Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

U Republici Srpskoj su velike varijacije u cenama u zavisnosti od regiona. U nedelju, kad sam se vracao u SRB varijacije su za benzin bile od 2.97KM (Bileca i Trebinje) do cak 3.15KM na nekim mestima u Visegradu. U Federaciji je cena veca za dvadesetak feninga, bar u ovom delu kuda sam prolazio (Gorazde) sto ne odudara mnogo od ovih cena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurosuper 95    INA    11,19 kn / 1.49 eura
Eurosuper 100    INA    13,06 kn / 1.74 eura
Eurodizel    INA    12,12 kn / 1.61 eura
Eurodizel+    INA    14,25 kn / 1.90 eura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljene nove cene osnovnih goriva, narednih sedam dana:

- BMB95: 180 din (3 dinara jeftinije)

- Eurodizel: 217.5 din (ista cena kao prosle nedelje)

 

Sa ovakvim razlikama u cenama vec duze unazad - pored primetno jeftinijeg odrzavanja i registracije, ispade mi jeftinije cak i gorivo, poredeci sa prethodnim dizelasem :blink: .

S obzirom da ocekujem da je "normalno" da benzin bude skuplji i po litru, plus sa vecom potrosnjom.

 

Upravo gledam, sa 6.1l generalnog proseka po cepu, sa 1.9 8v dizelom bih imao 6.1x217.5=1.326 din na 100 km.

Ista klasa, slicna tezina, sa 20 KS jacim turbo benzincem sam na okruglo 7l, tj. 7x180=1260 din na 100 km. Sa "normalnom" potrosnjom 2 godine pre Corone, to bi bilo jos nizih 6.7x180=1206 din.

Svakako se do sada, uz lepe performanse, izbor motorizacije stvarno pokazao kao pun pogodak. Po trenutnim cenama svega, za ovih nepunih 5 godina (gorivo, registracija, odrzavanje, delovi...). Ali, to su nasi paradoksi, ako pricamo o cenama goriva.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U CG je benzin 1,35 i 1,39 ( 95 i 98 ) i dizel 1,58.

Što se tiče tih 95 oktana, ja taj benzin od prvog dana sipam u Hondu ( jer su mi tako rekli i u Delti, da 98 oktana "traži" samo 2,0T, a 1,0T i 1,5 T, kao i svi hibridi, 05 oktana), a sipamo ih u firmi u službenu fobiju TSI ( prešla 150 kkm ) i u starog Jareta 1,5 VVTi ( prešao 105 kkm ), a i novog ( "novorodjenče" je tek na oko 1.500 km )..

Share this post


Link to post
Share on other sites
50 minutes ago, dekirs said:

Ne sipas valjda 95 oktana u 1.4MA? :D

Mikser 97.5 oktana :D . Na sluzbenu karticu BMB95, a iz svog dzepa ga pocastim aditiviranim... Mada, kako si i sam rekao (i kao sto svi znamo) - kvalitet i jednog i drugog je vrlo upitan. Nekad se desi i da dopunim do punog sa 95, nekad sa 100-kom, kako se namesti. Ima malo razlike u povlacenju sa nizih obrtaja, sto se potrosnje tice maltene isto.

Inace, racunicu iznad sam naveo i za jedno i za drugo osnovno gorivo, posto to vecina ljudi uglavnom i sipa. Cisto da se vidi koji je trenutno apsurd sa razlikom u cenama, jer je benzin uglavnom svuda skuplji (a i kod nas je bilo tako).

Ranije se "znalo" - benzinac vise trosi i sa vecom cenom goriva jos vise kosta po km. I to se uzimalo kao apriori stavka pri kupovini (dok si sa druge strane imao jeftinije odrzavanje i registraciju). Sto sada uopste nije slucaj, cak moze da se desi i kontra (kao u mom slucaju), jer je dizel skuplji skoro 40 din :blink: .

