Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
visitor

Fiat Stilo - treće stop svetlo

Recommended Posts

Vrlo lako, ja tipujem da ti je problem bas u automatu nozne kocnice.

On ima 2 signala, jedan ide sa automata na Body Comp, pa odatle na bocne stopke.

A drugi ide sa automata direktno na trece stop svetlo.

Ako ti bocna stop svetla rade normalno, a trece zmirka, tipujem na automat nozne kocnice. Pa tek iza toga eventualno na instalaciju ili kvar samog stop svetla.

Pogledaj ovu moju "Uradi sam" temu, lako mozes da proveris za 15 min:

 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68977-fiat-stilo-popravkazamena-automata-no%C5%BEne-ko%C4%8Dnice/

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si Ivane nesto prebacio. Mi pricamo o tome kako zameniti sijalice u 3cem stop svetlu kod Stila MW. Kod mene kad pritisnem kocnicu ima napona na te 2 zice i nemam problem sa stop svetlima. Ako neko zna kako da otvorimo lampu 3eg stop svetla neka kaze.

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bas toliko "pukao" da sam se prebacio, nego pokusavam da kazem da problem u treperenju moze da bude u automatu nozne kocnice, a to je covek i pitao u drugom delu:

Meni treće svetlo škilji, radi sa pola jačine, nekad i ne radi, a nekad radi punom snagom ali vrlo retko. Poskidao sam plastiku sa vrata, polomio par žabica, došao do svetla, čistio kontakte, ali i dalje radi u pola snage i treperi.

Inače, svetlo i dalje štuca.

Kako da proverim da je problem u njemu, a ne u signalu od kočnice?

Iako ima napona na trecem stop svetlu, moze da varira, ne znam cime ste merili (upravo se manifestuje time da bocne stopaljke rade normalno, a treca treperi). Najlakse je skinuti automat, prespojiti pinove i videti kako se svetlo ponasa, 5 minuta posla. Pa tek ako i tada ima problem, kopati po instalaciji, cupati obloge gepeka i skidati svetlo.

Ovo pricam iz iskustva, a ako je neko rasturao stopaljku vec ce se javiti, ovo je cisto bio dodatni hint u nameri da pomognem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mom slucaju 3ce svetlo ne svetli uopste. Hvala sto si se trudio da objasnis.

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast za slike :clap: .

Nego otkud ovolika vlaga u samom konektoru? Ovo je i jedan pin bio slomljen?

Posto vidim da trazis rezervni stop, pogledaj kod Pedje iz Indjije, ima toga na kilo.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sam upravo sada hteo da izmenim i objasnim  na slikama ali mi nije uspelo,zato cu u ovoj poruci da napisem.

 

meni licno je problem bio ta zuta gumica je pukla i nije zadihtovala lepo pa je korozija bukvalno pojela pinove.u konetoru

sto se tice same providne plastike,ne moze da se skine spolja,mora da se skida crna i bela plastika sa unutrasnje strane vrata da bi se skinula cela lampa koja drze 2 srafa,licno sam probao da je odvojim ali neide rodjaci pukla je ,meni i neznaci jer konektora nema,pa sam namerno hteo da vidim da li moze NE MOZE.

znam da ima u indjiji,i nije jedan nego sva tri konektora nema,nisam mogao da verujem ali eto desava se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za slike mada je pitanje bilo kako otvoriri 3. svetlo tj. samu lampu. Do njega sam dosao ovakvim postupkom, jer drugog nema. Da li moze kontakt u Indjiji za delove? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sinoć popravio moje treće stop-svetlo. Problem je bio korozija konektora i prekid provodnika za masu na izlazu iz vrata.

Obzirom da se na mom karavanu otvara zadnje staklo, nije bilo potrebno demontirati plastične obloge već samo odviti 4 slepe navrke OK10 i podići spojler sa petih vrata. Isekao sam plastiku oko konektora rezbarskom testericom, očistio dva kontakta i proverio da li rade sve LED diode. Kontakt bliže ivici je "+" . Beli provodnik je +12V, crni je masa.

 

Našao neki par vodoizolovanih konektora koji se zatekao u garaži, zalemio, izolovao "plastikolom" , spojio i štopaljka radi. Sat vremena laganog posla. "Plastikol" je nešto kao živa guma, domaće proizvodnje, ima ga u farbarama i košta smešno a daleko je bolji od žive gume. Nisam vičan fotografisanju tako da evo tri fotke za ilustraciju: 

 

cxcv910041.jpg  cxcv910042.jpg  cxcv910043.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sumiramo.

Treće stop svetlo na karavanu se ne može rastaviti bez oštečivanja, i potom lepljenja kao što je opisao ForrestGump.

Inače, kod mene je bio problem u automatu (prekidaču) nožne kočnice, kao što je Ivan i pretpostavio.

Stvarno zbunjuje, da 3 stop svetlo prekida a druga dva rade, pa je teško pretpostaviti da nije kvar u svetlu već u prekidaću koji daje nepouzdan signal.

Novi prekidač kupljen za 1000 din i zamenjen za 5 min.

Bezpotrebno sam rastavljao gepek.

Puno pozdrava

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inače, kod mene je bio problem u automatu (prekidaču) nožne kočnice, kao što je Ivan i pretpostavio.

Stvarno zbunjuje, da 3 stop svetlo prekida a druga dva rade, pa je teško pretpostaviti da nije kvar u svetlu već u prekidaću koji daje nepouzdan signal.

