Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

čita, čita ali niko sa mozgom i mogućnošću da nešto uradi :wallbash::wallbash::wallbash: već neki ćata koji čak i da shvata šta narod oće - ne može ništa da promeni :harhar::thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evropska komisija traži od Srbije da izmeni Zakon o akcizama zbog cene goriva

benzin%20gorivo.jpg

Evropska komisija traži od Srbije da izmeni Zakon o akcizama zbog cene goriva. Vlada menja zakon po kojem bi akcize porasle za 4.6 dinara

Evropska komisija smatra da izmene Zakona o akcizama, kojima su prvih dana ove godine u Srbiji uvedeni različiti nameti na gorivo domaćeg i stranog porekla, nisu u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Ovo je potvrdio potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

- O tome me je pismom obavestio Pjer Mirel, koji je, u ime Brisela, kopredsedavajući Komitetu za praćenje primene Prelaznog trgovinskog sporazuma - kaže potpredsednik Đelić. - Mirel mi je preneo da je Evropska komisija mišljenja da smo izmenama i dopunama Zakona o akcizama povredili dve odredbe Prelaznog trgovinskog sporazuma, kao i član 41 Energetske zajednice jugoistočne Evrope.

Time smo prekršili obavezu da proizvodi jedne strane, neposredno ili posredno, ne smeju da budu diskriminisani u odnosu na slične proizvode koji potiču sa teritorije druge strane. Evropska komisija, naime, smatra da mere predviđene trgovinskim sporazumom, koje se odnose na privremenu zaštitu monopola, ne mogu više da se primenjuju, s obzirom na to da NIS više nije u državnom vlasništvu.

- Predloženo je da ovo bude jedna od tačaka na sednici Komisije za kontrolu primene Sporazuma, koji će se održati 22. marta ove godine u Briselu - ističe Đelić. - Siguran sam da ćemo u Vladi Srbije vrlo brzo pronaći model koji odgovara i državi, ali i NIS-u i partnerima u Evropskoj komisiji. Srbiji, u godini kada očekuje da postane kandidat za pridruženje Uniji, prepreka ove vrste u evrointegracijama nije potrebna.

Pismo koje je u petak kasno uveče dobio ministar Đelić zapravo je odgovor Brisela na dopis koji je, sredinom januara ove godine, preko delegacije EU u Beogradu, Evropskoj komisiji uputila ministarka finansija Diana Dragutinović. U tom pismu se kaže da postojanje različitih akciza na domaće i uvozne naftne derivate nije u suprotnosti sa direktivama EU i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

- Višeakcizna politika na snazi je u više zemalja Evropske unije, kao što su Austrija, Belgija, Luksemburg, Holandija, Nemačka, Španija, Francuska i Švedska - stajalo je u pismu ministarke Dragutinović. - Izmenama Zakona o akcizama ne ugrožava se liberalizacija tržišta naftnih derivata u Srbiji, jer svi distributeri plaćaju isti iznos akcize za jednake tipove benzina ili dizela.

Kako je u Vladi Srbije potvrđeno, izmene nedavno usvojenog Zakona o akcizama uglavnom su spremne. Država je najbliža ideji da aktivira svoj stari predlog akcizne politike za naftne derivate.

- Vlada je krajem prošle godine Skupštini i ponudila da akcize na derivate budu iste kao do sada, a da se, što zakon i predviđa, samo usklade sa godišnjim rastom cena na malo iz 2010. godine - tvrde u Nemanjinoj 11.

Praktično, za sve vrste benzina bi, ako zaista dođe do izmena postojećeg zakona, akciza bila uvećana za 4.6 dinara, odnosno, umesto prošlogodišnjih 44.70 dinara bila bi 49.3 dinara. Kada su u pitanju dizel goriva, akciza bi bila 33.6 dinara (prošle godine bila je 30.47 dinara).

Od Nove godine se, da podsetimo, primenjuju dvojne akcize, što je dovelo do toga da akcize na naftne derivate za evro BMB 98 i evro premijum BMB 95 budu 4.8 dinara više nego u prošloj godini, dok je za ostale vrste benzina akciza viša za 30 para nego u 2010. godini. Za evrodizel namet je veći čak za 6.53 dinara nego prošle godine, a za ostale vrste dizel goriva je viši 4,53 dinara.