A kada sam kupovao svog prvog dizela tamo polovinom 2000-ih, dizel gorivo je bilo bukvalno bagatela. Bum kod nas dizelasi dozivljavaju sa Common Rail motorima, JTD, HDi, dCi (uz pumpa-diznu TDI). Kako se broj korisnika povecavao, tako se i cena menjala, da danas dolazimo do toga da je dizel 40 din skuplji.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/2/2022 at 2:33 PM, Ivan said:

Objavljene nove cene osnovnih goriva, narednih sedam dana:

- BMB95: 180 din (3 dinara jeftinije)

- Eurodizel: 217.5 din (ista cena kao prosle nedelje)

Do petka 16.9., benzin opet 3 din jeftiniji, a dizel ostavljen sa istom cenom. Razlika je sada 40 din:

- BMB95: 177 din

- Eurodizel: 217.5 din

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što je dizel toliko skuplji ( i to ne samo u Srbiji ) platiće svi, jer ta razlika cene kao posledica globalne politike opterećuje transport ( a transport cene robe ), neke vrste proizvodnje ( poljoprivreda i dr. ) i još dosta toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurosuper 95 i 98 će u naredne dvije sedmice biti jeftiniji devet centi na 1,26 eura, odnosno osam centi na 1,31 eura.

Litar eurodizela će u naredne dvije sedmice koštati dva centa manje, pa će iznositi 1,56 eura.

 

Izvor RTCG.

 

Racunajuci po danasnjem srednjem kursu, ispada da je benzin u CG jeftiniji nego u SRB za skoro 30 dinara, a nafta za skoro 35 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve i oduvek je narod finansirao. Sve ide od poreza/akciza danas, a oni su toliki da se vlast i pored toga sto kao "ulaze i gradi" enormno bogati. Pojedinci imaju milijarde na racunima.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Nikola031 said:

Eurosuper 95 i 98 će u naredne dvije sedmice biti jeftiniji devet centi na 1,26 eura, odnosno osam centi na 1,31 eura.

Litar eurodizela će u naredne dvije sedmice koštati dva centa manje, pa će iznositi 1,56 eura.

 

Izvor RTCG.

 

Racunajuci po danasnjem srednjem kursu, ispada da je benzin u CG jeftiniji nego u SRB za skoro 30 dinara, a nafta za skoro 35 dinara.

Pre nedelju dana kada sam se vraćao iz CG i jeste bio jeftiniji dizel u CG. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene goriva za narednih sedam dana

 

cene 16092022.jpg

 

U skladu sa članom 3. stav 4. Uredbe o ograničenju visine cena derivata nafte (''Sl. glasnik RS'', br. 97/22), utvrđuje se najviša maloprodajna cena derivata nafte za period od 15 časova 16. septembra 2022. godine do 15 časova 23. septembra 2022. godine.

  • Evro-dizel u iznosu 216 dinara za jedan litar,
  • Evro-Premium BMB 95 u iznosu 174 dinara za jedan litar.

Takođe, u skladu sa članom 3. stav 5. navedene uredbe, obaveštavaju se privredni subjekti koji obavljaju delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje prevoznih sredstava da su dužni da utvrđene maloprodajne cene  derivata nafte primene odmah po objavljivanju na zvaničnoj internet stranici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurosuper 95    INA    1,41 eura
Eurosuper 100    INA    1,66 eura
Eurodizel    INA    1,71 eura
Eurodizel+    INA    2,00 eura

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurosuper 95    INA    1.40 e
Eurodizel    INA    1.62 e

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnja korekcija - cene do 30.09.2022.:

 

img_2546.thumb.jpg.1cb45cfba7f4ce4886c21d0513cacf2b.jpg

 

PS: Ima li slucajno neko informaciju iz prve ruke kako se krecu cene goriva na Sepku (ili bar oko Bijeljine, mala je razlika)? Trebao bih polovinom nedelje na put na tu stranu, a nisam prolazio mesecima. Znam da je u jednom trenutku kod nas bilo i jeftinije zbog ovih ogranicenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eurosuper 95    1,39e
Eurosuper 95+    1,58e
Eurosuper 100    1,64e
Eurodizel    1,63e
Eurodizel+    1,90e

Share this post


Link to post
Share on other sites

GP Sepak/Trbusnica (Loznica), pre par sati:

 

IMG-7c23e0f31228d76eb709f825b179ae18-V.thumb.jpg.f6c11ffe63c851d19afaf338e0ebc846.jpg

 

Tj. benzin je po srednjem kursu nasih 161 din (jeftinije 11 din nego kod nas). 

A dizel nasih 182 din (jeftinije 31 din). 

Moze da se plati i u dinarima, u tom slucaju kurs je 1 BAM = 63 din (srednji je trenutno 60 din). Tako da je placanje dinarima i dalje najnepovoljnije, placanje karticom izmedju, a najpovoljnije ako se plati u ranije razmenjenoj domacoj valuti. 

Kod Zvornika je par feninga razlike u odnosu na ove cene. Ka Sarajevu standardno sve skuplje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...