Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Šta treba da se desi da padne cena goriva? Ili bar da ne raste?

 

cene goriva.jpg

 

Cene goriva na benzinskim stanicama u Srbiji i širom regiona dostigle su maksimum. Stručnjaci ističu da je više uzroka doprinelo tome, kao i da se u narednom periodu ipak ne očekuje dalji skok cena sirove nafte, pa samim tim ni goriva. Cene sirove nafte na svetskom tržištu dostigle su u oktobru višegodišnji maksimum, a barel nafte tipa Brent koštao je i više od 85 dolara. Rast cena nafte na svetskom tržištu neminovno je uticao i na rast cena naftnih derivata u Srbiji. Tako je na nekim pumpama ovih dana dizel premašio cifru od 170 dinara za litar. Sirova nafta, kao jedan od najznačajnijih berzanskih pokazatelja, poskupela je u prethodnih mesec i po dana za 22 procenta i krajem septembra je sa 86.29 dolara za barel dostigla najvišu cenu u poslednje četiri godine. Stručnjaci navode da se može očekivati da se svetski trendovi u segmentu energenata prenose i na domaće benzinske stanice. 

 

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović kaže da su više cene goriva u Srbiji posledica rasta cene nafte i berzanskih kotacija benzina i dizela. Kako dodaje, u prethodnih mesec i po cena sirove nafte poskupela je za 22 odsto, što je veliki skok i odražava se i na cenu goriva. Sada je u zastoju i videće se da li će se zadržati na nivou od 80 dolara, ističe Mićović, uz objašnjenje da na cenu goriva utiče više faktora, a cena sirove nafte samo jedan od njih, mada i glavni. Pored toga, na porast cena derivata utiče i kurs dolara, ali i akcizna politika država. Mićović ističe da će se videti kako će se kretati trendovi na tržistu ali da se ipak ne očekuje veći skok cena sirove nafte, pa samim tim ni goriva u narednom periodu. ''Ovako visoke cene ne odgovaraju ni naftnim kompanijama, jer onda pada potrošnja'', objašnjava sagovornik Tanjuga. Kada je reč o mogućim potezima države u trenutnoj situaciji, Zakon o akcizama sadrži mogućnost da Vlada Srbije smanji akcize i time utiče na cene. Sagovornik Tanjuga smatra da država sama treba analizom da proceni da li je moguće učiniti tako nešto. 

 

''Ovako visoke cene goriva podižu osnovicu za obračun PDV-a i onda se od PDV-a prihoduje novac na koji se realno nije računalo. Zato treba razmisliti da li treba samo za toliko smanjiti akcize, odnosno za taj rast PDV-a, jer to je mehanizam koji bi na neki način rasteretio kućne budžete i pritisak na privredu, a drzava bi ostvarila svoj projektovani prihod'', objašnjava Mićović. Sličan stav ima i predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović, koji kaže da na cenu goriva najpre utiču dešavanja na svetskom tržištu, a potom i državna zahvatanja kroz akcize. ''Država bi trebalo da pokuša da smanji svoja uzimanja kad govorimo o akcizama i da napravi bitan korak ka potrosačima'', ističe Pavlović.

 

Cene nafte su na putu da ovu nedelju završe sa padom, jer su obilne zalihe neutralisale zabrinutost od moguće upotrebe ''crnog zlata'' kao ''političkog oružja'', usled tenzija na relaciji Saudijska Arabija - SAD. Cene naftnih fjučersa su ove nedelje pale za 3.0 odsto u Njujorku, prenela je juče njujorška agencija Blumberg. Saudijska Arabija, najveći svetski izvoznik nafte, upozorila je da bi mogla iskoristiti poziciju vodećeg dobavljača, ako bude kažnjena zbog nestanka saudijskog novinara DŽamala Kašogija u njenom kozulatu u Istanbulu. Analitičari, međutim, sumnjaju da bi kriza mogla ići tako daleko, a jenjavanju zabrinutosti doprineli su i podaci američke vlade koji su pokazali da su zalihe nafte u SAD prošle nedelje porasle više od očekivanja. 

 

