Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Videćemo šta sledi,ali sam siguran da će nas po džepu…

”Rampa na transport sirove nafte iz Rusije, koja će u Srbiji stupiti na snagu od 1.novembra, otvara pitanje kakve su sve alternative pred nama i hoće li na pumpama doći do nestašice ili dramatičnog skoka cene ovog važnog energenta. Stručnjaci za energetiku ocenjuju da nam zbog ove zabrane ne preti "katastrofalna nestašica", ali da se očekuje poskupljenje cena na pumpama.”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako u serbie ? BMB +5 din = 180 i dizel +5 = 220 ? , hajmo jos to malo gore sta fali,  ovde u indiji je oko 330 po litri ali zato retko ko vozi i samo preduzeca ;) Sta ima da vozite u prazno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cene 21102022.jpg

 

U skladu sa članom 3. stav 4. Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte, utvrđuje se najviša maloprodajna cena derivata nafte za period od 15 časova 21. oktobra 2022. godine do 15 časova 28. oktobra 2022. godine.

  • Evrodizel, u iznosu 222 dinara za jedan litar.
  • Evro Premium BMB 95 u iznosu 178 dinara za jedan litar.

Takođe, u skladu sa članom 3. stav 5. navedene uredbe, obaveštavaju se privredni subjekti koji obavljaju delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava da su dužni da utvrđene maloprodajne cene  derivata nafte primene odmah po objavljivanju na zvaničnoj internet stranici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro su nešto pričali, i ako sam dobro upamtio stvar je ovakva:

- pre 24.02. nama je iz Rusije stizalo oko 15% nafte koju smo trošili. Najviše je stizalo iz Iraka (40%).

- posle 24.02. a naročito nakon što su iz EU počeli uvoditi sankcije, Rusija je počela prodavati naftu par desetina dolara ispod tržišne cene kako bi stimulisala njenu prodaju.

- na taj voz jeftine nafte iz Rusije smo i mi uskočili, tako da nam je procenat uvoza nafte iz Rusije skočio na oko 60% ukupnih količina proteklih meseci.

 

Ipak, iako smo mesecima 60% nafte koju trošimo kupovali ispod tržišne cene, derivati na pumpama su nam poskupljivali.

Paralelno sa tim, a zbog sjajnog prethodnog rukovodstva EPS-a, imali smo manjak struje, praznili smo akumulacije hidroelektrana tokom leta i uvozili struju. Taj uvoz smo plaćali po par miliona evra dnevno. To je moralo da se plati, i ako je iz te ekstra zarade od kombinacije sa naftom iz Rusije da i razumem, al' nešto nisam siguran... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/22/2022 at 6:33 PM, silenci said:
to u prevodu znaci,jebe drzava narod svoj

Naravno. Redovno i sistematski. Neko će reći da je to zbog ljubavi .
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnos evro- dolar ima uticaja takodje.

Nije problem ni 250 za vecinu vozaca u Srbiji,jer vecina prelazi 6000-8000 godisnje.

Neka vozila ne izlaze iz grada nikada.

 

Skok cena nafte ce uticati opravdano i neopravdano na skok svih namirnica i proizvoda,jer ce poskupeti transport.

 

Npr,ja vec imam "opravdanje" za poskupljenje.

Poskupeo prevoz robe,poskupela roba po jedinici.

Ako je trebalo xx dinara,odma grabimo na xy dinara i tako idu sve cene gore neopravdano.

Kad deru mene ,deremo i mi kupce.

Pa ko izdrzi duze.A inflacija raste samo.

Poskupelo je sve 50 % zadnjih 5-6 godina.

Od upaljaca do auta...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurodizel        INA    1,78e
Eurodizel+    INA    2,07e
Eurosuper 95    INA    1,47e
Eurosuper 95+    INA    1,66e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene goriva do kraja meseca

 

cene 21102022.jpg

 

Ukratko - iste cene kao prošlog petka.