NIS: Potrebno naći balans

Naftna industrija Srbije saglasna je sa potpredsednikom Vlade Božidarom Đelićem da je po pitanju akcizne politike na naftne derivate potrebno naći balans koji neće diskriminisati ni uvoznike, ni srpske rafinerije koje još nisu u stanju da proizvode sve proizvode evrokvaliteta, saopšteno je iz NIS-a.

Diskriminacija

U pismu koje je u subotu uveče upućeno potpredsedniku Vlade Srbije kaže se i da je očigledno da je bilo fiskalne diskriminacije na osnovu koje svi uvozni derivati potpadaju pod najviše akcize, dok se niži iznosi nameta odnose na ona goriva koja u većoj meri zagađuju životnu okolinu zbog lošijeg kvaliteta.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam odavno za protest, cekam da se jos besa skupi u ostalim vozacima i krecemo u akciju... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sam , mislim, postao poznat po komentarima na slicne teme. To nije razlog da i ovde ne dodam koju.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :whistle:

Edited by zulurbr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslednjih dana kada god odem na pumpu gorivo je skuplje za 1-2 dinara. U cetvrtak sam sipao bilo je 121 i kusur dinara, danas je 123.5....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam odavno za protest, cekam da se jos besa skupi u ostalim vozacima i krecemo u akciju... :thumbup:

Takodje! Ova Srbija je stvarno :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navire sam bes iz mene kada pomislim o ceni benzina,a kvalitet da ne spominjem. :2guns: :2guns: :2guns::shuriken::rant::realmad::wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

P R O T E S T !!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel postoji u ovoj zemlji nekakav savet za zaštitu potrošača

Jel postoji antimonopolistička komisija

Jel postoji kolektivna solidarnost potrošača?

---------------------------------------------------------------

U čemu je stvar. Najlakše je izaći na ulice, ispucati bes...i šta? Nit će cene da padnu, nit će iko da registruje u medijama da se protest uopšte i desio. Skupiće se 1000, 2000, 3000 ljudi.... a to je otprilike svakodnevna gužva na trgu Republike recimo. (još če neko da optuži da služimo stranačkim interesima)

Mislim da bi trebalo da pokušamo da na artikulisani način zatražimo zaštitu prioritetnih političkih opredeljenja ove zemlje za pristupanje EU, koja nas je već opomenula da ovaj cirkus sa akcizama ne prihvata! (klubski dopis savetu za zaštitu potrošača...ili peticija svih klubova koji postoje...)

Antimonopolska komisija bi trebalo da se odredi prema načinu odredjivanja cene goriva u ovoj zemlji, sa obzirom na slobodnu tržišnu konkurenciju, ulogu i značaj NIS-a u celom ovom galimatijasu (klubski dopis antimonopolskoj komisiji...ili peticija svih klubova koji postoje...)

kolektivna solidarnost je nešto što je najefikasnije, a što nije protest. To je dogovor velikog broja ljudi da ne upotrebljavaju svoja vozila nedelju dana u mesecu, sve do onda, dok se uredbe o utvrdjivanju cene goriva ne promene. Ili, gde je god moguće izbeći vožnju jedne osobe u kolima. Dvoje, troje...četvoro koji idu na posao u istom pravcu, sutradan sednu u druga, pa u treća kola...To može da potraje mesec, možda dva...ali uspeva. Jer državu najviše boli i primorava na manevar akcija koja daje rezultate. A koji su bolji rezultati od onih ukoliko se smanji potrošnja goriva u jednom periodu za recimo 10%, To je užasan manjak u budžetu i to u vrlo kratkom periodu. Ovakav vid protesta je vrlo poznat kod Francuza, Engleza....i uspešan.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gosn Damjanovicu divim se vasim mladalackim pogledima na svet...thumbup.gif Zar mislite da ljudi koji su dosli na vlast ISKLJUCIVO silom,razumeju bilo koji drugi jezik?Da se u nas pojavi neki Gandi,ubili bi ga ko kera za dva dana.Demokratija je samo drugo ime za utopijski kaleidoskop koji smiruje zver dok joj seku deo po deo....Ovde ne pricam o politici,samo malo istorije i socijalne doktrine....whistle.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel postoji u ovoj zemlji nekakav savet za zaštitu potrošača

Jel postoji antimonopolistička komisija

Jel postoji kolektivna solidarnost potrošača?