Inače, ovih dana na pumpama u Srbiji startovala je i primena direktive Evropske unije o novom, jedinstvenom obeležavanju derivata. U praksi će to značiti da na rezervoarima na benzinskim stanicama, kao i na vrhovima ''pištolja'' za točenje, moraju da budu istaknute odgovarajuće nalepnice, kao i na svim vozilima proizvedenim, odnosno prodavanim na ovim tržištima posle 11. oktobra ove godine. Mićović objašnjava da se to odnosi samo na biokomponente i njihov udeo u gorivu, a da u Srbiji toga nema. ''I dalje će na benziskim stanicama biti onaj stari način koji poznajemo, čak i ako se propiše novi evropski, naš stari način neće nestati. Obaveza je da postoji oznaka o udelima biogoriva, a mi nemamo biodizel u dizelu, kao ni bioetanol u benzinu'', ističe Mićović. Jedina dva goriva koja su obuhvaćena Direktivom EU jesu komprimovani prirodni gas i tecni naftni gas. ''Sačekacemo da država propiše obavezu primene standarda obelezavanja i onda će kompanije promeniti te oznake budući da država daje određeni rok do kada to kompanije treba da realizuju'', objasnio je Mićović. Ova pravila, inače, proističu iz obaveza država da smanje nivo CO2 i zagađujućih materija. ''Sve države EU su prihvatile obavezu i na taj način smanjuju nivo CO2 i Srbija kao zemlja kandidat za članstvo će morati to da primeni, ali nismo još došli do pristupanju EU i kada to uvedemo kao obavezu onda će naftne kompanije i uvoznici koji određenu količinu biogoriva stavljaju na tržiste to činiti tako što će ih mešati sa gorivom dobijenim iz nafte'', rekao je Mićević. Biogoriva su, inače, dvostruko skuplja od onih koja su dobijena iz nafte. ''Država bi mogla da taj deo oslobodi akcize i tako ne utiče na cenu. Bitno je da država može to da izvede tako da ubacivanje biogoriva ne utiče na rast cena'', rekao je Mićović.

 

preuzeto sa - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za litar goriva 7 RSD više, skuplje samo u 2 države

Cene goriva u Srbiji, u poslednjih mesec ipo, porasle su 3 do skoro 7 dinara, u zavisnosti od vrste derivata.

 

Foto: Thinkstock

 

Tako je benzin sada skuplji za 3.35 dinara, evrodizel 6.54 a auto-gas 6.76 dinara. Razlog za poskupljenje na pumpama je to što je barel nafte početkom oktobra otišao na 86 dolara. Sa ovakvim cenama na pumpama evrodizel je u Srbiji među najskupljim u regionu. Skuplje se toči samo u Grčkoj i Albaniji. ''Država nije nijednim segmentom uticala na to da u poslednjih nekolikop meseci da dođe do skoka derivata na benzinskim stanicama, on je jedino i isključivo posledica skoka cene na sirovom tržištu, kada govorimo o povećanju, cene sirove nafte, i moje očekivanje je kada padne cena sirove nafte da se to odrazi i na benzinskim stanicama'', rekao je ministar energetike Aleksandar Antić.

 

preuzeto sa - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da nisam promasio temu (ako jesam, neka admini prebace :rolleyes:)... 

 

d1.thumb.jpg.1c836c80e9411fb3717d8117afdf031d.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Litra 220rsd....

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno, ne mogu ih sve otkriti, jer 95% njih radi sa dosta manjim kolicinama, i uvek moze da kaze da je za licnu upotrebu. Ovo je neka `musterija` prijavila.

Smajli sam stavio, jer nisam cuo da je neko imao ovoliko goriva. Nisu napisali odakle je taj tacno, valjda ce se cuti ovih dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napokon: Cena goriva u Srbiji ide naniže, čak i dizel


Barel nafte je za pet dana pao sa 77 na 72 dolara i to je počelo da se odražava na maloprodajne cene derivata i u Srbiji

 

surtidor-gasolina.jpg

 

To za ''Politiku'' kaže generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović, koji ističe da je benzin nastavio da pojeftinjuje i ove nedelje. ''Prošle je pojeftinio oko pola dinara, a do kraja nedelje očekuje se da cena bude još niža'', kaže on.  Novina je, kako navodi, da će posle dužeg vremena početi da pojeftinjuje i dizel, što će se videti na pumpama već do kraja nedelje. ''Ne treba očekivati značajno pojeftinjenje, ali će do pada cene doći. Očekuje se da se trend pada cene derivata nastavi i ubuduće, što će vozači videti'', navodi Mićović. Vozači su i dalje skeptični prema ovim najavama, jer većih promena na pumpama nije bilo ni kada je ''brent'' sa 86.74 dolara, koliko je koštao barel početkom oktobra, pojeftinio na 76.47 dolara, a američka laka nafta sa 76.72 skliznula na 66.41 dolar.

 

preuzeto sa - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do kraja sedmice benzin jeftiniji

 

185889-gorivo cene.jpg

 

Posle dužeg vremena i evrodizel će na pumpama početi da se toči po nižoj ceni. Uprkos sankcijama SAD ka Iranu, cena barela nafte na svetskim berzama pada. Odluka SAD, da se povuče iz nuklearnog sporazuma i da od 4. novembra uvede sankcije Iranu, nije uzdrmala naftnu berzu niti je barel crnog zlata, od pre dva dana, skuplji. Naprotiv. Umesto najavljivanog skoka na 100 dolara za barel, cena crnog zlata poslednjih dana pada. ''Za pet dana barel nafte je sa 77 pao na 72 dolara, sa tendencijom daljeg pada. Sve je to počelo da se odražava na maloprodajnu cenu goriva, pa je benzin nastavio i ove nedelje da pojeftinjuje. Prošle je pojeftinio oko pola dinara, a do kraja nedelje očekuje se da cena bude još niža'', kaže Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Od kada su Iranu ponovo uvedene sankcije, nije zabeležen nikakav poremećaj ni na domaćem ni na svetskom tržištu nafte. To uostalom najbolje pokazuje cena koja je odraz ponude i tražnje. ''Skok cene crnog zlata zabeležen je pre šest meseci kada je SAD prvi put najavio uvođenje sankcija, tako da je situacije sada mirna. Zemlje OPEKA su u međuvremenu obezbedile nedostajuće količine sirovine tako da se ne očekuju nikakva iznenađenja posle uvođenja sankcija SAD'', kaže on i dodaje da barel nafte neće otići do kraja godine iznad 75 dolara, niti će pasti ispod 70.

