Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Daj Boze da bude tako. Ja par puta godisnje idem za Banju Kovijacu,granica sa Bosnom je na 3km pa sipam benzin tamo. Uz zeleni karton naravno. Isplati se ko zivi blizu granice i to bas.

Ovo mi se cini da je zatisije pred buru i da ce nam gorivo biti jos skuplje....mnogo drzava uzima..bas mnogo. A narod je ili umoran vise ili glup pa sve tako prolazi....kako prolazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nešto malo preko 63 litre stalo - 110 KM

 

IMG_20171225_201955.jpg

 

1.74 KM evrodizel pet'ca :D (aditivirani), pumpa Nešković par kilometara pre Bijeljine, samo što smo krenuli od rodbine.

Faktički, 105 dinara za litar naspram 155 dinara za takođe aditivirani dizel u BG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, znam i za nju, al' kod Neškovića sipam oduvek i siguran sam u kvalitet, i da ne zakidaju. :D 

Imaju i odmah posle prelaza Rača (tamo gde je nekada bio stari prelaz) dve pumpe, ali je na njima najskuplje jer su prve posle granice. Tu je 1.79KM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ako ti tamo odgovara nemas razloga da menjas. Jesi li video ona dva velika marketa cim predjes granicu, ako si isao preko Badovinaca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam...tj. ne znam da li možda misliš na FIS i onaj noviji pored njega, valjda Tropic (ili tako nešto)?

Uvek idem autoputem do Kuzmina, odatle na S.Raču i ulazim u Republiku Srpsku. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, u Badovincima, cim predjes granicu, nalaze se dva velika marketa. Jedan se zove BLP (vlasnik pumpe je vlasnik marketa), drugi Milanovic. Prilicno su dobri sa cenama, pa ljudi u razlici u ceni goriva nakupuju sitnice za kucu. Mislim da se 90% prodavnica u Macvi, a isto toliko u Bijeljini i okolini, snabdeva u ovim marketima. Ako budes isao nekada na tu stranu, svrati, moze fino da se ustedi. I da, napisao sam u temi Stanje na putevima, koji put treba izbegavati ako se ide na granicni prelaz u Badovincima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, neshaoct said:

Imaju i odmah posle prelaza Rača (tamo gde je nekada bio stari prelaz) dve pumpe, ali je na njima najskuplje jer su prve posle granice. Tu je 1.79KM

Tu ja odem i sipam kod god sam u SM.

 

Inače, obzirom da sam sad i u kanister sipao videh da je potpuno bezbojna nafta. Znam da je negde neko spominjao nešto u vezi nje (dal da je nema nigde il nešto drugo) al eto ima je.

@totti mislim da si ti nešto oko ovoga polemisao sa nekim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa tim deckom nema polemisanja
Marko ja sam pricao da sam kupio gorivo iz Grcke i da je bilo skroz ko voda, a kad menjam filter nafte vidim da je uvek drecavo zelen nas ed.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzin i dizel sve skuplji

 

gorivo cene

 

Razlog poskupljenja goriva – skok cene sirove nafte s 45 na 70 dolara za barel. Novo povećanje cene od oko dva dinara moguće zbog više akcize, dizel gorivo poskupelo je na pumpama od nove godine 3,5 a benzin 1,5 dinara po litri, što je bilo i očekivano ako se zna da je cena nafte na svetskoj berzi za poslednjih pola godine skočila sa 45 na čak 70 dolara za barel. Benzin se sada toči u proseku po ceni od 145,2 a dizel za 154,2 dinara. Od pre nekoliko dana situacija je počela da se menja pa cena barela nafte pada. U subotu je koštala oko 65 dolara, pa ako se ovaj trend nastavi i narednih dana, realno je očekivati da će gorivo pojetiniti i kod nas – kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije. Ono što bi izuzetno moglo da dovede do novog poskupljenja goriva je povećanja akciza, budući da se ona svake godine u ovo vreme usklađuje s rastom potrošačkih cena u prethodnoj godini.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iliti 114 din/l po srednjem kursu.

I to nakon nedavnog primetnog podizanja akciza (skoro 10%), cena im je maltene ostala ista. Bar u ovom delu uz nasu granicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam primetio razliku između NISa bosanskog i MOLa u SM. Sa ovom cenom, razlika je oko 40 litara po litru, što se dizela tiče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kvalitet naseg goriva je ok.Sipao sam od vardara pa do triglava.Sve isto.Mozda ima razlike kad sipas u bas.bas evropi.Ni slovenci nemaju nista posebno.Najbolji je bosanski i kosovski dizlo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je sada benzin u bosni,bio sam kad su digli akcize tada dizel i benzin 120-125 din.vidim sada dizel 112 da li je i benzin toliko,mislim na pumpe kod pavlovica mosta

Share this post


Link to post
Share on other sites

B92: Novi udar na džepove vozača - 7 nameta na gorivo

 

Nacrt zakona o naknadama predviđa da se iz cene goriva pokrivaju naknade za biogorivo i energetsku efikasnost od ukupno 25 para po litru.

 

18829759245aaac2507a67d052170051_w640.jpg

 

To bi trebalo da puni državnu kasu sa dodatnih četiri miliona evra, piše Politika.

Usvajanjem novog zakona o naknadama, vozači u Srbiji će kroz cenu goriva, umesto dosadašnjih pet, plaćati sedam nameta. Predlog je da se uvede naknada za biogorivo i energetsku efikasnost od ukupno 25 para po litru benzina i dizela, odnosno kilogramu tečnog naftnog gasa. Vozači poslednjih godina plaćaju i posebne takse za markiranje i monitoring goriva, obavezne rezerve, akcize i PDV, što umnogome opterećuje cenu goriva u Srbiji. 

