Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Gospodin Damjanović je itekako u pravu. Nikakav pomak se neće desiti ako se na organizovan način ne protestuje, piše, dosađuje nadležnima. Da nije bilo novinara i pisanja o ceni goriva (kada je nafta na svetskom tržištu pala sa 130 na 30 dolara po barelu a naši se pravili ludi pa nisu ni pomišljali da spuste cenu) nikad se ne bi došlo ni do ove današnje formule, ne bi ni bilo pojeftinjenja prošle godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodje evo i 21. juni, doslo nam leto, a nema ni poskupljenja goriva. Koji im je djavo ovih dana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pauk" jeftiniji za 50 odsto

Javno preduzeće "Parking servis" saopštilo je da će cene prenosa vozila "paukom" od 22. juna biti snižene za 50 odsto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ radoznali

...nisu više lopovi. :rofl: :rofl: :rofl:

Poskupeće ga bagra...samo čeka da se opustimo...tj. prođemo grupu na SP u Africi, pa da nam benzin ne bude toliko važan... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stara fora, kad god poskupi, posle par dana se pomene pojeftinjenje, onda prodje par dana i nikom nista...Do sledeceg poskupljenja, pa onda opet ista prica.... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pauk" jeftiniji za 50 odsto

Javno preduzeće "Parking servis" saopštilo je da će cene prenosa vozila "paukom" od 22. juna biti snižene za 50 odsto.

hahaha

nemaju posla, vozaci postali obazriviji zbog visoke cene

Share this post


Link to post
Share on other sites

najjača fora kad ih čujem kako je "usluga" pauka pojeftinila - sama definicija usluge je ono što stranka traži zahteva - dakle pauk to definitivno nije :wallbash: :wallbash: :rant: :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ radoznali

...nisu više lopovi. :rofl: :rofl: :rofl:

Poskupeće ga bagra...samo čeka da se opustimo...tj. prođemo grupu na SP u Africi, pa da nam benzin ne bude toliko važan... :D

Mene vise ne zanima da li ce da poskupi ili pojeftini, u oba slucaja je preskupo :wallbash: , nego zasto do sada nisu objavili novu cenu? To mene brine :coffee:

Ako prave presek 15og u mesecu, do sada bih ja izracunao novu cenu,. peske, bez digitrona :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...i tom prilikom vlasnik ovog Ferrarija im je rekao neke stvari, objasnio ih povišenim tonom...i odmah je:

"Pauk" jeftiniji za 50 odsto

Javno preduzeće "Parking servis" saopštilo je da će cene prenosa vozila "paukom" od 22. juna biti snižene za 50 odsto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

42383-benzinska%20pumpa.jpg

Novi obračun cena goriva biće urađen 14. jula, prema trenutnoj računici benzin će poskupeti za četiri, a evrodizel za tri dinara

Gorivo u Srbiji za desetak dana najverovatnije će da poskupi za tri do četiri dinara po litru. Nova maksimalna cena benzina tako će biti 123.40, a evrodizela 123.90 dinara. Naftaši kažu da je slabljenje dinara glavni ''krivac'' za veće cene goriva i traže promenu uredbe o cenama derivata nafte.

Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić izjavio je da je nagli pad vrednosti dinara najviše doprineo novom poskupljenju goriva.

Loša uredba

- Prema trenutnoj računici benzin bi poskupeo za oko četiri, a evrodizel za tri dinara. Iako je cena sirove nafte rasla, na veće cene goriva najviše je uticala depresijacija dinara. Inače, kada bi se dozvolio slobodan uvoz, gorivo bi bilo jeftinije oko osam dinara. Pored toga, trebalo bi izmeniti postojeću uredbu o cenama derivata nafte, zbog čega mi od Vlade Srbije tražimo da se cena obračunava prema realnim berzanskim cenama, a ne ceni sirove nafte, kao što je sada - kaže Rakić.

