednom trenutku proključa voda i izađe na otvor gdje se zavrće čep. Nekih možda pola litre. Ventilator se nije upalio, a kazaljka za temperaturu je pokazivala malo ispod pola. Inače se ventilator pali kada kazaljka pređe polovinu.

Zašto je tečnost proključala da li neko zna? Šta bi mogao biti uzrok? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, previše ima objava u temi a vreme je ograničavajući faktor... :D

 

Ako ima skorašnji tekst a da sam ga propustio napišite mi... Zanima me kako i šta treba da uradim da bi mi klima radila. Imam Punto 2001 1.9jtd. Napred imam 2 ventilatora, nije kao na slikama koje sam uspeo da vidim u temi... Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

citam o zamjeni antifriza i niko u proceduri ne spominje rashladnu tecnost koja se nalazi u bloku. Kako da se ispusti cjelokupna ras. tecnost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko zna… skidanjem donjeg crijeva sa hladnjaka, hoce li iscuriti rashladna tecnost i iz bloka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nece sve.

Jedino da nadjes neku vecu nizbrdicu i da se tu parkiras nosem na dole pa da iscuri sto vise.

Neki automobili imaju sraf iza na bloku koji sluzi da se izbaci tecnost, sad ne znam za tvoj auto da li ima.

Mada I ako ima taj sraf ne bih preporucio da ga diras, to obicno niko nikad ne odvrce pa dobro zapekne,

tako da prilikom odvrtanja moze da dodje do ostecenja srafa ili bloka.

A I sto bi to radio, izbacis koliko moze I kad dodas novi antifriz to malo starog nece nista smetati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi,

 

Imam Fiat Punto 1.2 8v 2011 sa klimom i fabrckim Landirenzo plinom. Da li postoji razlika da se ozraci sistem i ako neko zna da mi napise jer je najvisa tacka crevo na isparivacu?

 

Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...