Jump to content
FAS Goran
ivanmatejic

Fiat Grande Punto - servo volan

Recommended Posts

Znači moglo bi biti do akumulatora?

Start-stop sistem je.Znači ako je do akumulatora, trebam potražiti akumulator za start -stop.

1.3MJet ,62kw.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, krajo said:

Kada motam volan u mjestu smanjuje se jačina farova.Zašto se to dešava?

Elektricni servo je izuzetno veliki potrosac struje. Ranije TRW jedinice su vukle cak preko 90A u piku prilikom motanja.

Zato se i gasi u slucaju nekih problema sa akumulatorom.

Pretpostavljam da ne vozis sa upaljenim City modom (pojacanom servo asistencijom)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uključen  je City mod, sa  uključenim vozim.

Da li to smanjenje napona prilikom motanja znači da bih trebao zamijenuti akumulator?

Edited by krajo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo su jako kratke relacije i konstantno se vozi sa City modom ukljucenim, prebrzo se prazni akumulator i ne stigne da se napuni. 

 

Mogucnosti:

-Voziti bez City ukljucenim da se akumulator napuni + voziti malo duze i dalje da se napuni. Kratke relacije ga ne napune dovoljno, a CITY vuce mnogo struje i eto rezultata. 

-Napuniti akumulator i usput isti proveriti da nije neka celija crkla pa je zreo za zamenu. Ako je sve ok, primeniti navike gore pomenute da ne bi nov crkavao ili se brze praznio. 

-Provera punjenja akumulatora takodje. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako uopste mozete da vozite sa ukljucenim City modom ;) , tada se uvek uplasim i pomislim da su tockovi otkaceni :D .

Salu na stranu, meni je i standardna servo asistencija preterana, cak i za neko zahtevnije parkiranje. U City modu volan mozes da zavrtis malim prstom, rekoh da tada u piku vuce i preko 90A.

Na bivsem Stilu mislim da sam za 10 godina 2-3 puta upalio City mod cisto da probam ili iz zaje*ancije.

Na Bravcu srecom mogu samo da ugasim servo asistenciju u Sport modu, pojacanja nema :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno nijednom nisam vozio 500L u city modu, a u Puntu samo probao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja takođe City ne koristim osim u slučajevima ekstremnog manevrisanja. Nekako mi je neprirodno da volan nema nikakav otpor. A ako stvarno vuče 90A... to je više nego što alternator može da proizvede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam ugasio CITY mod i probao.Malo je teže, ali nije ništa strašno.

Nego sam uključio CITY i tako vozio iz razloga što pored Punta imam Pežo 308 t9 ,

a kod njega je volan lagan kao kada u Punta radi CITY.

Navika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si u mogućnosti, probaj još neki EVO. Ja moj bez City gotovo da mogu da okrećem jednim prstom. Možda imaš neki problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto već vozim par dana bez CITY i navikao sam se. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz ljudi pomagajte ako neko zna sta bi moglo da bude ili ako je neko imao slican problem. Pali mi se crveni volan gp 1.4 2006 u standardnu poruku i gasi mi servo pri pokretanju aiuta, prilikom ponovnog paljenja sve normalno. Kada je auto u leru i tockovi ispravljeni tj. ispravljen volan mi se trese pri voznji na pravac on isto trese pri normalnom skretanju sve normalno. Prilikom blagog skretanja (parking i slicno) imam osecaj kao da volan cese i trese malo volan (pri vecim brzinama toga nema). Sta bi moglo biti? Akumulator je nov tj sad ce godinu dana. Moj majstor kaze da prekontrolisem senzor kod elektricara pa ako nije da trazimo dalje da nije neki mehanicki problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lagano crkava senzor položaja volana, ko što ti i reče majstor. Imao isti slučaj, senzor je oko 18000 rsd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Miha68 said:

Lagano crkava senzor položaja volana, ko što ti i reče majstor. Imao isti slučaj, senzor je oko 18000 rsd.