---------------------------------------------------------------

nazalost druze u ovoj zemlji postoje samo dobro dresirane ovce. :yes

kao i lopovi od politicara ;) koje bi poslao da gase :nuke: reaktore u Fukusimi. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene interesuje, da li je ovaj link cene goriva sa tacnim podacim? Ako jeste, onda i nismo toliko strasni sa cenama. Da se razumemo, sadasnja cena goriva je prevelika za mene, ali nismo ni najgori, a i daleko smo i od najboljih :wallbash: . Tako da protesti i okupljanja tu ne pomazu, jedino da se spakujemo pa za Libiju da branimo naftu i tako spustimo gorivo za nekih 10-20 dinara ali da li se isplati???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam predlog za ovu temu posto od kukanja nema vajde;

Da li bi mogli imamo pregled cena goriva po pumpama i to npr da kad neko sipa negde, napise u temi u odredjenom formatu a da se to automatski update-uje (nesto kao tema sa glasanjem)? Mozda da bude npr najjeftinije i najskuplje...

Npr.

OMV Jurija Gagarina BMB95 123.90

...ili koliko je vec, pa ako je to najniza/visa cena onda se spisak na pocetku teme promeni...

Ako to uopsete ide automatski?

Da ne dodajemo posla adminima :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mol u Višnjičkoj - Evrodizel 134.9 din :thumbdown:

MBG u Višnjičkoj - Evrodizel 130.9 din

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cene goriva u Srbiji nastavljaju da rastu. Od početka godine menjaju se praktično jednom nedeljno, i to uglavnom naviše. Tako su derivati od januara u proseku skuplji za čak 15 dinara, ali se rast cena tu neće zaustaviti. Prognoze kažu da bi s ovim trendom poskupljenja nafte u svetu i podizanjem akciza na gorivo iz domaće proizvodnje, benzin već u junu mogao da bude za 10 dinara skuplji nego danas.
Borisav Tatić iz Udruženja privatnih benzinskih stanica kaže da, ukoliko se ovakav trend nastavi, do maja se mogu očekivati skuplji derivati za oko pet dinara. Nakon toga će u junu uslediti i promena akciza koja bi cenu domaćeg benzina BMB 95 mogla da podigne za još pet dinara. Epilog je da će do polovine godine ovaj derivat biti skuplji za čitavih deset dinara po litru.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/248924/Domaci-benzin-poskupece-za-10-dinara

Samo ne znam gde ovi kupuju naftu...Kad se baci pogled na net, cak je i pojeftinila malo... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gosn Damjanovicu divim se vasim mladalackim pogledima na svet...thumbup.gif Zar mislite da ljudi koji su dosli na vlast ISKLJUCIVO silom,razumeju bilo koji drugi jezik?Da se u nas pojavi neki Gandi,ubili bi ga ko kera za dva dana.Demokratija je samo drugo ime za utopijski kaleidoskop koji smiruje zver dok joj seku deo po deo....Ovde ne pricam o politici,samo malo istorije i socijalne doktrine....whistle.gif

Bokija rekao nesto pametno :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

Stvarno si me odusevio!!!

Treba da se organizujemo i da pravimo blokadu svih pumpi, kako niko ne bi mogao da sipa ni kap!!! Pa kad se izazove revolt kod svih gradjana, onda neka razmisljaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je onda EvroPremium BMB , da li neko zna ? Pre par dana je bio na mol-u 134.9 ! :wallbash:

Sto bi rekao jedan clan foruma ''da odgovorim sam sebi'' :

EvroPremium BMB , MOL-Visnjicka 135.5 din i jos da ste videli kolika je guzva na pumpi, kao da dele za dz ! :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus EUR danas na najnizem nivou ove godine (zvanicni srednji kurs je 101,05 din). A gorivo od "liberalizacije" trzista otislo uvis 15-20 dinara...

Litar Eurodiesel-a izadje trenutno oko 1,337 EUR (i to po srednjem kursu) :popo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...