U skladu sa članom 3. stav 4. Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte utvrđuje se najviša maloprodajna cena derivata nafte za period od 15 časova 28. oktobra 2022. godine do 31. oktobra 2022. godine.

  • Evro Dizel, u iznosu 222 dinara za jedan litar.
  • Evro Premium BMB 95 u iznosu 178 dinara za jedan litar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ovim cenama postaje jako upitna isplativost voznje dizela. Ja sve vise razmisljam da mi se vise isplati benzinjara koja trosi 7l imajuci u vidu cenu odrzavanja oba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

juče sam bio kod majstora za auto, bila dvojica Taxista iz LE,jedan ugradio TNG, a drugi mi kaže da je  30god vozio na TNG, ali su sada obojica kupili nova vozila, s tim da je jedan ugradio TNG, a ovaj drugi ne želi. Veoma sporo se otplaćuje, o dizelu i ne razmišljaju.

kupili opel grandland valjda, sa 1.2 atmo, 80ks, kaže po gradu 6,5L BMBa, a na autoputu pođe ranije i drži oko 100kmh, sa 5L potrošnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, igor0511 said:

Sa ovim cenama postaje jako upitna isplativost voznje dizela. Ja sve vise razmisljam da mi se vise isplati benzinjara koja trosi 7l imajuci u vidu cenu odrzavanja oba.

Pisah vec moje visegodisnje iskustvo sa oba, po cepu. Sa ovom suludom razlikom u ceni izmedju dizela i benzina, ne da nije upitno, nego je trenutno sve na strani benzinjare.

Isplativost je jos veca sada, zbog vece razlike od 44 din. Normalno da sam u planiranju kupovine benzinjare racunao na vecu potrosnju i skuplju voznju. Mi smo nebitna boranija, najgore je sto ovakve cene dizela uticu na sve ostalo.

On 9/2/2022 at 2:33 PM, Ivan said:

Objavljene nove cene osnovnih goriva, narednih sedam dana:

- BMB95: 180 din (3 dinara jeftinije)

- Eurodizel: 217.5 din (ista cena kao prosle nedelje)

 

Sa ovakvim razlikama u cenama vec duze unazad - pored primetno jeftinijeg odrzavanja i registracije, ispade mi jeftinije cak i gorivo, poredeci sa prethodnim dizelasem :blink: .

S obzirom da ocekujem da je "normalno" da benzin bude skuplji i po litru, plus sa vecom potrosnjom.

 

Upravo gledam, sa 6.1l generalnog proseka po cepu, sa 1.9 8v dizelom bih imao 6.1x217.5=1.326 din na 100 km.

Ista klasa, slicna tezina, sa 20 KS jacim turbo benzincem sam na okruglo 7l, tj. 7x180=1260 din na 100 km. Sa "normalnom" potrosnjom 2 godine pre Corone, to bi bilo jos nizih 6.7x180=1206 din.

Svakako se do sada, uz lepe performanse, izbor motorizacije stvarno pokazao kao pun pogodak. Po trenutnim cenama svega, za ovih nepunih 5 godina (gorivo, registracija, odrzavanje, delovi...). Ali, to su nasi paradoksi, ako pricamo o cenama goriva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, shuxx said:

opel grandland valjda, sa 1.2 atmo, 80ks

Crossland verovatno, nema Grandlanda sa tim motorom.

34 minutes ago, Ivan said:

Isplativost je jos veca sada, zbog vece razlike od 44 din. Normalno da sam u planiranju kupovine benzinjare racunao na vecu potrosnju i skuplju voznju.

Meni je prosek na turbo bentincu za 10.000 pređenih 7,2 l na 100 km. Doduše uslovi vožnje su takvi da na posao veći deo idem auto putem i da sam poprilično vozio otvorenim deonicama, što magistralama što auto-putevima. Kada sam birao službeni auto dizel nije dolazio u obzir, doduše delom zbog slabijih performansi i sporijeg grejanja zimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...