Sad je dva dana radio normalno malo zatrese i to je to a nekad mi dodje da ga ufff. Senzor sa belim kablom 9000din kod nas u prodavnici. Prvo cu to da zamenim pa cu da vidim kako ce biti posle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/27/2011 at 9:15 AM, Goran Zemun said:

Problem je samo u senzoru. U nekim slucajevima se moze nastelovati. Imam aparat za stelovanje senzora volana na grandee puntu.....na njemu se ne moze raditi kalibracija...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz, zanima me da li netko mozda zna gdje se tocno u kutiji sa osiguracima kraj akumulatora nalazi power steering relej. Trazio sam po forumima ali ne mogu se snac koji bi to tocno relej bio, za osigurac znam gdje se nalazi ali relej ne mogu nac. 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Luka051

Nema nikakvog releja. Imas jedan Maxi Fuse (F6 od 70A) na akumulatoru, koji direktno napaja City kontrolnu jedinicu (M86).

I za M86 imas jos jedan osigurac za napon sa kontakta (mali F21 od 7.5A) kod Body Compa. Ima jos 2 CAN linije i masu.

Evo ti ispod kompletne seme City sistema i polozaj komponenti na vozilu. Nepotrebno otvorenu temu cemo spojiti sa postojecom.

 

199002598.thumb.png.d04f5f8c219f0aceaaa3af6ac8b9d610.png 199002599.thumb.png.bcce11ff4751603f20422beee50e8fdd.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledam kod mene na gp je city mod tezi nego kod lancie muse racimo, njoj bukvalno mogu malim prstom da motam volan dok na puntu ne, oba auta su na 16 felnama cak Musa ima i siru gumu 205 dok gp ima 195.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugaru danas na GP (tjet 2007) upali crvenu lampicu serva i ugasi mu asistenciju, kad je ugasio i opet upalio sve normalno. Da nije senzor polozaja volana? Ja sam na mom menjao ali mi nije gasio servo samo je izbacivao asr failure i slicne greskice na displeju? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda akumulator zeza, meni tako izbacivao kad sam uzeo punta, alternator povremeno prestajao da puni i kad prestane onda pali greske za volan i sl. a od pocetka mi  s vremena na vreme izbacuje asr i hill holder problem, to je verovatno senzor polozaja volana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav! Vozim grande punta 1.4 natural power 2009 godište. Već neko vreme imam problem sa servom gasi mi esp asr i hill hold povremeno. Hteo sam da promenim senzor ugla volana pošto mi javlja tu grešku međutim ispostavilo se da moj auto nema taj senzor sa kablom koji se menja već je to u sklopu serva. Majstor je rekao da mora polovni i probali smo više komada i ne odgovaraju. Jedini koji odgovara ne radi kako treba, lakše mota u levu stranu. Zanima me da li je neko radio remont ovog tipa serva, kod koga i koliko je izašlo? I koji broj se gleda na nalepnici na servu kada tražim polovan servo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, Žile97 said:

Već neko vreme imam problem sa servom gasi mi esp asr i hill hold povremeno

@Žile97Slab akumulator. Proveri napon istog, napon punjenja akumulatora i tu trazi problem. Mozda je crkla celija. 

Takodje proveri kako hvataju kleme na akumulatoru da nisu dobile lufta

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

@Žile97Slab akumulator. Proveri napon istog, napon punjenja akumulatora i tu trazi problem. Mozda je crkla celija. 

Takodje proveri kako hvataju kleme na akumulatoru da nisu dobile lufta

Akumulator je dobar, sigurno je senzor u pitanju, javlja gresku na dijagnostici. Pali gresku kada auto ostavis ugasen, a volan blago zakrenut na desno i ako tako upalis pali se greska. I povremeno vuče volan sam u desno, čak iako nisu upaljene greške 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...