Država će, po osnovu ovih novih 25 para, za tri milijarde litara prodatog goriva u budžet upumpati još oko četiri miliona evra. 

Udruženje naftnih kompanija Srbije zato apeluje na vladu da, umesto da Zakonom o naknadama uvodi nove naknade, nađe način da cenu goriva rastereti, jer promet derivata neće očekivano rasti, što će doneti manji priliv para u budžet.

 

preuzeto sa - b92.net

 

============

 

Jeste da nije puno, ali malo po malo, cena ide samo na vise. 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna sadržaja sa linka b92

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još dva nameta na gorivo

 

gorivo nameti

 

Iako naša zemlja ima najviše takse na derivate u regionu, Nacrt zakona o naknadama predviđa da se iz cene goriva pokrivaju naknade za biogorivo i energetsku efikasnost od ukupno 25 para po litru, što će puniti državnu kasu sa dodatnih četiri miliona evra. Usvajanjem novog zakona o naknadama, vozači u Srbiji će kroz cenu goriva, umesto dosadašnjih pet, plaćati sedam nameta. Predlog je da se uvede naknada za biogorivo i energetsku efikasnost od ukupno 25 para po litru benzina i dizela, odnosno kilogramu tečnog naftnog gasa. Vozači poslednjih godina plaćaju i posebne takse za markiranje i monitoring goriva, obavezne rezerve, akcize i PDV, što umnogome opterećuje cenu goriva u Srbiji.

 

Država će, po osnovu ovih novih 25 para, za tri milijarde litara prodatog goriva u budžet upumpati još oko četiri miliona evra. Udruženje naftnih kompanija Srbije zato apeluje na vladu da, umesto da Zakonom o naknadama uvodi nove naknade, nađe način da cenu goriva rastereti, jer promet derivata neće očekivano rasti, što će doneti manji priliv para u budžet. Tomislav Mićović, generalni sekretar ovog udruženja, kaže da je već sada potrošnja goriva znatno manja od očekivane, te da je lane ukupan promet svih derivata bio veći za svega 0,5 odsto, odnosno za oko 30.000 tona veći nego u 2016. godini. Ako država želi da kamioni i autobusi sipaju gorivo i u Srbiji, a ne da samo prođu kroz našu zemlju, moraju da rasterete cenu goriva.

 

Upoređujući zemlje s kojima se graničimo, ali i region, jasno se vidi da su dažbine u Srbiji, pogotovo kada je o dizelu reč, ubedljivo najviše. Ukupne takse, naknade i akcize iznose 720 evra na 1.000 litara, dok su u Makedoniji ovi nameti gotovo upola manji – 395 evra, u BiH 506, a Crnoj Gori 617 evra. Drastična je razlika kod tečnog naftnog gasa, čiju bi potrošnju Srbija, kao i sve ostale zemlje koje pretenduju da poštuju propise EU i ekologiju, trebalo da stimuliše, jer je reč o ekološki najprihvatljivije gorivu. Dok su ukupne takse na TNG u Srbiji 315 evra na 1.000 litara, u Hrvatskoj su 127, a u Rumuniji 147 – ističe Mićović. Pri tome ne treba gubiti iz vida da potrošači uz sve to plaćaju i sedam miliona evra konzorcijumu privatnih kompanija, koji je država izabrala da markira i radi monitoring goriva, iako za to već postoji nadležna tržišna inspekcija, koju potrošači takođe plaćaju kroz akcizu. Dakle, reč je o duplom trošku.

 

Upitan da li bi bar ovaj namet mogao da se ukine, Mićović odgovara da upravo ove godine ističe petogodišnji ugovor s pomenutim konzorcijumom, te da su od Ministarstva rudarstva i energetike zatražili da se uradi sveobuhvatna analiza efekata ove mere, kako bi se unapredio sistem kontrole tržišta, ali veruju da će se ugovor produžiti po automatizmu i da će ovaj trošak potrošači i dalje nepotrebno plaćati. Sistemom markiranja nezadovoljni su svi obveznici markiranja, dakle kompanije koje uplaćuju celokupnu akcizu u budžet. S druge strane, vozači će, po svoj prilici, duplo duže od očekivanog morati da plaćaju i naknadu za obavezne naftne rezerve, za šta se plaća 2,6 dinara na svaki litar, plus PDV, jer je do sada tek polovina prikupljenog novca zaista i utrošena za kupovinu obaveznih rezervi, pa se postavlja pitanje na šta je taj novac potrošen.

 

– Srbija definitivno nije usaglasila svoju akciznu politiku sa zakonodavstvom Evropske unije. Kako bi se cena goriva rasteretila, neophodno je uvesti akcizu na ugalj, koks, prirodni gas, usaglasiti nivo akciza na duvan i alkohol sa uobičajenim u EU. Ukoliko država ima dilemu oko nivoa taksi na gorivo, neka se samo osvrne na to kolika su državna zahvatanja u zemljama sa sličnim BDP-om po glavi stanovnika – zaključuje Mićović.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

I update iz okoline Bijeljine 

na Petrolu ED 1.99KM, aditivirani 2.09KM

na NISu ED 1.89KM, aditivirani 1.99KM

 

Po NBS, kupovni kurs KM u petak je 1KM = 60.69RSD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...