Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Da li znate koliko je (dodatno) zaradila evropska naftna industrija od početka ukrajinskog rata?

 

gorivo 01.jpg

 

Studija koju je od kompanije EnergyComment naručila ekološka organizacija Greenpeace jasno definiše koliko je evropska naftna industrija dodatno zaradila nakon ruske invazije na Ukrajinu. Prodajom dizela i benzina u Evropi korporacije su ostvarile dodatni prihod od najmanje 3 milijarde evra.

 

Procena Greenpeace-a je da dodatni prihod naftne industrije u Evropskoj uniji iznosi prosečno 107 miliona evra dnevno - 94 miliona evra od prodaje dizela i 13 miliona evra od prodaje benzina. Analiza hamburške istraživačke i konsultantske kompanije EnergyComment se fokusira na rastuće marže na putu od prve tačke, međunarodnih cena sirove nafte, do evropskih cena goriva na benzinskim stanicama bez poreza i ostalih stavki. Zanimljivo je da su cene na pumpama rasle puno brže od cene sirove nafte. Između januara i marta cena sirove nafte je porasla samo za oko 19 centi po litru. Sličan, iako slabiji trend može se primetiti i kod benzina. Visoke marže jasno pokazuju da je naftna industrija iskoristila krizu, porasle su cene duž lanca snabdevanja dok se njena prosečna troškovna baza jedva promenila.

 

Na kraju, ovakvi potezi rezultiraju povećanom inflacijom, rastom cena u svim segmentima...

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Djuk85 said:

Vupertal

 

IMG_20220418_120419.jpg

gde nadje taj grad da stavis cene goriva u nemackoj,tamo mi brat zivi,a pravo se piše Wupertal

Skoro su drugari dosli iz Nemacke,cene su slicne kao na slici,al ima dosta razlike po regijama

A kod nas je oko 196 dinara,bas su mnogo pojeftinili u petak

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites
gde nadje taj grad da stavis cene goriva u nemackoj,tamo mi brat zivi,a pravo se piše Wupertal
Skoro su drugari dosli iz Nemacke,cene su slicne kao na slici,al ima dosta razlike po regijama
A kod nas je oko 196 dinara,bas su mnogo pojeftinili u petak

Pa čekaj, zar nije DE godinama imala jeftinije gorivo od nas? I sad samo zato sto nije poskupelo kod nas i nije skuplje nego kod njih, loše je to sto je pojeftinilo za 1din?? Pa nema nama leka definitivno


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eurosuper 95    INA 12,19 kn / 1,61 e
Eurosuper 95+  INA 13,16 kn / 1,74 e
Eurosuper 100 INA 13,67 kn / 1,81
Eurodizel         INA 12,70 kn / 1,68 e
Eurodizel+       INA 14,06 kn / 1,86 e

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@voodoons to ti samo govorio koliko je 'realna' cena goriva kod nas. Za sada je ogranicena, cekaj dok dodje eksponencijalni rast, tigrovski. 
Kod nas je jeftinije nego u BiH gde je uvek bilo jeftinije oko 30tak dinara.

Tako da, ocekuj da bude oko 2 eur uskoro, od kraja aprila kad prestane uredba vlade

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kakve veze ima sad to koliko će da bude. Valjda gledamo koliko je sad. Ja kažem da se bunimo sto je spuštena cena za 1din (kao, pretrgli se). Šta će da kažu kad bude cena 2€? Jel će opet da se bune sto se diže cena? Ma…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cinjenica da spustanje cene od 1 dinara ne cini razliku. Litra je otisla gore 30-40 dinara i onda spustanje za 1 dinar nema nekakvu tezinu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, ne čini, kao sto ne bi činilo ni da je poskupelo za 1din ali ipak nije poskupelo. Sad, svašta može da se dešava globalno sa cenama goriva svuda ali eto sad, trenutno imamo dobru cenu goriva i ako to nije razlog da makar malo budemo zadovoljni nečim, ja ne znam onda…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek je bio fazon poskupi 2-3 din pa snize 1 din i tako su uvek u plusu a narodu se mazu oci i prica o tome kad padne taj 1 din kao da je ne znam sta...a ne znam kako moze biti dobra cena goriva na ove plate, da je cena recimo oko 1e pa da kazemo ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono, gorivo do Grčke i nazad izađe 30% cene letovanja i onda se bune kao Srbi paradajz turisti :D 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 To ti nije merodavno poredjenje. Isto tako mozemo reci da je letovanje na Tajlandu ili tamo negde 30% cene karte aviona jer je karta 800-900 eur a smestaj 200 eur  :) (naravno ima kombinacijaza jeftinije karte i jeftiniji smestaj)

Sad racunam za CG, mene ce gorivo tamo i nazad izaci nekih 40% cene smestaja. A to mi samo kaze da sam nasao povoljno smestaj :) Gorivo je toliko koliko jeste. 

 

@voodoons to je ono, iz kog ugla posmatras stvari. Pojeftinjenje je super, podrzavam, ali pojeftinjenje od dinar-dva posle poskupljenja od 30 dinara, sa time ne mogu da se pomirim i ne mogu da kazem kako je to dobro jer nije u nasem interesu. Pisao sam par postova iznad o ceni goriva i nacinu sipanja u Madjarskoj. Kod njih je cena tipa oko 150 dinara po litru jer se drzava odrekla akciza u kriznim vremenima zarad ocuvanja standarda gradjana.

 

A da dodam da je sve poskupelo. Neke stvari kupujem tipa jednom u par meseci jer ne konzumiram tipa secer, brasno i tako neke stvari. Zadnju cenu koju pamtim je tipa 60tak dinara kg secera, a sada je oko 100 dinara (sto dodje oko 70% povecanje). Kafu redovno kupujem i ona je otisla za godinu dana (cak i pre krize) za oko 30%... U prodavnici je paradajz oko 350 dinara/kg, paprika oko 400 din/kg... 

 

A opet plate stoje... 

 

Tako da pojeftinjenje od 1 dinar nije bas ohrabrujuce :) pogotovo sto od koliko sam svestan i koliko dugo koristim kola, svako drasticno pojeftinjenje goriva na svetskom trzistu, kod nas se trose stare rezerve koje su placene skuplje, a kad poskupi na svetskom trzistu eto sutra nove cene na pumpama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vrijeme korone, cijena goriva je bila jako niska. Ispada da sto ga vise trosis ono je skuplje. Mozda danas-sutra kad e-automobila bude vise gorivo ce biti jeftino, a benzinske ce se zatvarati. Naravno to ja necu docekati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poskupo je ovo, koji je grad u pitanju? Dosta zavisi i od lokacije, centar grada, periferija, industrijska zona itd.
cc4caa03fd5d2227eae32f557edd9e82.jpg

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sad pored koje god sam pumpe prosao cena je stara. 

Nisam procitao od koliko sati menjaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam benzinko, cene i dalje iste. Ma to će popodne kada se ljudi vraćaju sa posla i dobiju platu (zbog 1. maja :)) taman natankaju :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...