Ministarstvo energetike je pre nekoliko meseci promenilo uredbu o cenama derivata nafte, prema kojoj se cena menjala na dve nedelje ako odnos kursa dolara i cene sirove nafte pređe 1.5 odsto. Sadašnja uredba propisuje da se cene menjaju na 30 dana ako ovaj odnos pređe 3.5 odsto.

Nebojša Atanacković iz AD ''Nafta'' kaže da je zbog toga ova uredba ''gruba'' jer su skokovi i padovi u ceni veliki.

- Gorivo bi do sada mnogo puta pojeftinilo da dinar ne gubi na vrednosti. Ranije se pominjalo smanjenje akciza kako bi gorivo bilo jeftinije, ali u budžetu nema dovoljno para i mislim da nema teorije da će država smanjiti akcize kako bi se mi jeftinije vozili - skeptičan je Atanacković.

Vlada Srbije formirala je u aprilu radnu grupu koja je trebalo da ispita uticaje smanjena akciza na priliv sredstava u republički budžet. U Ministarstvu finansija kažu da još nisu doneli nikakvu odluku, a da bi krajnji sud o svemu morao da iznese MMF.

- Taj predlog je i dalje na stolu ali još uvek nije završena kompletna analiza koja treba da pokaže kako će to da se reflektuje na budžet i prodaju određenih derivata. Kada bude završena analiza, nove akcize će biti predložene Ministarstvu finansija. Ne zna se kada će to biti, a MMF je taj koji mora da odobri izmenu akciza - rečeno je u Ministarstvu finansija.

Odlučuje MMF

MMF će sledeći put u Srbiju doći tek u avgustu, a ako bi tada i dobili ''zeleno svetlo'' za smanjenje akciza, morala bi da se radi revizija budžeta koju bi usvajao parlament. Zbog dugačkih procedura, akcize u svakom slučaju ne bi mogle da budu smanjene pre septembra! Rakić kaže da je to suviše kasno i da bi već sada akcize mogle biti smanjene bez štete po budžet Srbije.

- Na benzin akciza je 44.70 dinara, a na dizel 30.50. Ako se smanji akciza na benzin za pet dinara, a na dizel poveća za isto toliko, država tu ništa ne gubi - kaže Rakić.

Potpredsednik UBSS-a Borisav Tatić kaže da Ministarstvo finansija nije uradilo dovoljno da bi se akcize smanjile.

- Mi stojimo na stanovištu da akciza na benzin može da se smanji u rasponu od pet do 10 dinara, a da se poveća na dizel i TNG. Smatram da država ne radi ozbiljno na tome - objasnio je Tatić.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajoj majku vam j..... lopovsku da vam j.... sto puta, lešinari smrdljivi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :realmad:

More mrš bre g.... ona s.... p....vam ma.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Neću više ni dinar fda vam dam, odoh u j... u Bosnu, evo vam k...c pe....i!!!!!!!!!!! :wallbash::rant: :rant: :rant: :rant: :rtfm::realmad:

:vava::censored: :censored: :censored: :censored: :2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajoj majku vam j..... lopovsku da vam j.... sto puta, lešinari smrdljivi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :realmad:

More mrš bre g.... ona s.... p....vam ma.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Neću više ni dinar fda vam dam, odoh u j... u Bosnu, evo vam k...c pe....i!!!!!!!!!!! :wallbash::rant: :rant: :rant: :rant: :rtfm::realmad:

:vava::censored: :censored: :censored: :censored: :2guns:

Maki sram te bilo sto psujes. :harhar: Ja ne psujem,samo sam te citirao.... :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg i ja imam dušu... :yes

Izvinjavam se svima na ružnim rečima, ali ovo je previše što nam rade..... :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vise nemam reci za to sto nam vlast radi kad je u pitanju cena goriva

To stvarno prevazilazi svaku meru licemerja, bahatosti i bezobrazluka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ne vredi se nervirati, treba samo shvatiti da drzava zivi od poreza, akciza i ostalih prihoda koje dobija isljucivo od naroda, a posto mi (narod) nemamo para ni za 'leba a kamoli za poreze (koji su inace abnormalno visoki) namece se logican zakljucak da nasa "velika" Srbija sve dublje i dublje tone u sopstvena govna, a i mi zajedno s njom...

