Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Država uzme 57 odsto od svakog litra

 

gorivo%2011.jpg

 

Udruženje naftnih kompanija Srbije (UNKS) saopštilo je da je njihova najnovija analiza pokazala da je i u drugoj nedelji januara 2015. godine nastavljen trend pada prosečnih maloprodajnih cena goriva u Srbiji, ali i u regionu.

 

Osim što proizvođači i uvoznici od 1. januara 2015. plaćaju četiri dinara veću akcizu za svaki litar dizela, odnosno pet dinara za svaki kilogram tečnog naftnog gasa, maloprodajne cene tih energenata i dalje padaju pa je tako prosečna cena benzina u Srbiji (preračunato po srednjem kursu NBS-a) od 6. januara s 1,078 evra litar opala na dan 14. januara na 1,051 evro i niža je od cena u šest zemalja regiona.

 

Posečna cena dizela u Srbiji pala je s 1,114 evra litar, koliko je bila 6. januara, na 1,097 evro i manja je samo od prosečnih cena u Sloveniji, Albaniji, Grčkoj i Rumuniji. Prosečne maloprodajne cene benzina u regionu pale su 1,142 evro po litru, na 1,102 evro litar, dok je prosečna cena dizela smanjena s 1,089 evra litar na 1,062 evro. Tako, na primer, prosečna cena litra benzina u Grčkoj iznosi 1,332 evro, u Sloveniji 1,268, Albaniji 1,177, Crnoj Gori 1,07, Hrvatskoj 1,121, Rumuniji 1,097, Mađarskoj 1,037, Bugarskoj 0,987, BiH 0,997 evra, a najjeftinije u Makedoniji – 0,984 evra. Prosečna cena litra dizela u Sloveniji iznosi 1,197 evro, Albaniji 1,155, Rumuniji 1,142, Mađarskoj 1,091, Hrvatskoj 1,069, Bugarskoj 1,017, Grčkoj 1,1, BiH 0,997, Crnoj Gori 0,99 i najjeftinije u Makedoniji – 0,829 evra. UNKS je objavio i analizu strukture prosečnih maloprodajnih cena goriva u Srbiji, po kojoj je od litra evropremijum benzina BMB-95, koji ima prosečnu cenu od 129,1 dinara litar, prosečna kompanijska cena iznosi 54,98 dinara, naknada za obavezne rezerve je 2,60, 50 dinara iznosi akciza, PDV je 21,52 dinar, tako da ukupno državno zahvatanje iznosi 74,12 dinara po litru, ili 57,41 odsto maloprodajne cene.

 

Od prosečne cene evrodizela, koji košta 141,33 dinar, prosečna kompanijska cena iznosi 65,17 dinara, naknada za obavezne rezerve je 2,60, 50 dinara je akciza, PDV je 23,55, tako da ukupno državno zahvatanje iznosi 76,15 dinara, ili 53,89 odsto maloprodajne cene.

 

Preuzeto sa Autoblog.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

To stoji, da uzimaju, uzimaju. Ali, toliko su nas navikli na to i uopste na visoke cene, da se sad, ovim pojeftinjenjem odusevljavamo... ja danas otisao na eko, prvi put otkad imam dacijasa da sipam benzin, kad ono tamo 127din!!!  :shock:  :w00t:

Share this post


Link to post
Share on other sites

74,4 knez petrol auto gas samo nek ide doleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno! Nafta je poskupila i eto razloga za poskupljenje od barem 5 dinara po litru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto imam tu neku VIP karticu na europetrolu, s kojom mi je jeftinija litra za oko 5-6 dinara, hteo sam da sipam za 2200, a on je sipao za oko 2300 i kad su mi smanjili zbog kartice izadje to malo manje od 2200...nije ga bas nastimao na 2200

Sutra i prekosutra sam u BG, obicno za to sipam oko 2000, a onih 200 je bonus za przenje :laughing:

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam o ja tu karticu. Kul je fora. Ajd manje više popust, nego imaju odlično gorivo. Bar ja nisam imao nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno pumpu ne menjamo, litar je 4 kinte jeftiniji u odnosu na nedavno tankovanje:

 

300120152460.jpg

 

Po danasnjem kursu, 1,12 EUR/l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laughing:

Jedino sto si ti bio kod Zakline, a ja kod Ivane ;) .

Vidi, sad mozemo da mu damo malo i po statistici. Na osnovu brojeva tvog i mog racuna, imali su 257 transakcija za oko 4h, sto mu dodje 64 na sat petkom kasno popodne :w00t: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ume tu da bude bas velika guzva. Srecom, pumpa u Jerkovicu nije daleko pa mnogi produze do nje, inace bi bas ometalo saobracaj... Ovako kad red dodje otprilike do semafora, ljudi odustaju i idu dalje  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...