 

Upitan da li će se ovaj pad cene nafte odraziti i na domaće pumpe, jer su derivati poslednjih meseci stalno poskupljivali, Mićović podseća da je već došlo do pojeftinjenja benzina oko 60 para, a da se očekuje dalji pad cene. ''Novina je da će posle dužeg vremena početi i dizel da pojeftinjuje, što će se, već do kraja ove nedelje, videti na pumpama. Ne treba očekivati značajno pojeftinjenje, ali će do pada cene doći. Očekuje se da se trend pada cena derivata nastavi i ubuduće što će vozači videti''. Iako bi svi voleli da se pad cene sirove nafte odmah preslika na domaće pumpe, Mićović podseća da se, kada je nafta sredinom avgusta poskupela, to nije odmah reflektovalo na cenu goriva, već posle mesec dana - 15. septembra. Prema tome nije realno ni da će se pad cene crnog zlata od pre pet dana sutra videti u maloprodaji. Ali je činjenica da će gorivo pojeftiniti. Vozači su i dalje skeptični prema svim ovim najavama... Mićović kaže da se cene goriva formiraju na tržištu i mnoštvo je uticaja koji povećavaju i smanjuju troškove proizvođača i distributera derivata nafte, a samim tim i cene goriva.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šokantan pad, nafta "potonula" 20% - a cene goriva kod nas?

 

Cene nafte su na putu gubitaka i ove nedelje, već petog zaredom, pa su u poslednjih mesec dana potonule više od 20 odsto.

 

Foto: Thinkstock

 

Očekuje se da će i idućih dana cena nafte biti pod pritiskom. 

Od početka nedelje cena barela na američkom tržištu skliznula je 2,4 odsto, na 61,65 dolara, dok je na londonskom tržištu potonula 2,8 odsto, na 70,8 dolara. 

Premda su u petak ujutro relativno stabilne, analitičari kažu da je moguć dalji pad cena jer su zaronile u područje "medveda". 

Od avgusta do početka oktobra cene su nafte snažno rasle, dosegnuvši najviše nivoe u skoro četiri godine, jer su se ulagači plašili oštrog pada izvoza nafte iz Irana, s obzirom na to da je SAD najavio uvođenje sankcija na iranski naftni sektor. 

Međutim, u posjednjih pet nedelja cene su nafte pod pritiskom jer se pokazalo da iranski izvoz neće pasti onoliko koliko su se ulagači plašili, premda su početkom novembra sankcije stupile na snagu. 

Cene goriva u Srbiji, međutim, jako sporo idu na dole. Udruženje naftnih kompanija Srbije najavilo je da će se pojeftinjenje osetiti krajem ove nedelje.

 

Preuzeto sa: b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7.11.2018. at 5:47 PM, Macvanin said:

U Bijeljini dizel jos uvek 2.19KM.

Na NIS-u je 2.24KM, dok je Gdrive 2.39KM.

Kako je na Nis-u što se tiče štipanja nisam nikad sipao kod njih , uglavnom kod Neškovića tu oko Bijeljine dosad nisam primetio da preteruju,mada zadnji put šuraku u 206 sipali 51 litru a rezervoar 50 l bilo je 5-6 l sigurno  rezerve. Meni max 45-46 l sa rezervom nisu nikad više sipali u tu 206-cu 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, dach@ said:

Kako je na Nis-u što se tiče štipanja nisam nikad sipao kod njih , uglavnom kod Neškovića tu oko Bijeljine dosad nisam primetio da preteruju,mada zadnji put šuraku u 206 sipali 51 litru a rezervoar 50 l bilo je 5-6 l sigurno  rezerve. Meni max 45-46 l sa rezervom nisu nikad više sipali u tu 206-cu 

Ne znam, zaista. Samo jednom sam sipao, i posto nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na pumpu gde obicno sipam, nije bilo potrebe da placam vise za isti kvalitet. Ovo pricam za obican dizel, Gdrive nikada nisam sipao :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
dok nasi odluce da spuste cenu nafte na trzistu,ima dunav da se zaledi,pa ce onda morati da dignu cene
Otvoriće Đerdap da ode sva akumulacija i poplaviće Obrenovac (izvinjavam se obrenovčanima) i levu obalu dunava (Borča , ovča, krnjača) samo da se vodostaj ne podiže!

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, silenci said:
dok nasi odluce da spuste cenu nafte na trzistu,ima dunav da se zaledi,pa ce onda morati da dignu cene

Crkavam,a u stvari realna je mogućnost
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...