Ko ima uslove da bezi odavde, neka to cini sto pre, jer ovde normalnog zivota nema... Jer, i kad bi im da lisve sto imamo (drzavi, odnosno politicarima na vlasti) njima opet nebi bilo dosta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni cak vise smeta sto novinari palamude kako je nepravedno, a niko da pita stoku od ministra ili tzv, premijera zasto je uredba losa, zasto 15og juna nije POJEFTINILO GORIVO, a zasto ce za par dana da poskupi. Ta placena govna su gora od ovih na vlasti! :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E - spasavaj se ko može. Kod Atanackovića (centar Boban) 110 din lit evrodizela. U Visokog stevana, na Dorćolu nova pumpa PRVA SRPSKA NAFTNA KOMPANIJA (?!?!) tamo gde je parkić i gde okreću tramvaji, idu u "štalu" 104 din. litar!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

pisali smo o toj pumpici već na drugoj temi, nekad se zvala tema petrol i tamo toči 90% taxista ovog grada ...:whistle: ali ja ipak ostajem veran MOL-u jer mi manje troši tamo ... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

benzin.jpg

Vlada Srbije odustala od smanjenja akciza pa nema ni promene cenovnika na pumpama

Cenovnici na pumpama neće se menjati ni narednih dana, jer je procenat promene cena nafte i kursa dolara tek na 0.80 odsto umesto na 3.5 koliko je određeno uredbom - objašnjeno je u Ministarstvu energetike. Trgovci naftom ukazuju da je povećanje vremenskog roka sa 15 na 30 dana i procenta promene sa 1.5 na 3.5 odsto pogrešna odluka. Oni smatraju da je ta odluka uticala samo da se u javnosti što manje pominje skupo gorivo. Sada litar motornog benzina košta od 117.4 do 119.4 dinara, a eurodizela 114 do 116.9 dinara.

- Narednih 15 do 20 dana teško da možemo očekivati promenu, a poskupljenje ili pojeftinjenje u tom periodu biće moguće jedino u slučaju velikih oscilacija cene nafte na berzama - kaže Aleksandar Mileusnić, direktor ''Petrobartavije''. - U razvijenim zemljama teži se tome da cene na pumpama odražavaju stanje cenovnika na berzama, a samo je Srbija izuzetak.

Iako je proletos u Vladi Srbije veoma bila aktuelna najava smanjenja akciza na motorne benzine za oko 10 odsto i istovremeno povećanje na dizele i tečni naftni gas, ta priča je zaboravljena. Očigledno da Ministarstvo finansija nije pronašlo način da se smanjenje akciza na benzine nadomesti većim prihodima od dizela i TNG.

Niko u državi nije raspravljao ni o javnom predlogu ''Lukoila'' da se kamioni u tranzitu koji natoče gorivo duž Koridora 10 oslobode plaćanja poreza na dodatu vrednost od 18 odsto. Generalni direktor ''Lukoila'' Aleksandar Panfilov ukazao je da tranzitni kamioni kroz Srbiju plaćaju samo putarinu, ne toče benzin i ništa ne troše u Srbiji. Glavni razlog je skupo gorivo.

Bugari

Prema najnovijim podacima Evropske komisije, Bugarska je najjeftinija zemlja Unije i po cenama benzina, koji košta 1.03 evra, ali i po cenama dizela 0.99 eura. Najskuplji benzin u Evropskoj uniji kupuju Grci čak 1.518 evra po litru, dok je po ceni dizela Grčka na drugom mestu, sa 1.32 eura, iza Velike Britanije, gde litar košta 1.455 eura.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...