Jump to content
FAS Goran
Boki_16v

Punto mk.2 - kako skinuti retrovizor?

Recommended Posts

Ja ti samo mogu reći da ne znam, ali ako budeš skidao trougaonu plastiku kod ručice za mrdanje retrovizora, oprez!

Nemoj kad vraćaš da pretegneš šraf inače puče plastika, isto tako prsten na stubiću za pomeranje sajli koje pomeraju retrovizor se ODVIJA, nikako ne čupa inače...puče plastika :)

Ako niko ne odgovori, zaviri tuna :) a probaj i spolja da smakneš gumu vukući je ka retrovizoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako jednostavno, skineš (svučeš)ručicu kojom pomeraš retrovizor-plastiku i gumu ostaće šipkica, zatim trouglastu plastiku i ispod ima čini mi se 3 šrafa ili toreksa, jednom sam skidao i bilo je jeko logično i brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je umesto tih srafova jedan centralni u vidu navrtke koja ide na glavu retrovizora ,i odvrce se vrlo lako uz pomoc nekih spicangli ili tankih klesta.Nadam se da sam bio dovoljno jasan i da sam nekako pomogao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki kreten mi je nogom, verovatno, razbio vozacev retrovizor koji cak nije bio okrenut ka ulici nego ka trotoaru :realmad:

Sad me zanima, koliko moze da kosta nov retrovizor ? Probao sam da nadjem na sajtu AP SPORTA ali nisam uspeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam ostao bez suvozackog retrovizora zahvaljujuci "pazljivom" vozacu GSP-a koji je opusteno usao u moju traku. Retrovizor sam kupio u YU LUCAS-u i platio ga 850 dinara (pretpostavljam da ti nije elektricni retrovizor posto ne znam posto je) i vrlo lako se menja kao sto su i objasnili u prethodnom postu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nemaš špicangle od 20cm nemoj ni da počinješ da menjaš ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros sam zatekao auto sa odvaljenim desnim retrovizorom, propisno parkiran, ali je nekome došlo da ga odvali.... Kako se on menja? Radio sam to na Jugu, uspešno. Ima li neka začkoljica na koju bi trebao da obratim pažnju? A da, originalni retrovizor je oko 12000, turski oko 4700.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel retrovizor sa grejačima?

Obavezna alatka - špicangle ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze mozes naci i dosta jeftinije retrovizore, naravno ako su bez grejaca... Imas radnju u Bulevaru Jna, malo ispod FON-a prodaju branike, retrovizore, svetlosne grupe itd. i stvarno su pristupacni. Ja sam kod njih uzeo nov retrovizor za Brava za 1600 din. naravno turski ali je odlican.

A menjas ga tako sto skines onu gumu sa rucice za podesavanje, ispod te gume ti je matica koju odvrnes i skines celu onu plastiku gde ti je visokotonac (krhka je tako da pazljivo sa njom). Ispod ces videti srafove i ostalo je sve lako ;)

Srecno, pozdrav!

Edited by Zeka8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel retrovizor sa grejačima?

Obavezna alatka - špicangle ;)

Nije sa grejačima, radi se o našem Puntu Classic,sa Emotion opremom. To je onaj model retrovizora koji je malo više kockast, a ne duguljast kao na Dynamic varijantama. Potražiću u toj radnji u bulevaru JNA, hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ termogedzo

Ako nadjes negde taj novi,,kockasti''retrovizor obavezno nas informisi... :coffee:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Zvao sam i Lukas i tu radnju u Bulevaru JNA, nema, ima standardnih. Za sada mi je opcija da pokušam da zalepim ovaj moj,mislim da će moći, ali videćemo još. Ako nekome znači, plastika od koje je napravljen retrovizor ima oznaku PA 6.6, ima i na Wikipediji o njoj. Spada u klasu poliamida, odnosno najlona. Po onome što sam do sada pronašao, za tu plastiku je najbolje lepljenje super lepkom, zato što se dobro vezuje za jedinjenja azota(ima veze sa onim amid u poliamid). Možda ima neko Bison ili Loctite rešenje, u svakom slučaju ovo nosim kod nekog lika što lepi pa ćemo da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj "kockasti" retrovozor mnogo lepse izgleda od ovog klasicnog klempavog. Rado bi ih zamenio, po nekoj razumnoj ceni, naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video si koliko je razumna cena - turski - 4.700, klasičan "klempavi" - oko 1.000 ;)