Pa totalno je logicno ;) , pisao sam iznad, posto automat ima 2 signala.

Prvi ide sa automata na Body Comp, pa tek odatle na bocne stopke. A drugi signal sa automata direktno na trece stop svetlo.

Ako bocne stopke rade normalno, a trece "zmirka", vrlo lako se locira problem (automat-linija-trece stop svetlo), a najlakse (a i najcesci problem) je krenuti od automata.

Btw, vidjam prilicno takvih Stila po gradu, vlasnike ocigledno ne zanima da rese taj kvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svima ,evo i mene sa problemom ,stilo 1.6 ne radi 3 stop svetlo ,odakle krenuti ,pomislio sam da prvo krenem od osiguraca pa me zanima ,znali se koji je konkretno za 3 stop svetlo,gde se nalazi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročita temu na kojoj si, sve piše....

On Monday, October 14, 2013 at 4:50 PM, Ivan said:

Jok, zajednicki za stopove i trece stop svetlo. Cini mi se F37 od 10A, ako se dobro secam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok hvala nisam iskreno pratio ,sad cu pogledati ,inace kod mene je sve ok sa osiguracima tako da to nije ,videcu sta dalje ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

iscitah sada celu temu pa me zanima kako skinuti i gde se zapravo nalazi taj automat kod nozne kocnice ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav opet ja sa problemom ,kao sto sam vec pisao ,problem sa 3 stop svetlom se nastavlja ,zamenjen je prekidac,ubacen nov (900rsd) i nakon intervencije radi sve kako treba da bi nakon par min ponovo prestao 3 stop da sija ,pristupljeno skidanju oplata sa vrata ,zatim skinuto svetlo pregledano na oko izgleda sve u najboljem redu ali i dalje ne radi malo cackano oko konektora ,na trenutak radi pa prestane ,na kraju vise nista se ne desava ,proveren prekidac stop svetla ,koji radi dobro(ostala stop svetla sijaju normalno ),tokom provere konektora isti je demontiran vrlo lako ,posto nisam imao wd40 niti ista slicno da se naprska ,malo sam ocistio iglicom konektore mada i nije bilo potrebe jer deluju sasvim cisto ,struje ocigledno ima u tom malom dzeku sto se kaci na 3 stop jer su mi zveknula 2 osiguraca od 10a tokom rada ,jer sam slucajno spojio zice iz dzeka,al eto mali test osiguraca :lol:btw stop svetlo mi deluje ok to 3 cim je sijalo na kratko ,sta sad dalje prijatelji ?:question:postavicu i slike ako stignem da vidite kako sve izgleda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nakaci probnu lampu ili unimer na taj dzek koji ulazi u 3. stop svetlo.

Neka neko sedne u auto i pritiska kocnicu, a ti prati kako napon na dzeku reaguje i da li odgovara pritisku pedale (tj. da li se ponasa isto kao i 2 bocna svetla).

Ako je instalacija do njega u redu, onda je 3. stop svetlo u problemu - ili njega pokusas da sredis ili uzmes drugo polovno, to je sada bagatela.

Imaj u vidu da je sa automata kocnice linija ka 3. stop svetlu direktna (ako bude neki problem do instalacije), a da na 2 bocna svetla ide preko Body Compa. Moze da se desi i problem sa automatom da bocna svetla sijaju normalno, a 3. da zmirka, zato ti je najpouzdanije da probnom lampom proveris ponasanje napona na dzeku 3. svetla, kad si vec sve raskupusao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svima ,nikako da stignem da javim kako sam resio problem ,nakon svih pokusaja popravke u sopstvenoj reziji ,nakon odlaska kod elektricara ustanovljeno da je ipak kvar bas u svetlu samom ,pa je isto zamenjeno kod makija u klenku cena 400 rsd ,sad radi perfektno i sija punim intenzitetom:D,cena sitnica a veoma korisna stvar jer se inace po jakom suncu jako lose uocavaju obicna stop svetla na ovom stilu tako da je ovo 3 veoma bitno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi radilo spmenuto. Skinem sve rastavim i skontam da je neko to nekad popravljao. Mislim bas "popravljao".

Nateljao silikona po konektorima i kao to je drzalo. Mozda mjesec. A onda je vjerovatno kiselina iz silikona sjeeee konektore. Sve pohrdjalo i oksidiralo. Preketovao, nove zice stavio, skinuo unisteni konektor.....i ta daaaa, radi!!!

Silikon je za vodo stvari. Nikako za struju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari imam stilo 5v koji nema trece stop a postoji ona plastika I predpostavljam da moze da se ugradi e sad, procitao sam celu temu I opet nisam siguran da sam na pravom mestu (nek me neko uputi ako gresim). Mene zanima dali ja mogu da ugradim obicnu led traku (crvenu naravno) I da to radi ili ima jos marifetluka sto bi reko pokojni Toza :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ćao, imate li neki predlog kako rešiti treće stop svetlo, nisam još ništa pokušao da skidam, ali znam da od kada je auto kod mene nije radilo (vise godina). Ima li neko ko ovo može da pretrese da preporučite neki servis u Beogradu (poželjno NBG-Zemun, ne i obavezno) ili neki savet kako sam srediti. Takođe me zeza i 1 rikverc lampa gde je onaj limic koji treba da nalegne na sijalciju nesto kilav, ne znam ima li nekoga da to rešava takođe, bez kupovine cele lampe, deluje da bi moglo da se sredi sa malo lemljenja.

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...