Iskreno, nisam ni video te "nove neklasične kockaste..." :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zalepljen mi je retrovizor, majstor je to uradio prilično dobro, tj. deluje jako. U svakom slučaju, postupak skidanja retrovizora na Punto Classicu je:

1. Skinete gumicu sa polugice za pomeranje ogledala

2. Ispod se nalazi metalna matica koja je stegnuta rukom (dakle, stegnite je i vi tako prilikom montaže)

3. Na red dolazi skidanje trouglaste plastike u čijem gornjem delu se nalazi i visokotonac.

Plastika se skida tako što iz njenog donjeg ugla izvadite zaštitnu maskicu oblika suze, ispod se nalazi jedini šraf koji se odvrće (treba vam srednji krstasti šrafciger). Zatim lagano odižite plastiku po ivicama i trebalo bi da se skine. Ona se inače drži na tri žabice koje idu direktno u vrata. Dve od tri žabice su katastrofa nežne, dok je treća solidna.

4. Uočavate centralnu crnu, plastičnu maticu koja se nalazi oko centralnog kanala kroz koji prolaze sajle za pokretanje kanala. Matica je dobro stegnuta, može da pomogne malo ubeđivanja sa šrafcigerom i manjim čekićem ili dobrim špicanglama. Kada je skinete, retrovizor se izvuče sa spoljne strane.

Montaža je obrnut postupak, sa tim što treba obratiti pažnju da se centralna matica dobro stegne, pa promrdati ceo retrovizor kako bi sve dobro leglo, pa još pritegnuti po potrebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je polomljena plastika i onaj prsten unutra, pa me interesuje dal ima to negde da se kupi?

Ne znam kakva je razlika izmedju mk1 i mk2!

Retrovizor je ceo, samo je drzac polomljen! onaj kao gusani ili kakav vec prsten i parcence zastitne plastike odozdole

sta da radim

Share this post


Link to post
Share on other sites

definitivno bez spicangli ne pokusavajte, a ako nemate spicangle moze da pomogne cekic (univerzalni alat u srba) i srafciger.

to se pokazala kao dobitna kombinacija za skidanje unutrasnje matice koja drzi retrovizor. Jeste da je na skupu trebalo nas sestoro da zameni retrovizor ali smo na karaju uspeli.

Hvala svima na pomoci :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da ste imali problema sa nesvesnim ljudima, i meni je neko na parkingu polomio desni retrovizor na mk2, elektronski je, pa ako neko moze da mi da neku informaciju koja je njegova cena i gde mogu da ga nabavim, (nema grejace u staklu)? Jedan lik mi trazi za polovan 35e...

Share this post


Link to post
Share on other sites

menjao sam danas desni retrovizor, neko se naslonio pa slomio zglob. razumem ja da je danas bilo klizavo ali gde bas za moj retrovizor. uglavnom, uzeo sam nov, 1350 din, proizvodjac max s.r.l. made in italy. malo mi cudno sto nisam dobio matice i gumeni dihtung ali sam to skinuo sa starog pa je kao ok. e sad, sacuvao bih ogledalo sa starog, za ne daj boze ali ne vidim kako se vadi, jel moze to uopste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo se iscupa :) pomeris recimo na donju strano do kraja i kada zaviris unutra videces male zabice koje ga drze. Uzmi neki tanak srafciger pa lagano podigni jednu zabicu i krenuce onda i ostale.

Ovako izgleda kada se skine (ovaj je sa grejacem da te ne buni) Ogledalo je isto i za levu i desno stranu

photo0264l.th.jpg photo0265v.th.jpg

a ovako izgleda retrovizor kad skines ogledalce ili kad ti lopovi iscupaju isto :realmad:

photo0158i.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...